Méhek vs. növényvédelem

  • 1401 válasz
  • 564974 megtekintés
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1155 Dátum: 2019. Július 26. 09:12 »
VÉGRE......

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1156 Dátum: 2019. Július 26. 16:48 »
No, egy kis szakma, hogy ne csak szakma-politika folyjon állandóan a csapból.

Ajánlom szeretettel a Klubvezetőnek. Tanulmányozza. Így ír egy szaktanácsadó, aki rendelkezik hiteles adatokkal, képes tisztességes munkavégzésre és morálisan is egészséges...:

https://www.agrarszektor.hu/allat/ezek-az-okai-a-mehpusztulasnak-igy-latja-a-meheszeti-szaktanacsado.15573.html

Nem árt, ha egy szakmai rovat a szakmáról is szól...!

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1157 Dátum: 2019. Augusztus 12. 09:14 »
Hányszor leírtam a szántókon lévő méhállomány és a városban lévő méhállományom közötti különbséget. Ezek  "csak" gyakorlati megfigyelések, labor vizsgálattal nem tudom alátámasztani. Esetleg a nosemát. Összeírtam 8 pontban a neonikotinoid mérgezés tüneteit méhcsaládokon, de senki nem akarta olvasni. Valahogy azért nem minden lehet a helyén!

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1158 Dátum: 2019. Augusztus 12. 18:40 »
qubit.hu/2019/06/13/a-mehpusztulas-tartossa-valt-europaban-es-errol-legkevesbe-a-termeszet-tehet-leginkabb-az-ember.          " A kutatók hasonlóan szoros összefüggést véltek felfedezni a növényvédő szerek szakszerűtlen, fegyelmezetlen, vagy épp illegális használata és az adott térségben tapasztalt elhullások között. A csávázásra, vagyis a vetőmagok növényvédelmi kezelésére használt neonikotinoidok például a csírázás után szívódnak fel a növekvő növényben és fejtik ki rovarölő hatásukat a növényt fogyasztó kártevőkre. Ezek a szerek kis mennyiségben az adott növény nektárjába és pollenjébe is bejuthatnak, és bár a virágokat látogató hasznos rovarokat közvetlenül el nem pusztítják, termékenységük csökkenését, valamint tájékozódási zavarokat okozva rájuk nézve is károsak. Mivel a mézelő méhek saját energiaszükségletüket nem csak a méhészük által kinézett célnövényből fedezik, gyakran előfordul például, hogy a csávázott kukorica virágzása idején kapnak mérgezést."

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1159 Dátum: 2019. Augusztus 13. 06:07 »
Látjátok!
Fehér Viktor meg a méhészeti szaktanácsadót isteníti, aki valójában egy "Növényorvos", ami a gyakorlatban méh és rovargyilkost jelent.
És csak az egyik titulusa szaki, szerintem már ő sem tudja, hogy valójában kicsoda.
A neonikotinoidok rovatba belinkeltem egy amerikai kutatást.
Az esetek 92 %-ban a neonikotinoidokat teszik a kutatók felelőssé, és 1.000 napig is dolgozhat a néma gyilkos.
Ezzel kéne foglalkoznia a "rőtszakállú" monitoringvezető, növényorvos, elnökségi tag, szaktanácsadó bálványimádónak.
Nagyernyei Attila

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1160 Dátum: 2019. Augusztus 13. 13:24 »
" VALÓSZÍNŰBB , HOGY A SÚLYOS NOSÉMÁS ÁLLAPOT OKOZHATJA A SPIROPLAZMÓZIS ELHATALMASODÁSÁT A REPCE VIRÁGZÁS KEZDETÉN "   HÁT KÉREM EZ MÁR MEGINT MILYEN PRÓBÁLKOZÁS , 16 ÉVE FIGYELEM A NOSÉMÁT /TÖBB SZÁZ CSALÁDOS MÉHÉSZETEKBEN / REPCE ELŐTTI SPÓRASZÁM GYAKORLATILAG NULLA  !!!!!! VISSZAKERESTEM 2005 REPCE ALATTI LABOR EREDMÉNYT , MAGAS NOSEMA SPÓRASZÁM MELLETT SPIROPLAZMÁT A KIJÁRÓBÓL VETT ÉS A MÁSZKÁLÓ MÉHEKBŐL VETT MINTÁBAN NEM TUDTAK KIMUTATNI !!!!!   
« Utoljára szerkesztve: 2019. Augusztus 13. 21:43 írta mézengúz »

*

Apis

  • ***
  • 145
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1161 Dátum: 2019. Augusztus 13. 13:49 »
Van egy bizonyos nozéma fertőzöttségi szint repce előtt. Semmi gond nem lenne, ha nincs repce növényvédelem. A növényvédőszerek felerősítik a nozema fertőzést, ezáltal a legyengült méh szervezete érzékenyebb lesz a növényvédőszerekre=mászkálás, méhpusztulás! Ez eltarthat napraforgó végéig,utána jó esetben eltűnik, vagy minimálisra csökken a nozema fertőzöttségi szint, feltéve ha az atka elleni védekezéssel nem gyengítjük le ismét a méh immunrendszerét Ha igen télen összeomlás , ha nem tavasszal kezdődik előlről.

*

neo

  • *****
  • 947
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1162 Dátum: 2019. Augusztus 13. 14:09 »
MAGAS NOSEMA SPÓRASZÁM MELLETT SPIROPLAZMÁT A KIJÁRÓBÓL VETT ÉS A MÁSZKÁLÓ MÉHEKBŐL VETT MINTÁBAN NEM TUDTAK KIMUTATNI !!!!!
Mézengúz!
Isten ments, hogy a tájékozódó vizsgálatokat ennek a problémakörnek a bizonyítékaként próbáljam beállítani, azt azért mindenképpen el szeretném mondani, hogy vannak benne nem megkerülhető eredmények. Az egyik ilyen az, hogy az általam keresett vírus egészen biztosan nem az ABPV (noha a kórfejlődés alapján sokkal több szólt volna mellette, de hát ilyen a biológia). A BQCV mellett viszont nagyon erős érvek vannak. A spiroplamáról annyit, nem mindegy miképpen vizsgálták. Újabban használják rutinszerűen a PCR kimutatást. Ez több ezerszer érzékenyebb, mint a tenyésztés. A Mycoplasma nemzetség, amelyhez a Spiroplasmák is tartoznak, tenyésztése különösen nehéz. Igaz, hazánkban dr. Stipkovits László ebben nemzetközi szaktekintélynek számít. Volt alkalmam egy fakultatív tantárgyat hallgatni tőle. Sajnos azonban Spiroplasmákról még ő sem tett említést. Ureaplasmákról igen, meg Acholeplasmákról is, de Spiroplasmákról sajnos nem. Tehát egy tenyésztéses negatív eredmény sajnos nem túl informatív.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1163 Dátum: 2019. Augusztus 14. 10:57 »
" VALÓSZÍNŰBB , HOGY A SÚLYOS NOSÉMÁS ÁLLAPOT OKOZHATJA A SPIROPLAZMÓZIS ELHATALMASODÁSÁT A REPCE VIRÁGZÁS KEZDETÉN "   HÁT KÉREM EZ MÁR MEGINT MILYEN PRÓBÁLKOZÁS , 16 ÉVE FIGYELEM A NOSÉMÁT /TÖBB SZÁZ CSALÁDOS MÉHÉSZETEKBEN / REPCE ELŐTTI SPÓRASZÁM GYAKORLATILAG NULLA  !!!!!! VISSZAKERESTEM 2005 REPCE ALATTI LABOR EREDMÉNYT , MAGAS NOSEMA SPÓRASZÁM MELLETT SPIROPLAZMÁT A KIJÁRÓBÓL VETT ÉS A MÁSZKÁLÓ MÉHEKBŐL VETT MINTÁBAN NEM TUDTAK KIMUTATNI !!!!!

László!

Attól tartok, hogy már jó ideje beragadt a Caps Lock gomb a klaviatúráján...

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1164 Dátum: 2019. Augusztus 14. 19:17 »
Fehér Viktor (Tomipapa)!
Lehet a Zöldön elmegy ez a stílus, de itt nem vagyunk rá vevők.
Tudom semmit nem ér az intésem, a nevelhető korból már kinőttél.
Azért próbáld meg kulturáltabban.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 947
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1165 Dátum: 2019. Augusztus 14. 20:05 »
Fehér Viktor (Tomipapa)!
Lehet a Zöldön elmegy ez a stílus, de itt nem vagyunk rá vevők.
Tudom semmit nem ér az intésem, a nevelhető korból már kinőttél.
Azért próbáld meg kulturáltabban.
Nagyernyei Attila
Hát ez meg miért kulturálatlan?
László!
Attól tartok, hogy már jó ideje beragadt a Caps Lock gomb a klaviatúráján...

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1166 Dátum: 2019. Augusztus 14. 22:00 »
Elszomorító , hogy olyan ugat bele a méhészkedésbe akinek holt fogalma sincs róla , 16 éve milliárdos kárt szenvednek el a méhészek , az ágazat haldoklik , 33 éve ebből élek , soha nem pusztult el egy családom se , nincs szükségem sarlatánok tanácsára , mindenki maradjon a kaptafájánál !!!!
« Utoljára szerkesztve: 2019. Augusztus 15. 01:12 írta mézengúz »

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1167 Dátum: 2019. Augusztus 15. 06:44 »
Mézengúz!
Az a baj, hogy csak fogalma van róla.
A gyakorlattól rendkívül távol áll.
Szellemi atyja pedig pont az, aki 15 éve semmit nem derített ki a méhpusztulásokról, a neonikotinoidokat pedig tavaly előttig sztárolta.
Mit vársz az ilyen emberektől?
Egyik sem a méhekből, azok által  megtermelt termékekből él.
Ők egyszerűen szájkaratésok, de ami szomorú, sok méhész becumizza az elméleteiket.
Nagyernyei Attila

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1168 Dátum: 2019. Augusztus 15. 07:56 »
Elszomorító , hogy olyan ugat bele a méhészkedésbe akinek holt fogalma sincs róla , 16 éve milliárdos kárt szenvednek el a méhészek , az ágazat haldoklik , 33 éve ebből élek , soha nem pusztult el egy családom se , nincs szükségem sarlatánok tanácsára , mindenki maradjon a kaptafájánál !!!!

Kedves Mézen Gúzs!

Attól tartok, végzetes félreértés áldozata lett, én ui. bizonyíthatóan nem a méhészethez, s nem is a haldokló méhegészségügyhöz szóltam hozzá, hanem óvatosan megpendítettem, hogy az ön klaviatúrája feltehetően meghibásodott.

Tartózkodtam attól, hogy ezen feltételezésen túllépjek, hiszen akkor arra kellett volna rávilágítanom, hogy ön vagy nem ismeri az internetes kommunikáció egyezményes szabályát, mely szerint a folyamatosan nagybetűkkel írt textus üvöltözést, sikoltozást közvetít, vagy ismeri, de olyan mentális állapotba került a folyamatos frusztráció következtében, mely felülírja a kommunikáció konszenzusos szabályait...

Íme, idézem, mit írt ön és mit én:

" VALÓSZÍNŰBB , HOGY A SÚLYOS NOSÉMÁS ÁLLAPOT OKOZHATJA A SPIROPLAZMÓZIS ELHATALMASODÁSÁT A REPCE VIRÁGZÁS KEZDETÉN "   HÁT KÉREM EZ MÁR MEGINT MILYEN PRÓBÁLKOZÁS , 16 ÉVE FIGYELEM A NOSÉMÁT /TÖBB SZÁZ CSALÁDOS MÉHÉSZETEKBEN / REPCE ELŐTTI SPÓRASZÁM GYAKORLATILAG NULLA  !!!!!! VISSZAKERESTEM 2005 REPCE ALATTI LABOR EREDMÉNYT , MAGAS NOSEMA SPÓRASZÁM MELLETT SPIROPLAZMÁT A KIJÁRÓBÓL VETT ÉS A MÁSZKÁLÓ MÉHEKBŐL VETT MINTÁBAN NEM TUDTAK KIMUTATNI !!!!!

László!

Attól tartok, hogy már jó ideje beragadt a Caps Lock gomb a klaviatúráján...

Azért viszont elnézést kérek, hogy a bizalmasabb viszonyt valószínűsíthető -keresztnéven történő- megszólításával éltem, ezután igyekszem megadni a tiszteletet, a titulusát, s igyekszem kifejezetten a "Kedves Mester, kedves Doktor Úr" megszólítással közelíteni önhöz, aki a méhegészségügy és méhtartási technológia olyan magasságaiba emelkedett immár, melyet mi, sarlatánok soha nem fogunk már elérni.

Mindenesetre az is komoly tanulsága az esetnek, hogy jobb meghagyni önt a körein belül, de elsősorban azt a könyökszabályt mindenképp nem árthat betartani, hogy az ön elborult, üvöltözős-sikoltozós periódusaiban jó nagy ívben kerülni kell önt, meghagyva a pszichiáterének a terápiás segítség lehetőségét

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #1169 Dátum: 2019. Augusztus 16. 11:33 »
Mézengúz!
Az a baj, hogy csak fogalma van róla.
A gyakorlattól rendkívül távol áll.
Szellemi atyja pedig pont az, aki 15 éve semmit nem derített ki a méhpusztulásokról, a neonikotinoidokat pedig tavaly előttig sztárolta.
Mit vársz az ilyen emberektől?
Egyik sem a méhekből, azok által  megtermelt termékekből él.
Ők egyszerűen szájkaratésok, de ami szomorú, sok méhész becumizza az elméleteiket.
Nagyernyei Attila

Drága Klubvezetőnk!

Köszönöm, Nagyon Köszönöm, Nagyon Nagyon Köszönöm, hogy végre hajlandó voltál színt vallani, pontosabban előszörre kimondani, hogy "fogalma van róla"!

No, látod, Kedves Vezető, csak bevallod te, hogy létezik olyan személy, akinek "fogalma lehet róla".

Azt már ugyan nem árultad el, honnan sikerült rájönnöd (vagy inkább ki "üzente"), hogy néha-néha fogalmam is lehet róla, hiszen nem rendelkezel olyan képességekkel és képzettséggel, mely feljogosítana annak eldöntésére, hogy valakinek van, avagy nincs fogalma  méhegészségügyi, növényvédelmi, növény- és állattani, növény- és állatélettani, szerves- és biokémiai, agrokémiai, toxikológiai, ökológiai és még egy csomó egyéb, biológiával, állategészségüggyel és ökológiával összefüggő kérdésekben, de valójában nem is tőled várnám , hogy hitelesítsd az ezen területeken abszolvált tanulmányokat és diplomákat.

Te ezekben a kérdésekben teljesen képzetlen vagy (bár híresztelik, hogy az "Etiennel" töltött tartalmas éjszakáitok eredményeképp csak sikerülhetett valakit magadra szedned), de autentikuss-nak semmiképpen nem neveznélek, hiszen önálló gondolatokra soha nem sikerült szert tenned, másokét pedig még a legritkább esetekben sem sikerült hűen visszaadnod (példaként legyen a nitrit-neoninikotonoid párhuzam), de sok más esetben is sikerült már megkacagtatnod a finomságok iránt fogékony Nagyérdeműt.

Kicsit rosszul esett, hogy éppen te próbálod kimondani rám és Tóth Péterre, hogy "A gyakorlattól rendkívül távol áll."

Tudod, Kedves Vezető, mi szeretnénk elkerülni azt, hogy a fene nagy "gyakorlat" birtokának hitében és annak rózsaszín köd-ülte --önámító magabiztosságot sugárzó--  következményeképpen periódusonként ("ergonómiai" okokra hivatkozva") "lecseréljük méh és kaptárállományunkat", "technológiát, kaptártípust váltva", mint Te tetted már párszor. Attól is ódzkodnánk, hogy a "gyakorlatiasság" jegyében olyan technológiát vessünk be a Varroa elleni védekezésben, mely után telefonos segítségkérést követően némi szekszárdi borok, pálinkák és jóféle birkapörköltek, hallevek beígérése fejében Kilmajer János és "segély-csapata" -az elméletet és gyakorlatot ötvöző hatékony technológia birtokában- odaröppenjen, s elérje, hogy ne kelljen méhállományt és kaptárrendszert váltanunk, mint az neked már "gyakorlatiasan" - nem is először- sikerült... Tőled valóban ketyegő bomba lehetett, lenne szaktanácsot kérni, s ideje is volt a szakmában megalapozott ember megbízása e posztra Tolna megyében...

Én valóban többször hangsúlyoztam, hogy nem a méhészetből és nem a méhekből éltem és élek, de ez szerintem sem nem dehonesztáló, sem nem szégyenkezésre okot adó szituáció, szerencsére én a tanult szakmámból is meg tudtam élni, s ma is képes vagyok fenntartani magam, alkalmanként gyermekeimnek, unokáimnak is tudok segíteni drága Párom jóvoltából. Nem is szoktam "belekotyogni" a ti magasröptű, a gyakorlat szövetével átszőtt méhészkedési "szárnyalásotokba", legfeljebb olyan dolgokhoz szólok hozzá, ahol ismeretanyagom legalább a "gyakorlatias méhészek" ismereteivel analóg, vagy azt valamelyest akár meg is haladhatja.

Ez a megállapítás Tóth Péterre már nem igaz, Ő momentán a tiédhez hasonló nagyságrendű állománnyal dolgozik, pár évente nem zárja be a méhesét (m)éhegészségügyi okokból, nem kér telefonos méhegészségügyi segítséget Kilmajer Jánostól, mellesleg érdemi és mindannyiunk számára rendkívül hasznos monitoring-vizsgálatokat koordinál, s úgy vélem, veled ellentétben nem is paranoid skizofrén.

Ő a méhészetből és a méhekből él, jövedelméért meg is dolgozik, s a szakmai munkán, előrehaladáson és a személyes boldogulásának biztosításán túl idejét és energiáját -veled ellentétben- nem mások megsemmisítésére igyekszik pazarolni.

Láthatóan te viszont mindent megteszel azért, hogy sűrűn leránthassuk a leplet a bosszúszomjas, kicsinyes, törpe zseb-türanniszi, fogvacogtatós fóbiádról, s mivel veled ellentétben Péter nem a szakma-politikában, hanem a szakmai munkában vitézkedik, nálad méhész-körökben sokkal elfogadottabb, népszerűbb és ismertebb és --valljuk be férfiasan-- náladnál emberileg is sokkal kedveltebb. 

Az pedig, hogy a Tóth Péter a "szellemi atyám" lenne, szívesen be is vállalnám, hiszen olyan szakember ő, akitől tanulni érdemes (és lehet is), szakmailag kimagaslóan képzett, a te szakmai kvalitásaid felett fényévekkel áll, s emberileg is sokkal közelebb érzem a mentalitását a "normális átlaghoz", mint a te pszichés görcseidet.

Sajnos -elsősorban életkoromnál fogva-  a rovartani-növényvédelmi "szellemi atyám" nem Ő, hanem Dr. Bognár Sándor Professzor Úr és az az általa tanulmányi időmben vezetett tanszéki gárda, akik között mindenképp meg kell említeni a "rovarász" Dr. Farkas Károlyt és Dr. Pénzes Bélát, valamint a növénykórtan-növényvédős Dr. Glits Mártont és Dr. Folk Győzőt. Természetesen sokaktól tanulhatott még az ember ott és az ELTE-n is (ahová szerencsém volt "áthallagatni" élettanból, biotechnológiából és valamennyit etológiából, botanikából), az ott fejünket és látókörünket tágítani igyekvő tanszéki és a csatlakozó szakterületek oktatóit sem  sorolnám (szerencsémre hosszú a sor), de érzékeltetni szerettem volna, hogy ha növényvédelmi szakmai "szellemi atyám" nem is Tóth Péter, munkáját tisztelem és becsülöm (mint ahogy a Monitoring Bizottságban dolgozó rovarászok, rovar-kórtanosok szintén, legyenek növény- vagy állatorvosok, közöttük Dr. Pénzes Béla Tanár Úrral, aki "az én időmben" tanársegéd volt a tanszéken...), ám szerencsémre rajta kívül is volt kiktől tanulnom, s szellemi "örökítőanyagot" is kapnom.

Végtére a legfontosabb, hogy még egyszer megköszönjem: Köszönöm Kedves Vezető annak belátását és elismerését, hogy legalább "fogalmam van róla". Tudod arról, amiről neked -óriási gyakorlatod ellenére- már soha fogalmad se lesz, s lehet.

Ráadásul te  egy olyan hozzászóláshoz csatlakoztál támogatólag, mely -mint az előző válaszomban olvasható- közelében sem járt az adekvát érvelésnek, te olyan dologban bregyogtál bele a társalgásba, mely az internetes kommunikáció szabályaira irányult, s nem a haldokló és összeomló hazai méhészeti "gyakorlatra".

No, brávóóó, csak így tovább, Gyakorlatias Kedves Vezető!