Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560505 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #990 Dátum: 2023. December 07. 15:11 »
Tisztelt Méhésztársak!
Hozzászólásom egy visszaemlékezés, hiszen ma temettük el Perger Zoltánt, és az ő technológiájáról szeretnék néhány sorban meghajolni előtte.
Zolit elég régóta ismertem, egyesületünk Ellenőrző Bizottságának elnöke is volt.
A vasútnál több mint 40 évet dolgozott, én sokszor ültem mellette a Nagydorogi Forgalmi Irodában, és természetesen méhészkedtünk.
Annyira extrém módszere volt, hogy unszolásomra a Méhészet szaklapban is jelent meg róla cikk.
Tehát, egyenlő lépes bukó mézkamrás NB rakodó (?) kaptárral méhészkedett.
Ő ezt rakodó kaptárnak tartottam, én pedig nem, de nem ez a lényeg.
Az anyakorlátozásban maximálisan egyet értettünk, hogy anélkül kiugró eredményt akácon nem lehet produkálni.
De miben volt más, miben volt banálisan egyszerűbb Zoli korlátozása?
Mert nem keresgélte az anyát!
Anyakorlátozás idején kivett a fészekből egy lépet, és az 5. keret után lenyomott egy függőleges anyarácsot, majd a kivett lépet visszatette.
Azért vette ki a lépet, hogy a rács függőleges letolásakor ne törje a méheket, esetleg az anyát.
Ennyi volt az anya korlátozása!
Az alsó fiókra tett egy vízszintes anyarácsot, és már ment is tovább.
Egy hét múlva megnézte melyik részben van napos fias, és azt a rész a kijárónál szivaccsal betömte.
Ezzel a rajzás is kilőve.
A fészket soha nem pergette, csak a mézteret.
Az anyás rész egyértelműen full fias volt, tehát 5 NB lép fias, mellette pedig akácos-vegyes méz.
Általában ezekkel a rajokat, kölyökcsaládokat segítette, vagy ha pergetett belőle, azt külön kezelte.
Vidám, segítőkész jóindulatú ember volt.
Ezt a katolikus pap is elmondta a gyászbeszédében.
És még annyit hozzátett....nagy temetés volt.
Isten nyugosztaljon Zoli!
Emlékedet megőrizzük.
Perger Zoltán csupán 70 éves volt.
Nagyernyei Attila