Kakaskukorékolás

  • 4212 válasz
  • 1695001 megtekintés
Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2985 Dátum: 2018. Szeptember 28. 05:35 »
Zajlanak az MVH ellenőrzések.
Állítólag sok gond van, a méhészek hanyagok.
Aki beadja a támogatást, elvileg azzal is tisztában van, hogy mik a kötelességei.
Az eredeti számlák legyenek kéznél.
Ha gyógyszer-cukor támogatást kértetek a gyógyszer csomagoló anyaga megszámolható módon legyen előkészítve.
Megszámolják, lepecsételik, lefényképezik.
Amivel a legtöbb gond van az a Méhegészségügyi Kiskönyv.
Ennek "pariban" kell lennie, a NAK-nak leadott adatokkal, az értékesítési betétlapra amit ráírtatok!
Volt olyan "balek" aki azt írta a könyvbe, hogy a gyógyszert augusztus 2.-án tette be, de a számlára szeptember 10 volt írva.
Tehát előbb betette mint megvette, vagy a számla készült később?
A választ tudjuk, csak illesszétek a kiskönyvet a valósághoz.
Csak azt írjátok be atkavédekezésként, amilyen gyógyszert a Nemzeti Programból igényeltetek.
Egyébként herelépet törtetek.
Lehet hozzáfűzni kommenteket, meg szidalmazni minden ellenőrt, de nem érdemes.
HA a hiányosság nem pótolható, vissza kell fizetni a támogatás összegét.
Ennyi.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2018. Szeptember 28. 10:03 írta Bicska »

*

oszkár

  • *****
  • 1132
Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2986 Dátum: 2018. Szeptember 28. 12:02 »
Ez
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:52 írta oszkár »

Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2987 Dátum: 2018. Szeptember 28. 19:25 »
Egy napi "darázstermés".
https://www.facebook.com/100007425854716/videos/pcb.1904549132968213/2267092570214916/?type=3&theater
Recept a következő.
Szentkirályi Vadszőlő limonádé, vagy gránátalmás piroskaszörp.
Kedvezzetek ezeknek a szegény darazsaknak.
Csak többet ne engedjétek ki őket a szabadba.
Az idén, hogy mi van...brutál.
És ezeknek nincs semmilyen természetes ellenségük az emberen kívül.
Nagyernyei Attila

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2988 Dátum: 2018. Szeptember 28. 19:48 »
 :'(
S akinek nincs fészbukja az hogyan csodálhatja meg?

Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2989 Dátum: 2018. Szeptember 28. 19:58 »

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2990 Dátum: 2018. Szeptember 28. 20:00 »
sajnos így sem engedi. Nem baj, elképzelem :-)

Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2991 Dátum: 2018. Szeptember 28. 20:25 »
Egy napi "darázstermés".
https://www.facebook.com/100007425854716/videos/pcb.1904549132968213/2267092570214916/?type=3&theater
Recept a következő.
Szentkirályi Vadszőlő limonádé, vagy gránátalmás piroskaszörp.
Kedvezzetek ezeknek a szegény darazsaknak.
Csak többet ne engedjétek ki őket a szabadba.
Az idén, hogy mi van...brutál.
És ezeknek nincs semmilyen természetes ellenségük az emberen kívül.
Nagyernyei Attila
Nálunk a fecskék vadásszák őket,  csak már elmentek... :'(

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2992 Dátum: 2018. Szeptember 29. 06:33 »
Sziasztok!

A darázsproblémával kapcsolatban  lehetséges, hogy  szeremej fején talàlta a szöget.
Nyilván mindenki emlékszik, hogy ezelőtt jó néhány évvel Augusztus végén hogy néztek ki a magasfeszültségű távvezetékek. Most pedig......
Ahogy Csányi Anti mondaná:. "szép új világ"

Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2993 Dátum: 2018. Október 06. 07:52 »
Sajnos ez az iszonyatos darázs invázió az atkának is segít. Mint az köztudott, a mi drágalátos atkánk nem olyan hűséges, hogy csak a mézelő méhek vérét szívná. Megtalálták már közönséges darázson is. (Felnőttön és fiasban is!)

Azaz lehetne az atkafertőzés tekintetében a megfigyeléseinket pontosítani. Akinek van alkalma darazsat irtani, az számolja már meg, hogy hány atka volt? Bármelyik méhészetben használatos módszer jó, csak tudnunk kell, hogy a darázsirtó is vitt le közvetlenül atkát, azaz a földre is esett atka jócskán. (Nem tudom, hogy az atka halála után meddig kapaszkodik, a hullagörcs mikor engedi el. 
Einstein tévedett: Ha csak méheink vannak, már akkor leáldozóban az emberiség létjogosultsága!

Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2994 Dátum: 2018. Október 06. 09:01 »
. Megtalálták már közönséges darázson is. (Felnőttön és fiasban is!)

 

Na megy ám a mellébeszélés, mint a kis kaptárbogárral.  :o ;D
Figyelemelterelés. Azt még csak-csak elhiszem, hogy a valamelyik darázsra "felugrott", (mert ugye néhány előadó és Klubvezető ezt állítja) ;D ;D ;D, de mesélje már el valaki, hogy hol látta és melyik fajta darázs fiasában! Bevallom én is kerestem régen, mert valaki mesélte, hogy lehet ilyen, csak esetleg nem tudunk róla. Ami meg csak lehet, és nem tudunk róla, az nekem nem biztos. Viszont gumicsontnak jó. Egyébként én azt a hasonlatot szoktam a gumicsontos szisztéma helyett ilyen helyzetekben hasonlatként felhozni, amikor a sertéstartó láncot köt az ól mennyezetére, azt a malacok közé lógatva. Na ezt a láncot fényesre rágják a cocák, és addig is nem egymás farkát harapdálják.  :P
Tehát akkor mennyünk vissza normális irányba, és egyenlőre ne foglalkozzunk a darázs atkájával, a V.V.D.J.-vel. A d.j. nem disc jockey a lemezlovas, (Vespa Varroa Destructor Jacobson  ;D)
Tehát mi is a helyzet azzal, amit az...

Kedves Ismeretlen HUBER név mögött rejtőzködő barátom!

 Ejnye-bejnye!

...kérdezett? He? ???

*

wr

  • *****
  • 900
Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2995 Dátum: 2018. Október 06. 09:47 »
Idézet
Sajnos ez az iszonyatos darázs invázió az atkának is segít. Mint az köztudott, a mi drágalátos atkánk nem olyan hűséges, hogy csak a mézelő méhek vérét szívná. Megtalálták már közönséges darázson is. (Felnőttön és fiasban is!)
Amíg erre nem lesz valami egyértelmű bizonyíték, addig ez is olyan mint az ugró atka, lárifári, újmódi huncutság.  :)
Rengeteg a darázs a méhes körül, nem csak most, hanem minden év októberében és novemberében. Miért? Azért, mert a méh előbb hagyja abba (később kezdi) a repkedést az idő hűlésével, a darázs meg van olyan rafinált, hogy ilyenkor beszökdös a kijárón némi ingyen élelemért. Néha még olyankor is, amikor a méhek már fürtben vannak.
No meg azért, mert el nem tudom képzelni, hogy a darázs testén hogy maradna meg az atka, még ha fel is tudna rá kapaszkodni, de szerintem az sem lenne egyszerű, nem olyan szőrös a teste. Soha életemben nem láttam még darázson atkát. Mászkáló darazsat azt már láttam sokat, sőt nagyméretű legyet is, ezek azután kezdenek mászkálni miután beosonnak a kaptárba és onnan mézet lopkodnak. Ugyanaz a tünet, mászkál, ugrál, de nem tud elrepülni.
Ha a darazsakon atkák élnek akkor vagy nagyon jól tűrik, vagy hamarosan kihalnak, mert én még sosem furettóztam a darázsfészkeket.  :D

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2996 Dátum: 2018. Október 06. 13:07 »
Azt monják rablással terjed az atka.
Én még a régi iskola maradi tagja vagyok, és én a rablást a következő képpen értelmezem.
Legyengült magát megvédeni nem tudó családhoz, vagy pedig felsőkijárós nagyboconádi családhoz, amikor a szirup csak 10cm-re van a kijárattól, és nem hordták el éjszaka, be megy egy méh. Nem támadják, nem ölik meg, mézet vesz magához és haza megy. Ott táncal jelzi, hogy méz található valahol. Gondolom ő pihen egy kicsit, ám a jelzésre reagálva megindul egy pár méh, ők is ugyan így tesznek. Miután ők is szerencsésen haza érkeztek a mézzel jelzik, hogy hol van a méz, és nagyjából abból a családból megindul az egész kijáró bogár, és rátörnek a családra. A méz mennyiségtől függően, két három napig tart a rablás, utána elfogy a méz, és eltűnik a család is vele együtt a méhek.
 Néha előfordul, hogy a rablás vége felé, már a család is beszáll, és önrablásba kezd. Tehát két-három nap az az időszak amikor atkát hordhatnak haza.
 Olyat még nem láttam, hogy az első méh, vagy akik utánna mennek rabolni, nem mondja el senkinek, hanem folyamatosan hordja haza , több hónapig a mézet.
Tehát, ha a szomszéd családtól rabolnak, az csak pár nap, és hónapokra nem látja el atkával a családjainkat.
 A másik, hogy két három atkás család , két három léputcával, nem tud ellátni ősszel több mint ezer családot. a darazsakkal is ugyan ez a helyzet. Ez is csak pár nap, és végük. Ezért olyan nincs, hogy egész ősszel fertőz minket a "hülye szomszéd" atkával. Mert előfordulhat, hogy gyengék a családjai, de azzal a szomszéd méhek, ha már rabolni kezdik, márpedig az atka csak így kerülhet át, pár nap alatt végeznek.
 Ezért kedves méhésztársak és méhtartók, tudván, hogy magamra vonom az Önök haragját, én azt mondom, jobb ha mindenki saját magában keresi a hibát, mert az atkák legalább 90%-a saját termés.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Október 06. 13:12 írta Vivaldi »

*

wr

  • *****
  • 900
Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2997 Dátum: 2018. Október 06. 13:28 »
Nem az a jellemző, de terjedhet rablással is, elmondom hogyan. Észre is lehet venni a számokból, persze csak akkor, ha minden kaptár kontrollálva van. Ha csak minden ötödik vagy tizedik kaptár alatt van higiénikus, akkor nem lesz egyszerű észrevenni. Ahogy mi, emberek sem vagyunk egyformák, úgy a családok közt is elég nagy különbségek lehetnek, mit lehetnek vannak. Nekem is van most egy olyan családom, ami szeret rabolni. A többi nem, de ez nagyon. Szeptemberben volt egy időszak amikor nem volt semmi, de meleg az igen, így hát volt kutatás is rendesen. A többi család nem nagyon csinált semmit, de ez az egy két héten keresztül rabolta a szomszéd méhest, több családot is, ezt a méhész is elismerte miután felhívtam. A család addig nem állt le, amíg talált ott olyan családot aminek neki tudott esni. Volt hogy kimentem estefelé, és ott csüngött a kaptáram homlokfalán egy nagy kupac méh, mint egy kisebb raj, szóval nem csak mézet, méhet is hoztak. A méhész elmondása szerint 8 családjának esett neki ez az egy családom.
Ha ilyenkor ennél a családnál a többihez képest jóval több atka potyog, akkor abból lehet tudni hogy úgy hozták. Viszont amikor olyat tapasztal valaki, hogy rendszeresen 20-30 körül potyog, majd egyszer csak 300, de nagyjából állomány szinten, akkor azt nem úgy hozták, az mind saját. Ha hoznak, akkor annál a családnál bőven ezres nagyságrend lesz, de csak annál.

Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2998 Dátum: 2018. Október 06. 14:37 »
Idézet
Sajnos ez az iszonyatos darázs invázió az atkának is segít. Mint az köztudott, a mi drágalátos atkánk nem olyan hűséges, hogy csak a mézelő méhek vérét szívná. Megtalálták már közönséges darázson is. (Felnőttön és fiasban is!)
Amíg erre nem lesz valami egyértelmű bizonyíték, addig ez is olyan mint az ugró atka, lárifári, újmódi huncutság.  :)
Rengeteg a darázs a méhes körül, nem csak most, hanem minden év októberében és novemberében. Miért? Azért, mert a méh előbb hagyja abba (később kezdi) a repkedést az idő hűlésével, a darázs meg van olyan rafinált, hogy ilyenkor beszökdös a kijárón némi ingyen élelemért. Néha még olyankor is, amikor a méhek már fürtben vannak.
No meg azért, mert el nem tudom képzelni, hogy a darázs testén hogy maradna meg az atka, még ha fel is tudna rá kapaszkodni, de szerintem az sem lenne egyszerű, nem olyan szőrös a teste. Soha életemben nem láttam még darázson atkát. Mászkáló darazsat azt már láttam sokat, sőt nagyméretű legyet is, ezek azután kezdenek mászkálni miután beosonnak a kaptárba és onnan mézet lopkodnak. Ugyanaz a tünet, mászkál, ugrál, de nem tud elrepülni.
Ha a darazsakon atkák élnek akkor vagy nagyon jól tűrik, vagy hamarosan kihalnak, mert én még sosem furettóztam a darázsfészkeket.  :D


Egyetértek mindegyik előttem szólóval. Kivéve azt, hogy úri huncutság. A tudományos cikkek lényege, hogy nem úri huncutságból írják.

Az angol Varroa szócikk sokkal bővebb, mint a magyar: https://en.wikipedia.org/wiki/Varroa_destructor
Itt a negyedik referencia beszél a varroáról, amelyik nem a méhen van.

Kérted, tehát itt van: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/0005772X.1990.11099048

Egyébként méhen sem látni atkát, csak ha már nagyon gáz a család. Szóval az, hogy egy-egy szemed elé kerülő darázson nem láttál, az csak annyit jelent, hogy még van tartalék a darázs családban.

Én azért a vándoratka ellen (is!!!) tennék valamit, önszerveződő módon (lekoppintva pl. a svájciakat) hirdessük meg, hogy mely időszakban legyen alaposan ajánlott a védekezés. Svájciaknak bejött. Lehet, hogy a mi atkáink is megsínylenék, ha a vándorlásuknak egy kicsit keresztbe tennénk.

A darázson az atka egyébként nekem további kérdéseket is felvet. Vírust nem hordoz? Vírus ellen ugye nem védekezik senki?

Idézet
Ha a darazsakon atkák élnek akkor vagy nagyon jól tűrik, vagy hamarosan kihalnak, mert én még sosem furettóztam a darázsfészkeket.

Fején találtad a szeget!

Sok darázsnál csak az anya telel át, azaz az atka, ha túl akar élni, keressen kell valami más kajaforrást. Lehet, hogy a zárókezelést nem is a méh biológiájához, hanem a darázséhoz kell igazítani, pont emiatt? Akkor a decemberi záró mégiscsak jobb, mint a késő novemberi?
« Utoljára szerkesztve: 2018. Október 06. 14:44 írta KörmendyRácz »
Einstein tévedett: Ha csak méheink vannak, már akkor leáldozóban az emberiség létjogosultsága!

*

wr

  • *****
  • 900
Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #2999 Dátum: 2018. Október 06. 15:50 »
Nekem ez semmit nem bizonyít, ahogy az sem, hogy láttam vagy sem a darazsakon. Ha lenne rajtuk szerintem láttam volna az elmúlt évtizedekben, mert rengeteget csapdáztam, ütöttem le, stb. A családban sem kell ezerszámra lenni atkának ahhoz, hogy lássuk a méhen. Néhány száz is elég már, annyi pedig minden családban van nyár végére, ha nincs év közben irtva.
Idézet
Vírus ellen ugye nem védekezik senki?
Ezt sem merném kijelenteni, ugyanis én nem viccből szoktam a fokhagymás szirupot rájuk locsolni. Nyilván laboreredményem nincs a működésének az igazolására, csak annyi, hogy ha az embernél működik akkor a méheknél is működhet. Legalábbis eddig hátrányt nem, inkább előnyt véltem felfedezni a használata óta. A vírusokat nem tudom a higiénikuson megszámolni...
Ha megkapják a családjaim a tavaszi, nyári, és őszi fokhagymás csurgatást, nincs olyan időszaka az évnek amikor ne lenne öröm rájuk nézni. Kivéve az idei évet amikor lemérgezik.