A méhegészségügy helyzete

  • 807 válasz
  • 368080 megtekintés
*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #15 Dátum: 2014. Július 30. 20:34 »
Azokat amiket zárójelbe tettem, pont erre vonatkoznak.
A törvények régiek, és nem ennyi méhcsaládhoz készültek. A méheüs úgy van mint a lány aki visz ajándékot, meg nem is. vagyunk meg nem is. Szeretnek mindent a nyakunkba varrni, ám attól ódzkodnak, hogy  a méheüs valami ici picit döntési helyzetbe hozzák. Ezt egyébként pontosan azok a méhészek nem szeretnék akiknek valami vaj van a füle mögött. Tőlem például három fő papír nélkül vándorolt egész nyáron. De nem tudok mit tenni, ha az a méheüs ahová mentek rá se bagózik.
 Az állategészségügy, és a benne dolgozó állatorvosok, hivatalnok módjára viselkednek, egyébként azt nem mondom, hogy nincs igazuk az ő saját szempontjukból. Vagyis, ha megjelenik a nyúlós, mintát küldenek, és felmérik a családokat kártérítés céljából. A tevékenységük ebben merül ki, de többet nem vár el tőlük a törvény sem. Értehető az is , hogy önként senki nem vesz nyűgöt a nyakába, ha a fizetés ugyanannyi.
 Néhány méhész vagy biológus, vagy környezetvédő heroikus küzdelmet folytat, a méhek érdekében ám küzdelmük falra hányt borsó, még be nem következik valami súlyos méhpusztulás. Nem veszik őket komolyan, mert az ágazatban egyre több a méhcsalád.
Igazából a minisztérium, vagy azok akik méhészeti ágazatért felelősek lennének a lovak közé dobták a gyeplőt. Legyen aminek lennie kell. Itt igazi kapitalizmus van, a kishal megeszi a nagyhalat.
Érdekes, hogy a mezőgazdaság más ágzataiban már kezdik fékezni a nagyokat a támogatások lefaragásával, itt ennek nyoma sincs. Mindenki kiszámolhatja, hogy egy 500 családos méhészet támogatása is 750000ft. És ez csak az alap, ehhez még csepeghet valami, ha az illető közel van a omme husos fazekához. Lassan elérkezünk oda, hogy az igazán nagy méhészeknek pergetni se kell, megélnek a támogatásból.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #16 Dátum: 2014. Július 31. 19:37 »
Sziasztok!
Naponta hívnak a megyei katasztrófavédelemtől.
Egyszer Páriba méhrajért, másodszor Bonyhádra darazsak miatt, most pedig a Megyei Múzeumhoz hívtak, hogy darazsak lepték el a homlokzat üregeit.
Kosaras kocsiba pattantam egy darázsirtó sprével, de már a földről láttam, hogy méhek.
A szobor mögötti rajocskát erősen kutatták, lépeit a betolakodó méhek cincálták.
Az eresz alatti csapat olyan mélyre bújt, hogy lépei nem voltak láthatóak.
Méhegészségügyi szempontból aggasztónak ítéltem szegényeket, és így súlyos döntést hoztam számukra.
A beavatkozás után szóltam a szekszárdi méhegészségügyi felelősnek is.
Két hét múlva a maradványokat megpróbáljuk eltávolítani, mert egy fixen felszerelt galambriasztót is le kell szereltetni.
Meggyőződésem, hogy az ilyen és ehhez hasonló rajok a nyúlós melegágyai.
Nagyernyei Attila


Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #17 Dátum: 2014. Augusztus 04. 10:17 »
Tisztelt Méhészek!
A Jászberényi Mézvásáron sok mindenről esett szó.
Kis csapatokba szerveződve beszélgettünk.
Ott hangzott el, hogy az idén ismét fel fog szaporodni a nyúlósok száma mert rossz évünk volt.
Ez szinte tabu téma, hogy vannak olyanok akikhez visszatérő probléma(?) ez az átok.
De csak akkor, ha rossz éve volt a méhésznek.
Szerintetek?
Segítek. Tolna megyében is volt olyan eset, hogy a méhész saját magának (vélhetően) akarattal okozott kárt.
A bizonyítás rendkívül nehéz, pláne hogy hatósági "hátszele" is volt a bűnének.
Végig tiltakoztam, írásban is a kártérítési összeg megítélése ellen, de hiába.
Milliókat tett zsebre a gaz méhész.
Miért van az, hogy csak az ellenzéknek bélyegzett kemény mag mer erről beszélni?
Miért van az, hogy ezen káros szemléletet, és végül tetteket vezetőink mélyen elhallgatják?
Az akkori vizsgálatokban végig részt vettem, az égetésig.
Teljesen nyilván való volt a turpisság.
Akkor nem jutunk előrébb, ha ezekről a kényes dolgokról, nyíltan őszintén nem beszélünk, és ha a hatóságot sem tudjuk meggyőzni az igazunkról, mi közösítsük ki és lehetetlenítsük el a csaló, méhcsaládjainkra, és ránk nézve veszélyt jelentő méhészeket.
Ha reagáltok folytatom, mert van a húsz év méhegészségügyi felelős pályafutásom alatt rengeteg morbid, de tanulságos példám. Nem kell mástól kérdeznem, velem történt meg.
Nagyernyei Attila
 

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #18 Dátum: 2014. Augusztus 04. 11:53 »
Tudod ez azért van,mert mi egy szép nagy boldog család vagyunk és nem szabad megsértenünk családtagjaink érzéseit azzal,hogy rávilágítunk a hiányosságaikra,pláne nem a "családi vacsora" alkalmával.Szépen fogjuk a kisebb-nagyobb problémáinkat,sérelmeinket és betesszük a nagy közös szekrénybe.Nekem ezzel mindössze annyi a gondom,hogy előbb-utóbb ki fog szakadni az a szekrényajtó és agyon fog nyomni bennünket a sok lom.Viszont addig legalább mindenki boldog és elégedett.Nemde?
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #19 Dátum: 2014. Augusztus 04. 22:01 »

Miért van az, hogy csak az ellenzéknek bélyegzett kemény mag mer erről beszélni?
Miért van az, hogy ezen káros szemléletet, és végül tetteket vezetőink mélyen elhallgatják?

Talán mert bizonyítékok nélkül ez szimpla rágalom, és ezt nem mindenki vállalja fel.
Meg aztán egy ilyen állománylefertőzést sem lehet egyszerű megcsinálni. Vagy ezeknek a csúnya méhészeknek van a spájzban fertőzött mézük, és ha itt az idő feletetik? Esetleg adják veszik egymás közt?Hogy kell ezt elképzelni?

Kicsit belegondolva azt sem tudom, hogy egyáltalán akarom-e tudni...

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #20 Dátum: 2014. Augusztus 04. 22:55 »
Talán mert bizonyítékok nélkül ez szimpla rágalom

Nem egészen. A rágalom kifejezés alatt az olyan valóságtartalom nélküli állítást-hazugságot értjük, amely szándékosan-rosszhiszeműen igyekszik valakinek vagy valakiknek a megítélését rontani. A bizonyíték nélküli állítás nem szükségszerűen valótlan tényközlés vagy gyanúsítás.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #21 Dátum: 2014. Augusztus 05. 08:02 »
Pink panther!
Engem arról ismer a méhészközösség, hogy nem szoktam a levegőbe beszélni.
Az esetet még a szaktanácsadói jelentésembe is leírtam, valamint jegyzőkönyv készült róla.
Nem akartam tippet adni az aljas szándékon gondolkodóknak, de kiprovokálta belőlem.
Tehát amiről írtam, ott látható volt, hogy a zugépítményeket a méhész nem rég felszakította, és a keretek nem úgy lettek összerakva ahogy előtte volt.
Sok kaptárban nem volt méhanya, és csak egy keret fiasuk volt, az is beteg!
Hogy állításom valóságát igazoljam, bár senkinek nem tartozom beszámolóval, mert hála a jó Istennek nincs főnököm szívesen közölném azon személyek névsorát akik a helyszínen voltak.
Két méheü. felelős, Cs.GY, és L.I. valamint Dr.D.G. és jó magam.
Nem tartozom Önnek magyarázattal.
Biztos Ön olyan körökben forog, ahol a hazugság mindennapos.
Az ember magából indul ki. Szakmailag sem lehet toppon, emiatt máskor ne kotyogjon olyan dolgokba bele
amit Ön elképzelni sem tud. Az a gáz, hogy még a kérdéseit sem tudja igazán megfogalmazni, csak támad.
Okos kérdésekre szívesen válaszolok akár Önnek is.
Nagyernyei Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #22 Dátum: 2014. Augusztus 05. 08:10 »
QUQURIQ!

Üdv. Mindenkinek!

Csak azért söpörték le, mert munkával járna!
Mert nem értenek a kutyákhoz!
Nem minden a diploma.
Vaúúúú!
Kár-kár-kár volt kihagyni!

Kiskakas!

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #23 Dátum: 2014. Augusztus 05. 20:31 »
"Attila, akar róla beszélni?"- kérdezné Dr. Csernus ha erre járna.  ;D
 
Tényleg el kéne dönteni, hogy:
Idézet
Ha reagáltok folytatom
vagy
Idézet
Nem akartam tippet adni az aljas szándékon gondolkodóknak, de kiprovokálta belőlem.

Most beszélünk róla vagy nem? Megkérdeztem, hogy kell elképzelni egy egész állomány lefertőzését, erre ez volt a válasz:
Idézet
Tehát amiről írtam, ott látható volt, hogy a zugépítményeket a méhész nem rég felszakította, és a keretek nem úgy lettek összerakva ahogy előtte volt.
Sok kaptárban nem volt méhanya, és csak egy keret fiasuk volt, az is beteg!
Jelentkezzen, aki ebből ki tudja hámozni mi történt!

Az, hogy hazudós vagyok, meg nem vagyok szakmailag "toppon" az oké, tudom régóta. Állomány lefertőzést még nem csináltam, ezért kérdeztem. De "hopon" maradtam.

Abból, hogy volt egy ilyen eset, mennyire következik, hogy ez általános és beszélni kell róla?


Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #24 Dátum: 2014. Augusztus 06. 09:36 »
Pink panther!
Én csak a problémára szerettem volna felhívni a figyelmet.
Ha nem beszélünk róla, még a méhészkedés ezen sötét oldala virágzik.
Én egy példát ragadtam ki, de van több is. Nekem is, és volt állatorvos kollégámnak is.
Nem azért írtam le a történéseket kicsit körítve, hogy a valóságtartalmát kétségbe lehessen vonni.
Nem szeretném, ha a "bombakészítést" tőlem tudnák meg az ezen gondolkodók.
Egy kicsit finomabb, nem csaláson alapuló estet a téma levezetéséhez közlök.
Éves rendes méhegészségügyi ellenőrzést tartottam egy idős méhésznél.
Szokásos kérdésem a fiasítás ellenőrzése előtt, hogy nem tapasztalt e valami rendkívülit, Józsi bácsi?
De. Néhány család nem hordja el a szirupot, pedig jók voltak azok is.
Na nézzük meg! Mindegyik nyúlós volt.
Állatorvos, égetés. Csak azokat amelyek betegek voltak. Javasoltam az egész állomány (47 méhcsalád) azonnali kiirtását, mert a körzetben sok méhészet található, nagy a méhsűrűség.
A törvényre hivatkozva csak a betegek lettek elpusztítva.
Egy hónap múlva még találtam öt méhcsaládot, de már a közeli méhészetekben is két helyen!
Ekkor már az egész méhészet tüzelése mellett döntött a hatósági állatorvos.
A témának nincs vége!
Józsi bácsi Simontornyára adott el méheket. Kinek? Cím, telefon méhész neve.
RIADÓ! A helyi méhegészségügyi felelős még aznap megtalálta ott is a bajt.
Adásvételi szerződés? Vándorláshoz szükséges iratok?
Ki nézte meg eladás előtt a méheket?
Senki, csak úgy vitték.
A vevőnek elmondtam, hogy súlyos hibát vétettek, de nem nyomtam fel. Saját kezűleg eltüzelte mind a 18 méhcsaládját, a szívbeteg idős ember és a méhészkedéssel felhagyott.
Pink panther!
Igazoljam fenti állításaimat?
Beindultam, folytatom.
Három éve kezdett méhészkedni egy szekszárdi völgyben a következő páciensem.
Ősz vizsgálat. Háromból három nyúlós.
Kitől vette? Kaptam.
Ott is balhé.
Kérdeztem, hogy van e ásója, gyufája.
Hívtam az állatorvost, azonnal kénezés tüzelés.
Ott, abban a körzetben azóta senkinek nincs gondja, és a kezdő méhész 25 egészséges családnál tart!
Nagyernyei Attila


« Utoljára szerkesztve: 2014. Augusztus 06. 09:52 írta Nagyernyei Attila »

*

Veszti1982

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #25 Dátum: 2014. Augusztus 06. 10:13 »
Magyarországon miért nem lehet antibiotikumot használni a nyúlós ellen? Az USA-ban tökéletesen működik.
Nem provokáció a kérdés, hanem tényleg érdekel...

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #26 Dátum: 2014. Augusztus 06. 10:27 »
Veszti 1982!
Most szeretném kérni Arisztaiosz segítségét.
Itt kidomboríthatja tudását, persze ha nem támad, hogy nem értünk hozzá.
Tudomásom szerint azért nem engedélyezett, mert a humán gyógyászatban is van megfelelője.
Állítólag a penicillinben is ez a hatóanyag van? Kérdezem, nem okoskodok.
"Neo-Te-sol
Antibiotikum kombináció, tetrán és neomycin keveréke. Elvileg jól hat a légzőszervi és emésztőszervi megbetegedésekért felelős baktériumok egy részére."
Bross Péter "Méhész voltam Amerikában" című filmjében látható, hogy a kezelési technológia részeként, szinte öntik a kaptárakba. Ott mondjuk a GMO is szabad.
Nem sok dologról mondhatjuk el, hogy különbek vagyunk az Amcsiknál, de ezekre igen.
Bár a Neokban lettünk volna előbb ilyen kemények.
Nagyernyei Attila

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #27 Dátum: 2014. Augusztus 06. 12:03 »
a./Azért mert gyógyszerrel elpusztíthatatlan. Csak a tüneteket lehet megszüntetni a kórokozó ott marad, és azonnal felüti a fejét amint a körülmények kedvezőek lesznek. A nyúlós költésrothadás spórája olyan tokot fejleszt, amit csak a hő tud elpusztítani, vegyszer nem képes rá hatni, legalábbis olyan, ami a méheknek nem káros. Nem lehet szupererős vegyszereket alkalmazni, mert a méhcsalád is elpusztul, előbb mint a bacillus laarvae.
B./ Az antibiotikummal kezelt méhcsalád méze is tartalmazni fogja az antibiotikumot. És a sok mézet fogyasztó szervezete megszokja,ezáltal ha szükséges valamilyen betegség miatt beavatkozni, az antibiotikum már hatástalanná vállik.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #28 Dátum: 2014. Augusztus 06. 14:20 »
Idézet
Most szeretném kérni Arisztaiosz segítségét.
Hát igen. Ha nem lenne kitiltva. Talán meg kellene szüntetni a két hetes eltiltását. Addig is egy rövid válasz:a gyógyszer csak a vegetatív alakra hat. A spóra évtizedekig életképes marad. Amikor a szaporodásra kedvezőtlenek a körülmények (beszáradás: ebből lesz a pörk), akkor indul meg a spóraképződési folyamat. Ahol a gyógykezelést részesítik előnyben, ott nem az elégetéses védekezés van érvényben. Amíg  ez utóbbira áldoz egy ország, addig nem célszerű mellette a kezelést forszírozni, mert elfedi azt, hogy a spórából klinikailag észlelhető betegség alakuljon ki. A méhek néhány beteg sejtet éppúgy kitakarítanak, mint bármi mást, tehát a méhész nem veszi észre. A tisztán égetéses módszer csak abban az esetben jobb a kezelésnél, ha fokozott kontroll mellett történik. Ekkor könnyebben tud fellobbanni a betegség, mint a kezelésnél, de hatékonyabban lehet felderíteni a fertőzött családokat. A méz szennyeződést pedig már Vivaldi is leírta.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #29 Dátum: 2014. Augusztus 06. 14:28 »
Irido!
Arisztaiosz nincs kitiltva, csak sárga lapos. Ezt honnan veszed, hogy kitiltottuk?
Egyszer valóban volt ilyen, meg orvosi rendelőbe is küldtem már, de stílusa picit ehetőbbé vált a kezelés hatására.
Szakmai hozzászólásai előremutatóak, de a kioktató, piszkálódó, heccelő írásait nem tudom "magamévá" tenni, még ha a keblére is szeretne ölelni.
Nagyernyei Attila