A méhegészségügy helyzete

  • 807 válasz
  • 368116 megtekintés
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #750 Dátum: 2020. Május 22. 19:47 »
Ma rengetegen felhívtak mászkálás ügyben.
Jelzem, hogy nem vagyok illetékes a témában, és csupán a magánvéleményemet fogalmazom meg.
Szerintem belefáradt a méhésztársadalom ebbe a töketlenkedésbe.
Bevallom én is.
Nagyernyei Attila

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #751 Dátum: 2020. Május 22. 21:10 »
az a baj hogy vannak vetőmagcsávázó cégek,amelyek ujra csávázzák neos vegyszerrel a magot,majd a zsákot,levarják a régicimkével és kész.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #752 Dátum: 2020. Május 22. 23:28 »
Nem csak bele fáradt , hanem tönkre is ment !!!!!

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #753 Dátum: 2020. Május 31. 07:54 »
Sicc, eltűntek a mászkáló méhek!!!!!
Tehát akik ezt az atkának tudják be, őket nem minősítem, mert az erről alkotott véleményem nem méltó hozzám.
Én még csak most fogok atka ellen védekezni, tehát eddig az idén nem csináltam semmit, akkor hová tűntek?
Sehová, ugyan ott vannak ahol eddig.
Olvasom a különböző méhészeti fórumokon, hogy jó lenne már kideríteni a mászkálás okát.
Tisztelt méhésztársak ezen már régen túl vannak a franciák, németek és még sorolhatnám.
https://filantropikum.com/franciaorszag-az-elso-orszag-amely-betiltja-mind-a-5-mehhalalhoz-kapcsolodo-vegyszert/?fbclid=IwAR1HaP-p58xWQj7-QWaet3Hs1VqXDUzW3qozXeJS1mtVLinv8tmkEUS9An0
Ugye kórusban nyomják a kárfelmérők, hogy ennek az egész mászós, rázós ügynek semmi köze a repce csávázásához, mert a 5 legkeményebb szert már nem használják a gazdák!
Aha, de lett egy újabb amire Simon Gergő a Greenpeace vegyianyag szakértője azt mondta, ez még rosszabb az elődjeinél.
Tehát majd 10 év múlva erről is bebizonyítják, hogy rákkeltő, meg a rovaroknak nagyon ártalmas, és akkor jön a következő.
Tudomásul kell venni, hogy a minisztérium álláspontja is az, hogy a növényeket "minden áron meg kell védeni a károsítóktól" mert veszélyeztetik az élelmiszer biztonságot.
Ez a minden áron nagyon nem tetszik, mert itt bennünket méhészeket is figyelmen kívül hagynak.
Egy szó mint száz ameddig nem bizonyítják be, hogy a repce virágporában nincsenek rovarpusztító növényvédő szerek addig engem ettől a gondolatomtól senki nem tud eltántorítani.
Majd ha vizsgálati jegyzőkönyvek bizonyítják, hogy sem a repce virágporában, sem az abból készült garatmirigy váladékban nincs  semmi méhekre veszélyes rovarölő szer, akkor visszaveszem az agaraimat.
Ja, hogy ezeket ehhez meg kéne vizsgálni?
Már szerveződik egy olyan csapat akik összedobjuk erre a pénzt és jövőre végre kiderülhet az igazi ok.
Ebben benne vannak állatorvosok, kutatók és olyan szakemberek akik szeretnék ha kiderülne az igazság.
Az OMME kárszakértője 15 éve fut az események után, és a Nemzeti Programos pénzből a sötétben tapogatódzik.
Ebből elég volt.
Nagyernyei Attila


Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #754 Dátum: 2020. Június 22. 11:24 »
A szekszárdi méhegészségügyi felelős kezdeményezése sikeresnek bizonyult!
Aki esetleg nem figyeli a híreket, neki újdonság lehet a Tolna megyei kezdeményezés.
Tőlünk indult a javaslat, hogy emeljék fel a méhegészségügyi felelősök díjazását, ami mostanra ért célba.
Köszönjük!
http://www.omme.hu/sikeres-lobbi-a-mehegeszsegugyi-felelosok-dijazasanak-emeleseert/?fbclid=IwAR3kZ2mceiWVuiVRY8Clj9dmpFFI0z_yoCxZ8zPC3L8pEpIQI6KUcVvjDNs
Nagyernyei Attila

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #755 Dátum: 2020. Július 15. 07:56 »
Mivel az idén nagyon korán vége van a termelési szezonnak, ez előrevetít egy újabb veszélyt.
Sok méhész egy kicsit hanyagolja a méheit, kevesebb figyelmet szentel rájuk a sorozatos sikertelenségek miatt.
Többen arra "gyúrtak", hogy majd a napraforgó rendbe teszi a 2020-as évüket, de ez sem jött be, max fele termés látszik.
Így a pergetés után jönne a cukros zsák, ha lenne rávaló.
Most éppen nyárnak kéne lennie, de az időjárás erről nem vesz tudomást, a hullámzó hőmérsékletek nem a nyarat idézik.
És milyen veszélyt látok a közeli időszakban?
16 évig voltam Szekszárd, és környékének méhegészségügyi felelőse, és sokszor megtapasztaltam, hogy a pergetés nem automatikusan a kijárók szűkítésével kezdődik, és szinte a hideg idő beálltáig a nyári kijárónyílást használták a méhészek.
Aztán jöttek a panaszok, hogy a szomszéd méhei lerabolták az enyémeket.
Hát itt az idő méhésztársak, hogy előzzük meg a bajt, szűkítsük le a kijárókat!
Igen ám, de amikor ezt javasoltam, jött rögtön az évtizedes szakmai (?) érv, hogy ha megint kánikula lesz, kitőgyelnek, kevés lesz nekik a levegő.
Aaaaaaaaaaaa....mondtam erre én.
Be kell nyitni a szellőzőket, és egy kicsit megnyitni a méhek takaróját.
Egyébként ebben az időszakban már elkezdődött (vagy lezajlott) a hereűzés, és túl vagyunk a népesség csúcsán.
Véleményem szerint ahol már nincs a napraforgóról gyarapodás, vagy esetleg találkozunk "szaglászó" méhekkel a kaptárak mögött, azonnal le kell szűkíteni a kijárókat, hogy a méhcsaládok megfelelően tudjanak védekezni a betolakodók ellen.
Az atkagyérítésnek is itt lesz az ideje, azt pergetés után végképp nem szabad halogatni.
Minap kérdezte egy meleg-építményű NB18-ra váltó kolléga, hogy ebben az időszakban hol helyezkedik el a fészek?
Természetesen a kijáróhoz kell a fiasokat közelíteni (fészket), mert így tudja a mézkészletét a család legjobban védeni.
Nagyernyei Attila

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #756 Dátum: 2020. Július 19. 17:36 »
Nézzétek csak!
Ezt egy internetes hírportálról emeltem ide át:
"Az osztrák szövetségi hadsereg koronavírus-érzékelő kutyák kiképzését kezdi meg. A kábítószer-kereső kutyák mintájára képezik ki őket; feladatuk az lesz, hogy felismerjék a koronavírussal fertőzött személyeket. Egy belga juhászkutya vesz részt elsőként a kiképzésen."
Mi még addig sem jutunk el, hogy ezt a förtelmesen büdös nyúlóst kiszagoltassuk az ebekkel.
Talán a következő OMME vezetés szentel rá némi időt, hogy legalább meghallgassa az elképzelést.
Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #757 Dátum: 2020. Július 20. 23:29 »
Legalább kipróbálásra érdemesnek tartanák a kutyás ötletet, hogyan működik, s hogyan lehetne alkalmazni a gyakorlatban.

Például lehetnek elhagyatott kaptárak olyan helyen, amelyet a bozót régen benőtt, s nem is tud róla senki, nem látják. A kutya ezt a közeli úton elhaladva kiszagolhatja, megtalálhat olyan fertőzési gócot, amely különben rejtve maradt volna.

A kutyás ötlet kipróbálása közben felmerülhetnének még további alkalmazási lehetőségek is.

Üdv.: Attila

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #758 Dátum: 2020. Szeptember 10. 18:30 »
Jönnek a hírek a megyei méhegészségügyi felelősöktől.
Hát mit mondjak?
Volt már jobb is a helyzet.
Egyszerűen gyengék a méhcsaládok, sok a sodrott szárnyú méh, és van séta bőven.
Vannak már állomány szinten méhcsalád összeomlások, és ami még szembetűnőbb igen kevés mézzel próbálnak a kollégák nekifutni a télnek.
A soron következő Szekszárdi Méhészklubon remélem már be tudnak számolni az eü, felelősök az elvégzett vizsgálatokról.
Nagyon örvendek, hogy nálunk nem "virtuális vizsgálatok" zajlanak, hanem valóban kimennek a felelősök, és ellenőrzik a méhcsaládokat.
Minden továbbképzésen ezt hangsúlyoztam, hogy csak azok vállalják el ezt a feladatot, akik tudják is teljesíteni.
Köszönöm munkájukat!
Az idén már 150 Ft/méhcsalád a vizsgálati díj Tolna megyében.
Nagyernyei Attila

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #759 Dátum: 2020. Szeptember 18. 08:41 »
A Zöldön tovább tart a gyalázkodás.
Hihetetlen milyen emberek vannak, ekkora pofára esések után nem tanulnak.
Most éppen a "kutyadoki", vagy méhegészségügyi kutya gondolatát fikázzák.
Saját magukat minősítik ezzel, mivel Ausztráliában már évek óta rendszeresen kutyákkal ellenőriztetik a nyúlóst.
Ez nem hiszek benne-nem hiszek benne, hogy a kutyák szaglása az emberénél fényévnyivel jobb, lásd drog és hullakereső kutyusokat.
Nem tudom mit szeretnének elérni ezekkel a beszólásokkal?
Kaptam privátban is üzeneteket, hogy miért hagyom miért nem reagálok rá?
Válaszom.
Had pörögjenek.....
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #760 Dátum: 2020. Október 01. 09:50 »
Kedves méhészek!
Kérlek segítsétek a szakdolgozati munkámat az alábbi kérdőív kitöltésével. Névtelen és körülbelül 5 percet vesz igénybe.
Köszönöm!
http://kerdoivem.hu/kerdoiv/1092501929/

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #761 Dátum: 2020. Október 02. 07:22 »
Tegnap este néhány méhegészségügyi felelőssel összejöttünk, és sok fontos dologban megállapodtunk, főként abban, hogy javaslatokat teszünk a méhegészségügyi hálózat korszerűsítésére.
Ehhez több irányban kell elindulnunk.
Az tisztán látszik, hogy a "virtuális" vizsgálatok nem megengedettek, a felelősnek valóban ki kell mennie  a helyszínekre ellenőrizni.
Javaslatainkat eljuttatjuk a Megyei Hatósági Fő-állatorvoshoz, valamint az OMME elnökségéhez.
Egy pontja javaslatainknak különösen tetszik (ez és sok más nem tőlem származik), hogy a vándorlások alkalmával a vándorméhésznek nem csak az önkormányzathoz, hanem a helyi méhegészségügyi felelőshöz is be kell jelentkeznie!
Ennek oka, hogy ő ismeri a területén a méhészeteket, és így elkerülhetőek a konfliktusok, az álló méhészetekre a "rápakolások".
Sok újdonság van amit a Méhegészségügyi Munkacsoportban szeretnénk megvitatni, mert a jelenlegi rendeletek, és a helyzet tarthatatlan.
Sok a bóklászó, be nem jelentett méhészet.
Talán másik érdekesség, hogy a láthatóan súlyosan atkafertőzött állomány a méhész költségére kiirtható legyen!
Két hete Tolna megyében 110 család kapott a méhegészségügyi felelős, és profi méhészek javaslatára kénlapot.
Nehéz döntések ezek, de amikor szétcincálták már a méhcsaládokat idegen méhészetek, valamint egy sejtben 3-4 atka, a lépeken atkák szaladgálnak, a ki nem kelt fiasításból a kidugott szipókájú méhek néznek gondatlan gazdájukra, valamint rengeteg a sétáló, szárnyatlan méh, a jelenlegi rendelet alapján nem lehet az állományt leölni.
Ezen változtatni kell, és javaslatunkban egy sárga csekk is szerepel az ilyen estre.
Drasztikus megoldások kellenek, a gondos termelő méhészek érdekében!
Ja, hogy ez azoknak nem fog tetszeni, akik állománya így jár....
A méhészkedést csak azok gyakorolják akik gondos gazdaként óvják a méhbetegségektől az állományukat.
Arról is beszéltünk, hogy az emlős állatokat az állatvédők védik, de egy ilyen elhanyagolt, atkafészek az nem állatkínzás?
A másik, a kritikus élelemhiány a családoknál.
Sokan azzal kísérleteznek, hogy pár kiló mézzel kiteleljenek, majd tavasszal ha lesz pénz  adnak nekik enni.
Elindult valami, köszönet Cseri Tibor aktivitásáért.
Folyatjuk.
Nagyernyei Attila

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #762 Dátum: 2020. Október 02. 21:02 »
Üdvözletem!

A tervezet elkészült.
Kedvcsinálónak szerintem tökéletes.
Jövő héten felmérem a helyi hatósági álláspontot, hozzáállást. Amint megkapom a megfelelő kiegészítéseket, az általam elérhető legmagasabb szintre továbbítom a javaslatokat.
Bizakodó vagyok, sok munka van még hátra. Ez még csak a kezdet.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #763 Dátum: 2020. Október 02. 23:38 »
"A másik, a kritikus élelemhiány a családoknál.
Sokan azzal kísérleteznek, hogy pár kiló mézzel kiteleljenek, majd tavasszal ha lesz pénz  adnak nekik enni."

 - ez szintén veszélyes és felelőtlen hozzáállás, hiszen fogékonnyá tesz a betegségekre, rablásra hajlamosít.

Igazából mindig kemény télre kellene felkészülni.

Attila

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #764 Dátum: 2020. November 13. 18:29 »
Erre ismét reagálnom kell, mindössze azért, hogy a fotelforradalmárok is hasznos információhoz jussanak.
Ezt írják ugyanis a méhegészségügyi hálózat átszervezésről az okoskodók, akik akkor is dumálnak amikor hallgatniuk kéne...no de ők nem bölcsek:
".A méhegészségügyi felelősök képzése nem az egyesület dolga. Miből hogyanhoz semmi köze. Javaslatot tehetsz Attila, mint tag, de nem a Tolna megyei méhészegyesület nevében. Hozhattok ilyen döntést az egyesületetekben, és kérhetitek, hogy javaslataitokat vegyék napirendre, és foglalkozzanak a jobbító szándékú ötleteitekkel.
Egyébként még mindig nem tudja szerintem senki sem, hogy miért kellene egy vándorméhésznek bejelentkeznie a vándorhelyére érkezésekor a helyi méheüshöz. annak a méheit a saját felelőse megvizsgálta, az állatorvos kiadta az engedélyt, a helyi jegyzőnél bejelentkezett. A helyi méhegészségügyi felelős ugyan úgy mint a többi állampolgár, annak a méhészetnek semmi tevékenységére nem lehet kíváncsi. Ott semmi keresnivalója nincs. Ha bármi okból gyanú merül fel a vándorméhészettel kapcsolatban, akkor lehet kérni a helyi hatósági állatorvost, hogy járjon el az ügyben, és ő utasíthatja a SEGÍTŐJÉT a felmerül probléma tisztázására. Mérgezés esetén sem mehet oda a felelős, amíg erről az állatorvost nem értesítette. Hagyd békén Attila a méheüsöket, mert már így is elég sok borsot törtél az orruk alá."

Mint megtudtátok a méhegészségügyi felelősök képzése nem az egyesület dolga.
Anno (ezt többször leírtam, és az OMME OV jegyzőkönyveiben ellenőrizhető)
Még a Károlyi Spanyol Nyelvű Gimnázium ebédlőjében tettem fel javaslatként, és a írásomat a helyszínen Maya Péter akkori ügyvezetőnek átadtam, hogy a Magyar Méhészeti Nemzeti Programból lehessen finanszírozni a méhegészségügyi felelősök képzését.
Javaslatomat megszavazták, azóta is így zajlanak az oktatások!
Mi elsőként Tolna megyében, Dr.Korzenszky Emőd igazgató, Főállatorvos vezényletével megcsináltuk a programból az első képzést, és fényképes igazolványt adtunk ki a Tolna megyei méhegészségügyi felelősöknek, melyen a hatóság pecsétje, megyénk térképe, és a felelős arcképe látható!
Tehát ezt a Tolna Megyei Méhész Egyesület nevében tettem!
Akkor folytatom!
Miért kell (nem kéne) mer ez már eldöntött tény, bejelentkeznie a vándorméhésznek a helyi méhegészségügyisnél?
Azért, hogy minimalizáljuk azokat a balhékat amelyek miatt az álló méhészetek közelébe, anyanevelők közelébe, kutyatenyészetek közelébe stb. lepakol az ország másik végéből jött, helyi viszonyokat nem ismerő méhész!
Egyszerűen az adott körzet méhészetit, hogy hol vannak, az ott illetékes méhegészségügyi felelős tudja legjobban!
Ezen mit nem lehet érteni?
Egyszerűen, hogy merülhet ez fel kérdésként?
Tolna megyében nem hivatalosan már működött, de 2021-től bizony aki hozzánk látogat a méhészetével, meg kell keresnie a helyi méhegészségügyi felelőst.
A méhegészségügyi felelősök listája a Méhegészségügyi Ismeretek kis könyvben, és az OMME honlapján is elérhetők, de a megyei szaktanácsadó biztosan tudja kik azok.
Ez a papírok nélküli bóklászás megszűnt, és senki nyakára vándorméhész nem települhet, csak a jogszabályok betartásával.
Óriási tévedés, hogy a körzet méhegészségügyi felelősének semmi keresni valója a vándorméhészetben!!!!!
Ellenőrizheti a 30X50 cm-es táblát, névvel címmel telefonszámmal ellátva, elkérheti a vándorlási papírokat, mert....
Mit is ír a rendelet?
Nem keresem meg, de majdnem fejből tudom idézni...ami így szól.
A körzet méhegészségügyi felelősét, a szakmai egyesület javaslatára, a megyei hatósági állatorvos bízza meg, és nevezi ki.
Ez nem azt jelenti, hogy a méhegészségügyi felelős hatósági jogkörrel van felruházva, de a hatósági állatorvosával szoros kapcsolatban együttműködik.
Tolna megyében az elmúlt évben több elhanyagolt méhészet került felszámolásra, hatósági eljárás keretén belül!
Jelezni szeretném, hogy Tolna megyében nem fog senki papírok nélkül, és másik méhészetek nyakára az előírások betartását figyelmen kívül hagyva rátelepülni.
Próbálkozni lehet.
A pénzbírság mértékét még nem ismerem, de amint publikus lesz közölni fogom.
Szerintem pedig a renitens vándorméhészek törnek sok borsot az orrunk alá, nem a méhegészségügyi felelősök, akiket tisztelet és megbecsülés illet.
Nekem erről ez a véleményem.
Az utóbbi 25 évben az összes megyei méhegészségügyi képzést én szerveztem, legutóbb idén február 22-én.
A fent leírt gondolatim nagy részét ott javasolták, tehát Tolna megyei felelősöktől származik.
Te hányat szerveztél Jenő?
Nagyernyei Attila