A méhegészségügy helyzete

  • 807 válasz
  • 368124 megtekintés
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #720 Dátum: 2019. Április 16. 07:27 »
Április 6-án az OMME Küldöttgyűlésén, Tóth Péter elmondta, hogy az ÖSSZES megmintázott tócsában megtalálta a csávázásra használt neonikotinoid származékot. (Remélem nem írok butaságot.)
Mivel ezt a részét nem jegyzeteltem fel, de emlékeim szerint ez hangzott el.
Ha pedig a talaj felszínén lévő tócsákban rovarölő szer található, az valahonnan oda is került.
Hát honnan?
A talajból, ami a csávázott növény magjáról  származik.
Ezt isszák a vadon élő állatok, és a méheink is!
A növényekből meg "csupán" egy néhány mintában volt?
Antinak teljesen igaza van, az utolsó órában vagyunk.
Meg kell állítanunk ezt a mérhetetlen környezet és élővilág pusztítást, amit a vegyszerlobbi diktál.
Olvastam egy statisztikát, hogy az Unióban Magyarország használja fel (területre kiszámítva) a legtöbb glifozátot.
Ma kaptam meg a NAK lapot, abban reklámozzák a totális gyomirtót!
Nincs közöttük egy értelmes döntéshozó akinek vannak gyerekei, szerettei?
Ha ezt nem állítjuk meg közösen, mindannyiunkat a temetőbe küldenek ezekkel a gyilkos szerekkel.
Nagyernyei Attila

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #721 Dátum: 2019. Április 16. 07:59 »
Ebben a NAK lapban még nem láttam cikket még a méhpusztulásról vagy a problémáinkról.
Ez a lap a legtöbb gazdálkodóhoz eljut. Miért nincsen benne rendszeresen felhívás a méhek / hasznos rovarok védelmére?
2019 a beporzók éve!
/Mi is fizetünk a kamarának/
Itt volna az ideje tenni valamit!

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #722 Dátum: 2019. Augusztus 27. 19:56 »
Azért vannak problémák méhegészségügyi vonalon.
Végül is bátrak a méhészek.
Papírok nélkül vándorolnak, majd dolguk végeztével távoznak, de  addigra a terület zárlat alá kerül.
Aztán ha telefonon közlik vele, hogy óriási szabálytalanság amit tett..... legyint egyet.
Csak nem Tolna-megyében, ahol felkészült eü. felelősökkel találkoznak.
Úgy is mondhatnánk, hogy ezt benézte a méhésztárs.
Reményeim szerint ezek után jogkövető magatartást tanusít majd a renitens kolléga.
A sárga csekknek azért van némi jótékony hatása is.
Nagyernyei Attila

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #723 Dátum: 2019. Szeptember 29. 19:11 »
Ma ismét kaptam híreket megyén méhegészségügyi helyzetéről.
Ezek a hírek nem túl hízelgőek.
Az egyik felelős arról számolt be, hogy 15 éve csinálja a vizsgálatokat, de ilyen gyenge állományokat még nem látott.
Anyaproblémák, atka, meszesedés, kevés élelem a jellemzőek.
Szekszárdon több méhészet összeomlott, vagy a végóráit járja.
Egy méhecskén 4 atkát is talált a felelős.
A röpkörzetben lévők már arról számolnak be, hogy azt gondolták az idén végre nyugodtabb őszük lesz, de a kontroll ellenőrzések azt mutatják, hogy az atkát nem szabad félvállról venni.
Vannak szép méhészetek, ahol az 1/2 NB méztér full méz, az alatta lévő fiókban pedig dugig méhek.
De nem ez a jellemző a méhészetekre.
Léputcára lebontva a felelősök azt állítják, hogy a méhészetekben sok a 3-4 léputcácskás méhcsalád.
Egy hírt közöltem csupán.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #724 Dátum: 2019. Október 01. 02:21 »
A méhészek többsége ki van ábrándulva. Nincs motivációja az alacsony mézár, a folyamatos mérgezés, az emelkedő költségek, az érdekképviselet hiánya, a gyantás mézek és egyéb hamisítások elkenése miatt, a méz nagykereskedők támogatása miatt. Szóval ezekben mindben-mindben dolga lenne az OMME-nak, ha virágzó méhészetet szeretne látni. Vajon miért rosszabb a helyzet, mint 4 évvel ezelőtt? 

És ezek mellett csodálkozol Attila, hogy a méhészeknek nincs ambíciója az atkairtás rendes elvégzésére, a téli élelemkészlet kiegészítésére?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #725 Dátum: 2019. Október 01. 02:23 »
Ha változást akartok, akkor válasszatok egy új garnitúrát tavasszal az OMME élére, mert ennél rosszabbul már nem lehetne csinálni az érdekképviseleti munkát.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #726 Dátum: 2019. Október 01. 07:15 »
Azt nem értem kivancsi111 miért csak itt nálunk tud (hogy is mondjam?) más stílust megütni?
A zöldön találtam egy olyan hozzászólást, amit érdemesnek tartottam ide átemelni.
És végre szakmai....

"Üdvözletem, Méhész kollégák!
A segítségeteket/véleményeteket szeretném kérni.
Most pénteken a méh-egészségügyi felelős nyúlós gyanús családot(1db-ot a 40-ből) talált nálam. Mintát vett és elküldte a laborba vizsgálatra. Na, de én helyi zárlatot kaptam, és majd ha pozitív lesz akkor meg 5km-es körre bővítik. A zárlattal a mézeim is zárlat alatt állnak. Ezzel kapcsolatban kérném a segítségeteket:
A mézet nem vihetem piacra és vásárba értékesíteni. De az idei mézeimet már rég leadtam pörgetés után. Amit piacolok az tavalyi és azelőtti. Ezt belehet vizsgáltatni nyúlós spórákra? És lehet kapni igazolást róla, hogy jó a mézem?
A másik: Fiamnak is van méze, amit tőlem kapott, de nincsenek méhéi és a mézét 5km-en kívül tárolja tőlem, szóval még zárlat alatt se áll. Az Ő mézét lehetne piacolni, ha nekem nem lenne lehetséges? És ami még fontos, hogy közös őstermelői igazolványunk van.
Remélem tudtok segíteni, és remélem jó témába írtam."
És íme kivancsi111 válasza:
"Tudunk. (Remélem.)
Akkortól tilos valamennyi méhészeti termékedet értékesítened, amikortól a zárlatot elrendelik. A felelős csak a gyanúját állapíthatja meg a nyúlós költésrothadásnak. Ez azért fontos, mert itt néhány napnak is jelentősége van.
A méh egészségügyi kis könyvbe gondolom beírtad a pergetett méz fajtáit, helyét, és mennyiségét. Amelyik pergetési dátum óta eltelt idő túllépte a 60 NAPOT, ARRA NEM VONATKOZIK AZ ÉRTÉKESÍTÉSI TILALOM.
(Én ugyan már nem emlékeztem pontosan a 30? vagy 60-ra, de most kérdeztem meg a szaktanácsadómat.)
Tehát amennyiben július 30-án pergetted a napraforgót, akkor azt is árusíthatod a törvény szerint, kivéve ha pörkös. Abban az esetben állami kártalanítás sem jár a család leöletése után."

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #727 Dátum: 2019. Október 04. 02:25 »
“”Glyphosate-free Hungary Glyphosate-mentes Magyarország
Röviden a glyphosate hatóanyagról
JÚLIUS 5.
Nem gondoljuk, hogy ebben az esetben ez populista túlzás. Az 1971 óta világszerte használt (hozzánk 1977-ben érkezett) glyphosate mellékhatás-spektrumának kritikus pontjai: (i) vízszennyezés – szermaradékok élővizekben; (ii) táplálékszennyezés – ivóvíz, sör, bor, pékárúk; (iii) megjelenés testfolyadékokban – vér, vizelet, anyatej; (iv) hatás mikroorganizmusokra – talaj és tápcsatorna mikrobiom; (v) hatás gyomnövényekre – glyphosate-rezisztencia; (vi) akut hatás állatokra – gilisztafélék, kétéltűek; (vii) teratogén hatás – kétéltűek, madarak; (viii) in vitro hatások sejtvonalakon – toxicitás, mutagenitás és aromatázgátlás; (ix) rákkeltő hatás – non-Hodgkin-limfóma, mieloma multiplex; (x) hormonmoduláns hatás – gonádfejlődési zavarok békákon. Nem elég ez ahhoz, hogy a környezetünkben ne lássunk szívesen ezt a totális gyomirtót? Hawaii után (2019. január 1-től nem használható), most az Európai Unióban Ausztria bátran megtette az első lépést.
Szerintünk Magyarországnak sem kellene késlekednie. Ausztriának van már egy nyertes ügye Európában, hiszen a GMO-használat mezőgazdasági szigorítását éppen ő kezdeményezte, és ehhez csatlakozott később Magyarország és Görögország. Reménytelen lenne most ugyanazt elérni? Tennünk kell érte.
Kedveld és csatlakozz a Glyphosate-free Hungary – Glyphosate-mentes Magyarország facebook laphoz, ahol követni fogjuk ezt a történetet, hiszen Magyarország az egyik felülvizsgálója a glyphosate-dokumentációnak, a következő Európai Uniós engedélyezésben. Az előzőnél hazánk (NÉBIH: Jordán László és Tőkés Gábor) a glyphosate hosszabbítását támogató álláspontra helyezkedett úgy, hogy a hazai tudományban dolgozók sem a környezetvédelem területén, sem az egészségügy területén nem ilyen szakvéleményeket képviseltek. Ki és mi alapján döntött akkor? A hazai döntést követően az akkor agrártárcát képviselő Szalkai Gábor a nemzetközi cégeket képviselő HUCPA ügyvezetője lett, vagyis elég világosan mutatja az irányítás ebbéli hazai ’specialitását’. Oszd meg ezt a fontos környezet-egészségügyi dolgot az ismerőseiddel, és mutasd meg, hogy fontos neked, ami veled, a családoddal és a környezeteddel történik.
Üdvözlettel a ’Glyphosate-mentes Magyarország’ mozgalom alapítói””

Má meg mit találtam.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2019. Október 04. 03:37 írta Csányi Antal »

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #728 Dátum: 2019. Október 04. 17:41 »
Új növényvédőszer - 'időszámítás'  következik Európában!

Az Európai Bíróság döntésének értelmében, epidemiológiai alapon történő, és a krónikus toxicitás (kitettség) folyamatait nyomon követő engedélyeztetés, növényvédő szer forgalmazás és felhasználás következhet Európában.

Az Európai Bíróság, https://curia.europa.eu/jcms/jcms/Jo2_7019/ mely a kontinens legfőbb igazságszolgáltatási testülete, döntésében bírálta a korábbi és helytelen gyakorlatot, mely szerint az engedélyeztetések során az értékelő hatóságok befogadták a komplex vegyületek, készítmények akár egyetlen kiemelt hatóanyagáról készült dokumentációkat, valamint a adott hatóanyag akut toxicitásra vonatkozó megállapításait. (Vagy, csak a hatóanyagra vonatkozó hosszabb időszakra vonatkozó vizsgálatok szponzorált eredményeit.)
Ez az eljárási rend a jövőben elfogadhatatlan.
Az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) gyomirtók esetében csak az izolált glyphosate hatóanyag vizsgálatait vette figyelembe és eltekintett a komplex készítmény toxikus, hosszútávú hatásaitól.
Ez a szemlélet tehát figyelmen kívül hagyta a készítményekben található adalékok és segédanyagok toxikus hatásait az un. koktélhatást. Ugyanez a korábbi bevett gyakorlati uralkodik az összes tagállam engedélyező hatóságainál. A teljes készítményeket csak akut (rövid távú ) vizsgálatok alapján hagyták jóvá.
A bíróság, határozatába azonban kifejtette a toxicizásra és karciogenitásra vonatkozó vizsgálatokat mind az európai mind pedig a tagállami engedélyeztetési folyamatok során el kell végezni.
A határozat előírja a gyártókra és termékeikre vonatkozó hosszú távú karciogenitásra és toxicitásra vonatkozó vizsgálatok dokumentumainak benyújtása alóli mentesség megvonását.
,,The relevant wording of the ruling is: "It cannot be concluded that Regulation No 1107/2009 exempts the applicant from submitting tests of long-term carcinogenicity and toxicity relating to the [formulated] plant protection product that is the subject of an application for authorisation. "
A döntés következményeként egyes szakértők a növényvédő szerek tömeges kivonását prognosztizálják.
Az új helyzetben felmerült a kérdés: Mivel a korábbi gyakorlat következményeként - miszerint a formázott (a már felhasználásra alkalmas készítmények) egyéb hosszútávú hatásairól nem készültek megfelelő értékelések - mennyiben sérült az európai elővigyázatosság elve?
Amennyiben igen, kik a felelősök és milyen más természetű jogi eljárások következhetnek?
http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=218463&pageIndex=0&doclang=EN&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=1584175&fbclid=IwAR2iPgGB9Bv1ZPNVkZHEqUS2QNix5WnIDt3SSJGAimCJUH0NAwwKHoTsL0c
https://www.gmwatch.org/en/news/latest-news/19158-pesticide-formulations-as-sold-and-used-must-be-tested-for-long-term-toxicity-and-carcinogenicity
(G.f.H.)

Na!
Végre sikerült átmásolnom a Facebook-ról,így jobb ,mert lehet vannak akik nem tudnak belépni oda.Akit érdekel minden a glifozáttal kapcsolatban a glyphosate mentes Magyarország faces oldalt keresse.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Október 04. 17:52 írta Csányi Antal »

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #729 Dátum: 2019. Október 05. 14:24 »
"Az Európai Bíróság döntésének értelmében, epidemiológiai alapon történő, és a krónikus toxicitás (kitettség) folyamatait nyomon követő engedélyeztetés, növényvédő szer forgalmazás és felhasználás következhet Európában.
A bíróság, határozatába azonban kifejtette a toxicizásra és karciogenitásra vonatkozó vizsgálatokat mind az európai mind pedig a tagállami engedélyeztetési folyamatok során el kell végezni.
A határozat előírja a gyártókra és termékeikre vonatkozó hosszú távú karciogenitásra és toxicitásra vonatkozó vizsgálatok dokumentumainak benyújtása alóli mentesség megvonását."

Senki nem szól hozzá?
Tényleg ÚJ NÖVÉNYVÉDŐSZER IDŐSZÁMÍTÁS JÖHET!
Óriási előrelépést tehetnénk,a tisztább jövő felé,ha a döntéshozók az engedélyező hatóságokat köteleznék ezen szempontok szerinti engedélyezési eljárásra.
TALÁN EGYSZER MAJD AZ ÉN -MA MÉG- FUTURISZTIKUSNAK,ELKÉPZELHETETLENNEK TŰNŐ ELKÉPZELÉSEM IS MEGVALÓSUL.
SEMMI OLYAN NÖVÉNYVÉDELMI SZERT ÉS AZOK KOMBINÁCIÓIT TANKKEVERÉKBEN NEM ENGEDNÉK KIJUTTATNI AMÍG SZABADFÖLDI KÍSÉRLETEKET NEM VÉGEZTÉK EL AZ ENGEDÉLYEZÉS SORÁN.
Így védeni lehetne a beporzókat és a méheinket is a számukra káros technológiáktól.

Csányi Antal

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #730 Dátum: 2019. Október 17. 09:56 »
Ez mind szép. Csak a kérdésem az, hogy mennyi valósult már meg abból amit az Idióta unió eltervezett? És főleg mikorra. Mert tervek azok vannak. Mivel a tőke irányítja az egész kócerájt, valami biztatót mondani kell. Nem fogják azt mondani, hogy pár év múlva úgy is beledöglötök a vegyszerekbe.
Az Unió olyan mint az omme, sokat beszél, de nem csinál semmit. Ha meg csinál azt nem az Uniós állampolgárok érdekében teszi. Tapasztalataim alapján állítom ezeket.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #731 Dátum: 2019. December 04. 21:07 »
https://www.agrotrend.hu/hireink/a-mehek-szamara-nagyobb-vedelmet-kell-kiepiteni

Eszméletlen lassúak az unió döntéseket hozó rendszerei.
Legalább a parlament bekeményített.Kérdés,a bizottság mit lép.

Csányi Antal


Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #733 Dátum: 2019. December 15. 07:43 »
Kivancsi 111 (odaát mézesjenő) ár csak üzenget nekem, pedig azt gondoltam fel meri vállalni ITT is írásait.
Nézzük miket hoz össze ott:
"Alig használt nyúlós kereső medvém kevés kilométerrel, áron alul LPC felfedezése miatt eladó. A Klubvezető Úr nyúlós kereső kutyájától kisebb fogyasztású, mivel a méhek nyugalmi idejéhez igazodva, minimál üzemmódra állítható."
Na tehát ismét fikázza a "méhészkutyát", pedig rosszul teszi.
Nem fogom újra feltenni ide azt a videót, ahol a kutya pillanatok alatt kiszagolja a bajt.
Ausztráliában már számtalan helyen működik, erről is volt cikk a MÉHÉSZET-ben is, és ide is feltettem.
Amikor abbahagytam a szaktanácsadást  pont ezen dolgoztam, és van magyar kutyus is.
A gazdi látván azt az acsarkodást (meg Dr. Cserényi Péter akkori szakmai alelnök hozzáállását az OMME küldöttgyűlésen) nem engedte a kutya bemutatását!
Sajnáltam, ezt itt akkor megírtam.
Pillanatok alatt megtalálta a nyúlóst, nem kellett beöltöztetni (mint az ausztrálok) mert a kutya a kaptárak hátuljáról szagolt, és főként reggel próbáltuk, amikor nem repkedtek.
Soha nem hibázott!
Hogy is hibázhatott volna, amikor a BRFK akkori kutyakiképzője is benne volt a csapatunkban, és elmondta, hogy a kutya úgy is megtalálta a drogot, ha 3 nejlon szatyorba csomagolva egy autó gumijába rejtették, nem egy ilyen "büdös francot".
A csapat telefonszámát kincsként őrzöm, várom, hogy egyszer még az életemben létjogosultsága legyen. (Van benne egy szerb kutyakiképző is!!!!!)
Javasoltam, hogy a Magyar Méhészeti Nemzeti Programba valahogy találjunk neki helyet, mert a méhegészségügyi helyzeten sokat javítana.
Nem kell kaptárt bontani, és percek kérdése 100 méhcsalád "átszimatolása".
Erről cikket is írtam, azóta 10 év telt el!
Kivancsi 111 szerint ez marhaság, úgy mint a doktor úr szerint is.
Az a baj, hogy értelmesnek hitt méhészeket kell győzködni olyan dolgokról, ami a világ másik részén már rég működnek.
Nem akartam a témában úttörő lenni, nem vágyok semmilyen díszes oklevélre, egyszerűen hiszek abban, hogy még ma is áttörést jelentene a méhegészségügyben.
Segítségemet önzetlenül, ellenszolgáltatás nélkül (mint mindig) felajánlottam, de akik dönthettek hülyeségnek tartották.
Nagyernyei Attila

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #734 Dátum: 2019. December 15. 23:21 »
 :'( :'( :'( :'( :'(
Most komolyan, ti még hisztek a mikulásban, és abban, hogy Húsvétkor a nyuszi tojja a tojást?