A méhegészségügy helyzete

  • 807 válasz
  • 368193 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #705 Dátum: 2019. Március 13. 17:34 »
A

 
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:12 írta oszkár »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #706 Dátum: 2019. Március 13. 19:30 »
A támogatás  teljesen felesleges dolog. Alapvetően piaci árakra van szükség, nem torzított piacra. Nálunk a nagy földtulajdonosok nem tudnak mit kezdeni a milliárdjaikkal. Százas nagyságrendben építenek bérlakásokat. Ezt minek támogatni? Azt kell támogatni, akinek nem engedik meg, hogy arra használja a földjét, amire szeretné. Tehát a támogatás azt szolgálná, hogy ezeken a területeken is el lehessen olyan jövedelmet érni, mintha versenypiaci körülmények között termelnének. Annak a világnak visszavonhatatlanul vége  lesz lassacskán, amikor úgy lehetett megóvni a növényi kultúrákat, hogy a méheket, madarakat, magyarán az élő környezetet ne pusztítsuk el. Legalábbis a kémiai növényvédelemre igaz ez. A biológiai GMO alapú növényvédelemben van továbblépési lehetőség. Azonban nagy az ellenállás vele szemben. A szocialista időkben sem volt általános támogatás, hanem a földjáradék rendszer létezett. Azt jelentette, hogy a jó minőségű földek extra jövedelméből támogatták a rossz minőségű földeken gazdálkodókat. Valami ilyesmi megoldással lehet kompromisszumos megoldást találni. Lesznek területek, ahol le kell mondani az élő környezet védelméről, és lesznek ahol fokozottan védve lesz az élő környezet. A piac pedig kialakítja a két terület nagyságának arányát. Teljesen mindegy, hogy a gazdálkodó hogyan jut a bevételéhez: támogatás formájában vagy piaci árbevétel formájában. Ha ez utóbbi nem fedezi a költségeit, akkor ugaroltat, amire már járna támogatás, hiszen vegyszermentes gazdálkodást folytat. Ha emiatt nagyon lecsökken a piaci kínálat, akkor emelkedni fog az ár. Így a következő évben nem ugaroltat. Lehetne ezt okosan is csinálni, csak szándék kell hozzá. A feszültség nem itt lenne, hanem a méhészeknél. Nagyon megnövekedne a méhsűrűség a Natura-s területek körzetében. Ilyen állat-egészségügyi hozzáállással nem lehetne ezt a rendszert működtetni. Ahhoz százszor szigorúbb feltételeket kellene szabni a jelenlegieknél. Ezért ez akkor fog bekövetkezni, ha már kiirtásra kerülnek ilyen vagy olyan ok miatt a méhek. Akkor már érték lesz a méh, és mindent meg fognak tenni azért, hogy megóvják az aranyáron újra betelepített méheket. A földterületek néhány százalékával indulna a rendszer, nem hűbelebalázs módjára. Lesz ideje kiforrni. A jelenlegi gyümölcsültetvények kivágásra kerülnének, tehát az újakat kellene a védelmi területeken kívül létrehozni. Amíg a méhek nem pusztulnak ki, addig működik ez a rendszer is, tehát nincs lépéskényszer. Akkor lép életbe, amikor már nem fenntartható a jelenlegi rendszer.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #707 Dátum: 2019. Március 14. 19:25 »
E
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:11 írta oszkár »

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #708 Dátum: 2019. Március 14. 20:26 »
A piaci körülményeket a támogatással mesterségesen eltorzítják. Itt valóban csak Uniós szinten lehet változtatni, mert az egyik országban kapnak, a másikban nem , nem azonos körülmények között menne a termelés. Azért a feltételek mégsem teljesen azonosak, de ez már így van. A GMO alapú növényvédelem is erősen épít a kemikáliákra, szerintem ez is a zsákutca másik fajtája. A vegyszermentes termelést kellene csak támogatni, a nem engedélyezett szerekkel való gazdálkodást pedig erősen ellenőrizni, majd szankcionálni. Ezek a láncszemek most hiányoznak. Szerencsétlenségünkre a méhészet egy olyan indikátor ágazat, amely észreveszi azokat a változásokat is, amelyeket mások nem, vagy készakarva eltakarják a tevékenységüket.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #709 Dátum: 2019. Március 14. 23:35 »
Fülemüle:"Csak a pocsolyákból, vízállásokból ittak. Hiába volt kint a friss víz, nem kellett nekik. Próbáltam állott kútvizet, az se."
ata67: Hát persze. Pocsolya mindenhol van, és a méhek ezt nézik... Ahol járnak, ott isznak. Az esővizet keresik.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #710 Dátum: 2019. Március 15. 06:45 »
Oszkár!
EU tagországok vagyunk. Még! KAP, azaz közös agrárpolitika. Tehát az agrárpolitika nem tagországi hatáskör, hanem EU-s, ezért az EU-ban mindenütt egységes a szabályozás, ha egy tagország másképp szeretné csinálni, akkor sem teheti meg. Előbb ki kell lépnie az EU-ból.
Másik. Leírtam, hogy ehhez előbb össze kell omlania annak a rendszernek, ami most van. Senki nem fog belevágni egy ismeretlen dologba. Az összeomlás lehetne a madarak kipusztulása is. Szerintem azonban az első bibliai lovas a méhek kipusztulása lesz. A rovarevő madarak kipusztulása majd ezután jön. Ugyanis a méheket a vegyszeres rovarirtók használata mellett az atka is kínozza. Amikor fenntarthatatlanná válik a mostani rendszer, akkor eltűnnek a méhek. Tehát nincs másik méhész. Olyan méhész van, aki majd egy millió forintos méhcsaládonkénti árért tud méheket beszerezni. Na ezeket atkától mentesíti majd, és elvárja, hogy megvédje az EU őket. Ennek a szaporulatából lehet újjáépíteni a méhbiológiai környezetet. Tehát indulásként lesz egy országban a területek egy százalékán védett gazdálkodás. Aztán ahogyan szaporodik az állomány, úgy lehet kiterjeszteni fokozatosan. Ha ez nálunk valósulna meg, akkor a kiindulási pontok az állami erdészetek környéke lehetne. Ott az államnak van beleszólása abba, hogy ki mit csinálhat, ott van erdő, ahol rosszak a földek stb stb. Ennek bekövetkeztére nálunk van a legnagyobb esély, mert a méhsűrűség itt a legnagyobb az EU-ban, ezért az atka itt tudja leginkább előidézni ezt a helyzetet. Azért írtam egymillió forintos árat, mert ekkor már más tagországokban is tragédia közelinek kell lennie a helyzetnek, de még összeomlás előttinek. Ez azért még távol van, de már látszik az eljövetele. Sok mindent lehetne ellene tenni, de senki nem fog semmit sem tenni. Arra való hivatkozással, hogy még fenntartható a rendszer. Hiszen Antiéknak is vannak méheik annak ellenére, hogy a NÉBIH delegáció lába alatt ropogott a föld a méhtetemek miatt. A Varroa esetében ilyen sincs. Azok áttelepülnek más méhészetébe. Most annyit lehet mondani, hogy ez a tendencia, ebből a tendenciából pedig ez következik. Nem látok jelet a tendencia megváltozására.
 Aztán ha százezer forintért lehet majd egy méhcsaládot venni a kataklizma után, akkor az azt jelenti, hogy csak mi voltunk balgák, mások az EU-ban nem. Akkor többen akarnak majd új méhészetet létesíteni, és ha azt nem az előbb felvázoltak szerint teszik, akkor csak annyi történik, hogy ugyanazt a rendszert építik fel újra, ami már egyszer bebizonyította, hogy nem működik. Tehát többször ismétlődik meg ugyanaz a dolog. Amíg el nem jutunk az egymillió forintos méhcsaládig. Vagy pedig a sokadik kör után nem ugyanazt a rendszert építjük fel ismét.
Ha az erdei rajok túlélik a kihalást, akkor az a szisztéma marad meg. A méhészek kezében nem lesznek méhek, hanem csak az erdőben. Feléled egy új mesterség, a méhvadászat.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #711 Dátum: 2019. Március 15. 08:55 »
A GMO alapú növényvédelem is erősen épít a kemikáliákra, szerintem ez is a zsákutca másik fajtája.

Szerintem meg ugyanaz a verem, amiben most vagyunk, csak még mélyebbre ásunk.
Mire megy ki a génmódosítás?
Vagy arra, hogy ellenállóvá teszi a haszonnövényt bizonyos gyomirtó vegyszerekkel szemben, vagy arra, hogy toxint termeljen a rovarkártevőkkel szemben.
Az első esetben ugyanúgy vegyszeres gyomirtást végez a gazda, csak amíg a hagyományos növényben az eszét is használnia kell, hogy mikor és mit fröcsköl ki, a GMO növény esetében bármikor kifújhatja a vetőmag forgalmazó által javasolt vegyszert, ami mindent visz, kivéve a GMO haszonnövényt.
Csakhogy ez a haszonnövény pollent termel. Összeporzódhat bármelyik rokon gyomnövénnyel. Jó eséllyel kialakul az a szupergyom, amit aztán nem visz más, mint a kapa, meg a kasza.
A második esetbe - mármint a toxintermelésbe - méhésznek jobb nem is belegondolni.
A toxin ott lesz a nektárban is, a virágporban is.
Ugyanaz játszódik le, mint a neo esetében, csak nem eseti jelleggel, mint most, hanem üzembiztosan.
Amikor aztán bekövetkezik az, hogy ez a méregtermelő haszonnövény porzódik össze valamelyik gyommal, akkor feladtuk az utolsó kenetet a méhekre, rovarokra, madarakra, de mondhatni a teljes élővilágra.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #712 Dátum: 2019. Március 15. 09:01 »
Az
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:20 írta oszkár »

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #713 Dátum: 2019. Március 16. 06:59 »
1. Azért aki egyszer belépett az EU-ba azt nem engedik ki olyan könnyen. lásd Brexit. (az odavezető útról szóló film? Brexit-Háborúban mindent szabad.)
2. Szoktak azzal jönni, hogy jobb a függetlenség és, hogy pl. Svájc...több száz éve függetlenek. ( Természetes úton kristályosodott ki a rendszerük.) Mi pediglen az Árpád kihalása óta sohasem voltunk azok. Ha reálisan nézzük a történelmet akkor minket mindig is levertek, mint vak a poharat...általában a győztes eseményeket ünneplik az országok. Nálunk kettő vereség is nemzeti ünnep. ( jöhet a kőzápor...ettől a tény tény marad. :) )
3. Nagyon rossz érzés olvasni amit Neo ír, mert igaza van. Egy dologban reménykedem, hogy az általa vázolt kataklizma minél később következik be. Abban nem nagyon, hogy nekünk emberiségnek megjön az esze...


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #714 Dátum: 2019. Április 10. 12:41 »
Méhegészségügyi ellenőrként végzem a méhállományok vándorlás előtti vizsgálatát. Haladok vele szépen. Van baj a méhészetekben szépen. Sok letérdelt méhészet van, de vannak méhészek, akiknek az állományában kb 10 %-os csak a téli pusztulás. De nem is ezért írok, hanem azért mert a NÉBIH még nem küldte meg a méhegészségügyi szerződéseket. Felhívtam az irodát. Nem tudják miért késlekedik a történet. Vajon miért? Ahhoz már kifutott az időből az OMME meg az állami apparátus, hogy az ez évi méhegészségügyi ellenőrzési feladatot át lehessen csorgatni az OMME-hoz, tehát a Kormányhivatalnak kéne mocorognia.

Van-e már olyan méhegészségügyi felelős, aki a megbízási szerződést megkapta és aláírta?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #715 Dátum: 2019. Április 10. 15:00 »
Pénteken kaptam meg, alá is írtam.
Egy ismerősöm március 28.-án írta alá egy másik Járásban.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #716 Dátum: 2019. Április 10. 16:02 »
És ki a szerződő partner? Ki a megbízó a szerződés szerint? Az OMME?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #717 Dátum: 2019. Április 10. 21:58 »
Ugyanúgy a NÉBIH.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #718 Dátum: 2019. Április 15. 23:34 »
FIGYELEM!!!!!

Többfelől kapom a híreket,hogy pusztulnak a méhek a repce virágzás kezdete óta.
Ahol bármilyen veszteséget tapasztaltok azonnal kérjétek az állategészségügyi azaz Nébih-s vizsgálatát. Jordán László a Nébih illetékes igazgatója többször kifejtette tavaly,hogy nagyon kevés a bejelentett méhveszteségek száma.Ahhoz hogy a hatóságok komolyabban vegyék ezt a problémát a méhpusztulása problémáját,BE KELL JELENTENÜNK MINDEN ESETET!
Teljességgel elfogadhatatlan Jordán Úrnak az az álláspontja miszerint is mind addig,amíg be nem bizonyítjuk,prekoncepciónak tekinti,azaz előzetes elképzelésnek,hogy a méhek növényvédelmi kezelések következtében pusztulnak el.
Különböző rendezvényeken ahol részvett igazgató úr mindenhol elmondták a méhészek,a problémák akkor kezdődnek,a méhek akkor kezdenek pusztulni,amikor a mezőgazdasági kultúrán elkezdődik a virágzás.Meghallgatott számtalan esetet ahol nagy tapasztalatú,köztiszteletben álló Méhészek egyértelműen kijelentették hogy ma már alig lehet méhészkedni,állandónak,folyamatosnak tekinthető a mezőgazdasági kultúrákon a méhek pusztulása, ennek ellenére fenntartotta ezt az álláspontját.
Jelentsétek be az összes esetet!
Nincs más lehetőség mint határozottan fellépni ezen álláspont ellen. Nekünk méhészeknek,a szakmánknak köszönhetően,mi akik közvetlenül a méhek pusztulása révén közvetlen tapasztaljuk ezt bajt,végleg ki kellene jelenteniünk,hogy sok esetben az engedélyezett növényvédelmi technológiák is elpusztítják a méheket,elpusztítják a megporzókat.
Az egész fejlett világnak ez a problémája.
Kutatások hada,cikkek garmadája erről szól. Érdekes hogy pont a Nébih vezetője erről nem értesül. Nem csak magyarországi probléma. Az egész fejlett világé.
A talajok, a talajvizek, a pocsolyák, a folyók,az élelmiszerek telis-tele vannak Növényvédőszer maradékokkal. A méhek ezt a terhelést már nem bírják ki,nem bírjuk mi sem,az emberek.
Milyen világ köszönt ránk méhek nélkül?
Legalább ne hagyjuk magunkat!
Próbáljunk tenni valamit!
Jelentsünk minden egyes esetet!

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 15. 23:43 írta Csányi Antal »

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #719 Dátum: 2019. Április 16. 07:18 »
Nem kell messzire menni.Elborzasztó,hogy mennyi rákos beteg van.Biztos,hogy a sok vegyszer és adalékanyag következménye.Lehet,hogy az emberiség hamarabb kipusztul mint a méhek.S talán nem lenne "kár " értünk,mert még egy ilyen parazita faj mint mi emberek talán az egész világegyetemben nincs.