A méhegészségügy helyzete

  • 807 válasz
  • 368117 megtekintés
*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #660 Dátum: 2018. Július 06. 19:35 »
Itt van.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #661 Dátum: 2018. Július 06. 21:06 »
Milyen jövőt szántok a méheknek és méhészeknek? Hiába lövitek le a nyílvánvalóan felelős Tóth Pétert, ha ettől még minden az eddigi módon fog továbbmenni, hiszen már megtaláltátok Tóth Péter alteregóját?

Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #662 Dátum: 2018. Július 07. 07:47 »
Ezt kérdezi tőlem Vadkan:
"Kedves Attila!
Nem lenne jobb Tomipapát "visszaengedni" ide, ha már úgyis idézgetsz tőle?"
Nem, mert még tényleg fóbiás leszek.
Már a puszta gondolatától is feláll  a szőr a hátamon.
A Fekete-Fehér Méhészklubra csak normális méhésztársak írogathatnak.
Nagyernyei Attila

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #663 Dátum: 2018. Augusztus 13. 18:46 »
Üdv  !  Ma volt a Nat.Geo. TV csatornán  egy  film, munkakutya kiképzőközpontról ahol  "szag alapú" kiképzés folyik. Tűzhangyákat, fa gyökérrontó gombát , szúnyoglárvát és zöldségeken vegyszer maradványok jeleit próbálták kutyák segítségével szag alapján megkeresni,és erre a feladatra kutyákat kiképezni. Nem láttam a teljes filmet csak egy részét. Azért írtam mindezt le, mert már többször szó volt róla ,hogy a méhészetben is alkalmazható ,lenne kiképzett kutya méhbetegségek (nyúlós költésrothadás) felderítésére . Ez által károk megelőzése,vagy legalább is csökkentése részben megoldható volna. Nem vagyok vele tisztában,hogy egy-egy ilyen kutya kiképzése és tréningezése, illetve tartása mekkora anyagi kiadást jelent. Talán megtérülő kiadás az erre fordított energia áldozat.  A döntésre jogosultak ingerküszöbét  mikor éri el mindez  ? Félek csak akkor ha maguk is károsultakká válnak. Amíg elkerüli őket  a "nyúlós " addig saját érintettség hiányában nem valósulhat meg ilyen kiképzett kutyák alkalmazása , egyáltalán  kísérlet elvégzése sem.( Örülnék nagyon ,ha tévednék e kérdésben. ) A kutya szaglóhám-szagreceptor alkalmas arra a feladatra, hogy  sok féle szagot akár csak minimális mennyiséget is felismerjen és azonosítson !  Üdv: nyuszt

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #664 Dátum: 2018. Augusztus 16. 09:01 »
Zárlati területeken a nyúlós észlelésére kiképzett kutya sokkal kényelmesebbé tenné a feltérképezést, mint a mostani módszer. Legalább ennyit léphetnénk előre.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #665 Dátum: 2018. Augusztus 16. 18:48 »
Találtam egy érdekes rendeletet 2011-ből! Malya Péter ismertette.                                                                     
        1. § (2) b) A földhasználó és a termelő a növényvédelmi tevékenységet köteles a gyomnövények, kártevők és kórokozók természetes ellenségei és a hasznos, valamint a növénytermelés szempontjából veszélyt nem jelentő, élő szervezetek fokozott védelme mellett folytatni.
A méhek, a megporzás és a méhészeti termékek előállítása miatt, olyan hasznos élő szervezetek, melyek pusztítása tilos. A legtöbb méhmérgezés során a károkozók tisztában vannak tevékenységük lehetséges következményével, a méhpusztulással, de könnyelműen bíznak annak elmaradásában. Növényvédelmi tevékenység csak a méhek fokozott védelme mellett folytatható.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #666 Dátum: 2018. Augusztus 29. 21:44 »
Idézet
Dömötörfi Család Méhészete

Mai napon a hatóságtól megérkezett az első labor eredmény, amely a méhbetegségeket és a méhész által alkalmazott gyógyszerek maradványait vizsgálta. Ez már a második méh elhullás eredménye.

Idézve szó szerint:

"A 2018.07.19.-én keltezett vizsgálati megrendelő adatai szerint a méhész 2018.07.08.-án észlelte méhészetében az elhullást. A mintavételezéskor a helyszínen terpesztett szárnyállású, nyújtott szipókájú méhhullákat találtak. A fészekben kevés méh."

" A laboratóriumi vizsgálat eredménye a következő:

A méhhullák nagy részénél nyújtott szipókát és terpesztett szárnyakat figyeltünk meg.
Elhullásra vezető kórokozó-fertőzöttséget nem diagnosztizáltunk.

A kémiai laboratóriumunk által végzett, gyógyszermérgezés megállapítására, illetve kizárására irányuló analitikai vizsgálat( GC-MS SIM mód) során a vizsgálati módszer alsó mérési határát(0,01mg/kg) meghaladó mennyiségben amitrázt és kumafoszt nem lehetett meghatározni. "

Áll a NÉBIH ÁDI vizsgálati eredményében.

Magyarul aki nem értené: a méhek nem méhbetegségben és nem a méhészek által használt atkaölőszerek miatt pusztultak el napraforgó virágzás kezdetén a kaptárak előtt, tömegesen, kinyújtott szipókával, magzatpózban!
Eléggé furcsa volt az amikor alig akarták elhinni, hogy azt nyilatkozzuk nem használtunk ilyen szereket. De fentebb látni, amit mondtunk a vizsgálat során az a valóság volt.

Várjuk a Velencei laboratórium a növényvédő szerekre vonatkozó vizsgálati eredményét is. Sajnos abból már lehet csak jövőre lesz összesítő szakértői eredmény.

Egy biztos már, hogy 2019-ben külföldön is bevizsgáltatjuk a mintákat ha lesz nálunk méhpusztulás.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #667 Dátum: 2018. Szeptember 25. 20:36 »
Nyúlós kereső kutya!
(ráadásul vízálló)   :D
« Utoljára szerkesztve: 2018. Szeptember 25. 20:40 írta Kitin »

« Utoljára szerkesztve: 2018. Szeptember 26. 10:04 írta Jam Clerk »
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #669 Dátum: 2018. Október 08. 22:29 »


Szóval kíváncsian várom, szerinted mi van most az atkával Magyarországon? Hatásosak a szereink? Hatásos a képzés? Mindenki közel azonos időszakban védekezik?

Szerintem nagyon nagy baj van az atkával. Sok méhésszel tartom a kapcsolatot, és bizony mint minden ősszel, most is vannak teljesen összeomlott méhészetek. Ha nem így lenne, akkor már rég becsuktuk volna a kaput...
Valószínűleg gyengült a szerek hatékonysága sokaktól hallom. Szerintem inkább nagyon nagy volt az elmúlt években a lelkesedés, és most azok a méhészek, akik nem találták meg a számításukat, azok kevésbé veszik komolyan az atkairtást. Teljes állományok lerablásáról is hallani.
Nem kellene képezni oktatni, mert nagyon sokan vagyunk, a vége mindig egy tagtoborzás. Aki rátermett, és szorgalmas, annak megy a szekér.
Soha nem fognak egy időben védekezni a méhészek. Vannak akik mindig csak az utolsó pillanatban. Ha erre rákényszerítenénk őket, és esetleg mi méheüsök lennénk megbízva ennek az ellenőrzésével, akkor nagyon sok ellenséget szereznénk magunknak azok közül, akiknek a problémáit az atka megoldja. Nem egymás atkájától van a fő probléma. Hihetetlenül gyorsan felszaporodik, és a hétvégi méhészkedés nem működik.
Nálam 3 kezelés alkalmával, 5 családot vizsgálva egyetlen atka sem hullott. Az építtetőkben sem találtam a nyáron. Egy mászkáló méhet sem lehetett látni, csak kezelésekkor, pedig 665 van egy kupacban.

Tavalyelőtt volt valamennyi potyogás minden kezelés alkalmával, mert egy 500 családosnál 100 maradt tavaszra. Bezzeg Laci lemérte a távolságot, és meglepődtünk, amikor kiderült, hogy csak 1 700 méter közöttünk a távolság. A dombok miatt addig több kilométerre gondoltam, mert a közúton vagy 10 km. Nem az én területem.
Tavaly az egyik méhésznek 100 felettiből egy sem maradt. Az kb 2 500 méterre van tőlem. Szétrabolták az enyémek őket. Októberben még fújtam. Semmi gondot nem észleltem.
Kezelni kell!!! Csak a nulla hullás a tuti ;)
Vannak itt a fórumon is néhányan akikkel napi kapcsolatban vagyok, és semmi gondjuk, de nem szólnak hozzá semmihez. Vannak akiknek volt, de elmúlt ;) Ugye fiúk? Mindenki sütögeti a pecsenyéjét, és igazuk van. Természetes kiválasztódás. :-X

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #670 Dátum: 2018. Október 08. 22:56 »
A képzés az hatásos!  :o
úgy 8-9 évvel ezelőtt a vízcsapból is az folyt, hogy akinek nincs vagy nem lesz hirtelen méhész szakmunkás bizonyítványa az majd a jövőben nem is méhészkedhet.

Nem tudom pontosan ki vagy kik terjesztették ezt az eszmét de történt azóta valami változás?
Azon kívül, hogy sok méhész ki lett "képezve" + ezek a toborzások még több méhészt hoztak létre.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #671 Dátum: 2018. Október 09. 09:08 »
Tegyük hozzá feleslegesen, így is több a méhész mint kellene. A képzés meg semmit nem ér, attól hogy elvégzik ugyanúgy nem tudnak semmit. De ez a kisebbik baj, mert majd tapasztalati úton megtanulja. Vagy nem. A nagyobbik baj az, hogy van két méhészfórum, amik tele vannak írva elég sok butasággal, és oda járnak tanulni...

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #672 Dátum: 2018. Október 09. 13:15 »
Wr!

Azt nem értem miért van szükséged Neked is erre a becsmérlő stílusra.
Akkor ha Te írsz valamiről az is butaság?

Csányi Antal

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #673 Dátum: 2018. Október 09. 13:57 »
A nagyobbik baj az, hogy van két méhészfórum, amik tele vannak írva elég sok butasággal, és oda járnak tanulni...
Ez miért baj? Butaságot tanulnak, kevesebb lesz a méhész, tehát nem lesz
Idézetet írta: wr
több a méhész mint kellene

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #674 Dátum: 2018. Október 09. 14:07 »
Tegnap előtti eset. Face Méhészklub: 14271 taggal.
Méhész nem is olyan kevés kaptárral, lefényképezve amint a kijáró előtt sok méh.
 S.O.S. most mi lesz? Talán rajzani akarnak a méhei?
 Dehogy akarnak bazmeg, nem látod, hogy tájolnak?
Itt tartunk. Időnként az ember már csak lapoz, nem is válaszol.