A méhegészségügy helyzete

  • 807 válasz
  • 368288 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #525 Dátum: 2018. Március 09. 20:55 »
QUQURIQ !!!

Aki észrevette az idei első petéket, könnyen kiszámolhatja a méhek és az atkák kelését. Plusz egy két nap és lehetne is szublimálni, mert minden áttelelt atka szinte egyszerre bújik elő.
Ez lenne a záró-záró kezelés.

Kiskaks

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #526 Dátum: 2018. Március 09. 21:27 »
Az idei első petéket a legtöbb családnál az anyák január elsején tették le.
Ugyanúgy mint általában minden évben.
Most is mint minden évben egész télen "kukucsolom",kukucsoltam a méheinket.
Télen nem lehet úgy kaptárt bontani,hogy a családok egy vagy nagy részénél ne legyen fias.
Most is a nagy hideg után több,kevesebb fiasítás van.
Szerintem pont ezért a téli atka elleni védekezés nagyon ritkán lehet 100%-os hatékonyságú.
Németh Zoli módszere jó.Téli napforduló előtt többször(3-4 szer) is
bepöffent oxállal.
Valószínű ezért jók a méhei.Azért mert lenullázza az atka számot.
Kiskakas!
Nagy tévedésben vagy!
Záró kezelést,atka "nullázását" a téli napforduló után,
és tavasszal már nem tudsz megfelelő hatékonysággal végezni mert szinte mindig van fias.
Lásd,most is van fiasitás,hiába volt hideg.

Csányi Antal



« Utoljára szerkesztve: 2018. Március 10. 02:07 írta Csányi Antal »

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #527 Dátum: 2018. Március 09. 22:40 »
QUQURIQ !!!

Anti!

Ezt írtam:
" Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #944 Dátum: 2018. Január 08. 22:43 »
QUQURIQ !!!

Tegnap is és ma is szépen repkedtek a méhek.
Megbontottam egy 8, egy 9 és egy 10 keretes családot. KB.
Egynél sem volt fiasítás itt Bp től 30 km re.
Hozzáteszem, hogy karácsony előtt egy héttel toltam be a tömör aljdeszkát a higiénikus aljra.
Addig teljes felületen csak a taposórács volt.
Mindhárom helyen az anyát is megtaláltam, még nem indult "hízásnak"!
Ezért az egész állományt oxálsavval ma leszublimáltam.

Kiskakas"

Azoknak a méhészeknek írtam, akik tudják, hogy van atka a családokban.
Igazad van, de egy korai  gyérítés segíthet az idei indulásnál.

Kiskakas

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #528 Dátum: 2018. Március 10. 02:01 »
Itt délen még nem volt olyan év,hogy január elején ne legyen fias a családok jelentős részénél.
Akkor is volt fias,ha a december második fele vagy egész december nagyon hideg volt.
Ugyanúgy mint most. Hiába volt hideg a február,hiába volt a február vége március eleje extrém hideg,most március 9.-én a családok nagy részénél van fedett fias!
A téli napforduló utáni zárókezelés hatékonysága kicsi,
mert a családok nagy része fisasit.
A téli napforduló előtti kezelések hatékonysága is kérdőjeles.Ebben az időszakban is a családok jó részénél találni fiast.
Az atka kevésbé fertőzött családok tartanak fias mentes időszakot valamikor októbertől december közepéig,de legtöbbször nem egyszerre.
Az atkás állományok végig fiasitják a telet,tetézve az egyébként is nem kis bajt.
Mégegyszer leírom,ezért jó a Német Zoli nemesgörzsönyi Kollega módszere miszerint is ha jó idő van pöffent,oxállal szublimál októbertől decemberig több alkalommal is.
Több mint húsz év megfigyelése után ezek az én tapasztalataim.

Neo!
Te mit tapasztaltál a téli fiasitással kapcsolatban?

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2018. Március 10. 02:12 írta Csányi Antal »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #529 Dátum: 2018. Március 10. 12:54 »
Neo!
Te mit tapasztaltál a téli fiasitással kapcsolatban?
Anti!
Azt, amit Te! Hozzáteszem, most a téli napforduló megtréfált. A méhek előbb kezdtek fiasítani, mint a napforduló. Pontosan úgy van, ahogy mondod. A családok változó időben állnak le, és marad egy kis fiasmentes időszak. Az általános zárókezelés időpontja illúzió. Kelemen Bálint is mondta, hogy négy kezeléssel van túl a zárókezelésen, és  még mindig potyog az atka.
Én egyébként azt tapasztaltam, hogy a leállás alapvetően két tényező függvénye. Az egyik a fiasítás nagysága, a másik az időjárás. A két érték együttes "szorzatának" kell megfelelően alacsonynak lennie a fias leállásához és ennek az állapotnak tartania 3 héten át. Régen azt gondoltam, hogy az így leállt méhcsalád  napforduló után indítja csak be ismét a fiasítást. Most nem így volt. Előbb indultak újra. Ha a fias még nem kel ki, és felmelegszik az idő, akkor az anya a meleg fészekben szívesen petézik ismét. Ezáltal átfiasíthat a család.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #530 Dátum: 2018. Március 11. 01:03 »
Neo!

Ha azt a tényt is figyelembe vesszük,hogy Kelemen
Bálint az ország egyik leghidegebb részén,általában télen mindig hideg Szatmárban méhészkedik és ott is
valószínűleg petéztek az anyák,hiszen folyamatosan potyogott az atka a sokadik téli kezelés után is,akkor
kijelenthetjük,hogy "nagy a gáz".
Az Ő kísérlete bízonyitja a kb 10 éve felállított
elméletemet,miszerint is az egyszer téli sikeres záró kezelés nem más mint hiú remény.
Mivel a családok nem egyszerre,vagy egyáltalán nem
tartanak fiasitás szünetet pld. az atkásabbak,ezért a téli napforduló előtti kezelések sikeressége,
hatékonysága sem megfelelő.

Csányi Antal

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #531 Dátum: 2018. Március 11. 03:42 »
a téli napforduló előtti kezelések sikeressége,
hatékonysága sem megfelelő.
Van még egy nagyon fontos dolog, ami az előadásból is lejött. Az amitráz is a tolerancia útjára lépett. Ennek a lényege az, hogy fiasmentes családban is illúzió azt várni, hogy egy kezelés levisz minden atkát. Az nem úgy van, hogy a fürt teljes keresztmetszetében mindenütt egyforma a szer koncentrációja. A füstölés a külsőket éri előbb, ezért itt magasabb lesz a koncentráció, befelé csökken. Tartós hordozó esetén fordítva. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál kevésbé mozognak a méhek, így ez a különbség annál nagyobb. A tolerancia azt jelenti, hogy a nagyobb koncentrációnál hat a szer, az alacsonynál nem. Tehát csak az az atka potyog, amelyik olyan helyen van, ahol nagy a koncentráció. A megismételt kezelésnél aztán a méhek cserélődése miatt ezekre a nagy koncentrációjú helyekre olyan atkák kerülnek, amelyek korábban a kisebb koncentrációjú helyen voltak, ezért elpusztulnak. De még mindig lesznek olyanok, amelyek most is a védettebb helyen lesznek. Ezért is kellhet sok kezelés. Fiasítás jelenlétében pedig sokkal rosszabb a helyzet. A kelő méheken egyáltalán nincs szer, az öreg atka azelőtt be tud új sejtbe bújni, hogy összegyűlne rajta a tartós hordozóról elegendő szer. A fiatal nem megy be, csak sokkal később, ezért itt van idő összeszedni a hatóanyagot. Régen elég volt megmutatni az atkának az amitrázt, és leesett, most egyenként kell levadászni. Régen a Furettós kezelés harmadik napján is volt annyi amitráz, ami megölte az atkát, most ennyi hatóanyag nem elég, mert az atka védekezni tud a kisebb mennyiségek ellen, csak a duplája vagy többszöröse öli meg. Az a gond, hogy a helyzet egyre rosszabb lesz, nem pedig jobb.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #532 Dátum: 2018. Március 11. 19:42 »
QUQURIQ !!!

Több írást olvasva (zöldön is), szinte mindenki arról számol be, hogy alig van fedett fias, szinte mind nyílt.
"
QUQURIQ !!!

Aki észrevette az idei első petéket, könnyen kiszámolhatja a méhek és az atkák kelését. Plusz egy két nap és lehetne is szublimálni, mert minden áttelelt atka szinte egyszerre bújik elő.
Ez lenne a záró-záró kezelés.

Kiskaks"

Nevezhetjük akár úgy is, hogy záró-záró-nyitó vagy ahogy akarjuk!
Egy biztos, aki bizonytalan az őszi eredményes kezeléseiben, valamit most még pótolhat szublimálással.
Ritka szerencsés jelenség ez március közepén!
Antiékkal egyet értek, hogy mindig alacsony atkaszámot kell tartani, ami a kezelések gyakoriságát hozza magával.

Kiskakas

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #533 Dátum: 2018. Március 11. 20:10 »
Üdv.Uraim!
Kiskakas!
Úgy tűnik  megártott neked az idei (vagy akár a korábbiak is)tél.
Ha ugyanis egyet értesz Antiékkal (ha szólíthatom így)akkor látnod kellene és egyébként is hogy már akár két generáció is kikelőben van,így az általad favorizált (záró kezelés  smafu) az írásaid között többször lehet elfedezni ilyet,ennek célja számomra rejtély,de lehet hogy nincs ok nélkül.
Azért ha össze szeded magad néha olvasható írást is tudsz produkálni,szurkolok neked.
A kaptár takarásoddal is jókor a ellentmondásba kerültél saját magaddal,de lehet,csak Én vettem észre.
Egyébként szórakoztatóak az írásaid húzz bele és előbb utóbb kabaré is lehet belőle.
Üdvözlettel:Lengyel János

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #534 Dátum: 2018. Március 11. 21:10 »
QUQURIQ !!!

Izso60!

Mint írod: …„így az általad favorizált (záró kezelés  smafu) az írásaid között többször lehet elfedezni ilyet,”…
Ezt meg én írtam:
„Több írást olvasva (zöldön is), szinte mindenki arról számol be, hogy alig van fedett fias, szinte mind nyílt.”
Én így fogalmaztam!  „Nevezhetjük akár úgy is, hogy záró-záró-nyitó vagy ahogy akarjuk!”

János, gondjaid  lehetnek a szövegértéssel, így este felé! (nem baj, csak félrebeszélsz)!
Szerintem minden valamire való méhész tudja, hogy nem akkor kell atkát irtani amikor szinte csak fedett fiasítás van!
Izso60 írja:
„A kaptár takarásoddal is jókor a ellentmondásba kerültél saját magaddal,de lehet,csak Én vettem észre.”
Vaktába ne vádaskodj, konkrét dolgokról írjál, hátha Tőled is lehet valamit tanulni!
…ha bár mit is tanulhatnánk Tőled, amikor csak mindenkit „fikázol”!
Pl. Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #9 Dátum: 2018. Március 11. 19:38 »
Üdv,Uraim!
Laja!
Nos,Ezért nem itt kell tanulni!
Ebből a hozzászólásodból is sokan tanulhatnak!:
„Üdv.Uraim!
Ja.
Valaki :D
Ez is egy jóindulatú írásod:
Re:Szakma-politika
« Válasz #3679 Dátum: 2018. Február 25. 19:21 »
Üdv.Uraim!
Még szerencse hogy sokan vagyunk akik ismerik a demokrácia alapismérveit!
De a hiteles tájékoztatás ennél többet érdemelne.
Idézet:
Emlékeztetni szeretnélek, hogy Brossra szavazott a küldöttek többsége.
Jó hogy nem írtál elsöprőt.

Tegyél már ki egy csak egy szakmai írást, ami egyedül a Te fejedből származik…

Kiskakas
« Utoljára szerkesztve: 2018. Március 11. 21:44 írta kiskakas »

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #535 Dátum: 2018. Március 11. 21:44 »
Üdv.Uraim!
Kiskakas !
Nem akarlak megint becézgetni,tudod az nem fett jó formát magának( mármint a becézés)
NEM FIKÁZOK senkit,de a kaptár takarással nem Én kerültem ellentmondásba,maradjunk ennyiben.
Az atka irtásról annyit,minden (VALAMIRE VALÓ MÉHÉSZ TUDJA?AKKOR KELL ATKÁT IRTNI AMIKOR A LEGKEVESEBB A FEDETT FIAS),szerintem Te s így akartad írni,és akkor egyet értünk,ha az eredeti elgondolásod él akkor viszont jelentős eltérés van közöttünk és ez vagy dezinformáció vagy tévedés,amit Én elnézek neked is és másnak is csak ne ragaszkodj hozzá keményen.
Ui. A különböző általam  nem elfogadott (SZAKMAPOLITIKAI)kérdéseket pedig kéretik másik topicban  megkérdőjelezni!
Köszönettel :Lengyel János

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #536 Dátum: 2018. Március 11. 21:55 »
QUQURIQ !!!

Az a szövegértés...
"záró-záró-nyitó vagy ahogy akarjuk!”
Mindegy minek nevezzük, a lényeg, hogy most érdemes szublimálni.
Azért látom, hogy mégis csak kapirgálsz valamit...
...de azért az a csodálatos jó indulatod, és a gúnyolódásod amiről az előbb is írtam...

",ha az eredeti elgondolásod él akkor viszont jelentős eltérés van közöttünk és ez vagy dezinformáció vagy tévedés,amit Én elnézek neked is és másnak is csak ne ragaszkodj hozzá keményen."

Kérlek, linkeld be a kaptártakarásos ellentmondásomat mert így hiteltelen maradsz mindenki számára...

Kiskakas

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #537 Dátum: 2018. Március 11. 22:16 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 16:14 írta oszkár »

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #538 Dátum: 2018. Március 11. 22:53 »
Üdv.Uraim!
Kiskakas!Laci vagy László Vagy Baldavári Uram!
Válaszd amelyik szimpatikus!
A kaptár takarásnál Te akartad igazolni hogy a kartonplaszt jó mert kizárja a hőt,egy másik írásodban azt írod hogy a szélső lépet is fiasítják,(itt némi ellent mondást vélek )de lehet hogy csak Én.
Bocsánatot kell kérjek ha gúnyolódásnak véled az írásomat,nem annak szántam,ne hidd hogy Én rosszindulatú ember lennék,nem vagyok.
Sokat olvasok ezen a fórumon,azt hiszem voltak is már vitáink de nem igazán szakmai részen
A politikát,szakmapolitikát ,pedig ha továbbra is higgadtságot vársz  tőlem kérem mellőzzük!
Méhésztársi Üdvözlettel:Lengyel János

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #539 Dátum: 2018. Március 11. 23:28 »
QUQURIQ !!!

János!

"Kiskakas!Laci vagy László Vagy Baldavári Uram!
Válaszd amelyik szimpatikus!

Maradhatunk a Lacinál!

"a kartonplaszt jó mert kizárja a hőt,egy másik írásodban azt írod hogy a szélső lépet is fiasítják,"

Ezt írtam:
" Re:TÉL
« Válasz #118 Dátum: 2018. Február 20. 19:35 »
QUQURIQ !!!

Tavaly télen bizonyított a kartonplaszt védelem.
Nagyon jó szél enyhelyt ad a családoknak.
Nagyon sokat számít a két réteg ami a kaptár és a kartonplaszt között van.

Kiskakas

A másik írásomban valóban azt írtam, hogy a szélső lépeket is fiasították az anyák.
Jól szigetel, meg vagyok vele elégedve, a kajából is kevesebb fogy.

Semmi gond, ezt is megoldottuk!

Üdvözlettel: Laci