A méhegészségügy helyzete

  • 807 válasz
  • 369035 megtekintés
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #510 Dátum: 2018. Február 20. 19:41 »
Ilyeneken nem szoktam bántódni, én sem azért írtam. Természetesen én is a méz spóraszámára gondoltam, abban kellene szerintem többször vizsgálni. A vizsgálatban az volt a furcsa, hogy a közel húszezer méhészből 136 -an küldtek mintát. Pedig szerintem az volna az érdekünk, hogy tudjuk hogyan állunk a spóraszámmal. A család erősség és nyúlóssal fertőzöttsége között talán olyan összefüggés lehet, hogy az erős családok bejárhatnak a gyengékhez rabolni. De a család gyengesége még önmagéban nem elég a fertöződéshez. Számtalanszor láttam méhészeknél harmatgyenge családokat, de nem volt köztük egy nyúlósos se. Viszont a méhész egészségi állapota miatt nem is foglalkozott rajbefogással. Ennél a betegségnél talán a tisztitó hajlam az, ami esetleg gátat szabhat a terjedésnek, bár az lehet az igazság, hogy a tisztitással még inkább szétkenődik a sok spóra.Abban az esetben jelenthet talán előnyt, ha nagyon korán észreveszik a méhek a beteg álcákat és még spóraképződés előtt eltávolítják. Még az nem világos, hogy az ERIC I-nél miért van úgy, hogy egyes alkalmakkor behorpad a sejtfedél, máskor már az elpusztult álcánál is púpos marad. Azt olvastam, hogy az álca bábozódási szálai húzzák be a fedélt, de a baktérium még bábozódás előtt elpusztitja azt. Ezt a diagnosztizálás miatt kérdezem.
 

*

neo

  • *****
  • 947
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #511 Dátum: 2018. Február 21. 11:41 »
A spóraképződés akkor indul meg, amikor a baktériumot olyan hatások érik, amelyek az életfeltételeinek nem felel meg. Így anaerob baktériumnál az oxigén jelenléte, legtöbbször azonban a nedvesség hiánya. A nyitott fias állapotban elpusztultnál ezért nem kell potenciális spóraképződéssel számolni. Nyúlós massza esetén a levegővel érintkező, kiszáradó része a masszának a spóraképződés helye. Amit a méhek kitakarítanak, ott szintén nincs. A sok spóra a pörk állapotban képződik. Ezt akkor keni szét a méhcsalád, amikor pl. híg nektárral önti le a család, aztán innen átrakja a mézkamrába. Egészen biztosan nem egy sejtbe fog kerülni egy pörkös sejtben lévő méz, hanem sokba. Lesz egy gradiens a spóraszámban, van amelyik sejtben sok lesz, van amelyikben kevés.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #512 Dátum: 2018. Március 02. 14:04 »
Érdekes kép az OMME apróhirdetésekben. Furcsa kapcsolat a mézes hordók és új kaptárak között.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #513 Dátum: 2018. Március 04. 03:34 »
Neo!

Van olyan nyúlós változat, ahol még nagy fertőzésnél sincs pörk mert még a bábállapot előtt, lárva korban elpusztítja a méhecskét. Ilyenkor a színe se feltétlenül barnás, hanem szürkésfehér, sőt nem is nyúlik, de a laborvizsgálatok kimutatják a kórokozót.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

neo

  • *****
  • 947
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #514 Dátum: 2018. Március 04. 03:51 »
Hát erről én már nagyon régen papolok. Nem értem, hogy ezt miért írtad?

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #515 Dátum: 2018. Március 04. 08:53 »
Még arra is kíváncsi lennék, hogy ez vajon miért akkora titok, hogy ha véletlenül valakit érdekel akkor rengeteg követ meg kelljen mozgatnia, hogy valami kevéskét megtudjon ezekről a formációkról?    :o

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #516 Dátum: 2018. Március 04. 08:55 »
Gödöllőn a méhegészségügyi továbbképzésen volt szó róluk?

*

neo

  • *****
  • 947
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #517 Dátum: 2018. Március 04. 09:19 »
Még arra is kíváncsi lennék, hogy ez vajon miért akkora titok, hogy ha véletlenül valakit érdekel akkor rengeteg követ meg kelljen mozgatnia, hogy valami kevéskét megtudjon ezekről a formációkról?    :o
Mert ellentétben áll az eddig vallott nézetekkel, de főképpen a hatályos , és a majdan hatályba lépő jogszabállyal is. Aztán van egy másik dolog is: nem tudják értelmezni a két típus közti különbséget pl. spóra képződés vonatkozásában.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #518 Dátum: 2018. Március 04. 22:59 »
Gödöllőn a méhegészségügyi továbbképzésen volt szó róluk?
Nem értem hogy miért, de ez ügyben az előadók nagyon szűkszavúak szoktak lenni. Így aztán nem lett ez sem kitárgyalva rendesen.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #519 Dátum: 2018. Március 05. 13:18 »
Látod! Én is ezt veszem észre.
Kecskeméten voltam méhegészségügyi továbbképzésen, ott is mindössze kb két mondat és három felirat volt róla.
Ha jól visszalapozol ebben a  méhegészségügy helyzete témában, valamikor ősszel próbáltunk beszélgetni róla, találsz néhány képet is.
Mindegy, ahogy elnézem a nagy többséget nem érdekli a dolog, végül is attól, hogy ha nem beszélünk róla, mert mondjuk tabu téma vagy hasonló attól még nem szűnik meg ez a probléma sőt...
  Akkor ne beszéljünk róla, viszont engem továbbra is érdekel /szeretem tudni ha látok valamit, hogy mi az vagy mi lehet./
Ha van még aki esetleg találkozott a jelenséggel, felismerte és érdekli is, akkor nyugodtan keressen privátban esetleg tegyük össze amink van a haladás/ fejlődés érdekében.
Más országokban természetesen már jó rég óta tudnak a létezéséről.
https://www.bijenhouders.nl/files/Bijengezondheid/graaf/3.-avb-art-genersch-2009.pdf

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #520 Dátum: 2018. Március 05. 19:29 »
Van egy negyvenes korosztályú állatorvos az Állatorvostudományi Egyetemen, amelyik jól ismeri a különbségeket az egyes nyúlós típusok között és meghívható előadónak. Talán Makra a neve, de nem vagyok a névben biztos.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #521 Dátum: 2018. Március 06. 08:55 »
QUQURIQ !!!

Szerintem Attiláéknak kellene felvállalni, Videofelvétellel!
Így nem csak az a 40-50 méhész hallhatná, hanem több száz!
Mindenki érdeke!
Ők már nagyszerűen kitaposták az utat, remekül működik, dicséret az egész stábjának!

Kiskakas

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #522 Dátum: 2018. Március 06. 10:08 »
Mikor Makrai dr. vizsgálta a mézmintákat az ország különböző pontjairól, hol voltak a méhészek meg az OMME? Nehezen jött össze a kívánt mennyiség, ez nem a mi érdekünk volna? Vagy féltek a méhészek a saját mézüktől? Ettől nem félni kell, hanem segíteni a tisztán látás érdekében!

*

neo

  • *****
  • 947
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #523 Dátum: 2018. Március 06. 16:20 »
Van egy negyvenes korosztályú állatorvos az Állatorvostudományi Egyetemen, amelyik jól ismeri a különbségeket az egyes nyúlós típusok között és meghívható előadónak. Talán Makra a neve, de nem vagyok a névben biztos.
Makrai László a neve. Én nagyon tisztelem azt a munkát, amit elkezdett. Azonban ez csak a spóravizsgálat. Nem olvastam arról, hogy PCR vizsgálatokat végzett volna az egyes ERIC genotípusok elkülönítésére. Viszont van 80 valahány törzsgyűjteménye, az említett vizsgálatokból. Amelyen el lehetne végezni a PCR vizsgálatokat. Ha kiderülne, hogy az ERIC II van ezek között túlsúlyban, akkor  az azt bizonyítaná, hogy a magyar rendszer jó és alkalmas az ERIC I elleni küzdelemben, de nem jó az ERIC  II ellen. Ha egyenlő arányú a két genotípus, akkor szinte semmit nem ér az alkalmazott rendszerünk, mert ilyen szigorú szabályok a felszámolás területén sem voltak képesek eltüntetni. Ha az ERIC I van túlsúlyban, akkor az előbbiek mellett még az is fontos megállapítás, hogy előrelépni csak a spóra vizsgálatokkal lehet, mert a felderítés hatékonysága nagyon gyenge az egyértelmű tünetek ellenére. Én azt gondolom, hogy az első variáció az igaz. Azt viszont műlépes módszerrel nem lehet felszámolni, a felderítéshez is spóravizsgálatra lenne szükség.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #524 Dátum: 2018. Március 06. 20:41 »
Erre mondom, hogy az irány nagyon jó, csak folytatni kellene.