A méhegészségügy helyzete

  • 807 válasz
  • 369178 megtekintés
*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #450 Dátum: 2017. Október 06. 23:27 »

*

neo

  • *****
  • 947
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #451 Dátum: 2017. Október 07. 07:17 »
Ennek az ERIC II típusnak egetverő jelentősége is lehet ám! Gondoljunk bele abba, hogy az ERIC I (amit ma nyúlósnak gondol a szakma) és az ERIC II között annyi a különbség, hogy ami igaz az egyikre az nagy valószínűséggel nem igaz a másikra. Az ellene való intézkedéseket illetően sem.
Persze van egy feltételezett pontja a dolognak, amire viszont  a Kitin által linkelt cikk is utal :
http://aem.asm.org/content/75/10/3344/F2.expansion.html
 Negatív korreláció az egyénre gyakorolt virulencia, és a méhcsaládra gyakorolt virulencia között. Tehát minél veszélyesebb a betegség az egyénre, annál kevésbé veszélyes a méhcsaládra. Talán ismerősen cseng a dolog néhány figyelmes olvasónak. A neo kapcsán a hírvivő halála esetén ugyanerről van szó.
Na, de hogy miért is állít mindent a feje tetejére az ERIC II ? Azt ugye írtam, hogy a III és IV már csak a laborokban létezik, mert annyira hamar elpusztítják az álcát, hogy a fedett stádiumba el sem jut, a méhek szociális viselkedésük révén kitakarítják, nem lesz érdemleges spóratermelődés. Érdemleges a nyúlós és a pörk stádiumban van. AZ ERIC II csak úgy maradhatott fenn, hogy időközönként eljut a nyúlós stádiumba, aztán ha a takarítás csődöt mond, akkor a pörk stádiumig is. Na de az hogyan lehetséges, hogy egyszer a nyitottig jut csak, másszor csak a fedettben pusztítja el az álcát? Én ezt csak úgy tudom elképzelni, hogy amelyik álca sok spórát kap álcakorában, ott hamarabb eléri a halálos szintet a fertőzöttség, tehát nyitott állapotban hal el, ezáltal nem lesz fertőzőképes spóratermelődés. Amelyik álca kevesebbet kap, az majd a fedettben éri el a kritikus szintet. Különböző spórákból kikelő, azonos genotípushoz tartozó baktériumok azonos sebességgel szaporodnak. Ha a kritikus szint ezer baktérium, akkor 2 induló baktérium rövidebb idő alatt éri el az ezret, mint az egy induló. Nevezzük soknak azt a baktérium számot, ami a nyitott elhaláshoz kell, és ne legyen spóratermelődés, és nevezzük kevésnek, ami a fedetthez, és spóratermelődéssel jár. Ha az álcák táplálékát jelentő méz kevés spórát tartalmaz, akkor fog a családban spóra termelődni, ha a méz sokat tartalmaz, akkor nem fog spóra termelődni. Pont fordítva van, mint az ERIC I esetén. Ott ugyanis csak a sok spóra hozza létre a betegséget, és ezáltal magát a spóratermelődést is. Ennél célszerű bevezetni a nagyon kevés fogalmát. Ez a küszöb alatti spóraszám, ami nem betegíti meg az álcát. Ennek miért van jelentősége? Azért, mert a műlépre helyezéses megoldás a hagyományos nyúlós esetén eredményes lehet. Hiszen a raj által elvitt mézből adni kell a lépépítésen kívül az álcáknak is. Ha az  kevés spórát tartalmaz, akkor előfordulhat, hogy a betegség megszüntethető, mert az álcáknak nagyon kevés spóra jut. Az ERIC II esetén a kevés spóra viszont ellenkező hatású: akkor lángol fel. Sok spóra esetén viszont megszűnhetne. Igen ám, de a sokból egyszer kevés lesz, mert ugye a sokat apránként fogyasztva elérjük a kevés állapotot. Eddig nem volt látható gond (nyúlós sejtek), csak a nyitott pusztult. Amikor  elér lefelé egy küszöbszintet, akkor lobban fel a parázs. Magyarul nem eddig kellett volna égetéssel védekezni, mert az ERIC I más módszerrel is kezelhető lett volna, hanem most kellene az ERIC II esetén, mert az csak égetéssel számolható fel. Na de ha most kiderül, hogy a sokszorosa valójában a beteg család annak, amit a rendszer eddig évente felderített, akkor lesz erre pénz?
Itt a kulcskérdés az, hogy vajon igaz-e, hogy ERIC II esetén a kevés spóra vezet spóratermelődéshez vagy sem. Én nem tudok más magyarázatot találni. Valakinek van más ötlete?

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #452 Dátum: 2017. Október 08. 00:50 »
Kedves Neo!

Kérdezed van-e valakinek más ötlete a nyúlóssal
kapcsolatban.
Ahhoz,hogy érdemben hozzá lehessen szólni az általad
-általában más témakörben is-részletesen elemzett gondolataidhoz,
minimum mikrobiológiai ismeretek kellenének.
Én is,és sokan mások is nem tanultunk ez irányú ismereteket,
és enélkül nem igazán tudunk gondolkodó partnereid lenni,nem
vagyunk egy súlycsoportban.
Mi,akik "akármiből" lettünk méhészek,autodidakta módon tanuljuk
a méhbetegségekkel kapcsolatos ismereteket és próbáljuk a mindennapokban
alkalmazni a tanultakat,próbáljuk menteni méheinket,főleg az atkától.
Nekem szerencsém volt,mert a pécsi Tóth Laci bácsi segítsége voltam,aki eredetileg
mikrobiológus volt,megtanított egy-két alap dologra.
Legalább tudom mi egy vírus l,baktérium.

Leírok egy humán példát,amit most állatorvosi lóként szeretnék
használni.
Egyik barátom most "kapott be" legionella baktériumot,és komoly
kétoldali tüdőgyulladása van.A légiós betegség minden jellegzetes
tűnetét produkálta.Lelassult,hihetetlen gyenge lett,tüdőgyuszi,stb.
Látta a háziorvosa,és a sürgősségi osztályon két orvos.
A sürgősségiről először haza küldték mondván nincs itt komoly baj.
Fölírtak egy antibiotikumot ,és elirányitották tüdőgyógyászati szakrendelésre.
Szerencsétlen menni és beszélni alig tudott.Ez hétfőn volt.
Ezek után két napig én segítettem neki(most éppen egyedül él,gyerekek
nagyok,senki rá se bagozik)
Szerencséjére kedd este átmentem hozzá.Dehidratált állapothoz igen
közeli állapotban találtam.Megitattam,bevetettem vele a felírt antibiotikumot.
Kértem jöjjön,beviszem a sürgősségire,de erre csak szerda reggel volt
hajlandó.Nagy nehezen az orvos befektette tüdőgyógyászatra.
Ott két nap múlva mutatták ki a legionellát,és zárták el a külvilágtól.
Amiért leírtam az a következők:

Egy:a tudás.
Három orvos látta,ebből kettő a sürgősségin vért vett többször is,vizeletet
nézettek,röntgeneztettek,ultrahangoztattak és semmi.
Ők ezt tanulták évekig, ezzel foglalkoznak nap mint nap,és mégsem
ismerték fel
Akkor nekünk,akik nem értünk eléggé a méh betegségekhez,
milyen esélyünk van?
Nincsenek igazi kutatások amik segíthetnének.
A régi szerekre minimum egyre toleránsabb a "kedvenc" élesködönk.
Újabb és újabb gyenge vagy 0 méhegészségügyi tudással bíró
emberek kezdenek méhészkedni

Kettő:az immunrendszer.
Egyenlőre nem kaptam el Tőle.(Remélem így is marad.)
Tudom a méheknél ez egy kicsit másképp működik, mégis
nagyon fontos tényező,hiszen a növényvédő szerekkel legyengített
családok könnyebben elkaphatják a nyúlóst,nagyobb kárt tesz az atka
bennük.

Három:az idő tényező.
Ha időben ment volna el a barátom orvoshoz,ha nem zavarja
haza egy antibiotikummal a sürgősségi doki,ha előbb diagnosztizálják
a konkrét betegséget,mennyivel kisebb a veszélye mások fertőzödésének.l?
Ha a nyúlós azonnal el van égetve,nem pedig napokra-hetekre a mintavételtől,
mennyivel kisebb a továbbfertőződés esélye?
Évről évre egyre kevesebb atka kell ahhoz,hogy a család összeomoljon,
menthetetlenné váljon.

ERIC I-ERIC II témához nem tudok hozzászólni.

Csányi Antal




« Utoljára szerkesztve: 2017. Október 22. 03:19 írta Csányi Antal »

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #453 Dátum: 2017. Október 08. 10:51 »

Én sem értek a mikrobiológiához /faipari technikusból lettem méhész/ ennek ellenére szeretem olvasni Neo írásait.
Köszönjük meg neki, hogy segíteni próbál!!
Hosszan taglalja a gondolatait próbálja úgy körül írni, hogy minél többen megértsék. Akit untat, nem érdekel vagy túl hosszúnak találja az egyszerűen ugorja át az írást, ne törődjön vele, nem neki szól. Akik meg nevetgélnek rajta arra meg mit mondjak hát úgy kell nekik, inkább szégyelljék magukat lásd "légifolyosó"
mert nem láttunk még ilyet, el sem tudjuk képzelni mi lehet az... -igaz??

A betegségekkel kapcsolatban meg szerintem egyáltalán nem az lenne a megoldás, hogy homokba dugjuk a fejünk hisz nincs is kitől tanulni meg más sem ért hozzá...
Igen is próbáljuk leírni az eseteket, megfigyelni, dokumentálni a legkisebb részleteket is, próbáljuk megérteni-rájönni hogy mi miért van.
Ha rátalálunk egy beteg családra, nézzük meg előtte, hogy láttuk-e valami külső jelét a betegségnek, hogy járnak a méhek, mi történik a kijárónál, hordanak-e virágport, mint a többi család.
Aztán ha felnyitjuk a kaptárt megnézhetjük hogyan viselkednek bent, milyen a fias milyenek a keretek az eleség stb rengeteg információt lehet begyűjteni. Mielőtt eltüzeljük nézzük át alaposan mit látunk, mert ebből tanulunk és talán a későbbi beteg családot is könnyebben megtaláljuk.
Ha már más nem segít akkor legalább mi tegyük ezt meg néhányan akiket valóban érdekel is a dolog.
  Ne lengje már körül a betegségeket ez a misztikus ködfátyol.
 / Azért az óvatosságra mindig nagyon figyeljünk, gumikesztyű váltóruha fertőtlenítés, ki mit fog meg stb./

Az meg kifejezetten elszomorító és sajnos igaz amiről Anti ír:
"Nincsenek igazi kutatások amik segíthetnének.
A régi szerekre minimum egyre toleránsabb a "kedvenc" élesködönk.
Újabb és újabb gyenge vagy 0 méhegészségügyi tudással bíró
emberek kezdenek méhészkedni

növényvédő szerekkel legyengített családok"



*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #454 Dátum: 2017. Október 08. 11:23 »
Ebből a könyvből idézek:  A méhbetegségek megelőzése és gyógyítása / Dr Koltai László

108-109. oldal
Nyúlós költésrothadás
A betegség lefolyása, terjedése

" Az erős család sem biztosíték a fertőződés ellen, a kórokozó a legerősebb családban is elterjedhet. Fertőzött környezetbe telepített méhészetek esetében észlelt példák igazolják, hogy sokszor épp a legerősebb családok kapják meg elsőnek a betegséget, mert ezek találják meg és rabolják ki elsőnek a betegségtől legyengült családokat.
Élénk tisztogatási ösztönük ellenére sem tudják megvédeni magukat a betegség ellen.
  Ha kevés fertőző anyag került a családba akkor kezdetben csak néhány sejtben jelentkezik a betegség és fokozatosan, a tisztogató méhek szájszerveire tapadt spórák révén terjed át újabb és újabb álcákra.
   Az elpusztult fiasítás helyére az anya nem rak petét, mivel a méhek nem képesek maradéktalanul kitakarítani a sejtet.
Az eleinte csak hézagos fiasításból mind kevesebb méh kel ki. A család népe megfogyatkozik, az egyre hézagosabb fiasítás- ami különben egymást azaz önmagát is melegítené- egyszer csak takaró méhek nélkül marad , s végül a család összeroppan.
  Hordástalan időben emberi beavatkozás nélkül az ilyen család mézkészletét más egészséges és erős családok elrabolják,
aminek következtében a betegség szétterjed nemcsak a méhészetben, hanem a környék más méhészeteiben is.

A fertőzött mézet elrabló család el is raktározhatja a mézet és ennek következtében előfordulhat, hogy csak hosszú idő múlva tör ki a betegség, amikor a fertőzött mézet a fiasítás táplálására használják a méhek.
  Lökésszerűen egyszerre sok család fertőződhet a méhészetben pergetés után ha a pergetőbe egy észre nem vett fertőzött lép kerül.
E léptől fertőzötté válik a pergető és ezen keresztül az összes később pergetésre kerülő lép is.
A közös pergető használatát különösképpen kerülni kell.
"

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #455 Dátum: 2017. Október 08. 13:54 »
Az orvosi példa alapján szerintem nem igazán a tudás, vagy a tudásszint, ismeretanyag hibás  általában. Az egyetemeken sok tananyagot megkapnak a hallgatók, inkább az probléma, hogy nem elég lelkiismeretesek az emberek. Ha valami nem hasonlít a tipikushoz vegyék a fáradtságot és nézzenek utána, győződjenek meg róla, hogy tényleg az -e, nincs -e más baj. Jelenleg pont ez hiányzik sok emberből /és nemcsak orvos/  a lelkiismeretesség. Ez pénzzel sem pótolható, nem is ettől függ, hanem a mentális berendezkedéstől. Van -e hajlama erre? Régen is voltak ilyen emberek, most is vannak, ez nem különbözik. De akiből a lelkiismeretesség hiányzik, ne töltsön be ilyen posztot. Ez viszont már másokon múlik!

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #456 Dátum: 2017. Október 08. 18:45 »
Majd valamikor még folytatom, addig is egy kis kitekintés a nagyvilágba, nyúlós tananyag:
                 /mit nem adnék ha magyarul lenne  :) /
http://www.afb.org.nz/visual-symptoms-of-afb
http://www.afb.org.nz/shape-of-brood

Ugyan egyben sok lenne fordítani, de egy-két gondolat:
A nyúlós költésrothadás megfékezésére tett elsődleges intézkedéseik sorozata:
1. Minden méhész legyen regisztrálva.
2. Minden méhészet legyen regisztrálva.

(Azt hiszem, hogy mindenki érti a két pont lényegét. Magyarországon még nem indítottunk olyan programot, amely a nem regisztrált méhészetek regisztrálását tűzte volna ki célul. Pedig az alap jogszabály megvan: kötelező regisztrálni. Csak megint a jogalkotói akarat szintjén ragadt el a dolog, a hatóság csücsül a popsin, és nem hajtatja végre.)

Kétféle méhészt ismernek, a "tanusítottat" és a "tanusítás nélkülit". Ez utóbbiaknál tavasszal is végig kell mennie egy szabadon választott tanúsított méhésznek és minden családot ellenőriznie kell az első fiasítások tekintetében. Az a tanusított méhész valahol a mi méhegészségügyi felelősünk szintjén mozog, vizsgáznia kell, kétévente frissítő tanfolyam és vizsga.

A nyúlós esetén - és más esetekben is - lehet az az egyik retorzió, hogy a "tanusítatlan" méhész köteles saját költségén "tanusított" méhészt fogadni, és azzal méhcsaládjait átnézni. Hasonlít ez a "Támogató méhész", vagy "gyakorlati segítő" és más nevekkel illetett rendszerhez.

Bizonyos tekintetben lazább az idézett új-zélandi rendszer: 7 napon belül kell a fertőzött családokat elégetni. Ami nem jó.
Einstein tévedett: Ha csak méheink vannak, már akkor leáldozóban az emberiség létjogosultsága!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #457 Dátum: 2017. Október 21. 11:26 »
Ne reménykedjünk abban, hogy átveheti az OMME a Méhegészségügyi hálózatot
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #458 Dátum: 2017. Október 28. 13:20 »
Nagyon reménykedem benne, hogy nem.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #459 Dátum: 2017. Október 28. 19:38 »
Dr.Cserényi Péterrel sokszor nem értettem egyet, de ebben viszont maximálisan.
Végig azt szorgalmazta, hogy az OMME vegye át a méhegészségügyi hálózatot.
Erről OMME Küldöttgyűlési határozat is született, ez nem vitatéma.
A múltkori OV-n is elhangzott, hogy nagy a sanszunk arra, hogy átvegyük, mert meg van a politikai akarat, és a pénz is.
Véleményem szerint sokkal jobban kézben lehetne tartani az egész méhegészségügyet annál is inkább mert ez egy tisztán szakmai munka.
Akkor talán el tudnánk érni, hogy ne telefonos vizsgálatok legyenek, hanem valódi egészség felmérés, ellenőrzés.
Ez a méhegészségügyi hálózat megreformálásának első lépése, hogy az egyesület kezébe kerülhessen az irányítása.
Most csupán annyi az egyesületek dolga, hogy a szakmai véleményünk lapján (ha kérik egyáltalán) a megyei főállatorvosok nevezik ki a méhegészségügyi felelősöket.
Ezt jónak tartom, de az OMME-nak sokkal jobban bele kéne ásnia magát ebbe a szerepbe, hogy a nyúlósokat vissza tudjuk szorítani, és nem csak a méhegészségügyi felelősöket, hanem a méhészeket is kiokosítani arról, hogy mit is vizsgáljanak saját állományukban.
Ez egy minőségi változást hozhat, és el kell kezdeni.
Alapja a minimum vizsga, hogy legalább addig eljussunk ha fekete-sárga a "pizsama", az darázs.
Sokan úgy keveredtek közénk, hogy csak a mézes-hordóinkat számolgatták.
Ennek véget kell vetni, mert a méhek és a méhészek legnagyobb ellensége ha alap dolgokkal nincsenek tisztában.
Néhány alulképzett, kezdő méhész  profi méhészeteket tud veszélyeztetni, emiatt közös érdekünk, hogy a minimumot a kezdő méhészek elsajátítsák.
Annak idején a Nehézipari Egyetem Kohó és Fémipari szakán, 5 kérdést tett fel a professzor.
Ha valamelyikre nem tudtuk a választ, már vizsgázni sem mehettünk!
Puskázás kizárt, mert feltűrette velünk az ingujjunkat, és csak akkor kezdhettünk el írni, ha koppintott.
Ha újra koppintott fel kellet emelnünk a kezünket, nem írhattunk tovább.
Hatékony volt, szinte mindenki sikeresen államvizsgázott.
Nagyernyei Attila


*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #460 Dátum: 2017. Október 28. 20:14 »
És ha megszűnik az Omme, megszűnik a méhegészségügyi hálózat is?
Ó, hogy az omme nem szűnik meg?
Dehonnem, rögtön amint az uniós támogatás megszűnik.
 Hogy az nem szűnik meg?
Nem adnék én annak sok esélyt, hogy 2020 után még bármi pénz is jön onnan.

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #461 Dátum: 2017. Október 28. 20:30 »
Üdv.Uraim!
Idézet: A klubvezetőtől.

"Ha valamelyikre nem tudtuk a választ, már vizsgázni sem mehettünk!
Hatékony volt, szinte mindenki sikeresen államvizsgázott."

És az államvizsga után már teljes lelki nyugalommal ki lehet mondani hogy "verjétek szét a csövét" utána jó lesz,stb,stb.




Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #462 Dátum: 2017. Október 29. 08:52 »
...
Nem adnék én annak sok esélyt, hogy 2020 után még bármi pénz is jön onnan.

Én mást gondolok.

1. Nyugat Európában kevés a méhész, EU stratégián gondolkoznak, hogyan emeljék a méhcsaládok számát. Az okot sem nehéz kitalálni, Német felmérés szerint 75 %-a pusztult el a rovaroknak 20 év alatt. A tegnap előtti Heute show - heti komoly nézettségű szatíra is ezzel foglalkozik. Oliver Welke a méhek és rovarok pusztulásán kesereg és kifigurázza a "buta" embert. Az egyéb beporzó rovarok helyét is a méheknek kellene átvenni. Mellette sok a vegyszer, az pusztítja őket.

2. Mára minden stratégiában megfogalmazódik, hogy a méhek nélkül összeomlik a takarmánytermelés, nem lesz rántott hús. És ezt már érti a nép, az istenadta. 

3. Európai bérszínvonalon kínai mézzel versenyezve hogyan fog hirtelen emelkedni a méhészetek száma? Támogatással.

Összefoglalva szerintem a méhészeti támogatás nincs veszélyben, mert a csak occsó ételt keresőknek lesz vegyszeres zöldség, gyümölcs, stb. , a kémiai ipar csak kormányzati lépéssel szorítható vissza, a piac nem fogja visszaszorítani. Sajna a méheknek 3 éven belül még nem lesz itt a kánaán. A méhészeknek sem.

Mennyit tegyünk fogadásra, hogy lesz EU támogatás 2021-ben?


(Van egy másik logikai sorom is: Támogatás, mint olyan meg mindig lesz: hogy nézne ki, hogy beszednek 1 milliárd eurót és szétosztják a bürokraták között? Ehelyett beszednek 2 milliárd eurót, és 1 milliárdot visszaosztanak. Majd arról harsog a sajtó: hogyan és kik kaptak az egymilliárdból. Minél nagyobb a vízfej, annál nagyobb az a támogatás, amivel el lehet takarni azt a mérhetetlen pazarlást, ami EU szinten megy. Tudtátok, hogy az Európa Parlament minden iratát kéthetente kamionokba rakják, és Utaztatják Brüsszelből Strasszburgba, majd két hét múlva vissza. Évi 26 költöztetés száz kamionnal? Két irodarendszert tartanak fenn, két biztonsági szolgálat, mindkettőt fűtik télen... Szóval lesz támogatás, be kell fogni a nép száját. A támogatásból meg jutni fog a rántott húsra, mert ha nincs tele a poci, még forradalom lesz! A rántott húshoz meg kellenek a méhek. )
Einstein tévedett: Ha csak méheink vannak, már akkor leáldozóban az emberiség létjogosultsága!

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #463 Dátum: 2017. Október 29. 09:26 »
 Igen. Itt is vissza köszön a mai Omme vezetőség rövid távú gondolkodása, és az, hogy mindent egy lapra tesznek fel. Másrészt az a cinizmus ami az Omme létét kizárólag a támogatások meglétéig határozza meg. Önök nem is akarnak tovább Omme-t, csak míg a támogatásokat osztogathatják.
 Kedves Körmendy úr néha nézzen híreket is.
Az unió költségvetésére nézve nagy érvágás, az Angolok kilépése, és a migránsok eltartása.
 Ugye mindkettő ténykérdés. Az Angolok kiléptek a migránsok jönnek. Az utóbbi költségeiről annyit, hogy Soros, aki olyan amilyen, de nem buta, nem hiába ajánlgatja a kölcsönfelvételt az idióta Uniónak.
De, még emlékeztetném arra is, hogy mindenféle Brexit, meg migráns eltartás előtt tervezve volt, a mezőgazdasági támogatások csökkentése.
És még valamit. Az uniós bürökratáknak, egyáltalán nem számít, az uniós állampolgárok jóléte. A magyar méztermelőkkel, meg már amúgy is tele van a hócipőjük. Ezek mind tapasztalatok. A mi, és minden Európai méhész legnagyobb baja, hogy beengedik az olcsó és nagyon rossz minőségű mézeket. Mert eszük ágában sincs az uniós állampolgárok érdekeinek védelme, tehát a belső piac védelme.
 A többi csak blabla. Ezért én Önnel ellentétben azt állítom, az unióban bizakodni olyan,mintha abban bíznánk, hogy télen nem lesz hó.
« Utoljára szerkesztve: 2017. Október 29. 09:29 írta Vivaldi »

*

neo

  • *****
  • 947
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #464 Dátum: 2017. Október 29. 12:37 »
A rántott húshoz meg kellenek a méhek.
Azon én is sokat gondolkodom, hogy mi lesz, ha nem lesznek  méhek? Éppen ezért a fenti összefüggést nem értem. Szerintem Magyarországon maximum az almatermelők fogják észrevenni, hogy nincsenek méhek.