Mi újság Székesfehérváron?

  • 183 válasz
  • 120673 megtekintés
Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #150 Dátum: 2014. Március 02. 21:01 »
Kedves Littera! Ebben csak az a bibi, hogy rengeteg génkezelt élelmiszert eszűnk mi is. De ezt Te is tudod, pl szója. Űdv. Antal

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #151 Dátum: 2014. Március 03. 00:31 »
Karcsi!

Ördög a részletekben van. Ezért lássuk a hozzászólásodat részletesen.

Nem találok semmi kivetni valót abban hogy véleményt nyilvánítasz hiszen ez a fórum arra van ítéltetve hogy ez történjen rajta.
Köszönöm.

Nem is az ami engem itt megszólalásra késztetett az hogy a másokra való sárdobálás még nem tekinthető a mai világban egy olyan gesztusnak amit józan paraszti ésszel,a dolgok rendezése(azt szoktad fájlalni hogy nem tárgyalnak veled) irányába mutatna.
Egyetértek. Arisztaiosztól és másoktól is kapok sárdobálást. Szívesebben venném az érveket, mert azt lehet mérlegelni. Amikor véleményt mondok a monitoringról vagy az OMME következetlen magatartásáról, akkor előbb a tényeket és a látható összefüggéseket ismertetem és azok alapján vonok le következtetéseket.

Nem gondolom hogy az általad képviselt "eszmék"megfelelő stílus és tartalmi alátámasztás nélkül célba érnek.
Az általam képviselt eszmék egyértelműek. Józan ész logikáján alapulnak. Ezt politikai érdekek alapján sokan félreértelmezik. Erről viszont én nem tehetek. Meggyőződésem, ha a magyar kormány a csávázószerek betiltása mellett kardoskodott volna, akkor az én stílusomat te se bírálnád és más se. Ugyanis a csávázószereknek méhekre való mérgező volta a szaktudomány számára nem kérdés, nem vitatéma, hanem evidencia. Mivel evidenciákkal szemben nem lehet érvelni, ezért azt támadjátok, aki az evidenciákat kimondja. Hát ilyen egyszerű az élet. Ilyen gyarló az ember.

Engem nem az vezérel hogy ártsak bár kinek vagy hátráltassak bármilyen olyan összefogást vagy kezdeményezést ami a szakma jelen esetben a méhészet jelenkori hibáinak a kijavítására törekszik.
Ebben bíztam és ezért válaszolok az írásodra.

Hanem az hogy az amit te megpróbálsz a te sajátos tapasztalataid alapján abba az irányba terelni hogy a te elméleteidet alátámassza és mindezt a te sajátos értelmezésedben tényszerűen állítasz(így mondta-de emígy értette) az szegényes ,és szerintem ártalmas is.
Ezt az állításodat légy szíves támaszd alá, mert nagyon lóg a levegőben.

A ártalmas szó nem azért került be az elmélkedésembe hogy bárkit is féltenék azok közül akik ellen próbálsz fellépni,két dolog az aminek viszont komoly problémát okozhatsz elsősorban magadnak másodsorban azoknak akik azt hiszik a valós problémáik(GMO,csávázó szerek,stb.) orvoslásában segíteni fog.
Én sem féltem azokat, akiknek az álláspontjával nem értek egyet.
Ezt remélem természetesnek tekinted te is?
Egyébként meg a modatod második felében fenyegetsz? Miért?

És mint felelősen gondolkodó magyar méhész csak azért próbálom feltárni az okfejtésedben előtörő általam hibásnak gondolt dolgokat, hogy a kollégák  akik valós dolgokért próbálnak küzdeni ne váljanak hiteltelenné általad.
Szerintem felnőtt felelősen gondolkodó emberekről beszélsz, akik a hitelességről legalább annyi ismerettel rendelkeznek, mint te vagy én.
Kezdesz belecsúszni a rágalmazás esetébe.

Élő példáját adod annak, amikor az nyilvánvaló tényekkel nem tudsz vitatkozni, mert értelmetlen lenne, tehát akkor azt kell támadnod, aki azt elmondja. Ezt nevezi az értelmező szótár INTRIKÁNAK.

Mivel minden olyan gondolattal egyetértek ami ezt előre viszi ezért mint segítő szándék értékeld ezt.
Szándékodat értem, de felnőtt emberként hadd döntsem el, hogy minek tekintsem.

Második részére a technológia ami nem támadás csak mint értékelése az objektív tényeknek.
Nem egyértelmű a mondatodból, de valszeg a rakodókasra gondolsz.

Nem releváns részemről hogy mit és hogy csinálnak Afrikában és az sem hogy 150 éve hogy és mint méhészkedtek mivel nem erről szólt Bükk hozzászólása
Hát erre csak azt tudom mondani parlagi egyszerűséggel, hogy egyéni szoc problémád. 

,hanem ő azt próbálta egyébként tejesen tényekre alapozva elmondani hogy a mai magyar valóságban üzemszerű(megélhetési) méhészet céljaira nem alkalmas a rendszer.
Nem is állítottam soha, hogy a rakodókas lesz az NB kaptárrendszer lecserélője vagy versenytársa. Soha nem állítottam, hogy tömegáru termelésre a rakodókas kiváló. Mint olvashattad néhány nappal ezelőtt ez inkább delikát termék előállítására alkalmas. Az üzemszerűséget ő nem tudja megítélni, hiszen tapasztalata nincs róla és az ismeretei is hiányosak ebben a tárgykörben.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Március 03. 00:34 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #152 Dátum: 2014. Március 03. 00:39 »
A parlament elméletileg tarthatna még rendkívüli ülésnapot, de a tárgykört tekintve ilyen felvetés csak az ún. rezsicsökkentés ügyében merült fel. Tehát a GMO mentesség továbbra is „be lesz betonozva”.
Köszönöm a kijavítást és örülök a bebetonozásnak. A keserűségem korábbi államigazgatási tapasztalatomból ered. Átéltem az államigazgatás felső szintjén három választás előtti időszakot és értek engem ott meglepetések.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #153 Dátum: 2014. Március 03. 05:51 »
   Kedve Csuja!

Nagyon örülök a részletes elemzésnek.Mestere vagy a szavaknak csak egy kicsit kell másképpen forgatni a szavakat s lám -lám máris te úgy adod elő mintha az téged támasztana alá.Tényleg gyarló az ember ha azt hiszi hogy téged észérvekkel bármire is rá lehet venni ami nem a te "elméleteidet" illetve "céljaidat" támassza alá.Inog még? Akkor  mikor "problémát okozhatsz elsősorban magadnak" az egészségedért aggódtam,nem az én stílusom az hogy bárkit is fenyegessek . Tudod ide még az passzol hogy az a kutya nem harap aki ugat és én hidd el nem szoktam ugatni. lMindezek után intrikával vádolsz mivel nem a tényeket  vitatom hanem a tálalását? Ez igen!Erre még nem is gondoltam csak veled összefüggésben de nem írtam le mivel nem tartom bizonyító erejű ténynek azt hogy bárkire is rásüssek egy ilyen jelzőt.A rakodó kassal pedig nem vitatkozom csak tájékoztatást adtam annak fényébe hogy másoknak is legyen lehetősége objektív látképet kapni róla.Egyébként a kas hála istennek nem az én szociális problémám hanem a tiéd.De ne csüggedj Laci néhány év és célba ér az elképzelésed .Most még ködös vége de remélem nem a kukába végzi mint sok új kezdeményezés.
Addig is eredményes munkát kívánok Hajrá Laci!


     Lelkes szurkolód:Karcsi

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #154 Dátum: 2014. Március 03. 09:14 »
Tisztelt Bükk!

Ha másképpen fogalmaztál volna, akkor azt kellene mondanom, hogy a rakodókas hasznossága és használata témakörben neked csak elképzelésed, feltételezésed van. Mivel azonban te ex katedra kijelentést tettél, ezért azt kell mondanom, hogy csak előítéled van ez ügyben.

A tőlünk sokkal rosszabb méhlegelő adottságok mellett Németalföldön, francia és angol területeken évtizedek óta működnek a rakodókashoz hasonló rendszerű méhészetek, tehát azt feltételezni, hogy mindenhol jó, de nálunk biztosan nem jó, alaptalan feltételezés.

Tisztelt Geddekas!

Te azt mondod előítélet én azt mondom hogy ez szakmai élettapasztalat,amire a több mint 40 éves folyamatos méhészkedés talán feljogosít.
Azok közé a méhészek közé tartozom akiknek az első családjai még kasban voltak. 8)
Aztán a H11 majd NB24 után eljutottam 1/2NB-ig.
Máig hasznosítom a kas veselépeinél látottakat:kedvenc mézeltetési gyakorlatom a normál keretek kihízlaltatása jó hordáskor.Külön öröm volt ez hogy tavaly ezt először hárson is "megcsinálták" a méheim,igaz akáchordást megszégyenítő hordást adott hozzá a teremtő.
Az igazi  biodinamikus méhészkedés elméleti megismeréséhez meg annyit hogy elég köztudott rólam nem csak a
színes képeket nézem jó ideje az Am. Bee Journal-ban.
Ott a súlyának megfelelően is kezelik.

A honi méhlegelő megváltozását a kaptármérleg jól mutatja,a 3 nagy hordást adó legelő után és közben sajnos
szinte mindig lefele tendál az ország nagy részén.Az okok ismertek.
A Nyugat-Európai példádról meg annyit hogy ott sokkal csapadékosabb időjárás és jóval alacsonyabb méhsűrűség köszönő viszonyban sincs a jól ismert hazai helyzettel.
Ezért Krajnai-ak a méheink is.


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #155 Dátum: 2014. Március 03. 09:51 »
Ismerem a nemzetközi szakirodalmat, interneten szerepel is az ismertetésem. Nem is állitom, hogy tömegáru termelésére alkalmas. A szerepe delikát termék előállítás és megporzás. Nem lep meg a nagyárutermelő méhészek ellenállása. Bár nem értem a túlspilázást, hiszen nem konkurencia.

Aszály és szabadépítményes méhészkedés. Annyi aszályt nem élünk meg mint az afrikai méhészek. ők évezredek óta méhészkednek szabadépítményes kaptárokban.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #156 Dátum: 2014. Március 04. 22:14 »
Kedves Bükk!

Igazad van,de kár CSuja Lacival vitatkozni mert vitára alkalmatlan. Mivel talán én is tagja vagyok a nagy árutermelő méhészeteknek, ezért gondolatébresztőként mondanám hogy nem hiszem hogy mivel mint delikát kis mennyiséget előállító méhészeti mód nem fogalmazódik meg ellenérzés bennem ebben az összefüggésben.Ha minden jóindulatommal is gondolok erre a rendszerre az én ellenérzéseim akkor is élnek. mivel a hordástalan időszakok áthidalása és a családok jó kondícióban tartása valamint ezek meglétének hiánya miatti stressz az ehhez szorosan kapcsolódó fokozott méhegészségügyi kockázat ,nem csak a geddekassal méhészkedő hanem a röpkörzeten belüli összes méhcsaládot érintheti.Ha ez még esetleg párosul nem megfelelő szaktudással vagy trehánysággal(egyébként a kaptáras méhészetnél is igaz ez az állítás) akkor érthető az aggodalom .És mivel a tapasztalatok híján lévő kezdő szeret tájékozódni ezért ha azt olvassa a publikációkból hogy minden oké ez e frankó, akkor gyakorlatilag én szerintem nem az a baj hogy fordítva ül fel a nyeregbe hanem a környezetében lévő kockázat robbanásszerűen megnő.Az én olvasatomba itt vannak azok a problémák amik azt generálják hogy a bio-dinamikus méhészet és a hozzá kapcsolódó geddekas nem a szívem csücske.Mivel a méhsürűség ami folyamatosan nő ezért felveti nálam azt a feltevést megéri e körömszakadtáig védeni valamit ami a mai magyar mindennapok szerves részét foglya képezni.150évvel ezelőtt mi és hogy történt és az hogy Afrikában ma is mit használnak ezen történet szempontjából nem  tekinthető komoly érvnek.


    Üdv:Karcsi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #157 Dátum: 2014. Március 04. 23:40 »
Kedves Károly!

Két héttel ezelőtt egy méhész segített nekem a méhcsaládjaim tavaszi munkáinál. A nap végén bevallotta, hogy azért is tette, mert látni akarta, milyenek is a rakodókasban a méhcsaládok. (Felerészben NB lépeken és felerészben rakodókasban vannak a méheim.) Azt mondta, hogy az én méhcsaládjaim szebbek, egészségesebbek  és élelemben sokkal gazdagabbak, mint az övé. Nem akartam elhinni, de tény, hogy kivittünk 20 kg cukorlepényt, de a ládát érintetlenül vittük vissza, mert végül egy lepényre se volt szükség. Másnap én mentem neki segíteni és valóban az ő méhcsaládjai szinte mind éhesek voltak, pedig az ő nyár végi és őszi méhlegelője sokkal gazdagabb volt, mint az enyém.

A múlt évben végeztünk összehasonlító vizsgálatot a rakodókasos és a műlépes méhcsaládok fejlődése között. Július 5-én három méhcsaládot műlépre söpörtünk, hármat pedig üres rakodókasokba. Lemértük pontosan a méhtömeget és a kaptár súlyokat. Majd szeptember 15-én újra lemértük őket. A rakodókasok betelelési súlya rendre lényegesen több volt, mint a műlépre söpört méhcsaládoknak, pedig azonos ellátást kapott mind a hat méhcsalád.

Azt állítod, hogy a nyári aszály esetén a rakodókas komoly méhegészségügyi kockázatot jelent a környezete számára. Ezt az előítéletet akár Cserényi doktortól is hallhattad. Ez minden szakmai megalapozottság nélküli előítélet. Légből kapott és teljességgel megalapozatlan állítás. Azt is mondhatnám, hogy aki ilyet állít az vagy politikus vagy nem ismeri eléggé a méheket. Az aszály csak akkor árt a méhcsaládnak, ha éhezik. De miért éhezne a rakodókasban a méhcsalád? Itt is érvényes, hogy nem szabad a tartalék készleteitől a méhcsaládot megfosztani. Egy kopaszra pergetett félboconádi méhcsalád aszályos időszakban valóban súlyos méhegészségügyi veszélyforrás a környezetére nézve. De miért feltételezi Cserényi doktor, hogy a rakodókasban a méhcsaládok éheznek? Aki delikát mézet akar eladni, nem szüretelhet a méhektől bármikor és nem vehet el bármennyit. Tavaly és tavalyelőtt is csak egyszer vettem el a rakodókasos méhcsaládoktól mézet, július közepén. És akkor is csak a biztosan fölösleget.

Ha már a nagy méhsűrűségnél tartunk. Én sokkal inkább féltem a méheimet a túlpörgetett nagyüzemi méhészetek méhegészségügyi állapotától, mint a delikát mézet termelő bioméhészektől.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #158 Dátum: 2014. Március 05. 06:53 »
Kedves Csuja!


Köszönöm!Mivel mint az előzőekben leírtam nincs értelme vitatkozni veled mivel úgy is kiforgatod.Saját véleményemet írom le és senki másét téged az keverhetett meg hogy lehet hogy van több olyan ember aki osztja a véleményemet.A szakmai felkészültségemet nem én hanem eredményeim hivatottak megvédeni szerintem többé kevésbé sikeresen.Politikus? Ezt nem minősítem mert törölnék.
Visszatérve 1/2NB-re azt hiszem orvosolhatóak a hibái a rendszernek, miután megfelelő szakmai alázattal kijelenthetem dolgozunk vele néhányan van már vele kapcsolatban elégséges tapasztalati tőke de mivel ezt folyamatában tesszük ezért jó esélyét látom annak hogy fejlődése kapuin még nincs rajta a lakat.
Ne félj Laci óvatosan pergetünk és jó karban tartjuk az állományunkat mivel mint megélhetési méhész ez a jövő záloga számomra és mások számára is. Lehet hogy jó vagy"SZÁJKARATÉBAN"  de ha más előtt nem is de saját megnyugvásomra elmondhatom ,hogy elégedett vagyok azokkal a nem csúcs de elfogadható eredményekkel amit nem csak elméletben ,hanem gyakorlatban is működőképes.

        Üdv:Karcsi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #159 Dátum: 2014. Március 05. 14:15 »
Kedves Karcsi!

Tudod te is, sokszor van úgy, hogy "mondom az anyjának, hogy értse a lánya".

Az általad emlegetett méhegészségügyi ellenérv a rakodókas alkalmazásával kapcsolatban már 2008-ban felmerült az OMME akkori vezérkarában. És azóta is hol itt, hol ott fel-felmerül, de mindig kiderül teljes megalapozatlansága.

Egyik ellenérvem például, hogy a rakodókasban egyszer használatos lépek vannak, tehát a mézelvételkor kivett lép soha vissza nem kerül. Következésképpen a betegségek halmozódására sokkal kisebb az esély a rakodókasban, mint a műlépes kaptárokban. 
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #160 Dátum: 2014. Március 05. 19:50 »
Kedves Csuja!

Kiragadott példád jó semmi kifogás nem merül fel ellene.Ennél az idézetnél elkalandoztak a gondolataim és arra jutottam mivel nagy tisztelője vagyok a női nemnek ezért más példát hozok fel mint először az eszembe jutott.Biztos vettél már autót és mivel az interneten vagy újságban is előnyt élvez ha a járműről van egy fénykép de nem olyan éles mint a valóságban mint amikor  egészében a maga valójában látod.Többször jártam úgy hogy közelről részleteket tisztán látva az a vélemény alakult ki bennem hogy "ami jó-az jó de ez egy SZ......!!!"


      Csak így tovább Laci!

  Utó irat:Ha még egyszer rám szeretnéd fogni hogy nem értek a szakmához akkor én Csúnya Lacinak foglak hívni ezután.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #161 Dátum: 2014. Március 05. 20:22 »
Jópofa a válaszod. Értelek én. Nem azért mondod, hogy szar, mert nem látod értelmét ennek a fajta méhészkedésnek, hanem azért mert ez nem neked, nem a te habitusodnak van kitalálva. Te úgy látod, hogy ez egy haszontalan mütyürkézés. Így is fel lehet fogni. Én nem így látom, de hát ahányan vagyunk annyiféleképpen méhészkedünk.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #162 Dátum: 2014. Március 05. 22:11 »
Kedves Uraim!
Sajnos 2012ben mi is kevés élelemmel teleltük be a kasokat, és a fedelek sem voltak tökéletesen zárók, így a méheink sokan életükkel fizettek a mi felelőtlenségünkért. De tavalyra a hibákat kijavítottuk, így a rakodó kaptárakban betelelt méz közel felével is jól jöttek ki a méheink. (régebben ui.rakodó kaptárral méhészkedtünk).Az elmúlt két év tapasztalatai alapján azonban, "közelről is" úgy látom, hogy Tanár úr rakodó kasai mindenképpen "felhasználó"-barátabbak, itt méheket és méhészeket egyaránt felhasználóként értve  :)

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #163 Dátum: 2016. Február 27. 19:06 »
QUQURIQ !!!

Köszönet a szervezőknek a mai napért!
Nagy Gyulának különösen, hogy termet biztosított Bross Péternek, hogy elmondhassa, hogy milyen tervbei vannak, ha a küldöttek megválasztják elnöknek.
A teremben még állóhely sem volt, sokan kit hallgatták a folyosón az előadását.
90 % ban a jövőnkről szólt!
Örültem, hogy ugyan olyan nagy lelkesedéssel tudott beszélni a jövőnkért való küzdésért, mit négy évvel ezelőtt!
Egy talpig felkészült, ágazatunkért tenni akaró, egyén!
Segítsük Őt szavazatainkkal, hogy közös jövőnket biztos vágányba terelje.
Nagyon szimpatikus volt, hogy azt válaszolta valaki kérdésére, hogy kikkel dolgozna szívesen?
Azt válaszolta, hogy olyanokkal, akik a magyar méhészek demokratikus érdekeit képviselni tudják!

Kiskakas!

Re:Mi újság Székesfehérváron?
« Válasz #164 Dátum: 2016. Február 27. 19:23 »
Én is megjártam ma Székesfehérvárt.
A szokásos tömeg, bár mintha egy kicsivel kevesebben lettek volna és mintha a vásárlás sem ment volna akkora elánnal mint a korábbi években. (ez csak magánvéleményem).
Mint az utóbbi vásárokban már szinte megszokhattuk kertléchiány van. Műlép az van de szinte már arany áron mérik, van ahol már csak cserére.
Végig hallgattam az OMME elnök előadását, a szokásos semmi új érdemleges dolgot nem tudtam benne felfedezni, pedig így a választások előtt szerintem valami irányvonalat kellene felmutatni. Vagy csak én nem fedeztem ezt fel.
Vagy talán egy kis lelkiismeret furdalás vett erőt rajta a méhészújságban olvashatók miatt?
Sok sok ismerőssel találkoztam és pár szót is tudtunk váltani.
Bross Péter előadását is meghallgattam, és szívemből szólt. A kis terem igen igen kicsinek bizonyult.
Valahogy nem ilyennek képzelem el az "OMME ellenséget". Ha jól emlékszem Ludányi gágogására, mert csak pár pillanatig lestem bele egyik kolléga újságjába, én még nem kaptam meg.

Üdv. jani bátya