Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök

  • 65 válasz
  • 42282 megtekintés
*

crx7

  • *
  • 14
Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #15 Dátum: 2016. Április 14. 13:37 »
Köszönöm a választ!
És mi lesz a sorsuk?

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #16 Dátum: 2016. Április 14. 14:14 »
Azok bizony visszajöttek. Rakj ki egy üres kaptárt, amibe belemennek és este vidd el őket az új helyükre, majd rázd egy gyenge család elé. Holnap már jóval kevesebb jön haza. Az lett volna persze a legjobb, ha otthagysz egy pár családot...

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #17 Dátum: 2016. Április 14. 14:24 »
Na akkor most kaptál két ellentétes véleményt. :)

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #18 Dátum: 2016. Április 14. 20:15 »
crx7.
Igen,ha közös tábla volt és te a túloldalra pakoltál nem számít a 7 km távolság.

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #19 Dátum: 2016. Április 14. 20:36 »
Azt szeretném meg kérdezni , hogy a méheimet el szeretném vinni akácra de az hozzánk légvonalba csak másfél kiló méter ha előtte el viszem 5 kiló méterre mennyi ideig kel ott tartanom ? a válaszokat köszönöm előre is .

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #20 Dátum: 2016. Április 14. 21:03 »
konihoney!
Akkor az enyémek maratonisták, mert ha 100 km-re vándorlok, akkor is "visszamegy" nyáron pár száz méh. :)

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #21 Dátum: 2016. Április 14. 21:17 »
Meclood!
Minden méhész azt szereti ha akácfák alatt vannak a kaptárak.
Az 1.5 km-es távolság nem gond a méheknek, de ha oda szeretnél pakolni, akkor 2 hét minimum kell, hogy elfelejtsék a régi helyüket.
Nyáron elmentem napraforgóra, és amikor visszajöttem, még mindig voltak olyan méhek amelyek a régi helyüket keresték, pedig 3 hétig voltak távol.
Szerintem a biztonság kedvéért a telephelyeden hagyj egy gyenge családot, amelyik befogja az esetlegesen hazajövőket.
Azt semmiképpen nem ajánlom, hogy élesbe menj közelebb.
A kiszemelt akácerdőtől 5 km-en kívülre vándorlás szükséges, akkor nem lehet nagy gond.
Két hetet ott töltesz, és irány az erdő.
Nagyernyei Attila

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #22 Dátum: 2016. Április 15. 07:22 »
Köszönöm a választ már át gondoltam a vándorlást inkább itthon maradok legyen kevesebb mézem de nyugodtan tudok aludni végül is van egy akác erdő 5 hektáros 200 méterre hozzánk de az még csak 10 éves és nem tudom ,hogy mézel ahova vinni szerettem volna az már 15 éves én gyérítettem meg két hosszú fasor tartozik hozzá az roskadásig szokott lenni virággal erre felé még szerencsés a helyzet nincs  nagy méh sűrűség .

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #23 Dátum: 2016. Április 15. 07:27 »
Meclood!
Szabad megkérdeznem hány méhcsaládod van?
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #24 Dátum: 2016. Április 15. 07:52 »
18 családom van nb 18 as kaptárakban nem vagyok profi méhész de nagyon szeretek a méhek kedvében járni és mindent megteszek ,hogy jól érezzék magukat nálam  :)

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #25 Dátum: 2016. Április 15. 07:59 »
https://static.xx.fbcdn.net/rsrc.php/v2/y4/r/-PAXP-deijE.gif   egy videót szerettem volna meg mutatni de nem jött össze .
« Utoljára szerkesztve: 2016. Április 15. 08:05 írta Meclood »

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #26 Dátum: 2016. Április 15. 11:53 »
A méhek nem felejtik el a hellyüket, 3 hét alatt sem, tapasztalatom szerint. De közben cserélődnek is, így  tömeges visszatérésre nem kell számítani.Továbbá azt is megfigyeltem, ha mesterséges rajt készítek a kijáró méheknek csak egy kicsi része fog visszarepülni az eredeti hellyére, a maradó részük rögtön rátájol az új kaptárra. Elméletileg pedig az összes már betájolt méhnek visszakellene repülnie.
Akácra vándorlásnál egy 10 éves erdőt nem szabad számításba venni. Mézel de eleve kevesebbet és rövidebb ideig. Alapszabály hogy bele a közepébe kell pakolni az erdőnek, bár 1-2 km-er nem sok. De egy jó erdőn a méheknek csak párszász méterig kell repülniük, így nem mindegy hogy akár tízszeres út megtételére kényszerítjük őket. Az utóbbira főleg hegyvidéki akác esetén kényszerül a méhész, mert csak a völgyekben talál megközelíthető lepakolóhellyet. Az eredmények is messze elmaradnak az alföldi erdőkhöz képest.

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #27 Dátum: 2016. Április 15. 18:39 »
Nem rég ketté kellet szednem a családokat mert ősszel 2 kaptárban is két család volt be vittem őket 3 napra sötét  hűvös helységbe az egyik családból a kijárók mind vissza repültek és mivel a régi helyükön fel volt zárva a kijáró be mentek a volt szomszédjukhoz de a másik család kijáró méhei nem tértek vissza nem is keresgéltek a régi helyükön pedig mind a kettő egyforma ideig volt bent már több mint egy hét eltelt és amelyik vissza szöktek  rá repülnek a felhajtott kijárójukra és végig gyalogolnak a kaptár falán a szomszédjukhoz lehet ,hogy kelet volna nekik még egy nap csak már sajnáltam őket pont akkor nyíltak a gyümölcs fák ők meg a hidegbe itták a cukor szirupot .

Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #28 Dátum: 2016. Április 15. 18:42 »
Az  újság papiros leragasztás nem működik valahol már olvastam ?

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Vándorlás/vándorlási járművek-eszközök
« Válasz #29 Dátum: 2016. Április 15. 22:58 »
Ha A pontból B pontba 7 kilométer távolságba viszed a méheket, elvileg akkor is lehetséges, hogy valamennyi visszarepül.
A méhek 5 kilométer sugarú körben repülnek. Te A ponttól 7 kilométerre vitted. Ha B pontból húzol egy 5 kilométer sugarú kört, akkor 2 kilométerre közelíted az A pontot, ahol a méhek eredetileg tartózkodtak.  Azt a környéket pedig ismerik.
Az újságpapíros leragasztás működik, de biztos ott is van valamennyi visszarepülés..., tartósan hideg időben nagyobb a siker.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Április 15. 23:03 írta ata67 »