Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560596 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #960 Dátum: 2021. Március 08. 19:49 »
Bogaras24 méhésztársnak a válaszom.
Először is olvasd el  ebben a témában írt hozzászólásokat, de nem akarlak ennyivel leszerelni.
A jelenlegi rendszered zsákutca, te beláttad, ez a dolgok normális rendje.
Az óriási fészek felemészti a rengeteg akácmézet, (különösen a gyenge években, amikor az anyák a begyűlő méztől nem szorulnak ki) a méhek dőzsölnek, a gazdájuk meg kesereg.
Az NB fészek rakodóba nem való, akik ezzel kínlódnak ők is tudják, csak nem olyan bölcsek mint Te.
Azt is kitárgyaltuk, hogy mindenkinek mást jelent az "akác előtt 2 héttel".
A virágzás kezdete előtt, a hordás beindulása előtt, a dandár előtt és még sorolhatnám.
Lényeg, hogy az akácra való felkészítés a tavaszi fészek szűkítéssel kezdődik, hogy a fészek lépeiben valóban lehetőleg csak fiasok legyenek.
Nagyon munkaigényes, macerás technológia, de akkor a kérdésed okafogyott!
Fias keretet lehetőleg nem pergetünk, mivel azok a szorításnak köszönhetően valóban léctől-lécig fiasok.
Az akác előtti korlátozáskor azok a keretek kerülnek a szűk fészekbe, amelyek nyitottak, vagy a fias körül nagyobb a mézkoszorú.
Lehetőleg a fészken kívülre olyanokat kell tenni amik kelőek, és minimális, vagy egyáltalán nincs bennük méz.
Ehhez olyan munkaigényes művelet is meg kell ejteni mondjuk repcén, hogy a kereteket a fészekben ellenőrzéskor (műlépezéskor) megfordítjuk.
Így a mézet a kijáróhoz közeli részből eltüntetik, az anya pedig a helyére petézik.
Vannak olyan évek, hogy minden erőlködésünk ellenére kiszorítják az anyákat repcén, és ekkor a fenti módon nem lehet eljárni.
Ekkor nincs mese, a fedett fias, nagy mézkoszorús lépek mennek a pergetőbe.
Kíméletes fordulaton a zárt fiasok nem sérülnek.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #961 Dátum: 2021. Március 09. 07:53 »
Lassan azért eljutottunk a mindennél jobb fekvő technológia csúcsához is, a fias keretek pörgetéséhez. Vajon mi jön még??? Az az akácméz is jó tiszta lehet amibe ilyen kereteket pörgetsz bele, talán még nyár végi cukoretetés is van azokban a koszorúkban..

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #962 Dátum: 2021. Március 09. 07:59 »
Wr szerintem most (mint máskor is) lemaradtál valamiről.
Ez a tisztító pergetés.
Te maradj a saját jó bevált technológiádnál.
Lazán, csuklóból feldobsz egy fiókot, a hordást pedig WEB kamerán nézed.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #963 Dátum: 2021. Március 09. 16:05 »
Látom milyen sok híved van wr, még az sem érdekelte őket, hogy milyen badarságot írtál.
Nézzük csak bogaras24 mit kérdez?
"... akkor azt repce végeztével  mint f.f.kereteket pergetjük ki?"
Látod, árnyékra vetődtél amikor zsigerből ezt írod:
"  Az az akácméz is jó tiszta lehet amibe ilyen kereteket pörgetsz bele,...."
Ejnye bejnye.
Jobban figyelj, ha fikázni akarsz.
Szerintem próbálkozz a Facebbook csoportnál, ott ezt beveszik.
A Fekete-Fehér Méhészklub ettől színvonalasabb.
Vagy valakinek az "előretolt bástyája" lettél?
A fekvők előnye most óriási!
Nem kell aggódni, hogy van e méz a fias körül.
Még közel 2 hetet kell kihúzniuk a méheknek, akinél kaja gond van jó ha futásnak ered.
Cukorlepény, vagy zacsis etetés....vagy kaptárbecsukás.
Nagyernyei Attila


Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #964 Dátum: 2021. Március 10. 07:08 »
Üdv Attila! Azt hittem a meleg vizes itatónak van nagy szerepe nehogy össze essenek a méhek. Amugy meg a kajának nem sok köze van szerintem a kaptár hoz mert mindegyikbe lehet sokat is meg keveset is etetni.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #965 Dátum: 2021. Március 10. 07:19 »
Ezt jól Mekk mondtad!
Te hol olvastad, hogy azt írtam ha nem adunk kaját a méheknek összeesnek?
Szerintem eltévesztetted az oldalt!
A Zöldön jobb helyed lenne, ott ez a duma simán elfér.
Ha nem fogadod el jobbító szándékú tanácsaimat semmi gond, ha pedig szórakozni jöttél ide, azt eltévesztetted.
Vagy annyit értesz a méhészethez mint amit a mesebeli mesteredtől lestél?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Azt írtam, hogy ahol kevés az élelem ott segíteni kell a méheket!
Mekk értetted?
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #966 Dátum: 2021. Március 10. 08:30 »
Idézet
Wr szerintem most (mint máskor is) lemaradtál valamiről.
Több mindenről is lemaradtam (fias lépek pörgetése, fészek szűkítés, takarás, lepényezés) de nem is bánom. Az viszont teszik, hogy ezeket a dolgokat magatoktól írjátok le, mindenféle egyéb kényszerítés vagy ráhatás nélkül. :-)

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #967 Dátum: 2021. Március 10. 08:54 »
Attila én hol írtam , hogy azért esnek össze a méhek mert nincs kaja??

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #968 Dátum: 2021. Március 10. 10:23 »
Nem ,nem!!  Nem attól esnek össze,hogy nincs kaja!  Hanem a meleg vizes itató hiánya miatt!! :D ( " a gyönyörű családok 3-4 léputcára estek össze")!! :) :)

3 van kint! Bogár egy db sincs rajta!!! (még nem száradtak ki a pocsolyák)! ;)

Napi fogyasztás -20dkg! Azt nem tudom miből? :)  ("mert nem etettem fel rendesen")!?

Amit lefotóztam (21-es család), még mindig faltól -falig van!! (ahogy "szoktuk " mondani)!

Fiasuk 2 hete 3 keretben , a keretek 2/3-ban volt.   ( a hidegek előtt).  Nem "dicsekszem"!!!!!) Ezek tények!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #969 Dátum: 2021. Március 10. 18:49 »
Teljesen el vagyok képedve.
Ha ennyire jók a méhcsaládok akkor miért van, hogy szinte napokon belül elkapkodják az eladó családokat?
Nem ritka a 40.000 Ft/méhcsalád kaptár nélküli vásárlás.
Én biztosan olyan körökben járok ahol csak a bajt hallom.
Név nélkül, egy szomszédos megye méhegészségügyi felelősétől tudom (aki előadásokat is tart) hogy csak az ő körzetében eddig 3.200 méhcsalád már nem fog az akácon dolgozni.
Kérdeztem tőle,hogy szabad e tudni az okokat, hogy tanulhassunk belőle.
Válasza....90%-a ezeknek a családoknak már ősszel nagyon kevés élelemmel rendelkezett, és mire ment a segítség már késő volt.
Azért örülök, hogy akik engem próbálnak cikizni, azoknak minden a legnagyobb rendben van!
Én sem búsulok, bár valóban egy kicsit többet dolgozok velük.
Ahol már most tele van méhekkel a Hunor fiók, azok előtt leveszem a kalapomat!
Biztosan van már 5-6 keretben fiasuk, de az nem ér fel 4 keret olyan fiassal, ami valóban léctől-lécig.
Ami nekem a legszimpatikusabb amikor lazán ezt mondják.....fogják az egész fiókot, vagy kaptárt.
Aha március 10-én...
Vagy itt mindenki Mekk van vezetve?
Azért szépen eldiskurálunk.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #970 Dátum: 2021. Március 10. 19:35 »
Ha felrakom a fotókat ,amik ugye nincsenek szerkesztve! Akkor meg "lebarmoltok"!

Nagy veszteségekről nem hallottam a környékemen!

Jenőnek vannak még eladó családjai.,HA "igyekeznek" a vevők!  100-at már eladott!!

A "verebek " csiripelték. :) :) :)
« Utoljára szerkesztve: 2021. Március 10. 20:50 írta oszkár »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #971 Dátum: 2021. Március 10. 21:07 »
Attila csak nem Kalocsa környékéről van szó ?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #972 Dátum: 2021. Március 10. 21:53 »
Tán még a klub “Mekk” vezető úr is Mekk van veszve? 🤔
« Utoljára szerkesztve: 2021. Március 10. 22:20 írta Mekk Elek »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #973 Dátum: 2021. Március 11. 07:08 »
Úgy látom minden reggel írnom kell valamit, hogy a "Zöldeknek" is legyen témájuk.
Annyira felemelő érzés, hogy idézgetnek tőlem.
Bár kicsit elgondolkodtat, hogy ott mindenkinek bombasztikusak a méhei, gyakorlatilag feszegetik a kaptárakat.
Egyetlen ledermedt virágporos méhet nem láttak, az éjszakai-hajnali fagyoktól jeges itatókat nem kell fűteni, mert az pont arra jó, hogy a túlfejlődött családokat kicsit visszafogja.
Szűkíteni meg minek, hiszen már most alig bírnak velük annyira erősek.
Szerintem a valóság ettől kijózanítóbb.
Bajban vannak a méhek, mert ismét egy olyan nehéz ciklust kell elviselniük, amihez kell a méhész szaktudása, és segítsége.
A szájhősök meg majd akkor kerülnek elő amikor pergetni kell, viszont akkor pont ők fognak panaszkodni.
Leterhelt volt az erdő, sarjú virág volt az egész, meg végig rossz idő volt...és hasonló.
Néhányan a bírósági peremről is megemlékeznek odaát, és ebből megtudhatjuk, hogy bizony lesz II. fok.
Már csak az a kérdés, hogy honnan tudják, mivel én még semmiféle értesítést nem kaptam?
"Nem láthattál a szekszárdi törvényszék előtt, mert nem lehet bemenni a tárgyalásokra, és ezért feleslegesnek tartottuk valamennyien odautazni. Nem tudom szóltak-e, hogy nem lefutott dolog..."
Ami késik, nem múlik.
A pezsgőt sem felejtsétek otthon!
Innen ered odaát az összes rosszindulat, de ők megpróbálják a szakmai oldalamat gyengíteni.
Jó példa erre Mekk Elek, és Mézga Aladár bevetése.
Náluk ez a színvonal....olyanok a méhek mint a mesében.
Mi maradjunk a realitás talaján, én ezt próbálom közvetíteni.
Akinek ez megfelel megszívleli, aki pedig a mesékre kivancsi, olvassa őket, hogy mekkora vagyonuk van, mekkorát pergettek, és nekem annyi pénzem sincs, hogy a Balatonon nyaraljak.
Ez már maga az Óvoda!
Hála az égnek egy időre bezárták......
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #974 Dátum: 2021. Március 11. 09:10 »
Attila egy nagy baj van amit én látok a szakmaiság nagysága a “gyenge de legalább van” családokban keresendő! Itt nem érvényesül a mondás: kicsi a bors de erős. Nincsenek a méhek bajba! 2 véglet van ahogy hallom vagy 3200 meg még sokkal több nem termel ugye azoknak már mindegy. A másik az , hogy hogyan maradnak bent a méhek akácig. Ez itt a nagy kérdés !