Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560527 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #945 Dátum: 2021. Február 02. 14:34 »
A méztereket most is rakosgathatjátok.
De hol vannak benne a méhek?
Általában a vágyaitokat szoktátok megfogalmazni, én pedig a valóságról írok, azt is vállalva ha nem jön össze valami.
Írásod első részére a válaszom a mellékelt képen.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #946 Dátum: 2021. Február 02. 16:40 »
A valóságról én is írtam már párszor. Felemelem a 3. hunor fiókról a menekülőteret és alatta hemzsegnek a méhek. Az NB18-ban ami térfogatra még kisebb is, miért nem láttam soha ilyet, hogy a fészekkel átellenben lévő, legszélső kereten is folynak a méhek annyi van?
Talán azért nem, mert sosem fejlődtek fel odáig önerejükből, meg ahogy szoktam látni másoknál, segítséggel se.
Lehet ezen a korlátozás dolgon vitatkozni, mert részben mindenkinek igaza van. De az arány a lényeg, hogy adott népességhez képest mennyi a gyűjtő méh. Ha kevés a nép, akkor bizony korlátozni kell a fiast. A 3 hunor fiókos dolgot én sosem neveztem korlátozásnak mert nem az, inkább csak elválasztás, azaz megakadályozom, hogy mire eljön a pörgetés ideje, fiasítás maradjon a mézterekben. Addig viszont 2 fiókon van a fészek.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #947 Dátum: 2021. Február 02. 17:20 »
Most jöttem rá, hogy ez meddő vita köztünk.
Sosem láttad a méheimet, és így mondasz véleményt.
Itt a vége.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #948 Dátum: 2021. Február 02. 18:19 »
" Ha kevés a nép, akkor bizony korlátozni kell a fiast. "

Köszönöm a megerősítést wr!
Ezt sokan így gondolják.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #949 Dátum: 2021. Február 02. 18:47 »
Ezt most komolyan gondoljátok, vagy tényleg....mellékelt kép.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #950 Dátum: 2021. Február 02. 18:57 »
Adatok nélkül nem lehet egy ilyen kérdést megvitatni.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #951 Dátum: 2021. Február 02. 19:12 »
Ezzel egyet értek.
Nagyernyei Attila

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #952 Dátum: 2021. Február 02. 19:20 »
Bocsánat! Ez valóban meddő vita. Úgy gondolom,  hogy az anya korlátozását Attila az akác idejére írta. Buchinger Gyuri bácsi (akit sajnos személyesen nem ismertem) híres mondása volt, hogy akác idején a bokorban is jobb helye van a fiasnak, mint a kaptárban. A másik, amiről Attila ír, az a szűk fészek, ami nem egyenlő az anya korlátozásával. Szűken tartott fészekben táblás fiasok lesznek, mert az anya nem petézik minden felé, tekintve, hogy csak 1-2 lép áll rendelkezésére.

Az én technológiám is az, hogy annyira megszűkítem a helyüket, hogy a rendelkezésre álló méhmennyiség szépen takarja a kereteket. Tehát kevésbé terhelem meg a családot a hőfejlesztéssel. Mire kell figyelni? Legyen élelmük, és amikor szorulna meg a család, bővíteni kell, de csak 1-1 léppel. Nyilván, ez munkaigényes. Amit viszont nyerek vele, hogy egy közepes család is termelővé válik akácra, az erős pedig csapolható lesz, amivel vagy a gyengébbeket erősítem, vagy kis családokat készítek. Ami újfent tény, hogy NB fekvő az állományom nagy része. 4 db félkeretes rakodót tartok anyanevelésre.

Ami itt az érdekes kérdés az a hungarocell/hab/poliszrilol kaptár. Ezt használja Illés Sanyi barátom és hajdúszoboszlói barátaim is. Ebben az elérhető, ami fa kaptárban félkeretes rakodóban nem, a kocka fias. Mit értek ez alatt? Abban a fiókban, amiben a fészek van, csak fias lesz. Ezt én nem tapasztaltam, mert nekem fából vannak a fiókjaim. Kacérkodom a gondolattal, hogy veszek 1-2 darab hab kaptárat, mert szemmel láthatóan gyönyörűen fejlődik benne a méh, és kevésbé van kitéve a külső hőingadozásoknak. Később esik szét a fürt, ha pedig már felfűtötték a fészket, nem akad meg a fiasítás ha jön egy hirtelen rossz idő. Ami zavar benne, hogy ha tönkrement, akkor termelem vele a le nem bomló hulladékot. Bevallom, ez erősen visszatart tőle. Az eredményessége azonban tény, akárcsak az akác alatti anyakorlátozásé, és a szűk fészeké.

Békesség!

Bicska
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #953 Dátum: 2021. Február 02. 21:05 »
Bicska!

Ezt a fajta rakodókat ismered? https://apitec.hu

Esetleg valakinek van tapasztalata ezzel?

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #954 Dátum: 2021. Február 02. 21:28 »
Szia! Ezt sajnos nem. A LYSON-ost, és egy Zala megyében gyártottat. Mindkettő jól teljesít.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #955 Dátum: 2021. Február 03. 07:32 »
Idézet
Ezt én nem tapasztaltam, mert nekem fából vannak a fiókjaim.
Most biztos sok habkaptáras ellenkezne azzal amit írok, de önmagában az szerintem nem elég, mert ezek mind 10 keretesek. Egy ilyen fiók 8-9 kerettel tuti, mert akkor a szűkítés kérdése is részben megoldott, azaz többé kevésbé elég. És nemcsak hogy kocka fiasok vannak, de sokszor van tényleg csak fias a fiókban, ami azt jelenti, hogy a 2 szélső keret külső oldalában is fias van, azaz a fiók oldala mellett is. Na a legtöbb rakodóban ilyet sem nagyon látni.
És jó esetben meg lehet csinálni azt, hogy az akácpörgetéssel konkrétan szárazra van pörgetve a fiók, azaz a fészekben egy csepp méz sem marad. Nálam azért annyi szokott maradni, hogy azt a pár napot bírják ki etetés nélkül.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #956 Dátum: 2021. Február 03. 10:23 »
Na végre!
Ez már kézzel fogható válasz, és egyet is értek vele.
A napok óta tartó meccset viszont Bicska értette meg, hiszen én csak és kizárólag az akác előtti-alatti anyakorlátozásról, szűk fészekről írtam.
Ha félreérthető volt, akkor bocsi.
A korlátozás egyik (ha nem a fő) célja a méhcsaládon belüli munkafelosztás "elbillentése" a kijáró népesség növelése felé, és a nyitott fias minimalizálása.
Tehát téves azt állítani, hogy azért kell a méhanyákat szűk fészekbe rakni, hogy növekedjen a fias!
Ezt valójában nem is értem.
Amikor a korlátozás történik, akác előtt, addigra már legtöbbször a rajzást kell visszafogni, és nem a népességet növelni.
Cél, hogy a DANDÁRBAN minél több legyen a hadra fogható, kijáró méh.
Ekkor lesz az átlagtól nagyobb eredményünk, a rajzás láz fellépése pedig felejtős.
Természetesen olyan évben mint a 2019-es engem sem került el az átok, sok családom megkergült, és bizony bölcsőznöm kellett, ami nem jellemző.
De ehhez kellett egy olyan körülmény ami ezt kiváltotta.
Ez pedig a gyalázatos időjárás, amivel nincs mit tenni.
Hála az égnek, mert akkor ebből is fegyvert csinálnának.....
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #957 Dátum: 2021. Február 03. 11:04 »
Ezt ki állította!?      "Tehát téves azt állítani, hogy azért kell a méhanyákat szűk fészekbe rakni, hogy növekedjen a fias!"

Ezekért a"kijelentésekért "nem látom értelmet a további eszmecserének!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #958 Dátum: 2021. Február 03. 11:45 »
Ezt wr írta!
"Ha kevés a nép, akkor bizony korlátozni kell a fiast."
Valószínű ő pedig a tavaszi indulásra gondolt, nem arra amiről itt megy a diskurzus.
Szépen kisimulnak azért a dolgok, és el kezdünk arról írni ami az alaptéma.
Az akác alatti termelés.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #959 Dátum: 2021. Március 08. 14:17 »
Sziasztok! Kérdéssel fordulnék hozzátok! Jelenleg 10Nb fészek 2x8hizlalt rendszerrel dolgozom de sajnos "főleg az elmúlt év" megmutatta, hogy sok méz marad a fészekben amit nem tudok kiszedni gondolok itt első sorban a becses szeretett Akácmézre! Ezért mindenképpen az egyenlő lépes technológia felé kacsingatok ezen belül is ami megtetszett az az NB18-as meleg építményű kaptár. Nos a kérdésem az lenne amit még nem nagyon értek ebben a rendszerben, hogy akác előtt 2 héttel korlátozzuk az anyát mondjuk 6 keretre anyaráccsal akkor ami anyarácson kívül kerül keret (a méztérbe kerül) és petés vagy pár napos fias volt az repce végére kb 14 nap után fedett fias lesz akkor azt repce végeztével  mint f.f.kereteket pergetjük ki?