Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560603 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #900 Dátum: 2020. Augusztus 02. 00:55 »
Én csak annyit mondanék a szívem még mindig az Nb kereté az Nb kaptáré.A méhek “imádják”.Olyan népes családokat mint az Nb “tud” nagyon nehéz,vért izzadva lehet összehozni bármelyik rakodóval viszont a nagyüzem a rakodó rendszert igényli.
Több mint ezer Nb kaptárunk volt.
Ma sok ezres rakodósként mégis vágyakozom az nb méretre.

Csányi Anta

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #901 Dátum: 2020. Augusztus 02. 07:02 »
Üdv.  Bizonytalanság ban vagyok a méhészet azon részével hogy milyen kaptártípússal is méhészkedjek. Ha megengeditek egy kis betekintés a méhészetünkbe. Az öcsémmel ide stova 8 éve méhészkedünk 10 keretes hunor rakodókkal. De.
Megfogadtam hogy soha többet nem szólok hozzá semmihez, de az újabb "értelmes" kérdés, és a rá adott még "értelmesebb válaszok miatt mégis úgy éreztem muszáj. Szóval. Azt, hogy mit is jelenthet a 2x10 keretes hunorban "méhészkedni" meg sem merem kérdezni... Azért nem, mert az nem csak fizikai de biológiai képtelenség is! Szóval ha ez valakitől távol áll azon a legkevésbé sem csodálkozom, hiszen az a rakodókaptárral történő méhészkedés tejes megcsúfolása, a méhek életének nem ismerete, és a hatékony termelés módjának teljes hiánya.
Az én véleményem az, hogy kétféle méhész van, az egyik tudja hogy hogyan kell a hunort használni, a másik meg szenved a fekvővel vagy a félkerettel.
De most tényleg, őszintén. Hogy a bánatba lehet egy 2x10 keretes hunorral mézet termelni??? Vagy akár csak méhet? Tényleg válaszolhatna erre valaki mert én nem értem. A hunor az 3x9 vagy 3x8 keret, ez az alap. A klubvezető úr is írhat ide bármit, csak kinevetteti magát! Nyomta 27 évig a 2x10-es hunorral.  :) Nem tudom sírjak-e vagy nevessek...
Csatolok két képet, ezeket akkor készítettem amikor olvastam hogy nagyon gyenge lett a szotyi. Igen, aki így "méhészkedik" annál gyenge lett, nálam azért a másfél fiók idén is összejött. A 4-4db léctől lécig lefedett keretet 2 fiókból vettem ki, szóval nem volt ez olyan rossz...
Persze a 2x10 hunorban ilyenek nem nagyon lesznek, esetleg a család életének a rovására, mert ugye nem baj ha van a fiasnak meg a beömlő virágpornak is hely a kaptárban.
Leszámítva azt a néhány pécsé családomat (pécsé azt jelenti P CS azaz Popravko családok) amiket így neveztem el szintén az itteni sok "okosság" után, ezek ugye azok a családok amik anyaprobléma miatt szépen legatyásodtak, mert valahogy mégse éltek az öreg méhek annyival tovább mint ahogy a professzor szerint kellett volna, így mézet se nagyon vettem el ezektől...
Szóval aki manapság fekvőre akar váltani azt csak szánni tudom, fogalma sincs róla milyen fába vágja a fejszéjét. Egész évben azon fog trükközni, hogy a méhek azt csinálják, amit egyébként egy 3 fiókos hunorban önmaguk is megcsinálnak, így a méhésznek jóval több ideje van másra.
A mostani, 33 fokos melegben történő mézelvétel meg csak hab a tortán. A fekvős kolléga itt nem messze tőlem 2 nap után abbahagyta, mert nem bírt a mézelvétellel olyan kutatása volt, szűkítgette összevissza a kijárókat meg a jó ég tudja csak miket nem művelt. Kérdem én, kinek van erre szüksége? Nálam ugyanúgy teljes szélességében nyitva voltak a mézelvétel alatt a kijárók, ahogy nyitva vannak most is. A fiókokat meg úgy vettem el, hogy a méhek észre sem vették. Nem jobb ez, mint szenvedni? Küzdeni a melegben a méhekkel?
Ez az Anti féle mit tud az NB meg vérizzadós rakodó beírás megint egy akkora bődületes ökörség, amiket általában itt szokott olvasni az ember. Ezért nem ír ide már senki, és lett egyfajta blog az egész.
Nekem volt fekvőm, soha nem produkáltak benne közel sem olyan fejlődést mint a 3 fiókos hunorban! Volt itt a közelben egy idősebb bácsika 40 fekvővel, gyerekkora óta méhészkedett, a fekvő minden csínja bínja a kisujjában volt. Át szoktunk látogatni néha egymáshoz, és mindig meg szokta kérdezni tavasz végén amikor kaptárt bontottam, hogy te összerakod a családjaidat hogy ilyen népesek? Mondom nem, ez 1 család, és így fejlődik önerejéből ha arra alkalmas kaptárban van...

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #902 Dátum: 2020. Augusztus 02. 19:31 »
Látod wr te is csak indulatból tudsz írni, és szapulsz annak ellenére, hogy soha nem láttad a méhészetemet, nem ismered eredményeimet, valamint teljes valótlanságokat írsz.
Jobban örültem amikor nem rontottad itt a levegőt, mert neked nem véleményed van hanem ítéleted.
Olyan dolgokról mondasz ítéleted amihez halvány lila gőzöd sincs!
Ki a fészkes fene mondta, vagy írta, hogy én 2X10 Hunor kereten termeltem akácon?
Szépen csüggedj magadba, és nézd végig írásaimat, vagy gyere egyszer el előadásomra!
Ott láthatod, hogy a Hunor fészken sokszor 2 méztér is van, és néhány családomon 3 is volt!!!!
Nem a fénykép kedvéért, hanem a 48 kilós átlagom igényelte.
Akkoriban leírtam, hogy a felső méztérbe csak lábujjhegyen tudtam belenézni.
Miről beszélsz?
Próbálj meg valami más módon kötekedni, mert nekem a Hunor rendszer a kisujjamban van, és általában irigykedni szoktak pergetési eredményeimen.
Ezzel sosem kérkedem, most is csak a tények kedvéért írtam le, pedig sokan "kivancsiak" rá.
Elmentél írásoddal egy olyan irányba ami ismét háborút generál, mert csak az a jó amiben te kínlódsz.
A szerencsémnek köszönhetően rengeteg méhészetben  megfordultam, és el tudom helyezni a sajátomat közéjük.
Olvasgass, okosodj, és főként nyugodj le, jobb volt nélküled, de ha ez a stílusod marad, segítek távol maradni  a klubtól.
Nagyernyei Attila

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #903 Dátum: 2020. Augusztus 02. 21:23 »
Pár éve megkérdeztem idősebb méhész ismerősömet mi az akadálya hogy nem tért át fekvőről rakodóra?-egyszerű választ adott,nem írom le,kiváncsi vagyok a nagy érdemű közönség mit szól hozzá s ki találja e a választ.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #904 Dátum: 2020. Augusztus 03. 09:40 »
Gondolom nem szeretne gépesíteni, hogy kevesebb erővel gyorsabban haladjon. :) A viccet félre téve: Nb méreten sok hely van a fiasításnak, es ugyanazon lépen bőséges élelem is van. (?)

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #905 Dátum: 2020. Augusztus 03. 10:05 »
Az egyszerű válasz: a derekam.Talán majd sok rakodós megéri a 65-70 évet,és nem harácsolnak majd annyit, még azt is hozzá tette.Igaza lehet, mert 70 családdal állandó telephelyen 20 évet csinált fő állásu méhészként,s piacra sem járt,igaz nem volt terepjárója sem,de a méheket szerette nagyon. :)

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #906 Dátum: 2020. Augusztus 03. 12:52 »
Pedig nagy valószínűséggel az lesz a jövő, hogy a főállású méhészek 300-600 családot fognak kezelni rakodó rendszerben. Fedelező gépük lesz, nagy hűtőházuk, pergető épületük, barkács műhelyük, targoncájuk, fémhordókba fogják szivattyúzni a mézet, és ezyloaderrel vesznek majd el egyszerre 2-4 mézteret. A legnehezebb amit emelni fognak a 10 kilós üres fiók. Nem vagyok jövőbe látó, de látom az amerikai méhészet jelenét!
A kommentemet nem provokációnak szánom, hanem annak, hogy legyünk őszinték!

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #907 Dátum: 2020. Augusztus 03. 13:12 »
És az a rendszer méhészkedés lesz? :o

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #908 Dátum: 2020. Augusztus 03. 21:27 »
Wr ídézet
[/quote] Megfogadtam hogy soha többet nem szólok hozzá.
Ez az Anti féle mit tud az NB meg vérizzadós rakodó beírás megint egy akkora bődületes ökörség, amiket általában itt szokott olvasni
az ember.
[/quote]

Igazad van Wr.
Neked mindig .
Mindenki szembe jön az autópályán?
Az ország kaptárainak nagy része még mindig Nb.
Annyira rossz,hogy egy rakás méhész a fekvő mellett teszi le “voksát”.
Mindez annak ellenére is így van,hogy tényleg(valószínűleg) a 9-es hunor rakodó a legjobb választható kaptár ma magyarországon.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2020. Augusztus 03. 22:00 írta Csányi Antal »

*

T82

  • **
  • 68
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #909 Dátum: 2020. Augusztus 04. 23:55 »
A kaptár kérdés nagyon egyszerű.
Mindenki azzal a kaptár típusal méhészkedik, amely szerinte a legjobb, és aki másképp csinálja az hülye.

Az NB nagy előnye hogy a fészek és a méztér arányát optimálisan be lehet állítani függetlenül a család erősségétől, csak időigényes.

N. B
Ha 500 család kell majd a megélhetéshez akkor a méhészetek 70% el fog tűnni mert nem jut nekik méhlegelő.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #910 Dátum: 2020. December 17. 12:48 »
Sziasztok!

Keretváll szélességéről szeretnék kérdezni:
van 35mm-es és van 38mm-es is és a kettő között is.
Kérdésem, hogy tapasztalatotok és ismeretetek alapján mi a jelentősége a gyakorlatban az eltérő méreteknek?
A méhek szempontjából?

Köszönöm válaszaitokat!
Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #911 Dátum: 2020. December 17. 19:56 »
Szia Attila!
Sajnos nem tudom, hogy milyen méretű a keret amelyről kérdezel.
Én Hunorban és most az NB-ben is használtam mind a kettőt.
Ha méztérbe tettem ott természetesen jobban kihizlalták a szélesebbet, az NB-ben meg sokszor (de a Hunorban is) ki szoktam még venni egy keretet.
A fészekben más a helyzet!
Ott a 35-ös vállszélesség csak az első évben igaz, mert ahogy folyamatosan rakódik rá a propolisz, hamarosan ezek is közelítenek a 38-asokhoz.
Sok rakodó kaptát készítő ezt rontja el, mert nem marad kezelési hézag, nagyon szűkre gyártják a fiókokat, és akkor megy a "picsákolás", mert alig lehet kibányászni a kereteket.
Ha lötyögnek a fiókokban a keretek az sem jó, mert az zúzza a méheket.
Én javaslom a 35-ös keretvállat a fentiek alapján.....úgyis nőni fog a méret.
Korszakalkotó különbséget ne keress.
A méhek legyenek jók, majd ők megoldják.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #912 Dátum: 2020. December 17. 21:27 »
Ezért használunk fém távtartót. Semmi sem változik az évek alatt,a 35 mm az marad 35 mm-er. Nincs "bányászás". Lötyögni meg nem tud ,mert a felső lécet a falcnál annyira odaragasztja,hogy ne mozduljon meg a keret.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #913 Dátum: 2020. December 18. 09:09 »
Idézet
mi a jelentősége a gyakorlatban
Az a jelentősége, hogy erről is lehessen vitatkozni. Ismerek olyat aki sok éve 40mm-es kereteket használ, és érdekes módon neki is van fiasítása is és méze is a keretekben. Nagy jelentősége akkor van ha nem magad készíted a fiókjaidat, mert akkor kénytelen vagy a gyártóhoz alkalmazkodni aki kizárólag 35mm-rel számol, azzal is szűken. Meg aztán ott van a fizika, tél végén, kora tavasszal akármit csinálsz a párától a lécek (meg a deszka is) vastagodnak, és ha nincs elég hely a fiókban akkor az első kezelésnél nem tudod kivenni a keretet mert bele van szorulva a fiókba. Ha meg nagyobb a hézag akkor év közben a szélső lép külső felét kihízlalják.
Sokan teleltetnek emiatt a gyári fiókokban 9 kereten, mert megtanulták hogy ha benne hagyják a szélsőt is, akkor tavasszal nem tudják kivenni onnan.
Régebben 38mm-es kereteket használtam, manapság 36,5mm-est. A 35-öst egyszer próbáltam, és ugyanarra a következtetésre jutottam mint a körülöttem lévők, hogy valahogy nem tetszett a méheimnek, mintha nem úgy akartak volna fejlődni benne mint egyébként szoktak, és mintha a rajzási lázuk is korábban jött volna, a népességtől függetlenül. Ez néhányunk tapasztalata, ettől függetlenül a többség a 35mm-est használja, nekik biztos bejött.
Gyári fiókban nem tudsz a 35mm-esnél szélesebbet használni, mert csak 9 keret fog belemenni. Ezek belmérete ha jól emlékszem 37cm széles, tehát már a 10db 37mm-es keretet is feszegetni kéne, és akkor még hol van a vállak szélén lévő propolisz, meg a nedvesség felszívása miatti tágulás.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #914 Dátum: 2020. December 24. 11:59 »
Sziasztok!

Hány lépnyi fiasításig (amely "táblásnak" tekinthető) lehet elmenni 3x9 hunor rendszerben?
Úgy értem, hogy akácig a maximális méretű fiasítást érjük el úgy, hogy ne rajozzon meg.
Akácra rendezéskor hány lép fias maradhat a kaptárban?

Fél NB rakodónál is lenne ugyanez a kérdésem. Kinek milyen tapasztalata van?

Nem egyenlőlépes rakodó kaptárakban az átfüggesztés lehetősége hiányában el tudnak érni ugyanolyan erős családokat? Hiszen azokat gyengíteni kell, hogy megelőzzék a rajzási ösztön felébredését...

Egyenlőlépeseknél is kell elvenni, bár ott a fiókos csoportosíthatóság is szempont a termelékenységért.

NB18-nál mi az a fiaslép mennyiség, amely felett már el kell venni (műlépezést / bővítést beleértve), nehogy túlfejlődjön akácra?

Előfodul olyan, hogy folyamatosan függesztünk át lépeket, az anyának bőven biztosítunk helyet a petézésre, a begyűlő nektárnak is van hely, és mégis felébred a rajzási ösztön?

Köszönöm válaszaitokat előre is!
Attila