Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560589 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #885 Dátum: 2020. Június 13. 14:19 »
Szia! Nekem 2x11 hunorok vannak és nem szöktetek, de nem férnének el a családok csak a fészekben. 12-ben sem.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #886 Dátum: 2020. Június 14. 07:43 »
A szöktetéskor általában kell egy + fiók amin a leszöktetett méhek is elférnek.
A szöktető keret a fészek fiókon lévő üres fiók tetejére kerül.
Ha nincs + fiók arra "kivancsi" lennék én is, hogy fér el a nép.
Olvastunk már itt nagy menőket, aztán jött a döbbenet, hogy a korszerű Hunor 12-es pergetése egy kézreálló lószőr kefével történik.
A rakodó rendszerek legnagyobb előnyei (a sok közül) a szöktetéssel való mézelvétel, valamint a lépátfüggesztés lehetősége.
Ha ezt a kettőt nem használja a "pakolós" kolléga, akkor meg minek ilyenbe méhészkedik?
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #887 Dátum: 2020. Június 14. 08:53 »
Ha valaki nem akar, vagy nem tud plusz fiókokat keretekkel fenntartani, mert pl. nincsen elég helye, vagy a molyirtás macerája miatt, akkor marad a pergetéskor a lerázás és a kefe. A rakodó minden más előnye pedig így is felé dönti a mérleg nyelvét nálam.  Bár a nehéz méztéri fiókok emelgetése nagyon nem jó a deréknak.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #888 Dátum: 2020. Június 14. 12:05 »
Azért a szöktetéshez nem kell annyi keret. Egy fiókba teszel két három keretet és leszöktetsz. Simán elvannak így egy két napot,azután visszakapják a kipörgetett kereteket.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #889 Dátum: 2020. Június 15. 13:47 »
Köszönöm szépen a válaszokat! :)

Sokat gondolkodtam a H12-n, és úgy döntöttem mégsem próbálom meg jövőre. Mert miután feltenném tavaszkor a méztéri fiókot, utána nagyon nehéznek tartom azokat emelgetni (még üresen is), ha a fészket szeretném megvizsgálni.
Mézelvételnél még okés a dolog, ha van egy 3. fiókom amin szöktetek, és a méztérre fogantyúkat fúrok fel, így 2 ember viheti a mézteret. (fullon: 12x3=36 kg) Viszont a későbbi vizsgálatokkor ismét emelgetnem kéne azt a nagy mézteret, mert azt egyedül végzem. Bár ez csak az elméletem, nem tudom aki ilyennel méhészkedik, ő hogy oldja meg. Szerintem telelésre kitűnő a 12 Hunor keret, de annyira nálam nem kompenzálja a cipekedést.
Azt hiszem 1/2 NB-ra fogok ráállni.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #890 Dátum: 2020. Június 15. 21:47 »
M.Benjámin!

A helyedben még megkérdeznék még jó néhány hunoros kollégát, hogy végzik a méztéri fiókok emelését. Gondolom, van, aki kiszed belőle lépeket, hogy könnyebb legyen.
Minél több infót összegyűjtesz, annál jobb döntést tudsz hozni.
Nekem fél NB van, annál nekem épp elég emelgetni a teli mézes fiókokat, 24-25kg. Lehet szöktetni egyszerre két fiókot is, három fiókra (1 fészekfiók 2 méztérrel vagy 2 fészekfiók 1 méztérrel).

Hosszú távon abban gondolkodj, hogy könnyebb és egyszerűbb legyen és első az egészséged.

Üdv.: Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #891 Dátum: 2020. Június 18. 19:29 »
Sziasztok!

A tamási rendszer és az oszlopos rendszer közül melyik a jobb, hatékonyabb kezelésű, strapabíróbb?
Az oszlopos rendszerű fiók oldalára tudok fúrni fel fogantyút úgy, hogy vándorláskor mikor szorosan egymás mellé pakoljuk őket, akkor nem a fogantyúk ütköznek, hanem a sarokelemek. (Most tamási rendszerűek vannak nekem.)

Mi a véleményetek, tapasztalatotok?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #892 Dátum: 2020. Június 19. 07:34 »
A tamási rendszerű egyszerűbb, mert egy körfűrész kell csak hozzá, ha gyalult a deszka, vagy hajópadló.
Kicsit macerásabb a fogása, és azt jó látod, hogy a vándorlásnál egymáshoz csiszolódnak, így 2 évente nem árt lefesteni.
Ha pedig a gurtnik szorító bilincsei dörzsölik a felületet az még nagyobb gondot okoz.
A minden oldalon sarokoszlopos mellett döntöttem én is.
Ekkor a gurtnik elférnek, és a kaptárak nem csiszolják egymást.
De a leglényegesebb a következő, és ezt sokan elfelejtik!!!!!!!!!!!!!
A rakomány középső-alsó sorai egy hosszadalmas (meleg éjszakás) vándorlásnál iszonyú nagy veszélynek vannak kitéve.
Mivel a tamási típusnál a levegő a kaptárak között nem tud áramlani (csak a szellőzőkön) azért mert szorosan egymáshoz vannak pakolva, így túlmelegedhetnek, lefulladhatnak az erős családok.
A körben sarokoszlopos emiatt véleményem szerint sokkal biztonságosabb, mivel a a kaptárak közötti 4-5 centis hézagok között is áramlik a menetszél.
Kicsit nehezebb a kivitelezése, de én nem gondolkodnék rajta.
Én a fiókokra füleket martam.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #893 Dátum: 2020. Június 19. 08:36 »
Köszönöm a választ! :)
Örülök, hogy ennyire hamar válaszoltok, és segítőkészek vagytok!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #894 Dátum: 2020. Június 22. 19:02 »
Sziasztok!  :)

Egy igazán érdekes dolgot hozok elétek!

Ugye nagy lép jobb a méheknek, kis lép jobb a méhésznek. Tehát vagy kis léppel, vagy naggyal, vagy megalkuvásként pedig közepes léppel méhészkedünk.
Csatolok egy képet, amin az látható, hogy van egy normál fiók fészeknek, valamint méztérnek két fél fiók (azonos keretmérettel). Ez azt eredeményezi, hogy egyenlőlépes a kaptárunk, viszont a mézterünk kettéosztásával csak fele súlyt kell egyszerre emelnünk.
Én fészeknek 11 keretes Hunort tennék, méztérben ezáltal 5-5 Hunor keret lenne.
Többet nem írok hozzá. Kíváncsi vagyok, ki mit szól ehhez!  ;)

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #895 Dátum: 2020. Június 22. 21:36 »
Nekem nagyon tetszik.
Nagyon ötletes.Szerintem jól működhet,jól használható közepes kereten (Hunor,langstroth,közép boci)

Csányi Anti

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #896 Dátum: 2020. Június 22. 21:56 »
Szervusz Benjámin.
Marhára jól néz ki, de szerintem nem sok értelme van a függőlegesen osztott méztérnek. A lép átfüggesztésnek az a lényege, hogy a család nem növi ki hamar a fészket, mert a fedett fiasokat a fészek fölé középre függesztjük egymás mellé így az anyának lesz helye a fészekben petézni, fölül a fiasítás meg nem fázik meg. Ha nem teszel anyarácsot a méztérbe is fel fog menni az anya petézni. De nem mindig az a fiók van alul ami tavasszal a fészek fiók. A rakodó alapelve a csereszabatosság. Az tény, hogy a rakodósok többet emelnek, mint a fekvősök, de a fekvő kaptár/ Nagyboci/ az tipikusan magyar eszköz! A világon 90% -ban rakodó kaptárakat használnak. Ez nem jelenti azt, hogy fekvőben nem lehet méhészkedni, nagyon is jól lehet, csodálatos, pláne a meleg építményű.
 A rakodónál a fiókot nem nyújtott karral emeled, úgy nem is lehet elbírni, hanem a mellkasodra vagy a csípődre billentve fele erővel emeled. Ne úgy képzeld el mint egy zsák cementet mert az nyeklik nyaklik valóban nagyon nehéz emelni. Úgy képzeld el mintha három zsalukövet vagy itongot egymásra teszel 10 centiméterrel melléjük újra 3 zsalukő vagy itong egymáson. Ez imitálja neked két egymás mellett lévő kaptrárt. A legfölső itongot az egyikről rakd át a másikra negyediknek, na így emeljük a méztéri fiókot.

Üdv: Somogyi Csaba

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #897 Dátum: 2020. Július 14. 18:53 »
Két írást emelek ide, az egyiket a "Zöldről", a másikat privátban kaptam, a téma ugyan az!
"Sziasztok!
Ismét itt vagyok, korábban irtam hogy idén probálok átalni NB18 ról NB 1\2 méztérre. Kiépitett 1\2 keretem eddig nem volt (még most sincs)
Felénk a héten indúlt a napra igy mult hét vasárnap felpatintottam a méztéri fiót a fészekre, lesz ami lesz.
Ma voltam kint étnézmi a csaladokat. Égész szépen hordják a naprát. Viszont a méztéri fiókban csak lézengő méhecskék vanak, Kiépiteni el sem kezdték a kereteket,
Ezzel szembe a flszekben a 10 NB keret tottal meghordták mézzel anyát kiszoritották szinte fiasitás nincs is max 2 kereten (anya megvan)
Most azt csináltam,hogy feltettem egy ujabb méztéri fiokot amibe a fészekből felhuztam mézes és fias keretett is. A fészekbe potoltam kiéitett NB illetve mulépes kerettel is. Igy most a méztérben van 3 NB keret van méhekkel együtt és 1\2 mulépes keretet is.
Hát nem tudom......jól csináltam? Ez igy normális Nb fészek 1\2 rakodónál, hogy az anyát igy kiszoritják?
koszi a segitséget"
"Kedves Attila!
Azzal a kérdéssel fordulok hozzád,hogy a méhek,ilyenkor napraforgón,nagyon tele hordják az (Nb) fiasításos lépeket mézzel. A vastag lefedett mézkoszorúk alatt,alig marad két tenyérnyi hely lépenként,az anyának petézni. Tavaly is ezt tapasztaltam. Mit tegyek?pergessem ki a fedett fiasításos lépeket?Vagy esetleg karcoljam fel a mézkoszorúk egy részét,napraforgó végén ?Hátha ki hordják a szélső lépekbe a mézet belőle?NB fészekkel méhészkedem,és fél NB méztérrel.Válaszodat előre is köszönöm."
Ugye ugye amikor ilyen csúnya szavakkal illettem ezt a kaptártípust, hogy öszvér....kaptam hideget, meleget.
Alap dolog, hogy rakodó rendszer határa a Hunor keretméret, esetleg a KB.
NB lép fekvőbe való.
Mit tehetnek a méhésztársak, van megoldás?
Van.
Az egyenlő lépes rakodó, ami lehet Hunor, (9 centit le kell vágni az NB lépekből) vagy NB egynlő lépes rakodó, de akkor valamilyen fitnesz szalonnal érdemes szerződést kötni, vagy leigazolni az amatőr súlyemelőkhöz.
Mi a bajuk a méhésztársaknak?
Hogy a rakodó kaptár legnagyobb előnyét a fias-lépek átfüggesztését (és az összes lépet) nem tudják végrehajtani.
Akkor meg minek ez az öszvér?
Akácon automata rajzás, napraforgón meg megy a kiszorítósdi.
Véleményem szerint az már ízlés kérdése, hogy kinek melyik rakodókaptár típus a szimpatikusabb, de az NB fészek 1/2 NB méztér nem rakodó kaptás, esetleg pakolós.
Akácon rettenetesen SOK MÉZ (ami keveredik a vegyessel) marad a fészekben, és a fiast nem lehet tovább bővíteni.
Már itt a billentyűk előtt én kínlódok, de hála az égnek ezen a gyerekbetegségen 35 éve én is túl estem.
Rájöttem, hogy zsákutca és 27 évig volt egyenlő lépes Hunorom, majd időben váltottam, hogy ne kelljen emelgetnem.
Aki fent írásomért megharagszik, az ő baja!
Próbálja belőle kiolvasni a jobbító szándékot.
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #898 Dátum: 2020. Augusztus 01. 18:32 »
Üdv.  Bizonytalanság ban vagyok a méhészet azon részével hogy milyen kaptártípússal is méhészkedjek. Ha megengeditek egy kis betekintés a méhészetünkbe. Az öcsémmel ide stova 8 éve méhészkedünk 10 keretes hunor rakodókkal. De. Sajnos az évek múlásával egyre inkább távol kerül tőlem ez a rakodó rendszer nem tudok azonosulni vele. A család szám 140 rakodó környéke jelenleg de nagyon afelé hajlok hogy kiválnék az öcsémtől és nb 18 as fekvő boconádival folytatnám külön, hiszen ő nem támogatja a boconádi iránti érdeklődésem. A kérdésem viszont az hogy létezhet az hogy a fekvő 18 as boconádi iránti érdeklődésem az igen is közelebb állhat hozzám még így a távlatból is mint a rakodó rendszer mert egyszerűen nem fekszik nekem ez a dolog.  Esetleg egy két tippet tudnátok mondani nekem hogy legyen elképzelésem a nb18 as Boconádi  kaptárral való méhészkedés és termelés világáról.Erről szeretnélek megkérdezni  titeket ha esetleg lenne rám pár percetek. Válaszotokat előre is köszönöm jó egészséget kívánok.
« Utoljára szerkesztve: 2020. Augusztus 01. 18:37 írta Berényi József »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #899 Dátum: 2020. Augusztus 01. 18:49 »
Tisztelt Méhésztárs!
Először is javaslom olvasgasd a "Méhészkedés fekvő kaptárban" rovatunkat.
Abban nagyon sok mindenre választ fogsz kapni.
Ha lesz időd biztosan találsz a 47 oldalnyi anyagban olyant ami vagy megerősít, vagy eltántorít a típustól.
Én 27 évig nyomtam egyenlő lépes 10 keretes Hunorban, utána váltottam NB18-ra.
Nem bántam meg, hacsak azt nem, hogy előbb kellett volna meglépnem.
Üdv:
Nagyernyei Attila