Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560574 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #795 Dátum: 2018. Október 29. 02:00 »
Nem mondom hogy nem, de nekem elegem volt abból az élményből amit a földre vagy akárhova sepert ideges, tétova méhek látványa okozott, szegények azt sem tudják hirtelen hogy mi történik.
Elegem lett abból is, hogy rendesen elfáradtam, mert azért a teli keretek rázása egész nap kivette belőlem az energiát.
Elegem lett abból is, hogy mire teljesen lesepertem egy keretet és betettem volna a ládába, már a kutató méhekből vagy 10db újra rajta volt.
Elegem lett abból is, hogy egész nap benne izzadtam a ruhában, már napközben éreztem magamon hogy büdös vagyok az izzadságtól.
Elegem lett belőle, hogy a mézet a méhektől küzdelem árán vegyem el, amikor el lehet tőlük lopni is, úgy, hogy szinte észre sem veszik.
A leszöktetett fiókok nem mindig hűlnek ki, de nem is baj ha kihűlnek, mert azóta legalább egyetlen szűzlépem sem szakadt ki, előtte elég sok, pedig vigyázva lett pergetve. Tovább kell forgatni fél perccel mint melegen? Ez legyen a legnagyobb baj! Ugye, ennél a technológiánál az idő sem sürget, leszámítva a repce-akác átmenetet. De annál sem ha nem sikerül jól, vagy későn indulnak a családok mint az idén, mert akkor csak az egyik méztér van fent, amíg azt elveszem hordhatnak a másikba ami üres.

Ezzel a Hunorral méhészkedésről szeretnék kérdezni tőled mert úgy látom hogy eléggé benne vagy konkrétan ebben a tipusban.Totál kezdőnek számitok és 1 szezon van a hátam mögött.
Amikor én kezdtem akkor kifogtam egy lehajtogatós kaptárból álló 40 családos állományt.Hozzá kell tennem hogy az egész család méhész,de mindenki fekvő NB18-al méhészkedik.Édesapámat szerintem váratlanúl érte ez a kaptár tipus,és a keret méret is.Legalábbis igy gondolom,mert szerintem elég sok hibát vétettem a "használati utasitása" miatt.
Egyrészről itt van ez a hajtogatós,kipöckölős kaptár,amivel nagyon szépen fogalmazva is lecummantottam magam,másrészt pedig a fekvő és a rakodó különbségeiből eredő félre méhészkedéstől,egy eléggé tré évet tudhattam magam mögött.A tartalék családok hiánya már csak hab volt a tortán.
Az állomány megvásárlásakor elhozatalakor április elején már meglett szedve az állomány,erre fejem teszem.Pontheggesztett anya ráccsal levolt az anya korlátozva az alsó 13 hunor keretre.Ez egész évben igy maradt.Anya csak akkor került a 2. fiókba amikor véletlenűl sikerült feltűznöm az anyát a középső 13 keretes fiókba.A tűzésre azért volt szükség mert az istennek sem akartak felmenni maguktól,hiába az alsóban már megszorultak és huzták az anyabölcsőket 1000-el.Igy maradt a 2 fias keret feltűzése,igy nagy keservesen elfogadták a középső fiókot,de ez még napraforgóra sem lett 100%-osan tutti.Ez az elfogadás amolyan immel ámmal ment,és nem mindegyik családnál.Volt amelyik minden áron alulra spájzolt az általa elgondolt pár keretből álló fészek mellé,és ha megfeszültem sem voltak hajlandóak fel menni.Én áprilisban szerettem volna az anya korlátozást kiterjeszteni 1 fiókkal fentebb,de édesapám ezt a lehetőséget vagy ötletet valahogy figyelmen kivül hagyta.Szóval az lett ebből hogy akácra hiába bölcsőztem napokon át kitartóan,rengeteg nép meglépett.Nem győztem fogdosni befele a rajokat.

A kérdésem itt került sorra.
Te engeded az anyát a 2. fiókba is,esetleg még fentebb is petézni?Ha igen akkor meddig mehet fel?Teszel fel valamikor anyarácsot,ergo korlátozod valamikor és valahogyan az anyát a mozgásban?Ha igen akkor mikor és hová?Mézelvétel szempontjából neked is kell tűzögetni fias kereteket a felső fiókokba?Akác előtt már foglal a család 2 fiókot is esetleg fias keretekkel együtt?Ha igen akkor hogyan tudod megoldani hogy pergetésre eltudd pl a 2. fiókot venni?
Ha pl 3 nap akác hordás után abba marad a hordás és mondjuk mennél a hegyekbe akkor pl előző való nap felteszed a szöktetőket és másnap már veszed is le a fiókokat,összeapkolod alj,fészek,tető és mehet a menet a hegyekbe,a mézes fiókok meg haza?Ha pl olyan erős a család hogy 2 fiokon terpeszkednek akkor a szöktető felrakása és a mézes fiókok elvétele után hogyan férnek el 1 fiókban,vagy van ebben valami csavar?
Ha kicsit sokat vagy furcsán kérdeztem akkor elnézésed kérem.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #796 Dátum: 2018. Október 29. 07:25 »
Szívesen válaszolok a kérdésekre, de nekem ez így semmit nem mond, hogy 13 keret, kipöckölős meg hajtogatós kaptár. Most akkor konkrétan milyen kaptár az amivel a probléma van, ha rakodó akkor hány fiókból áll, a fiókok hány keretből, és egyenlő lépes vagy eltérő keretméret is van benne?
Amit én használok, a 3x9-es hunor ez eltér az általában (a többség által) használt rakodó kaptáraktól. Éppen ez az előnye, mert úgy általában a rakodókaptárak zöme a mézeltetést tekintve nem a legjobb megoldás, és inkább hátrány mint előny a mézeltetés során, de ezt már Faluba is leírta nagyon régen egyik könyvében.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #797 Dátum: 2018. Október 29. 10:32 »
Szerintem a kipöckölős a bukómézkamrás kaptárt jelenti. Úgy veszem ki a szavakból, hogy 2*13 keretes Hunor kaptárakról van szó.
Rakodóban a méztér elfoglalása a legegyszerűbb lefejlesztéssel. Tehát a család lefelé terjeszkedik, nem fölfelé. Soha nincs belőle gond. Hát bukó méztér esetén ez nemigen megy.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #798 Dátum: 2018. Október 29. 12:58 »
Ha van akác kezdetén 10 H keret/en fias, akkor a bal szélső az ép keret (az nem számít), a jobb szélső meg veselép. Felteszi a méhész a jobb szélsőt, és egy kelés közeli (jobbára) lehetőleg öreg lépet a méztérbe, és helyettük lerakja az előző évben már a méztérben odakészített 2 szűzlépet, tűzve. Ez nem tart annyi ideig, mint legépelni ezt, egy családnál. Nincs telefonálás, tökvakargatás, és elmélkedés. Munka van...egymás után szaporán.
Amikor viszont nincs 10 kereten fias, mert ugye későn indult a tavasz, és korán jött a hihetetlen magas hőérték miatti akáckezdet, akkor akinél csak 8-9 fias volt, ott erősíteni kellett. Más években akiket gyengítettem, most nem kellett macerálni. Tehát kellett szétosztani családokat, mert a gyenge az fészekhordós, és 13 keret esetén, -mint azt olvashattuk-, még jobban elnyeli a mézet a fészek. Amelyiknél viszont már bölcsők voltak, onnét szaporítani kellett!!! Volt olyan kaptáram, amiben csak 10 napig nem volt család, viszont a nép a másikakban hordott, érlelt, épített, a "dologtalanok" meg visszaköltöztek egy bölcsővel..
Amelyik nem viszi fel a mézet, és nem népesíti be a mézteret még akácon sem, az gyenge, és 10 keretes való neki :-X (Vagy annyi sem ;D )
Ahol akác kezdetén 10H fias van, ott akác végére ki fog kelni 30 000 méh. Ha nincs atka, mérgezés, nozéma, májusi vész, akkor az a család a méztérben sem fér el, ki fog ülni.
Ahol most fias van, az az atka következménye, netán lehet, hogy olaszosak az anyák, késői váltás, vagy zöldítés, esetleg kései etetés. Egy-két tenyérnyi kelő néhánynál még lehet, de ahol petéznek  :o ::) :'(
Ha marad a jó idő, akkor bármi lehet, de szerintem ez nem tart sokáig. Amikor a mostani helyemre költöztem, azon az őszön november 22-én 22 fokot mértem. 89-90-ben Karácsonykor és utána hetekig egy ingben lehetett az udvaron kaptárat festeni, és semmi gond nem volt, pedig minden nap hordták a virágport a mogyoróról.
Nagyobb gond, hogy zabálnak, mert minden nap repkednek.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #799 Dátum: 2018. Október 29. 14:11 »
Szerintem a kipöckölős a bukómézkamrás kaptárt jelenti. Úgy veszem ki a szavakból, hogy 2*13 keretes Hunor kaptárakról van szó.
Rakodóban a méztér elfoglalása a legegyszerűbb lefejlesztéssel. Tehát a család lefelé terjeszkedik, nem fölfelé. Soha nincs belőle gond. Hát bukó méztér esetén ez nemigen megy.

Igen köszi a helyesbitést, pontosan ez az a kaptár tipus.Sajnos volt amelyikben a 13 keret simán elfért,és volt amelyikben a 12 is neccesen.Tehát 2x13 Hunor és 1x 1/2NB fiókok voltak.Ezt a "Tehát a család lefelé terjeszkedik, nem fölfelé" nem nagyon értem.Tehát a fészek fent van és lefele engeded őket felfele nem?Automatikusan az anya le megy és felül ha ki kel a fias akkor szépen ott maradnak az üres keretek méznek?Jól értem?Vagy ez nem ilyen egyszerű?

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #800 Dátum: 2018. Október 29. 16:21 »
Nekem fél Nb rendszerem van. A tavaszi fejlődés során a felső, vagy a két felső fiókban indul a fiasítás, mert a felső takarás és a méz miatt a család ott található. A nagyobb mennyiségű virágport a fészek alatti fiókba hordják. Az anya ide szívesen petézik, tehát gond nélkül elfoglalják. Nálam a felső fiók szaporítás céljából mindig elmegy. Igazából ez vegyesmézes, cukormézes fiasításos fiók. Az is megoldás lehet, hogy akácra alsó fiókot rakunk felülre, ha az nem virágporos. Ekkor a felső fiók fészekfiók marad akácon. Én nem szeretem, mert az akácméz tisztaságát veszélyezteti, ha a kaptárban van másfajta méz. Gyenge hordás idején az anyának helyet csinálnak és felhordják, aztán ha beindul az igazi dandár, akkor rárakják az akácot. Ennél még az is jobb, ha az anyát hagyjuk lefelé menni, és jó repcehordáskor fejelésként üres fiókot kapnak. Hunor vonatkozásában azonban hallgass Jenőre, mert az ő  tizenkét keretes rendszere  áll hozzád a legközelebb.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #801 Dátum: 2018. Október 29. 17:05 »
Az a 2x13-as tulajdonképpen olyan mint a Jenő 2x12-ese, és ő elsősorban méhet termel vele. Mézelni az a kaptár nem igazán jó, de ha az van akkor azzal kell. Mivel a fiók kellően széles, így a 2 fiókos teleltetés nem igazán működik benne, tehát teleltetni 1 fiókon kell vele. Ebből már következik is a dolog, miszerint csak fejeléssel tudod bővíteni. A lefejlesztés egyébként sem olyan egyszerű mint ahogy azt sokan gondolják, hiszen, ha 2 fiókon teleltünk, akkor alul az előző évi fészekkeretek vannak, amit egy az egyben nem szerencsés fészekként újra birtokba venni, mert a kereteit minimum át kell válogatni, hiszen biztosan vannak benne büdös, fekete, gombákkal spórákkal teli lépek amik nem oda valók hanem az üstbe.
Tehát fejelés. Mivel mint már említettem széles a fiók, egyszerűen csak meg kell várni amíg megtelik fiasítással és kezd megszorulni benne a népesség, és mehet rá a méztéri fiók. Fiasítást sem szükséges feltenni, de tehetsz fel 1-2 keretet. Ha nem teszel be rácsot, az anya fel fog menni petézni, és jóval kevesebb mézet fogsz tudni elvenni. Abban a kaptárban szöktetni nem tudsz, esetleg úgy, hogy ha ott van még a félfiók, bár egy hunorban és egy félfiókban nem nagyon fognak elférni.
Nálam más a helyzet, szűkebb a fiók és 3 van belőle, az anya pedig le van zárva alulra, így mindkét méztéri fiókot el tudom venni szöktetéssel. Fiasítást tavasszal 2-4 keretet szoktam feltenni a rács fölé, ez nem azért kell hogy felmenjenek mert elfoglalják enélkül is a méztereket, hanem a szűk fiók miatt, ezzel ilyenkor átmenetileg megnövelem a fészek méretét.
Ha kellően népesen telelt a család és más probléma sincs, akkor már repcén 3 fiókon vannak, akácon pedig egyértelműen.

A kétfiókos rakodókaptárak jellemzője amit leírtál, hogy alig akarták elfoglalni a felső fiókot, mégis sok megrajzott. Plusz a 2x12-es hunor térfogata kicsi is, 17,5db NB keretnek felel meg, az pedig kevés egy ereje teljében lévő családnak. A keretek elosztása pedig egyharmad arányban lenne jó, ugyanúgy ahogy az én kaptáramban és az NB18-ban is van, de ugye 2 hunor fiókot nem nagyon lehet 3 felé osztani...

Én nem vándorlok mert nekem nem érné meg, meg nyúlóst és egyebeket sem szeretnék hazahozni. A szöktetőket mindig a reggeli órákban kell feltenni, hogy ne hordják már rá az aznapi híg nektárt (amikor a repce és az akác összeér), levenni pedig tetszőlegesen, bármikor lehet.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #802 Dátum: 2018. Október 29. 17:57 »
Talán megbocsátotok, hogy belekotyogok.
A 10-es Hunor nem úgy "működik" mint a 9-es, de semmiképpen nem úgy mint a 12-es, és a 13-as.
Ha valaki azt gondolná, hogy ez csak játék, nagyot téved.
Én azért alkalmaztam a 10-est mert a befoglaló méretei szabványosak, és mindent lehetet hozzá kapni.
410X480 és 280 mm magas.
Ez így nem igaz!
"A kétfiókos rakodókaptárak jellemzője amit leírtál, hogy alig akarták elfoglalni a felső fiókot, mégis sok megrajzott."
Micsodaaa?
Néhány napja feltettem egy akácos képet, ott az állományom nagy része 3 fiókon volt!
Technológiámat nem részletezem, mert már ezerszer leírtam.
A kelő fias időben való felfüggesztése, és ezek 3. fikba való felpakolászása azt eredményezi, hogy a dandár előtti fiókközléssel a középső fiókot egy az-az egy nap alatt képesek "megdobni".
Rajzás?
Másnál szoktam látni, de a módszeremnél ez fizikailag is kizárt!
Maximum az a baleset tud megtörténni (de ez a fekvő 18-asra is igaz), hogy az anyát leölik, de ki soha nem megy.
Macerás módszer az enyém?
Igen.
De nincs rajom, ellenben 30-50%-al nagyobb termés.
Aki nem hiszi járjon utána, de csak olyanok reagáljanak akik már próbálták.
Papamancsnak üzenem, hogy ez helytelen kifejezés:
"Anya csak akkor került a 2. fiókba amikor véletlenűl sikerült feltűznöm az anyát a középső 13 keretes fiókba.A tűzésre azért volt szükség mert az istennek sem akartak felmenni maguktól,hiába az alsóban már megszorultak és huzták az anyabölcsőket 1000-el.Igy maradt a 2 fias keret feltűzése,..."
Ezt a szakairodalom, és mi méhészek is fias lép átfüggesztésének hívjuk!
A tűzés mást jelent.
Amikor a  fészek fias lépei közé üreset tűzünk, hogy az anya gyorsabban bepetézze.
Nagyernyei Attila


Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #803 Dátum: 2018. Október 29. 20:18 »
Talán megbocsátotok, hogy belekotyogok.
A 10-es Hunor nem úgy "működik" mint a 9-es, de semmiképpen nem úgy mint a 12-es, és a 13-as.
Ha valaki azt gondolná, hogy ez csak játék, nagyot téved.
Én azért alkalmaztam a 10-est mert a befoglaló méretei szabványosak, és mindent lehetet hozzá kapni.
410X480 és 280 mm magas.
Ez így nem igaz!
"A kétfiókos rakodókaptárak jellemzője amit leírtál, hogy alig akarták elfoglalni a felső fiókot, mégis sok megrajzott."
Micsodaaa?
Néhány napja feltettem egy akácos képet, ott az állományom nagy része 3 fiókon volt!
Technológiámat nem részletezem, mert már ezerszer leírtam.
A kelő fias időben való felfüggesztése, és ezek 3. fikba való felpakolászása azt eredményezi, hogy a dandár előtti fiókközléssel a középső fiókot egy az-az egy nap alatt képesek "megdobni".
Rajzás?
Másnál szoktam látni, de a módszeremnél ez fizikailag is kizárt!
Maximum az a baleset tud megtörténni (de ez a fekvő 18-asra is igaz), hogy az anyát leölik, de ki soha nem megy.
Macerás módszer az enyém?
Igen.
De nincs rajom, ellenben 30-50%-al nagyobb termés.
Aki nem hiszi járjon utána, de csak olyanok reagáljanak akik már próbálták.
Papamancsnak üzenem, hogy ez helytelen kifejezés:
"Anya csak akkor került a 2. fiókba amikor véletlenűl sikerült feltűznöm az anyát a középső 13 keretes fiókba.A tűzésre azért volt szükség mert az istennek sem akartak felmenni maguktól,hiába az alsóban már megszorultak és huzták az anyabölcsőket 1000-el.Igy maradt a 2 fias keret feltűzése,..."
Ezt a szakairodalom, és mi méhészek is fias lép átfüggesztésének hívjuk!
A tűzés mást jelent.
Amikor a  fészek fias lépei közé üreset tűzünk, hogy az anya gyorsabban bepetézze.
Nagyernyei Attila

Valóban rosszúl fogalmaztam.Köszi szépen a leirtakat mert ebből is tanúltam valamit,a jó pap meg holtáig tanúl.Köszi még 1x

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #804 Dátum: 2018. Október 29. 20:20 »
Köszi szépen az infókat mindenkinek,nagyon hasznos infókkal lettem gazdagabb.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Október 29. 20:33 írta papamancs »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #805 Dátum: 2018. Október 29. 21:54 »
.
« Utoljára szerkesztve: 2018. November 20. 08:44 írta LudasMatyi »

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #806 Dátum: 2018. November 15. 16:25 »
Üdv! Tudna esetleg valaki segíteni abban,hogy milyen módszerrel lehetne egyszerűen átfejleszteni 100 nb családot feles kaptárba? Válaszokat megköszönöm.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #807 Dátum: 2018. November 15. 18:54 »
Az NB-ket eladod, és veszel 1/2 NB-t.
Az átfejlesztés nyűgös, lassú.
Ha hipp-hopp adod, s veszed.
Én is ezt választottam, csak fordítva.
Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #808 Dátum: 2018. November 15. 21:37 »
Átfejlesztéshez kellene kiépített és/vagy műlépes fél NB lép/keret.
Családonként min.2-3db kiépített, 1 alsó fiókba be (alsó kijárós pl.), rá anyarács, felé 2. és 3. fiókba az NB lépek.
Április közepe után, amikor a gyümölcsvirágzáskor lendületbe jönnek ÉS jó az idő. Aztán repce.
Szempont lehet, hogy a begyűlő tavaszi mézet hogy helyezik el, mennyire tisztán akarod kipergetni majd az NB lépekből. Vagy majd később serkentésként kihordatod/beadod nekik az NB lépeket. De addig tárolni kell (moly).
Vagy napraforgó előtt csinálod így, és kipergetheted az NB lépeket. A fészekhez ekkor viszont már inkább zsemleszínű lép kell.

Tehát egyszerűbb eladni-venni, ahogy Attila is írta.
Üdv.:Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #809 Dátum: 2018. November 15. 21:38 »
Ja, és az anyát betenni az anyarács alá...