Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560572 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #15 Dátum: 2013. December 09. 20:42 »
Most már úgy kezdem, sziasztok!
Mortimer és Zümi!
Sokat kérdeztetek, így elkezdem a válaszadást, és ha folyamatosan fogtok kérdezni mindenre válaszolok!
Kezdjük az alapoktól,hogy rendet rakjunk a kaptárrendszerek körül!
A rakodó rendszer határa a Hunor! Pont!
Abban a pillanatban ahogy akár pár centivel is megnöveljük a lép magasságát, (erre jó példa a KB keret)megjelenik egy mézkoszorú! Ez teleléskor előny, akácon hátrány!!!!!!!!
Ez a mézkoszorú a rajzást előidéző egyik ok! Minél "mélyebb" egy keret annál nagyobb ez a gond!
Tehát NB keret rakodókaptár fészeklépnek nem való! Megint pont! Ezek alapelvek, átlépni szabad, de nem érdemes! Anno 1999-ben Dohos Lacival,aki most írja az emlékeztetőt a MÉHÉSZET-be jót meccseztünk a 2 cm-en! Elmondta, hogy neki van 300 KB kaptárja (29 cm keretekkel), nekem 300 Hunor kaptáram, benne 27 cm-es keretmérettel! Jó durván azonos hordási viszonyok között 6 mázsa pergethető mézzel több lesz nekem!
Na állt a bál! Számoljunk. A 10 KB keret tetején a fiasítás felett megjelenik egy néhány cm-es mézkoszorú!
A Hunorban ilyen nincs, vagy csak a sarkokban! 2 cm-es mézcsíkot,pláne a fias körül kipergetnétek? Ugye nem!
A Hunornál meg nem kell, mert az a méztérbe kerül! tehát 10X2 cm méz durván 2 kg! 300X2 kg az 600 kg!
Dohos Lacinak is bejött ez a mennyiség, csak ő nem tudta kipergetni,mert nem érdemes! Ezért határa a rakodó rendszernek a Hunor! Az NB fészek katasztrófa! Rengeteg mézet emészt fel, és a 9-10 cm-es mézkoszorút nehezen lépik át a méhcsaládok! Ha anyarácsot is használtok még rosszabb! Elveimmel, tapasztalatommal  teljesen ellentétes az NB fészek,különösen 1/2 NB fiókkal kombinálva! Remélem senkit ezzel nem sértek meg!
Hogy lehet abban az anyát korlátozni? Sehogy.
Azoknál a méhészeknél akik Hunoroznak, rádobnak az alsó fiókra egy anyarácsot, aztán ahogy Atya mondaná Ammen! Ez sem jó! Ez 7 NB keretre való korlátozást jelent! Van megoldás van! De erről máskor!
És nem is rajzik meg!
Még valami! Nem mindegy, hogy milyen keretet vesztek fel a fészekből,  és hová rakjátok! Ha volt benne nyitott fias, biztosan bölcsőt húznak rá! Anyarács kötelező. Ez olyan mintha valamiféle anyás dajkát csinálnátok szakszerűtlenül! Még az is lehet, hogy kikel,bepárzik és két anya lesz egy kaptárban!  Számtalanszor volt ilyen nekem is! Jó témában faggattok! Látjátok, nem is vagyok olyan goromba mint amilyennek az OMME vezetői lefestenek! És mondják nagy hatalmú minisztériumi alkalmazottak is, akit sose láttam, nem is ismerem!
Már ő is azt állítja rólam, sértődött ember vagyok! Ő meg fésülködjön meg, ha fotót készítenek róla!
Felháborító!
Üdv:Attila
 
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 09. 21:04 írta Nagyernyei Attila »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #16 Dátum: 2013. December 09. 21:02 »
Ez mind szép és jó a rakodónál!
Attila írnál néhány gondolatot az NB fekvő rendszeröl is?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #17 Dátum: 2013. December 09. 21:06 »
Üdv Mindenkinek!

Úgy gondolom hogy a rajzásgátlás egy végtelen történet, aminek rengeteg oka lehet. Én fekvő rendszerrel dolgozok (Nb18) itt is apróságnak tűnő dolgok dönthetnek arról, hogy kitöröm-e a nyakam, fáramászás közben, vagy sem... Pl.: anyaráccsal korlátozok, ahol nem elég az, hogy az anyarás mindkét oldalára fiast teszek. Arra is figyelni kell, hogy milyen korúak azok a fias keretek, amik közrefogják a rácsot. Ezeknek általában napos fiasnak kell lennie. Vagy az is elég, ha egy műlépet rossz helyre teszel. Az időjárás befolyásoló tényezőiről ne is beszéljünk (lásd 2010: az esős időszak utáni első jó napon  70 családomból 12 megrajzott, másnap 8 )
 Ennek ellenére úgy gondolom, hogy azért a rajzásgátlás a termelési időszakban nem egy vesszőfutás, sőt hasznos is lehet (viasztermelés, lépmegújítás, kölyök családok készítése) csak mindenkinek ki kell fejleszteni egy a rendszeréhez, a telephelye mikroklímájához, növényzetéhez pontosan illő módszert, amit halál pontosan időben el kell kezdeni és annak rendszerességét betartani. Ennek ellenére mindig lesz egy-két család amelyik minden törvényszerűséget és módszert felrúgva lelép. Ilyenkor vigyázni kell a fáramászással, fakivágással, mert szerintem egy méhésznek sem hiányzik akác, vagy ahhoz közeli időszakban egy kéz vagy egy lábtörés.....
 Én nem vagyok profi de folyamatosan azon agyalok, hogy hogyan egyszerűsítsem, gyorsítsam a rajzásgátlást... A profiknál, ahol egyszerűen nincs idő azon gondolkodni, hogy "most ezzel a kerettel mit csináljak" sokkal drasztikusabb módszerek vannak mert Nekik sokkal jobban számít a kiesett idő, mint mondjuk egy kisebb méhészetnek.

Üdv.: Nb18 

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #18 Dátum: 2013. December 09. 21:14 »
Szia NB 18!
Ezt írtad!
"anyaráccsal korlátozok, ahol nem elég az, hogy az anyarács mindkét oldalára fiast teszek. Arra is figyelni kell, hogy milyen korúak azok a fias keretek, amik közrefogják a rácsot. Ezeknek általában napos fiasnak kell lennie."

De profi vagy!
Ez a lényeg! Nagyon jót írtál!
Nálam a vizsgán átmentél! Érdemjegyed csillagos ötös!
Plusz  pontokért szeretnék kérdezni, bárkitől!
Miért kell a szűk fészek, és az anyarács másik oldalára is nyitott fiast tenni?
Üdv:Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #19 Dátum: 2013. December 09. 21:21 »
Gondolom a fészek közelsége miatt ne húzzanak rá bölcsőt.Vagy nem jól gondolom?

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #20 Dátum: 2013. December 09. 21:23 »
Szia Attila!

Egy kérdésem lenne Hozzád. Illetve nem is egy hanem több! Használsz rácsot? Milyet? Hány keretre korlátozol? Mikor kezded a korlátozást? Mármint az akáchoz viszonyítva. Természetesen semmilyen hétpecsétes titkot nem akarok kicsalni Belőled csak úgy általánosságban kérdezem. Köszi a választ!

Nb18.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #21 Dátum: 2013. December 09. 21:32 »
Miért kell a szűk fészek, és az anyarács másik oldalára is nyitott fiast tenni?

Szerintem az egyik ok az, hogy a szűk fészekbe úgy sem fér be az összes napos fias, a másik ami fontosabb ha bekerül a naposok közé egy-két táblás fedett, máris olyan távolságba kerül a napos keret a fészektől, hogy arra bölcsőt húznak. A harmadik pedig a fiatal dajkaméhek elhelyezkedésének szerepe így nagyjából egy helyen vannak tartva, az anyához közel,folyamatosan munkára fogva. Biztos, hogy kihagytam valamit, remélem majd az igazi szakik kisegítenek...

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #22 Dátum: 2013. December 09. 21:37 »
Sziasztok!
Először válasz "Janámnak"!
Langyos, langyos, meleg.....
Jól fogod meg de folytasd!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #23 Dátum: 2013. December 09. 21:45 »
A kelö fias keretekbe méz kerül, így kialakul a mézkamra, most fekvö kaptárról beszélünk,tehát oldalsó mézkamra.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #24 Dátum: 2013. December 09. 22:20 »
Na nézzük!
Jó mérges lettem magamra, mert már egyszer megírtam,és véletlenül kitöröltem!
Tehát használok anyarácsot, pálcást, ponthegesztett!
4-5 keretre szoktam korlátozni a hordás megindulása előtt egy héttel!
A 4 keretes szűk fészket jobbnak tartom, de csak gyakorlott méhészeknek ajánlom!
Kemény, de a pergetés is!
Az anyarács mindkét oldalára nyitott fias kerüljön! Nagyon fontos! Így nem veszik észre a méhek a fizikai féket!
A dajka méhek akadálytalanul lehetnek kapcsolatban az anyával, a feromon sokkal jobban árad a "méztérben" így. Nem lesz rajzás!
Mire rájönnek a méhecskék a cselre elindul a hordás, akkor már semmi gáz! Jön az 1-2 kg-os akácgyűjtésnél a tisztító pergetés.
A fészken kívüli ami nyitott volt kimarad! Ezt a végpergetésnél fogom használni és dandár előtt (ekkor már fedett fias) átteszem a másik oldal szélére!!!!!!!!!!!!! Baromi fontos! Ezzel nyitom a mézteret, széthúzom a fészket!
A szűk fészekben építő keretet is használok! Erről bővebben fogok írni!
A Hunorról sem feledkezek meg. Összehasonlítom a két rendszert!
Üdv:Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #25 Dátum: 2013. December 09. 22:51 »
Azért nem kis munka a korlátozás több száz családos méhészetben, de nem véletlen alkalmazod és ajánlottad!
A festett anya gondolom alap!? A keresgetés időhúzás.......
Műlépet nem említetted akácon építtetsz?
Az építőkeretre húzza a család az első bölcsőt, a herefiast pedig kilehet törni fedett állapotban atkagyérítés céljából!
Vagy  más dologra gondoltál?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #26 Dátum: 2013. December 09. 23:32 »
Szia Zümi!
Az építőkeretről jókat írsz, folytatjuk.
Az anyakorlátozás reményeim szerint játékos egyszerűség lesz hamarosan, Dr.Fendrik Péter találmányának köszönhetően! Ne kérdezd mit talált ki,mert nem mondja el. Titok! Állítólag világszabadalom.
Szerinted az OMME-ban érdekel valakit? A frászt! A szakmai vezetés ennyit ér!
Utálják is Fendriket rendesen. Kutat, újít,feltalál és sztár állatorvos. Mi megbecsüljük, tiszteljük.
Csupán ennyi a  különbség. A MÉHÉSZET-ben olvashatsz majd róla! Megkeresi valami, valahogyan az anyát.
Jó mi?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #27 Dátum: 2013. December 10. 16:17 »
Jó estét! Bocsánat, hogy közbeszólok! Én Dadant kereten méhészkedem, erről mi a vélemény? Picivel nagyobb mint a Hunor. Mifelénk ezt használják fekvő és rakodó kaptárban egyaránt. Illetve rakodóban ennek fél keretes verzióját. Télen akarok késziteni néhány új kaptárt, ezért is érdeklődök jobban.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #28 Dátum: 2013. December 10. 17:29 »
Szegény Fendrik Dr sajnálom, hogy olyanokkal kell egy hajóban evezni(dolgozni), akik utálják és még az is elképzelhető, hogy süllyedőben van ez a hajó!
Sok kitartást neki!
Kíváncsian várom a találmányát!!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #29 Dátum: 2013. December 10. 18:46 »
Üdv NB18!

Visszatérve a tegnapi témához.

Van amiben egyetértek veled!
Én csak arra szerettem volna utalni, hogy a raj családdal már nem lehet termelni, meg az anyacsaláddal sem! Ráadásul ha többször is megrajzik egy család, kiürül a kaptár.
Persze tisztában vagyok vele, hogy ez a természetes szaporodásuk amit nagyon nehéz "féken tartani".
Inkább legyen irányított műrajom, mint az állományom fele a fán :D
mert mint írtad, kinek hiányzik a láb vagy kéztörés termelés kellős közepén.........
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.