Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 566911 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #495 Dátum: 2015. Augusztus 02. 08:42 »
Robi, miután eloszlottak, te sem raksz rájuk fóliát?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #496 Dátum: 2015. Augusztus 02. 09:37 »
A folia repcén még rajtuk van utánna már nem a szotyi végéig.  Most a helyzet a következő: hunorjaim java 2 fiokon van 10 keretesek. A menekülő tereim már itthon figyelnek a garázsban legközelebb repcepergetésen kerül vissza (ha lessz).  Foliával telibe takarva a keretek rá a rostaszövet. Keretetetőt használok így nekem már mindenhogy csak 1 felesleges lom amit pakolászni kell. Ilyenkor a kutato rablok miatt amugy sem célszerű felengedni a méheket a menekülbe oda a rablok is felmennek és nem tudják kizavarni őket szoval auswitz lehet belőle.  Egyépként a menekülön a rosta egész évben takarva van 1 vékony valamivel nyugodtabbak a méhek.  Ja még a lényeg konténerem van nincs kaptártető.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Augusztus 02. 10:14 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #497 Dátum: 2015. Augusztus 02. 13:08 »
Ata67 kérdezte és privátban is megerősítette kérdését, hogy a fedelezésből, hogy tudom a viaszból a mézet kinyerni.
Mint írtam van egy saválló fedelező kádam.
A fedelező gép által levágott mézes-viaszos cucc egy húsos ládába pottyan.
Amikor tele van, cserélem, és az egészet felöntöm a kádra, melynek az alja egy saválló szűrő.
Így reggelre a méz 70-90%-a kicsorog, ami hőmérséklet függő.
A szűrőn fent maradó fedelezést belemerem spaklival egy hordóba.
Ezt kiteszem a napra.
Gyakorlatilag a méz nagy része az aljára csorog, és a tetejéről lelapátolom a száraz viaszt.
A hordó aljára lehet csapot is tenni, akkor meregetni sem kell.
Nem rég láttam egy méz-viasz szeparátort, házi készítésű.
Alulról fűtőszállal melegítenek, egy dupla falu tartályt, melynek belsejében víz forr.
A viasz megolvad, kifolyik egy csövön, és a méztől külön válik.
Ezt kicentrifugálják.
Az én visszafejlődött módszeremmel 95%-át kinyerem a méznek.
Az 5%-a pedig legyen az"árváké".
Ha örökké a 100%-ra törekednék, megbolondulnék, de ha látok ettől egyszerűbbet és jobbat, azt fogom alkalmazni.
Régebben csináltam olyan rostaszövetes kalodákat, amely egy megvastagított kerethez hasonlított, és a teteje levehető volt.
Abba mertem a mézes fedelezést, és kipergettem.
Most már ezzel nem pancsolok.
Nagyernyei Attila

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #498 Dátum: 2015. Augusztus 02. 13:39 »
Köszönöm a választ Attila.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #499 Dátum: 2015. Augusztus 02. 19:24 »
  Egyépként a menekülön a rosta egész évben takarva van 1 vékony valamivel nyugodtabbak a méhek.  Ja még a lényeg konténerem van nincs kaptártető.
Köszi Robi.
Ezt a vékony valamit vándorlás előtt leveszed, nem?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #500 Dátum: 2015. Augusztus 02. 20:08 »
Természetesen. 2 perc.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #501 Dátum: 2015. Augusztus 03. 08:20 »
A takarásra, 1-2 kivételt leszámítva mindíg szükség van. Először is nézzük a kivételeket, vándorlás esetén a szállítás alatt, és a másik rajzásgátlás miatt. 
Fekvőben méhészkedem, itt nagyobb a szellőzőérték. A keretek tetején takarófóliát használok. A rostakeretem állandó felsőhelyzetben van, eleve ilyen kialakítású a kaptár,így alatta a menekülőtérben az etetőtepsi is mindíg bent van. Szóval a rostakeret tetejét is takarom különböző anyagokkal, pl katonai pokrócból szabott takaró vagy más hasonló.
Ha nincs takarás a keretek tetején, akkor a méhek igyekeznek propolisszal bevonni tömíteni a szellőző rostát. Estemben az emelt szellőzők esetén akár építhetnek is a keretek tetejére (erőss családok, hordásban). De ami biztos hogy álltalában nem érzik így jól magukat, csak a tepsi álltal takart keretkbe fog az anya petézni. Ezeket személyesen tapasztaltam meg, (kezdőként a kilencvenes évek végefelé) mert nekem is azt tanácsolták hogy nyáron ne használjam a takarófóliát.
Egy másik megfigyelés, vándortanyára érkezve éjszaka először a rostakeret takaró pokrócokat helyezzük vissza, ezt követi a kijárók nyitása. Majd másnap lábazás után, már következik a keretekre a fólia visszarakása. Ekkor történik a "csoda" sokszorozódik a kirepülő méhek tömege, amint helyreállt a hőháztartás.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #502 Dátum: 2015. Október 27. 11:29 »
Heló Robotur! Írod, hogy csak felső állásban lehetséges elhelyezni a keret fedőket, amit használsz.Nekem is ez a (egyszerűbb) megoldás a szimpatikusabb, csak eddig azt hittem, hogy a vándorlás miatt feltétel a bakhátas keretfedő, ami leszorítani hivatott a kereteket. Szállításnál nem okoz problémát a keretek elmozdulása? Ha jól emlékszem írtad, hogy szoktál vándorolni. Szeretnék csináltatni a télen 10 kaptárt, (NB18) csak még nem igazán tiszta, hogy mi is lenne a legideálisabb. Minek mi a gyakorlati előnye, esetleg hátránya. Mármint keret fedők fajtája, felosztása, kijárók mérete, elhelyezése stb...Szép napot! P

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #503 Dátum: 2015. Október 27. 12:15 »
Szia Péter!

Igen vándorlok, 1997-től kezdődően.
 A bakhát leszorító szerepe valószínűsítem hogy sokkal fontosabb volt a régi időkben amikor még  lovasszekerek, és úttalan utak voltak a jellemzőek. A méhek eleve rögzítik propolisszal a keretek végeit, másrészt mindíg tele rakom a kaptárat keretekkel. Eddig nekem még soha nem okozott gondot a bakhát hiánya.
Amikor kezdtünk méhészkedni, mi ezt a rendszert így vettük át mástól. Talán még említteték is az újjítója nevét, talán még a települést is, de erre én már nem emlékszem. Talán Gyoma, vagy környéke?
 Jellemzően, amit az akácon akarok kiéppíttetni azokat a kereteket üresen rakom a kaptárba ezekkel egésszítem ki teljes lépkészletre minden egyes családot. Így még véletlen sem tudnak oldalirányban elcsúszni.
 A vándortanyán, ezeket a kereteket a tisztító pergetés alkalmával szededjük ki. Majd drótozzuk műlépezzük, esténként visszadjuk.
Ha mégis rajt vagy kölyökcsaládot szállítanánk, lehet rögzíteni a szélső kereteket műszaki rajzszeggel, szeggel. A bakhát mellőzése nem csak a gyártást teszi takarékosabbá. Hanem lehetővéválik az etetőtepsi kényelmes elhelyezése, és ami  nem utolsó dolog, hogy a téli felső szigetelés is optimálisabban elhelyezhető.
 


Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #504 Dátum: 2015. Október 27. 19:20 »
Üdv Péter!
A keretfedőim a 18-asban 4-6-8 keretes osztásúak,van vele kicsi + munka,de szerintem megéri.A keretfedőket 4-4 kihajtható lemez fül tartja felső állásban,ha befordítom a füleket a keretek tetejére is rakhatom.Szállításnál a kereteket illetve a záródeszkát,ha nincs tele a kaptár egy enyhén meghajlított 6-os köracél pálcával rögzítem. :)

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #505 Dátum: 2015. Október 27. 19:42 »
Néhány kép az állandó  felső helyzetű rostakeretes kaptáramról.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #506 Dátum: 2015. Október 27. 20:27 »
Robotur!
Mennyire időt állóak az OSB kaptárak? Hány éve hasznàlod őket? Gondolom takarod valamivel felülről?
Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #507 Dátum: 2015. Október 27. 21:09 »
Nagyjából nekem is ezek lettek volna a kérdéseim.... Esetleg még annyi, hogy mivel kezeled le a kaptáraid kívülről?

Nb18

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #508 Dátum: 2015. Október 27. 21:20 »
Az elsőket kb 12-13 éve használom, de ezekre már ráfér, egy újra festés, kisebb javítás. OSB elemeket eddig nem kellett cserélnem, némi ragasztással eddig még orvosolható volt a probléma. Az idő majd eldönti, hogy mennyit bírnak még ezenfelül.
Van akki már sokkal régebben használ OSB kaptárakat mint én, néhány éve volt szerencsém a neten tapasztalatainkat megbeszélni, ő már akkor  15 éve termelt ilyenekben. 
A fényképen még festetlen állapotban van, de természetesen mind kapott szokásos festést használatbavétel előtt. A tetők körben túllógnak.
Télen szokásosan fóliázom, október végétől, március elejéig.
Az élettartam vélhetőleg függ az OSB minőségétöl, most nem a papírszerinti besorolási tulajdonságára, hanem a valódi gyártási minőségre gondolok.
Elsőnek olajfestékkel festettem, most az újrafestéskor "zebrás" festékkel. A második csapat gyártásakor ( 5 éve) már a vágási éleket vízálló nagyszilárdságú ragasztóval engedtem be.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #509 Dátum: 2015. Október 27. 21:53 »
Köszi!