Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560515 megtekintés
*

Admin

  • *
  • 24

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #1 Dátum: 2013. December 05. 10:39 »
Elolvastam a mostani Méhészetben a baskir méhészkedés különös ősi változatát. Próbáljuk ki itthon kicsit korszerűsítve, hogy a méhegészségügyi szabályoknak is meg tudjunk felelni. Partnereket keresek a honosítási kísérlethez.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #2 Dátum: 2013. December 05. 11:17 »
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni,hogy dolgozik-e valaki váll nélküli keretekkel és ha igen milyen szélességűvel?.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #3 Dátum: 2013. December 05. 17:46 »
Nekem vannak váll nélküli kereteim, / ill. csak azok/ Péntek keretek, mi érdekelne?  Léc: 11x28 mm. Mindegyik oldal.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #4 Dátum: 2013. December 05. 17:52 »
Sok mindent ki lehet próbálni, de a gazdaságos méhészkedéshez nem hiszem, hogy közelebb visz bennünket.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #5 Dátum: 2013. December 05. 18:36 »
Arra lennék kíváncsi,hogy milyen megfontolásból csinálod vele, a fedelezés végett, vagy más megfontolásból.  Engem is foglalkoztat a gondolat,hogy megpróbáljam,de előbb szeretnék tájékozódni egy kicsit.Én keskenyebb lécekre gondoltam 20-22mm között De ha nem jól gondolom légy szíves írd meg azt is ,hogy miért.Távtartónak a DRASZER féle lemezekre gondoltam.Válaszodat előre is köszi!

       

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #6 Dátum: 2013. December 05. 18:52 »
Arra lennék kíváncsi,hogy milyen megfontolásból csinálod vele, a fedelezés végett, vagy más megfontolásból.  Engem is foglalkoztat a gondolat,hogy megpróbáljam,de előbb szeretnék tájékozódni egy kicsit.Én keskenyebb lécekre gondoltam 20-22mm között De ha nem jól gondolom légy szíves írd meg azt is ,hogy miért.Távtartónak a DRASZER féle lemezekre gondoltam.Válaszodat előre is köszi!       
Én azért hagyom ennyire, mert ennyi volt az eredeti. Ha géppel akarsz fedelezni, ne legyen több 20 mm-nél, az a lényeg, hogy a lépszélesség nagyobb legyen a lécszélességnél.  Jusson hely a léplevágásra.
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 05. 19:07 írta Admin »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #7 Dátum: 2013. December 06. 09:07 »
Szia Kovács Ernő! Nálam is jók az egérrácsok,A lúk fúrata 6mm-es ott még a cickány sem tud bemenni,gondolom.Anyaga alulemez. Űdv:Antal
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 06. 19:44 írta antalholecska »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #8 Dátum: 2013. December 08. 20:34 »
Sziasztok!
Még zöldfülű vagyok méhészkedés terén! Érdekel és meg hallgatok minden tanácsot. Rakodó kaptárakkal kezdtem méhészkedni, Hunor fészek és félkeretes méztérrel.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #9 Dátum: 2013. December 08. 20:48 »
Tisztelt "golopropolisz"!
Az egyenlő lépes Hunorban nem gondolkodsz?
Automata rajzás a rendszered!
Nem tudod a fiast felhúzni, nem tudod fejni.
Sok nyűgöd megoldódik,ha egy keretméretet használsz!
27 évig volt Hunor méhészetem! Az alacsony keretes fiókkal való kombinálást nem tartom jónak!
Ez az én tapasztalatom! Senkit nem kívánok megbántani, de a rakodókaptár minden előnyét elveszíted a két keretméret használatával!
Üdvözlettel:Nagyernyei Attila


Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #10 Dátum: 2013. December 09. 06:34 »
Szia Attila. Azt mondják, ha (felhúzott) virágporos keretet is pergetsz, nem lesz átlátszó a mézed. Nem tudom,  a kikelt fias keret is opálosabbá teszi-e a mézet. Mondjuk ez a felvásárlót nem érdekli. Másrészt ha esetleg szigorodnak a szermaradvány értékek, akkor egyenlőlépesnél gond lehet.
Többször kell kereteket selejtezni is (bábinges).
Mondjuk sok gondot megold az egyenlőlépes, főleg a rajzás terén.
Nekem NB fészek félkeret méztér van, én szaporítok és építtetek a rajzásgátlás végett. Mondjuk ilyenkor sok méz a fészekre szorul, ami szintén fokozza a rajzást. Ennek megakadályozására van most egy ötletem, még nincs róla tapasztalatom, de remélem jó lesz. A felső kijáróra gondolok.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #11 Dátum: 2013. December 09. 07:11 »
Szia Mortimer!
Az, hogy ki milyen kaptárban (rendszerben) méhészkedik, ez egyéni ízlés kérdése.
Ezt mindenki számára egy virtuális mérleg dönti el.
Bele kell tenni a számodra előnyös dolgokat, de a rosszat is!
Tudjuk,hogy nagy őseink többször kijelentették...
"Akác alatt bőséges hordásban a lefelé fordított lavórt is meghordják a méhek."
Na ettől már előrébb tartunk! A fedett, kelő fias fészekkeretek felhúzásának természetesen van némi kockázata, különösen akkor ha a méhész  nem tart be alap dolgokat! (Tavasszal nem csorgatja, hanenem folyamatosan eteti a Fumidil B-t,pláne gyenge hordásban!) Sorolhatnám.
Ha az akác alatti tisztító pergetést a hordás megindulásakor végzik, semmi gondot nem látok!
Képzeld mi lenne az összes fekvőkaptárban méhészkedőkkel? Abban  a rendszerben is lehet kiváló minőségű mézet termelni!
A Te rendszered számomra elfogadhatatlan! Órák hosszat tudnék róla értekezni,ha felhívsz meg is indokolom kétségeimet!
Néhányat azért megemlítek! Én fekvővel kezdtem, majd ezzel a technológiával folytattam!
80 családig jutottam. Hamarosan érzékeltem, hogy valami nem frankó! A második évben kettő nem rajzott meg!
Tamásiban egy méhésznek sikerült az ami nekem nem! Neki mind megrajzott 2011-ben!
Aztán! A 10 NB keretre való korlátozás luxus! Ez az akácon való termelésünk alapja, hogy sok kijáró méh legyen!
Ezért méhészkedünk! Neked a fiasítás gondozásával foglalatoskodnak a méhcsaládjaid, amikor termelni kéne velük! Bomba családjaid lesznek, de mézed töredéke a lehetőségeidnek.
Fordítsd meg a fiókot, és tedd alulra az 1/2 NB-t! Hatalmasat dolgozol az anyakeresgetéssel,és a visszaállítással,  de termésed lehet bőségesen! Emiatt választottam a Hunort! Ott is vannak bajok, de ehhez a rendszerhez amit Te alkalmazol elenyésző a gond vele! Huh. Kedvenc témám, de most ennyire tellett!
Üdv:Attila
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 09. 07:16 írta Nagyernyei Attila »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #12 Dátum: 2013. December 09. 12:43 »
Attila!
Köszönöm, hogy segítesz ebben a fontos témában.
Én kezdő méhész vagyok, eddig két tavaszom volt a méhekkel. Egyenlőre a rajzás kapcsán van bennem sok kérdés.
Legfőbb kérdésem, hogy pl. Hunor kaptár esetén, ha megcsináljuk a tervezhető beavatkozásokat, mint pl. a fedett fiasok felrakása a méztérbe, szaporítás, akkor meg lehet-e úszni a bölcsőzést. Vagy esetleg meg lehet-e úszni még úgy is, ha nem szaporítok (nem veszek el méhtömeget). Sokat segíthet a leröptető keret is egyenlőlépes rendszernél (gondolom én).
Mert ha a bölcsőzgetést nem lehet elkerülni, akkor szerintem jó ez az NB fészkes rendszer. Akácra már meglesz ennél a is sok kijáró méh, a fészek meg tele sok fedett fiassal és virágporral is. Aki meg megy következő méhlegelőre, annak kell is még a következő fiasnemzedék is. Viszont akkor itt rengeteg a méh, ami már magában a rajzás melegágya.
Viszont ha minden kaptártípusnál muszály április végétől június elejéig legalább 4-szer átnézni az összes fészekkeretet minden családnál, és lecsipkedni a bölcsőket (ha van), akkor mindegy, mekkora a fészeklép, meg hány fiókból áll, így is-úgy is át kell böngészni.
Tehát át kell böngészni, de kissebb eséllyel találok bölcsőket Hunor technológiánál, mint az NB fészkesnél?




Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #13 Dátum: 2013. December 09. 16:26 »
Tisztelt Mortimer!
Kitárgyaljuk a témát, de most rohanok a Bonyhádi Méhészklubba!
Szépen lassan haladunk,hogy találd meg a legjobb neked való rendszert!
Üdv: Attila
 

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #14 Dátum: 2013. December 09. 20:08 »
Szia Attila!

Úgy látom sokunknak gondot okoz a rajzás megelőzés!
Mivel erős "bomba" családokkal lehet megfelelő eredményeket elérni, vesszőfutás a termelési időszak!
Ha megindul a nektár hordás és jó kondiba van a család (sok fiatal méh) elkerülhetetlen a rajzás. Vagy nem így van?
Persze most nem a 10-20 családra gondoltam.
A "profik" ezt hogy oldják meg?
Szándékosan gyengén tartják a családokat?
Tudom sok rajzást gátló fogás létezik(műlép, csapolás, stb.....) De sokszor ez is kevés!


Üdv: Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.