Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 562600 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #465 Dátum: 2015. Július 30. 08:25 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 03. 21:58 írta kivancsi111 »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #466 Dátum: 2015. Július 30. 09:00 »
Kivanxcsi 111!
Már megint hallottál valakitől valamit, akinek mondtak valamit és ebből lett a nagy valami.
Nézzük a tényeket, mondtam mindenre válaszolok.
1983-ban a Szöőr Pista bácsitól vettem 13 darab NB kaptárt, mert a méhei agyonszúrták a lovakat, azonnal meg kellett szabaduljon tőlük.
1.500 Ft/ méhcsalád áron vettem őket.
Elvittem Pusztahencsére napraforgóra, és mindjárt 35 kilós átlaggal indítottam, valamint napraforgó közepén a szerszámos ládámba még egy raj is beköltözött.
Ezek a kaptárak régi orosz lőszeres ládából készültek.
Következő évben vettem NB 15-ös kaptárakat, és ekkor már 34 családdal teleltem, de kacsingattam a rakodó felé.
Megpróbáltam az NB fészek 1/2 mézteret, de amikor 80 családból 78 megrajzott, nem igazán tetszett.
Ez a harmadik évben volt a Bakonyban.
Így lettek 1/2 NB fiókjaim is, és azokba rajokat tettem, éppen 9-et.
Következő év tavaszán, februárban amikor még nem volt fias, Tengelicen az erdőben egy festőállványon az összes NB lépem alját levágtam 9 cm-el és átálltam Hunorra.
27 évig nyomtam, aztán elég volt a pakolászásból, a tartalék lépek megóvásából, a vándorlási macerákból.
Álló méhész azt sem tudja mi ez.
Tehát maradjunk a konkrét tényeknél, én erről őszintén beszélek.
Minden kérdésre válaszolok, de a valótlanságokat visszautasítom, és te Kivancsi 111 nagyon sok ilyent írsz rólam.
Mentorodat akitől kapod a kábítást, rosszindulatú.
Ő tőle hallottad azt is, hogy az egész méhészetem elpusztult.
A MÉHÉSZET címlapján lévő fotón mintha repülnének.
Lehet én nem is tudtam róla?
Kérdezzetek, nem haragszom érte.
Meg most kérdeztem egy Illés féle konténerest mennyit is pergetett?
Éppen 41 kilót az idén.
Ő valóban visszafejlődött, mert fedelező géppel dolgozik, és de. 10-re kinyomtak egy 64 családos konténert.
Most hívtam fel, mert nem szeretnék hiteltelen lenni.
A méze kiváló lett, halasztott fizetéssel adta oda, ami nekem nem túl szimpatikus, de ez van.
Egész Nógrád-Borsod hagyomány őrző.
Én mérlegre tettem sok mindent, így döntöttem.
Nem szeretnék görnyedt háttal megöregedni.
Szépen nyugisan kipiszkálok én is annyi mézet a bocikból, hogy panaszra nincs okom, a termésem nagy részét kiüvegezve értékesítem, még senki nem reklamált, de vannak 15 éve visszajárók is.
Amikor még a Balatoni szupermarketekbe szállítottam 1990-ig, volt olyan áruház amelyikbe nyolc konkurenciám volt.
Egyedül többet eladtam mint ők nyolcan, az igényes német vevőknek.
Még abba a településbe is szállítottam, ahol Te laksz kivancsi 111.
Amikor a FórumAlmádi szupermarket alapját lerakták már "bent voltam."
Sajnos akivel ezt akkor elkezdtem már rég nincs közöttünk.
Mézeimet többször vizsgálták, és ha tudni szeretnéd az első mézbotrány idején a Brémai Labor munkatársait én kísértem végig a megyénken, és a saját (akkor még Hunor) méhészetemben, lép-viasz-méz mintát gyűjtöttek, és minden eredményem felső kategóriás lett.
Elhiheted tudom mi a minőségi méztermelés feltétele.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 30. 09:10 írta Nagyernyei Attila »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #467 Dátum: 2015. Július 30. 09:31 »
Szerintem felesleges erről vitatkozni hogy Attila hányszor váltott. A vándoroknál ez nem meglepő egyáltalán nincs benne semmi különös. Az intenzíven vándorlokat sokkal több inger éri ami technologiai váltásra ösztönzi. Kíváncsi álloméhészetében meg a hunor 2×12 maga a tökély. Meg hiába is váltana nem lenne több méze mert a legelő egy behatárolt területen van vagy jo vagy nem vagy ad vagy nem.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #468 Dátum: 2015. Július 30. 09:40 »
Az egyik NB 18-as amiben "csak" 17 keret volt, mert kihízlaták.
Ez is egy szakmai fogás, hogy 1 kerete kiveszünk, mert a 17-be több fér  mint a18-ba.
Ki kell próbálni.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #469 Dátum: 2015. Július 30. 09:43 »
És a szűk fészekből kivett lép, így néz ki akác végén!
Az ÉK teteje tiszta here, alja tiszta munkás, és 4 NB ilyen.
Ennyi.
Üdv:Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #470 Dátum: 2015. Július 30. 09:48 »
Én magam egy szezonban többször is szentségelek (attol függ milyen munka van) pl:  >:( o ha fekvőm lenne már rég végeztem volna meg ilyenek :D. Intenzív vándorlásnál fokozottan jelentkezik egy egy modszer vagy kaptártipus előnye hátránya. Én pl a hetedik helyemen várok egy most pattogo kései naprát hátha csipegetnek még rola. Ebből dohány lett kapufa.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 30. 10:08 írta robi 75 »
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #471 Dátum: 2015. Július 30. 10:06 »
Ne felejtsétek el, hogy Boczonádi nélkül a magyar méhészet egy helyben topogott volna. Csinált álló kaptár, de a fekvő nagy lépes terjedt el. Jó okkal! Pedig akkor volt már hunor is. A legnagyobb pergetési eredményeket is NB-ben érték el és nem rakodóban. Tehát az NB magyarországi méhlegelőn nem visszalépés. Ismertem olyan öreg postamestert egy kis faluban Borsodban élt, hogy álló méhészetében NB kaptárakban soha nem volt 60 kg alatti éves eredménye. Pedig az a karsztos vidék nem híres a jó méhlegelőről.

Hunor jó lépméret termelésre és család fejlesztésre is. Bizonyítja ezt Jenő és sok méhész. Attilának nem jött be. Ettől még ő jól csinálja azt amit csinál.

Más:
A kaptár vitát ne keverjük az atka vitával vagy más problémával.
Jenő! Mit csinálsz, ha egyszer beüt nálad a nyúlós?. Merthogy egy náci fogolytábor kutyafasza ahhoz a zsúfoltsághoz képest, ami nálad van. Ne értsd félre a legjobb méhészek közé tartozol, de a nyúlóst nem érdem szerint osztja a Jó Isten, hanem tanulság képpen.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #472 Dátum: 2015. Július 30. 10:38 »
A késhegyre menő vitáknak szerintem nem sok értelme, bár a méhészfórumokat rendszeresen olvasgatva számomra az jön le, hogy nagyon sokan ezt élvezik nekik inkább valami küzdősportot kellene választani ott remekül le lehet vezetni a fölös energiákat és a végén rá lehet ébredni, hogy mégsem mindig a saját módszerünk a legjobb valahogy mindig van egy ügyesebb. EREDMÉNYEIMMEL NEM KÉRKEDEK ÉS NEM IRIGYKEDEK.

Kaptártípusok összehasonlítása:
A méhészet egy hatalmas szerencsejáték. Nem csak a kaptártípus a lényeg hanem elsősorban az időjárás a méhlegelő és annak környezete illetve leterheltsége utána jön a tudás és végül a kaptár és szerencse-szerencse-szerencse.
Mindegyik típusnak van bőven előnye-hátránya
NB18-as meleg építményű kaptáraim vannak kb110db.  Amit nagyon szeretek bennük, hogy minden kaptárba való alkatrész a kaptárban van nem kell hozzá raktár, hűtőkocsi  személyzet stb.
 Ha vándorolni akarok becsukom a kijárót, odaállok a kocsival földobom és megyek. Saját kisteherautóm van, utánfutóval és egy segítővel oldom meg a költözködést.
 Ha bele kell nézni a fészekbe fölnyitom a tetőt rostaszövet ki, fólia föl és íme a család.
Anyakorlátozást rajzásgátlást zsebrevágott kézzel megoldom, mert úgy le van vegyszerezve a környezetem, hogy tragédia /és 3. -án is felszáll a szúnyogírtó..../
A pörgetés sokszor valóban kínlódás de ez abból is adódik ,hogy szűk családi körben oldjuk meg és ha nincs segítség akkor egyedül hajtom és kicsit elhúzódik+függ a méhek hangulatától és az időjárástól.
Nekem ez így bevált amit így termelek nekem megfelel.

Kiváncsi 111.
Akkor győzzél meg miért váltsak  hunor rakodóra ez most mekkora ráfordítással járna nekem.
Milyen új eszközökre-helységekre-telephelyekre, munkaerőre lenne szükségem a többtermelés reményében és szerinted hány méhcsalád lenne az ideális?
 Kérlek tedd föl végre valahová a filmet az előadásodról amit fél éve ígértél.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #473 Dátum: 2015. Július 30. 11:20 »
Ez a vita hunoros vita volt. Abból indult ki hogy Attila a 29. oldalon leírta a hunorról váltásának fő okát, holott ennek kiküszöbölésére 2 módszer is van. Az egyik a fészeklépek napraforgó előtti rendezése, a másik a két fiókon történő telelés. Ez indította el a lavinát. De biztos vagyok benne, hogy ennek tudatában sem állna vissza hunorra, mert a NB 18-as valóban a" nyugalom szigete" ezt is ö írta régebben, igaza van egyetértek. Én pl eü és családi okok miatt hunorozok bármilyen meglepő. ebéd után leírom most mennem kell a kajáért.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #474 Dátum: 2015. Július 30. 14:11 »
Baranya megyében sok barátom méhészkedik, Vajszló környékén akinek "csak" 500 méhcsaládja van kinézik a faluból a helyiek.
Honnan lehet megtudni, hogy itt "pakolós" kolléga méhészkedik?
Csak benéztek az udvarba és hűtőkocsi.
A lépeket, a fiókokat ebben tárolják, néha beindítják a masinát, hogy a moly ne zabálja meg az összes lépet.
Korszerű, profi méhészetek tartozéka.
Dob, és sugaras pergető, szöktető mind az előnye ennek a rendszernek.
Nekem van egy füstölőm, szolgám és néha arcvédőm.
Fedelező gépem, saválló fedelező állványom-káddal, és egy 8 keretes automata önfordítós szuper pörgetőm,
hordóemelőm, terepjáró (nagykerekű) molnárkocsim.
Saját szállító járművemmel 84 NB 18-ast tudok egyszerre elvinni.
(Teherautó + tréler) Nem magas, kényelmes a pakolás.
Már annyira visszafejlődtem, hogy se gurtnim, se 300 tartalék fiókom meg a sok kacatom.
Mindtől megszabadultam.
Amikor megvettem a telephelyemen lévő házat a tartalékfiókokkal és a rakodó kaptáraknál szokásos alkatrészekkel volt csurig tele, be sem lehetett lépni.
Apámnál egy 15 méter hosszú műhely, nálunk a padlás a rakodós cuccaimmal fullon.
Eladtam a kombinált gyalugépem, a maróm, a szalagfűrészem.
Valamikor másnak is csináltam kaptárakat, keretléceket ezrével, most már mindent csináltatok.
320 Hunor termelő családom volt a csúcsban.
Majd mindegyikhez plusz fiók, ez közel 900 Hunor fiókot jelent.
Amikor egyik kora tavasszal megállt mellettem egy méhész és kérdezte milyenek a méheim.
Mondtam neki, még nem néztem, ez volt az a bizonyos utolsó csepp.
Nem volt időm mert egész nap pakoltam, selejt lépek, menekülők, aljak kész voltam.
A pántolásról már írtam, az sem egy álom.
Télen vetemednek a fiókok, elöl homorú, oldalt domború.
A Dravezc féle fém sínnel ez kiküszöbölhető.
Én senkinek a rendszerét nem fikáztam le.
Amiket itt leírtam minden rakodós küzd vele, de valahogy titkolja.
Én is emelgettem baromi nehéz fiókokat, Tóth Gyuri nekem hozta talán az első méhlefúvót Amerikából, aztán továbbadtam egy alacsony keretes kollégának, mert agyonpasszírozta a méheket, a Hunor keretre nem való, vagy ki kell venni egy lépet, átlapozni, akkor meg minek.
Leűzőt is használtam.
Volt függőleges és oldalt anyarácsom.
Akik itt támadnak felét sem próbálták ki annak amiket én használtam.
De az a legfontosabb, hogy az anyát nem korlátozzák, mert visszaesik a család?
Ezért nem komoly vitapartnerek ők, mert amit nem csináltak abban kekeckednek.
Ehhez kell a méhész, hogy a család a lehető legkevésbé essen vissza, és elérjük a maximális eredményt.
Ha figyeltétek írásaimat erre hegyeztem ki.
Mindegy milyen kaptárban méhészkedtek, anyakorlátozás nélkül csak 50 esetleg 70 %-os lesz az akác termésetek, a "korlátolt" családokéhoz képest.(nem korlátolt méhészhez képest)
Ezt kéne azoknak kipróbálni akik hitetlenkednek.
Van aki csak beszél róla, és van aki csinálja.
Én nyitott vagyok, egyáltalán nem zavar ha piszkálnak, csak előre mutató legyen a meccs.
Belphegornak jó a stílusa, valahogy őt kéne követnetek.
Megyek füvet nyírni.
Nagyernyei Attila

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #475 Dátum: 2015. Július 30. 15:09 »
Végigolvastam az egészet. Jenőnek kicsit nyers a modora, de már megszoktuk. Az ilyen vitákból lehet tanulni. Egyet felejt el mindenki. A szerint ítéli meg a méhész az egyes kaptártípusokat, ami az ő saját fontossági sorrendje. Ez alapján rangsorol. Amikor leírja az előnyöket, vagy a hátrányokat, akkor azt is aképp rangsorolja, hogy az adott dolog mennyire fontos neki. Jenő a szaporulatával az állóméhészetében ezzel a rendszerrel hozza ki az éveken át stabil árbevételét. Attilánál a vándorlás árbevétele és munkaigénye vélhetően hasonló árbevételt jelent. De az árbevétel is csak egy szempont. Mindketten a saját céljaiknak megfelelően fejlesztették szellemi és anyagi tőkéjüket. Amikor a másikat bírálják, akkor azt nem veszik észre, hogy a másiknak más dolog a fontosabb. A vita csak ezen van. Mindkettőnek igaza van a saját fontossági sorrendje alapján. A különbség ebben a sorrendben van.
Jó volt Geddekas összefoglalása. Adtam neki egy lájkot.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #476 Dátum: 2015. Július 30. 15:33 »
Irido!
Nagyon örültem a hozzászólásodnak.
Néztem ezt a "gigászok harcát", és arra gondoltam: az összes információt elmondhatta volna Jenő, csak a degradáló minősítést, és a személyeskedést kellett volna elhagyni.
Szerintem nagyon hasznos, amikor tapasztalt méhészek elmondják a technológiájukat, mert abból sokat lehet tanulni.
Méhcsaládszám/befektetett munka/kipörgetett méz... ezen van értelme agyalni, meg azon hogy méh és méhészkímélő technológiával tudjunk dolgozni. A Hunor 12-es (vagy akár a 10-es) a súlya miatt sokaknak nem való, de lehet, hogy valakinek pont az NB-hez való lehajolgatás okozza a problémát...
Elcsodálkoztam Attila gyors váltásain: 4 év alatt a 3. kaptártípusoz eljutott... Én erre képtelen lennék. Nekem több idő kell, amíg nulláról indulva megtanulok egy technológiát. A Hunor 12-es nekem a derekam miatt szóba se jöhetne.
Üdvözlettel: Attila
« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 30. 17:05 írta ata67 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #477 Dátum: 2015. Július 30. 20:42 »
Attila!

Hidd el kérlek, hogy Kiváncsi111 a ma reggeli bejegyzésével nem akart téged froclizni, hanem DCplussznak szólt az írása.

Kiváncsi111!

Neked meg tudnod kellene, hogy azokról a méhészekről, akik közéleti feladatot vállalnak, olyan rosszindulatú pletykák keringenek, amit meg sem szabadna hallani, nemhogy elhinni. Ezt sajnos tapasztalatból tudom.

Kedves Fórumlakók!

A két méhész kolléga kiváló méhész és a vitájukban nagyon sok, sőt mindenki számára hasznos gondolat van. Olvasom és tanulom, hiszen két külön szemlélet szerint dolgoznak.

Kiváncsi111 arra gyúr, hogy egy méhész állóméhészetben mekkora mézmennyiséget tud termelni évente. Ez nyilván azzal jár, hogy az egy méhcsaládra eső mézhozam nem dönt csúcsokat, de a teli hordók száma nála magas. Vándorlási költsége nincs, de az állóeszköz értéke magas, méhcsaládszám magas.

Attila arra gyúr, hogy vándorméhészként az egy termelő egységre, egy méhcsaládra eső hozamot a kiváló minőség megtartása mellett maximálisra növelje és így csökkentse a vándorlás fajlagos költségét, növelje a méhészeti üzem hatékonyságát. Természetesen Attila kisebb méhcsaládszámmal dolgozik, mint Kiváncsi111, de az ő éves üzemi eredményei se rosszak.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #478 Dátum: 2015. Július 30. 21:22 »
Mindenkinek a megnyugtatására közlöm, hogy Kivancsi 111-el felhőtlen jó a kapcsolatom.
Ezen semmit sem változtat a kemény kritikája.
Ettől sokkal nagyobb beszólásokat is simán eltűrök, viszont zavar ha valótlan dolgokat írogatnak rólam, de ezt már kitárgyaltuk, és én lezártnak tekintem a dolgot.
Szerintem jó meccs volt, okuljatok belőle.
A kaptár és keret kérdés témája szinte nekünk magyaroknak téma csak.
Amerikában, Svédországban és most sorolhatnám az országokat ezzel senki nem foglakozik.
Ha valaki méhészkedni akar, nem sok választása van ezekben az államokban.
Nálunk NB-ből van 15-18-24, hideg, meleg, fészekmézkamrás, és a meleg építményűt még konténerbe is szívesen teszik.
Ettől vagyunk mi magyarok különbek.
Állandóan fifikázunk, mert a fajtánkban van.
Én nem érzem, hogy a fekvő kaptáraknak leáldozott, nincs bennük fejlődési lehetőség, és egy maradi ósdi kacat csupán.
A technológia fejlődésével még hosszú ideig versenyképes kaptár lesz.
Zalában 1.300 fekvőről tudok,egy méhész tulajdonában.
Még szaktanácsadóként voltunk nála, hát mit mondjak, ott is lehet tanulni.
Az eredményei pedig nem szégyellni valók.
Nézzük meg mekkora a lépfelülete a 18-as NB-nek.
Abban gondolom nincs vita, hogy 10 Hunor lép felülete megegyezik 7 NB-vel.
Tehát 2 Hunor fiók plusz 1/2 NB méztérnek (egy kicsivel kevesebb) felel meg.
Ez 40-45 kiló méz befogadására alkalmas, szerintem nem rossz.
Természetesen ekkorát nem lehet pergetni, mert van fias is.
A nagy eredmények serkentő pergetéssel, vagy fiók közléssel érhetők el.
Nagyernyei Attila


Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #479 Dátum: 2015. Július 30. 22:20 »
Ez tényleg jo vita volt dőlt az imformácio. És mégsem anyázott senki sem nincs dá dázás forumrol kitiltás stb. Pedig itt ember ember ellen harcolt. A hunor és a nagyboci képek magukért beszélnek.
Üdv:robi