Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560575 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #435 Dátum: 2015. Július 28. 10:59 »
Így van, robi 75! Tudod te, hogy fér el a 10 keretes Hunorban egyszerre el a telelő élelem és a fiasítás...:-) Amíg nem olvastam Ernő bácsit, addig nekem is olyan gondjaim voltak mint Attilának. Aztán egyszer, nem kétszer voltam D.L. tiszavasvári méhész előadásán majd egyik után váltottam is néhány szót vele és ezek hatására sikerült a fejemhez kapni... (Csak halkan jegyzem meg, hogy kíváncsi 111 előadását is hallgattam, és olvastam is a cikksorozatát a szaklapban.)
Én már most "lógatom a lábam", mert ugyan némi minimális segítséggel, de a családjaim az etetés mellett betelelik önmagukat. Nálam a bőséges telelő élelem még sohasem volt gátja a tavaszi fejlődésnek, sőt az az alapja. Az a legjobb tavaszi serkentés. Ha marad, akác előtt a két szélső "mézes", nem pörgetem ki. A későbbi szaporulat, a kölyökcsaládok kapják. A méhcsaládok természetes összehúzódási és terjeszkedési iránya mindíg a függőleges, már csak a hőgazdálkodás szempontjából is. A családnak mindíg a feje fölött van a méz és ezt melegíti, ez után vonul felfelé a kaptárban. Érzi, hogy bőség van a "spájzban" és megfelelő virágportartalék ill. gyűjtés mellett nem spórol a fiasítással. Soha nem aggódom, hogy nem elég nekik az élelem és nem etetek tavasszal. A családok fejlődése automatikus, dinamikus.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #436 Dátum: 2015. Július 28. 11:06 »
Hááát, lehet valamit elrontottam?
Nézem a Hunor hirdetéseket, visszacsinálok mindent.
Huhh!
Most fejeltem le a monitort!
Feleségem azt mondta akkor elválunk, többet nem pakol.
Tehát maradok az NB-nél.
Üdv. mindenkinek!
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #437 Dátum: 2015. Július 28. 11:10 »
 :D

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #438 Dátum: 2015. Július 28. 11:41 »
Szép napot! :)
Etetésről: Első méhtartói betelelésemnél elfogadtam azt az állítást, hogy 16 -20 kg telelő élelem kell. Hát igencsak teletöltettem a H/12-es 10 keretre szűkítet, erősen szigetelt, takart családjaimat élelemmel.
Kezdőként nem rendelkeztem elegendő lépkészlettel, ezért tavasszal pergetnem kellett a fele – fele arányú „mézet”, hogy az anyának legyen helye a petézésre.
 Az elmúlt években 12 – 14 kg körüli élelemmel teleltettem be, így is volt élelem bőven tavasszal. Tapasztalat, hogy a téli havi fogyasztás 0,4 – 0,6 kg. Az is igaz, hogy az időjárás igen kegyes volt az elmúlt teleken.
Téli élelem mennyisége sem fekete - fehér, mint az életben általában semmi. Sok dologtól függ a téli élelem szükséglet. Takart, szigetelt családok fogyasztása más mint egy huzatos, szigeteletlen kaptárban lévő családé.
Napokban végeztem el az előírt ellenőrzést! Amit a fészekben tapasztaltam; - átlag 9 db. kiterjedt keret fiasítás, keretenként 10 cm körüli fedett mézkoszorú.
Melyik a legjobb kaptár! Ez örök vita! De valahol csak van igazság!
Talán ott, hogy mindenki a saját lovát dicséri.
Szerintem a Hunor12  ;), mert a többit nem ismerem.
Azért az fontos! A méhek melyik lépméreten!? Mekkora lépfelületen tudnak a legjobban fejlődni!? Erre a kérdésre talán Jenő és Attila tudja legjobban a válasz.
Másik nem elhanyagolható kérdés, ki – mi módom végzi méhészkedést. Erre a kérdésre pedig mindenkinek magának kell megtalálni a választ, és úgy választani kaptárat.
Üdv. Misi

« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 28. 11:49 írta bekesm »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #439 Dátum: 2015. Július 28. 16:06 »
Nálam van hunor és nb párhuzamosan üzemel mind a kettő. Tavaszi fejlődésbe nem igazán látok külömbséget. Természeten olyan népes családokkal igyekszek télbe menni amit ki lehetne dobni repcére nyugotan. Magyarul 9 léputca oldal takarás felejtős nincs hova tenni. A gyengébb vagy közepes családok amit össze kell huzni tavaszon öt hat keretre azok nyilván az nb lépen jobban érzik magukat. Amugy meg mindegy a feles is jo. A termelés alapja az erős család a kaptár kérdés másodlagos technikai jellegű. Pl attila megunta a lomolást így fekvőzik. Én meg meguntam általában a kaptár pakolást így ifa konti és odébb állok. Lehetett volna tolnai is de én nem akarok nb lépeket söprögetni kontiban aztán adogatni lefele meg felfele akkor inkább talajon maradok nem tornázok. De kinek a pap kinek a papné nem lényeg a mi fontos az az erős méhcsalád arra kell törekedni.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #440 Dátum: 2015. Július 29. 00:40 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 03. 22:04 írta kivancsi111 »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #441 Dátum: 2015. Július 29. 07:21 »
Kivancsi 111!
Akár sértő is lehetne írásod, de nekem az átlagtól magasabb az ingerküszöböm, mivel az OMME-ban edződtem.
Én meg azt szeretném veled közölni, hogy a Te technológiádon is rengeteg javítani való van.
Ha egyszer meghallgatnál, nem csak azzal vádolnál, hogy nem értek hozzá, minimum 30%-al több mézed lenne.
Ezen az úton kéne továbbhaladnunk.
A szép családjaidat videózhatod, fényképezheted, de kíváncsi lennék a teljesítményedre.
Méhészeted háromszor akkora mint az enyém, és az eredményed?
Nem kell elmondanod itt nyilvánosan, de maradjunk abban, ha az én macerás módszeremet használtad volna, még egyszer ennyi mézed lenne.
Ettől kezdve kár vitatkozni.
Biztosan az sem másodlagos szempont, hogy ki mennyit dolgozik a méhekkel, de nekem ez nem szokott gondot okozni.
Valamikor egy közeli felvásárló híresztelte, hogy mennyi akácmézem termett, és pont abban az évben gyenge eredmények lettek.
Attól kezdve lógtak a méhészek a nyakamon, de senki nem mondta, hogy nem értek hozzá.
Buchinger amikor a telephelyemen meglátogatott, annyit mondott, ilyent még senkinél nem látott, pedig elhiheted sok méhészetben járt.
A váltáson 5 évig rágódtam.
Ha Hunor méhészetben járok, mindig fáj a szívem, de nem a derekam.
Most annyira visszafejlődtem, hogy 100 méhcsaláddal kevesebb van NB-ben, a hordóim meg nem üresek.
Legnagyobb butaságnak azt tartom ha valaki az eredményével dicsekedik, viszont azt sem tűröm ha lefikáznak.
Akkor egy kicsit szakmázzunk.
A 12-es Hunornak óriási a fészke, ezért akácon katasztrófa!
30%-al kevesebbet gyűjt mint a 3X10-es!
Rengeteg az álcád, a család egy része otthon csücsül.
A 10-es Hunort is csak akkor lehet megdolgoztatni igazán ha a fészkét korlátozod.
Tudom neked marhaság a szűkítés, meg az anyakorlátozás.
Ez a két dolog összességében 30%-al több akácmézet eredményez, de van aki szerint 50%-al nőtt a teljesítménye, mert végigcsinálta tavasztól azt amit Te elutasítasz.
Ja és a 70 családból akác előtt csinált plusz  tízet, amitől ugyanannyit pergetett mint a törzsállományától.
Biztosan az én módszeremtől is van jobb.
Édesanyám mindig azt mondta:
Fiam inkább irigyesed legyen, mint sajnálód.
Írásodnak azt a részét továbbra sem értem, amikor egyik sorban azt írod, hogy a sok élelem gátat szab a fejlődésnek, most meg azt írod, hogy léctől lécig fias.
Hidd el NB-ben is van ilyen, de ez az én pályám, arra Te nem vagy kíváncsi.
Nagyernyei Attla

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #442 Dátum: 2015. Július 29. 07:40 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 03. 22:04 írta kivancsi111 »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #443 Dátum: 2015. Július 29. 08:13 »
Kivancsi111!
Mondom én, hogy az irigység!
Elpusztult az állományom?
Akkor nyugodt vagyok!
A Földön túli méheim is gyűjtenek.
A méhészetem egy forgalmas út szélén van.
Most is kérdezik mi lett a méhekkel, mert nincsenek ott?
Napraforgón vagyok még velük, és a közelben vannak így kényelmesebben végre tudom hajtani az atkairtást.
A Hunor méhészetemet 3 méhész vette meg,ha kíváncsi vagy nevükre elküldöm.
Azóta is megvannak, méhészkednek velük.
A rajládáimért harcoltak, a tartalék fiókjaimat ide a faluba adtam el.
Eddig egy méhcsaládot kaptam, Várkonyi János gyönki méhésztől, ajándékba mert átálltam.
Én viszont tavaly 43-at ajándékoztam, olyan méhészeknek akik bajban voltak.
Idén ötöt.
Erről ennyit.
2010-ben adtam el, de már előtte rendeltem rajokat.
Másnak is annyiért adták a méheket, nem alkudtam.
Mindenre hajlandó vagyok válaszolni, de valótlanságokat ne állítsanak rólam.
A kaptárakat nagyon drágán vettem, 21.000 Ft-ért.
Hahn Misi ebből az udvarból kivitt néhány mázsa mézet, nem gondolom, hogy ő mondta volna, hogy nem értek a méhekhez.
Akkoriban az átlagokról is szoktunk beszélgetni, jó feljegyzései vannak kérdezd meg tőle.
A témát folytathatjuk, de csak valós adatokat, és dolgokat írogass.
Azt hallottam, hogy hallották valakitől, és kíváncsi voltam, hogy mit hallottak, erre nem vagyok vevő.
Csak a tényeket szárazon.
További szép napot!
Üdv:Attila


Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #444 Dátum: 2015. Július 29. 08:52 »
Hát nem tudom,hogy nálatok ez,hogy működik,de nálunk még mindig a bogarak hordják a nektárt (már amikor nem vegyszerezik le őket),nem a kaptár…bár feszültség levezetésnek nem rossz egy kiadós veszekedés a kaptártípusokról. ;)

Természetes,hogy mindenki a saját lovát dicséri…ha nem lenne vele megelégedve,akkor már rég túladott volna rajta…

Végül is a sikeres termeléshez sok egészséges bogár kell,ha ezt csak egyféleképpen lehetne elérni,akkor a többi módszer már nem létezne,szerintem. (+ jó legelő,no meg normális idő,lehetőleg mindhárom dolog egyszerre legyen adott).
Én részemről szívesen olvasom,hallgatom a különböző típusokkal kapcsolatos gyakorlati tapasztalatokat. Szívem szerint mindegyikből tartanék pár darabot,pusztán kíváncsiságból,de ezt inkább akkorra halasztom,amikor már nagyon rá fogok érni….
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #445 Dátum: 2015. Július 29. 09:57 »
Az igen lövitek egymást! De ebből is lehet tanulni szemezgetni egy kicsit. Ha nem baj így messziről csak írnék véleményt. Nekem a kontiban ami egy ifán ücsörög 3×10 es hunor van. Mivel kis méhéhész vagyok könnyen odébb állok és könnyebben találok elég legelőt a méheimnek.  30 km es körben ötször álltam át de április 9 től a dohány elejéig szinte folyamatos hordásban voltam. Akácon kéterdőben voltam a második az olyan volt hogy kisütött a nap két napra és ujra megdobták a hunor fiokot. Én az anyát 1 fiokra korlátozom kétszer függesztek a méztérbe a harmadik csapolásbol kölykök készülnek. A rács dick rubisan rádobva az also fiokra . A dohány az kapufa lett nem baj belefér kihasználtam a szünetet atkairtásra.  A napra érdekes volt paraszt hajszálon mulott a siker. A dohányos helyem 30 km rre öt hat felhő szakadást kapott. Sivatagi homok.a közelben lévő napra táblák beindultak hunor fiok megdobva. Pergetés fészek rendezés majd hazajöttem e ho elején kötött talajra pár száz ha naprára. Itt az időjárásnak megfelelően vontatottan megdobták a fészket( amihez a rendezésnek köszönhetően nemigen kell nyulni csak rontanék rajta) meg kb 10 kg a mézterekbe. Én a naprákon mérgezést mászkálást nem tapasztaltam. Most ujra odébb álltam egy fél orányira a susnyásba mert egy szép junius elején vetett rövid tenyészidejű napra most kezdett pattogni nem tom ad e valamit szép ovatosan most már majd kiderül.  Na ezt megtudom csinálni 1 ifával 50 családdal többel nem sokan vagyunk. Ez kicsiben is elég intenzív de így volt tervezve és még mindig tart. Ennyit magamrol. Ebből kifolyolag a fészken belüli anyakorlátozás nálam szoba sem jöhet. Az 1 virág kihasználására tényleg kiválo. Szerintem kiváncsi 111hatalmas álloméhészetében emberfeletti munka lenne és rendkívül kockázatos a családokra nézve. Szerintem a 2×12 hunor állo méhészkedésre ugy jo ahogy van. Intenzív vándorlásra már nem használnám.
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #446 Dátum: 2015. Július 29. 10:40 »
Kaptárvitába nem szoktam beleszólni, mert az a véleményem, hogy nem a kaptár hordja a mézet, hanem a méhcsalád. A méhcsalád meg a méhész tudásától és céljaitól függően olyan amilyen, és termel annyit, amennyit.

No meg egy kis szerencse is kell hozzá, ugyanis akármilyen bomba családja is lett volna idén egy gödöllői méhésznek, ha az eső elmosta az akácát. Ugyanakkor Somogyban meg Szeged környékén 5 éve nem pergettek ilyen jót az állóméhészek akácon, mint 2015-ben.

A kaptárvita lényege, hogy ki mennyit szeret dolgozni. Minél nagyobb a lép, annál kevesebb a meló vele. Ismerem az összes lehetséges lépméretet 12 cm-től a 48 cm-esig (magasságot értem a méreten). Tény, hogy még az NB méret is munkaigényesebb a 48 cm-eshez képest, mert ott nem kell szűkíteni sem.

Viszont van egy törvényszerűség, ami szerint minél kisebb a lép, annál jobban le tudja a méhész rabolni a méhcsaládot és minél nagyobb, annál kevésbé. Tehát a nagy lép a család nyugalmát segíti, de nem a méhészt. Ha a méhész mégis nagyot akar alakítani, akkor a nagy lépen is be kell avatkoznia.

Örösi Pál Zoltánnak volt egy kísérlete, amiben összehasonlította a különböző családméreteket és a mézhozamot. A kísérletben 60 000, 40 000, 15 000 méhecskéből álló családokat hasonlított össze. A 15 000 méhecske etetésre szorult. A 40 000 méhecske megtömte a fészket mézzel és virágporral, a 60 000 méhecske bőségesen adott pergethető mézet.

TEHÁT AZ A LÉNYEG, hogyan tudod rajzás nélkül állandóan fenntartani a 60 000 méhecskét egy méhcsaládban a termelési szezon alatt. Ezen áll vagy bukik a termelés sikere.
Mi ebben a nehéz? Kérdezheti a kezdő méhész. Hát az, hogy amikor a méhcsalád eléri a 35 000 létszámot, akkor egészséges méhcsaládban azonnal indul a rajzási láz.

Tehát azok a méhészek, akik akármilyen lépméreten, de rendszeresen jó pergetési eredményeket tudnak produkálni, azok tudják, mit kell tenni ahhoz, hogy a 6-7 kg méhecske ne 3-4 rajba szóródjon szét a világba, hanem egybe maradjon és termeljen. Ennek a tudásnak Jenő és Attila is egyaránt birtokában van. Ezért kedves fórumlakók, ne a kaptárvitára figyeljetek, mert ez ugyan látványos, de az igazi titkok nem ebben vannak.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #447 Dátum: 2015. Július 29. 10:57 »
Így igaz. A kaptár kérdés egyénhez, vidékhez igazodó másodlagos, inkább technikai jellegű kérdés.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #448 Dátum: 2015. Július 29. 12:13 »
Ami itt néhány utóbbi üzenet tartalmát illeti, az már kimeríti a "kaptárvita" fogalmát. Nem örülök neki.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #449 Dátum: 2015. Július 29. 13:23 »
Sziasztok!
Ne ijedjetek meg én bírom, és egyáltalán nem sértődtem meg.
Nem sztárolom az NB 18-at, ezt senki nem olvashatja ki a sorok közül.
Nekem ez jobban passzol a stílusomhoz, és nem több.
Viszont amit tovább feszegetnék, az anyakorlátozás.
NB-ben vagy Hunorban 5-6 keretre való korlátozás meg sem kottyan a méhcsaládnak!
Sőőőt!
És itt jön a nagy félreértés aminek okát tudom, macerás az anyakeresgélés.
Tehát nézzük meg egy 30 kilós pergetési átlag után a két rendszer fészkét, de ide beemelném még dr.Cserényi Péter alacsony keretes rakodóját is, hogy legyen teljes a kép.
Azért nem tudnak ezzel hasba akasztani, mert ha valaki többet kísérletezett az anyák korlátozásával, azelőtt megemelem a kalapom.
Tehát a végpergetésnél ha NB-t vagy Hunort 5-6 keretre korlátoztam általában 1 kerettel volt csupán kevesebb fiasom, de sokszor mind az összes!
De milyen fiasok??????
Ezek igazán léctől-lécig, még a kötősejtekben is fias volt, úgyhogy nem kell a duma!
Nézzük ha nem korlátozom a Hunor 10-est, akác végére mennyi fiasom van?
Általában 7-9 keret mert a két szélét mindig bemézezik, de sokszor a fészek 2-3 lépét is, valamit komoly mézkoszorúk vannak, és csak tenyérnyi fiasuk!
Itta a nagy szakmai tévedés!
Sokkal nagyobb felületű lesz a fiasítás anyakorlátozásnál, az 5-6 keretben mint a 7-8-ban,ahol szabadon kószál az anya.
És nézzük az alacsony keretest!
Ott doktor Úr 1 fiókra korlátozza az anyát, és akác végére lehet mind a 10 keret fias.
Ez éppen 5 NB!
Kevés ez?
Sok előadását hallgattam, ez tetszett, de nem puncsolok tovább.
Ami jó az jó.
Tehát egy szó mint száz az anyakorlátozást, ha időben és ésszel csinálják a méhcsaládok nemhogy nem esnek vissza, erősebbek lesznek!
Persze ha valaki repce közepén már korlátoz, és két akácon így dolgoztat, majd Nógrád megyében a pergetés után engedi szabadon az anyákat, ők megnézhetik napraforgó végén az állományukat.
Itt nem erről van szó!
Remélem ennyire nem néztetek pancsernak, én örülök, hogy szakmai úton is ütköztetjük véleményünket.
Mikor gyűjt a legtöbbet a méhcsalád?
Ha sok a kijáró méh.
Milyen állapotban van a legtöbb kijáró méh?
A rajállapotban.
Ezt, hogy lehet a legjobban megközelíteni?
Ésszerű anyakorlátozással.
Ez sok munkával jár?
Igen, rengeteggel, de utána a pergetés is.
Aki ebből nem ért, máshogy nem tudom elmagyarázni.
Ha pedig valaki fenti elmélkedésemet kioktatásnak okoskodásnak vette, neki azt tanácsolom, próbálja ki.
Akinek eddig megmutattam, vagy elmondtam, hogy mit mikor csináljon, még egyik sem mondta, hogy nem érte meg.
Üdvözlettel:Nagyernyei Attila