Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560540 megtekintés
*

gewi

  • **
  • 78
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #420 Dátum: 2015. Július 22. 21:29 »
Pont erről beszélek én is. Kapok válaszokat a kérdéseimre, csak az a baj, hogy nincs két egyforma válasz.
Abban viszont mindenki egyet ért, hogy bomba erős családdal lehet csak eredményt elérni, legyen az bármilyen kaptár. Nem azt mondtam, hogy a világ legegyszerűbb kaptárja, hanem azt, hogy számomra egyszerűbb.
És mivel a világon a rakodó kaptár az uralkodó kaptártípus, bizonyára nem vagyok ezzel egyedül.
Sokat olvasom Őrösi könyveit, néha még azt is hiszem, hogy értem miről van szó.
Biztos vagyok benne, hogy igazad van, és azért nem látom át a fekvőt mert kevés a tapasztalatom.
"egyszerű fészekfordítással televágták mint a .sz..... ! "  Értem én, hogy felcseréled a fészket a méztérrel, de azért az mégiscsak más lenne, ha valaki megmutatná, hogy: hülyegyerek ezt a lépet ide azt meg oda tedd, és akkor ez meg ez fog történni. Erre azért rámegy pár évem mire magamtól rájövök. Csak állok a kaptár előtt, vakarom a fejem, hogy akkor mit is, meg hova kéne rakni, hogy mindenki boldog legyen?
Rakodónál meg méztér le, üres fiók fel, a tetejére meg vissza a fiók. Nem tudom, de egyszerűbbnek tűnt, meg gyorsabban is végeztem vele.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 22. 21:50 írta gewi »
Nagy Zoltán

*

gewi

  • **
  • 78
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #421 Dátum: 2015. Július 22. 21:38 »
Időközben kaptam Tőled is egy választ Belphegor.
Köszönöm a biztató szavakat.
Érzem én hogy Robi is segíteni próbál.
Alapvetően mindenki nagyon segítőkész ezen a fórumon.
A kitartásommal nem lesz gond, remélem a méheim is elég türelemmel lesznek hozzám.
Azt mondják sokat kibírnak, lehet, hogy még engem is.
Nagy Zoltán

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #422 Dátum: 2015. Július 22. 21:38 »
Akkor is rá fog menni pár éved, ha a gyakorlatban is megmutatja valaki a módszereit. De az is csak egy bizonyos ember módszere...:-) Emellett is sokat vakarhatod még a fejed. :-)
Ehhez kell a kitartás, a sok munka, a rengeteg idő és a pénzről már nem is beszélve.  ;)
Olvass vissza ebben a topikban is. Ahányan vagyunk, szinte annyi féle típussal méhészkedünk de egy keretméreten belül is ki ennyi, ki annyi kereten tartja a családjait...:-)

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #423 Dátum: 2015. Július 22. 23:52 »
Gewi!

Ezt írtad:
Csányi Antal azt írta nekem az utolsó hozzászólásában, hogy Nb kaptárban lett nagy méhészetük. Hát erre nagyon kiváncsi lennék hogyan zajlott az átállás.

Az átállást tényleg nagyon egyszerű ha Nb kereteid vannak.
Mivel az Nb-nek a hunornak és a fél Nb-nek egyforma a szélessége csak egy jó fűrészre van szükséged.
Mi így csináltuk az Nb-ről a hunorra az átállást:
Kora tavasszal-az első családok februárban át lettek szabva mert jó idő volt-új kaptárt a régi helyére tettük és az üres kaptárba beráztuk a méheket.A kereteket elvágtuk,kaptak egy új alsó lécet két szöggel és a család vissza kapta a saját
kereteit.
Korán tavasszal az NB aljában nem igazán van  méz és fiasitás,így csak a viaszt kell kiolvasztani.
Ezzel a művelettel egyből meg volt a szűkített fészek.
Agregátorunk sem volt azt is úgy béreltük.
A plusz kereteket otthon még egyszerűbb volt átszabni.
Nekünk abból is sok volt,mert az NB-t is otthon pergettük.
Fél NB még egyszerűbb mert egy keretből kettő lesz.
Majd egyszer leírom a hunorról a langstrotra való átállást.

Csányi Antal


« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 23. 08:18 írta Csányi Antal »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #424 Dátum: 2015. Július 23. 01:30 »
 Szia
« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 23. 01:59 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #425 Dátum: 2015. Július 23. 06:31 »
Majd egyszer leírom a hunorról a langstrotra való átállást.
Szia Anti!

Ha lesz lehetőséged, engem érdekelne egy Hunor vs. Langstroth összehasonlítás gyakorlati szempontok alapján.
Előre is köszönöm!

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #426 Dátum: 2015. Július 24. 14:39 »
A hungarocell rakorókaptárakról mi a véleményetek?
 Jó drága az biztos.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #427 Dátum: 2015. Július 24. 16:36 »
Nem tudom nekem nincs. De annyit mondhatok ha nekem az lenne a java össze vissza tört volna már a sok kocsira le fel dobálásba vagy pakolásban. ;D
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #428 Dátum: 2015. Július 24. 20:13 »
Strapabíró, ha a legsérülékenyebb része, tehát az alja és teteje fából van.

A kijáró környékét szeretik szétrágni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #429 Dátum: 2015. Július 24. 20:29 »
"A hungarocell rakorókaptárakról mi a véleményetek?"

Sajnos a mostani fa kaptárakról sincs nagyon jó véleményem, gombás alapanyag ból a leggondosabb kezelés ellenére is 3-4 évet bírnak . Agyaltam én is valami alternatív anyagon a fa pótlására. De mint a vásárokon látható a gyártók egyre jobban ráálltak a témára.
Nem szeretik jobban az egerek a hugarocellt mint a fát?

Üdv. jani bátya

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #430 Dátum: 2015. Július 27. 21:51 »
Kellemes estét kívánok!
Gondolom mindenki kipergette a napraforgót.
Ezzel egy időben a fészkek "méztelenítését" is elvégeztétek, és sötétebb színű lépekkel (1-2) megtűztétek a családokat.
Erre azért van szükség, hogy az anya ismét ki tudja terjeszteni a fiasítást, mert most kell igazán nyomni a "pedált"!
A most lerakott peték nagy részéből lesz a telelő népesség.
Virágpor és friss nektár, aminek híján serkenteni kell.
Nem kell nagy adagokban nyomni a családokat, mert akkor ismét kiszorulhatnak az anyák.
A szolidágó (aranyvessző) ebben az időszakban valóban aranyat ér.
Nekem a Hunorral ilyenkor gyűlt meg a bajom igazán, és talán ez volt váltásom fő oka.
A fészek full fias, a méztérbe meg félig-háromnegyedig mézes lépek.
A betelelésre ezt úgy kellett összevadászni, hogy a fészekben legyenek a szép, telelésre alkalmas fészek lépek.
27 év után untam meg a folyamatos léprendezést.
Ehhez képest az NB a nyugalom szigete, de az 1/2 NB is sokkal méhészkímélőbb.
Az NB-ket ebben az időszakban már mérsékelten szűkítem, 10-12 keretre, és a fészken kívüli lépeket nem takarom.
Ezzel azt érem el, hogy a bennük lévő mézet (ha kell felkarcolom) behordják a takart részbe, az-az a fészekbe.
A Hunornál ez kész őrület.
Ott is meg lehet csinálni, de ötször akkora munkával.
Gondolom most a Hunorosok nem értenek velem egyet, de ez nem is erről szól, hogy mindenkivel egyet értsünk.
Annyit kérdezek tőlük, hogy most átlagban 7-8 fiasnak illik lenni, akkor hova kerül a betelelésre szánt méz?
A méztérbe.
Ezt kell majd csomagolniuk, amikor én már a lábam lógatom.
Ja és tudnak olyan aranyos dolgot a fészek rendezése után, hogy átülnek az üres lépekre, a fészken kívül.
Ez a csúcs.
Mindig volt egy 8-10 családom amelyik kibabrált velem.
Ott nem maradhattak, mert éhen pusztultak volna.
Az atkagyérítés nagyon fontos.
Ma is kérdezték tőlem a lámpabeles Taktikos csodát.
Nem használtam soha, és nem is fogom, amióta az egyik kollégánál láttam a lámpabél alatt elhalt fiast, meg milyen lett alatta a lép, és a lefedett mézkoszorú.
Szerintem a papírcsíkra itatott amitráz kicsit kíméletesebb, de ezt döntse el mindenki maga.
Jó lenne valami új atkairtó készítmény, de az is lehet, hogy ezzel szabályozzák a méhészek, és a méhészetek számát.
Ha nem kellene folyton küzdenünk az atkával, nem tizenkétezren, hanem ötvenezren volnánk.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #431 Dátum: 2015. Július 27. 23:43 »
Szaia Attila! Én ugy szoktam hogy már napra előtt rendezem a fészket világos lépek fel zsemlék le. Helyére kerül minden így várom a naprát. Utánna tényleg cumi a fészek rendezés. Hál istennek megszorították a mamit rendesen. A szélső keretek 2 vagy négy majdnem full de a lényeg hogy a 6-8 fiasom is csinos fedett mézkoszorus. Két harmada fias a kereteknek de nem is kell több. Ezt az idillikus állapot nem jön létre ha napra kezdetére nem rendezem a fészket. Egy világos keret és el van rontva az egész ott megáll a mami a többit meg telirakják. Szoval igazad van utánna már tényleg szívás.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #432 Dátum: 2015. Július 28. 01:19 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 03. 22:05 írta kivancsi111 »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #433 Dátum: 2015. Július 28. 09:26 »
Kivancsi 111!
Az én Hunorjaim, és az országban Hunorral méhészkedők 95%-ának 10 keretes a fészke!
Ez nem ugyan az a rendszer mint a Tied!
Ég és föld a különbség.
Kíváncsi lennék, ebben hogy fér bele 12 fias?
De nem kötekedni akarok, tudásodat mindenki elismeri, de valótlan dolgot is állítsz rólam.
Én nem érzem úgy, hogy visszafejlődtem volna.
A derekam nem fáj, a vándorlások alkalmával nem a seduxen az első amit keresek, bárhová lerakhatom az NB-ket nem dőlnek fel, nappal is tudok híggal etetni, és 30%-al kevesebb méhcsaláddal is hozom az eredményeket... sorolhatnám.
Most ne csapkolódjunk az átlagokkal, mert minél nagyobb a méhészet, annál kisebb az egy méhcsaládra kivetített átlag.
Én a Hunorosokat nem bolondítottam soha, mindig azt vallottam(most is) hogy a legnagyobb szakértelem kell hozzá.
Néhai Zoltán Béla bácsi intelmeit megfogadva, késő ősszel kivettem azokat a kereteket, ahol az utolsó fias kikelt, és szép mézest tettem a helyükre.
Téli veszteségeim a 32 év alatt összességében 5 %-alatti!
Volt sok nullás is, de voltak gondjaim is.
Télen, favágáskor a kaptáraimra  döntötték a fákat , de azok akik tették, nem voltak olyan értelmi szinten, hogy vitázzam velük.
Kisebbségi érzésem támadt, és nem akartam tovább fokozni a feszültséget.
Saját hülyeségem is volt, de abból is tanultam.(alacsony hőmérsékleten füstöltem, de erről írtam)
A szűzlépeket nagy részét gyönyörűen bepetézték a napraforgón, de nem gondoltam, hogy ezt le is kell fotóznom, hogy elhidd, semmit nem vágtam ketté!
Azért a 12 keret fiasodat szívesen megnézném.
Én azt bánom, hogy nem jó 10 évvel előbb fejlődtem vissza, mert mostanság arra is van időm, hogy leüljek egy
"NagyBoci" tetejére és nézzem milyen szépen dolgoznak a méheim, mialatt Te pakolászol.
Itt a megyénkben nem túl messze, van egy alacsony keretes rakodós, nem Hunoros.
Egyszer megműtötték a kezét, mert az ujjait nem tudta kinyitni.
A műtét sikerült, most nem tudja becsukni, és ez nem vicc.
A szöktetést mindig irigyeltem.
A mézterekkel való bővítés lehetősége nálam nincs.
Nem kell szűkíteni, marhaság?
Mindenki maga döntse el, hogy űzi ezt a gyönyörű szakmát, de a jótól is van jobb, még a kíváncsitól is!
Én átlagos méhésznek tartom magam,de eredményeimmel soha nem vagyok megelégedve.
Mindenki azt mondta elkéstem az anyakorlátozással.
Majd teszek fel képeket, hogy azért nem gáz a visszafejlődött állományom.
Ha mindketten lógatjuk szeptember közepétől a lábunkat, akkor nincs semmi különbség?
Ez így van rendjén.
A végére hagytam, ezt írod.
"A tavaszi fejlődés gátja a sok megmaradt élelem,... majd lejjebb így folytatod
a fészekre zsúfolt néppel beérleltetem a cukrot télire a kikelő fias helyére."
Majd tavasszal ezt kipergeted?


Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 28. 09:35 írta Nagyernyei Attila »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #434 Dátum: 2015. Július 28. 09:57 »
Na igen  gyakorlatilag a napfordulo után az így beállított fészekkel semmi gondom nincs. A méhek intézik maguk ezen csak rontani lehet. A fészek full fias? A méztér félig háromnegyedig tele? Olyan is van a konténeremben (3×10) . semmi baj jo család kiválo anya. Nem piszkálom kitelel két fiokon. Szépen mennek a méz után. Nincs gond itt se a méhek tudják a dolgukat. De ezeket egy fiokra kényszeríteni és telelésre alkalmas mézes kereteket vadászni nekik az ember feletti munka.
Üdv:robi