Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560803 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #975 Dátum: 2021. Március 11. 19:08 »
Annak akkor örülni kell, ha felétek mindenhol jók a méhek.
A sok jóból még sosem volt baj.
Ha esetleg arra gondolátok, hogy nálam gáz van, csalódást kell okozzak.
Amiket itt megosztottam veletek, azok vagy méhegészségügyi felelősök beszámolója, vagy én jártam a helyszínen.
Szeretném megkérdezni mindazokat akik itt vagy a Zöldön kritizálnak engem, hányan láttátok a méheimet?
Akik pedig nálam jártak azok általában kérdeznek tőlem.
És kitől szoktak kérdezni?
Már nem tudom, ki írta, ha jó sok mézzel telet a méhész akkor hova ez az aggódás?
Én erre azt írtam, hogy az NB most (és sokszor máskor is) előny.
Vagy már az a tétel is megdőlt, hogy a nagyobba több fér?
Kicsit gyúrjatok még fiúk.
A kollégám Hunor10-ben méhészkedik, már az 5. zacsit adta nekik.
A másik már a 4. lepényt.
Mind a kettő kiváló méhész, és jók a méhcsaládok (láttam őket), de az enyhe télben sokkal több volt a fogyasztás.
A sajátjaim nagyon jól állnak kajával, és a rossz időnek van egy óriási előnye.
Fogja a növényeket, a méhek meg fejlődnek.
Ma belenéztem 39 családba úgy, hogy felhúztam a pelusukat.
8-10-et lehetne bővíteni, 1-et szűkítenem kell, a többi pont jó volt.

Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #976 Dátum: 2021. Március 11. 20:02 »
"Szeretném megkérdezni mindazokat akik itt vagy a Zöldön kritizálnak engem, hányan láttátok a méheimet?"

No HAJRÁ! Itt a lehetőség! Már kértem ,hogy rakj fel képeket a családjaidról.

"Dicsekedj Te is!! Hagy "kritizáljam " már én is őket!

Ugyan már egyszer "besültél" vele. Azóta meg nem láttam képeket!
« Utoljára szerkesztve: 2021. Március 11. 20:06 írta oszkár »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #977 Dátum: 2021. Március 11. 20:53 »
Kedves Attila biztos is , hogy nálad sok a kaja ha kevesen vannak rá! Mint ahogy a múltkor írtad kicsik vagyunk mint a kis Vuk de sebaj fő , hogy van! A másik meg hogy nem mindenhol jók a méhek vannak kivételes emberek akiknél jók! Tényleg rakjál már fel képet . Rakok fel én is ! Hova bővíteni már a 3 keretről is bővíteni kell? 😳 azt hittem össze kell az ilyet rakni. 🤔 nem értem mi folyik itt!

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #978 Dátum: 2021. Március 12. 07:26 »
Idézet
A kollégám Hunor10-ben méhészkedik, már az 5. zacsit adta nekik.
Erről egyből egy b betűvel kezdődő szó jutott eszembe de azt nem illik ide leírni, és hát hogy mennyire "kiváló" a méhész azt döntse el mindenki maga. Nálam 0 db lepényt kaptak eddig a méhek, és nem is kapnak többet, pedig én is hunorban méhészkedem.
Idézet
Ma belenéztem 39 családba úgy, hogy felhúztam a pelusukat.
Én meg nem néztem bele egybe se, részint mert erre nagyon nem volt alkalmas az időjárás, meg egyébként is, minek. Attól hogy 3 naponta nyitogatja valaki a kaptárat még nem fognak jobban fejlődni.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #979 Dátum: 2021. Március 12. 07:36 »
Ma belenéztem 39 családba úgy, hogy felhúztam a pelusukat.

Nagyernyei Attila

1. Miért kell a pelus ? Nem szobatiszta kölyökcsaládok ?
2. Bekakáltak?
3. Túl itattad őket , nem tudták tartani a vizeletüket?
4. Olyannyira össze lettek szűkítve , hogy betojtak?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #980 Dátum: 2021. Március 12. 08:00 »
Sajnos Mekk, neked mostantól Nyekk!
Ha zülleszteni jöttél, azt eltévesztetted.
Menj a Zöldre vissza, ott ez a duma menő.
Visz lát!

Nagyernyei Attila
Klubvezető

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #981 Dátum: 2021. Március 12. 10:33 »
Azért ez a bővítés egy kicsit durva !

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #982 Dátum: 2021. Március 31. 14:02 »
Méhésztársak! N.Attila! és mindenki másnak köszönöm a jótanácsokat! Viszont részemről sajnálattal olvasom, hogy megy az állandó vita! Nem akarok sem beszállni sem ecsetelni de szomorúan olvasom! A kaptárkérdést úgy látom, hogy mindenki maga döntse el én részemről próbáltam egy rendszert mostanáig ami most éret meg bennem hogy nem tetszik! Ezért váltok és kipróbálok mást de senkijét és semmilyen típusra nem mondom hogy rossz, miért is lenne? mindenki maga döntse el milyennel akar méhészkedni ez sem tetszik akkor jön a következő ennyit szeretem volna leírni! A jótanácsokat bárkitől szívesen fogadom ez után is előre is köszönöm! Tisztelettel!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #983 Dátum: 2023. Március 25. 17:35 »
Kedves Méhésztársak!

Magyarországon könnyen elérhető mostmár az eredeti Dadant kaptár és Dadant keret!
Szabványos Dadant kaptárak olasz stílusban 25mm falvastagsággal. Dadant keretek 43,5x30cm 37mm vállszélességgel.
www.dadantmeheszbolt.hu <- webáruház, országos kiszállítással!
Kövessétek Facebookon: https://www.facebook.com/dadantmeheszbolt/

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #984 Dátum: 2023. Április 04. 15:26 »
Végigolvastam az egészet. Jenőnek kicsit nyers a modora, de már megszoktuk. Az ilyen vitákból lehet tanulni. Egyet felejt el mindenki. A szerint ítéli meg a méhész az egyes kaptártípusokat, ami az ő saját fontossági sorrendje. Ez alapján rangsorol. Amikor leírja az előnyöket, vagy a hátrányokat, akkor azt is aképp rangsorolja, hogy az adott dolog mennyire fontos neki. Jenő a szaporulatával az állóméhészetében ezzel a rendszerrel hozza ki az éveken át stabil árbevételét. Attilánál a vándorlás árbevétele és munkaigénye vélhetően hasonló árbevételt jelent. De az árbevétel is csak egy szempont. Mindketten a saját céljaiknak megfelelően fejlesztették szellemi és anyagi tőkéjüket. Amikor a másikat bírálják, akkor azt nem veszik észre, hogy a másiknak más dolog a fontosabb. A vita csak ezen van. Mindkettőnek igaza van a saját fontossági sorrendje alapján. A különbség ebben a sorrendben van.
Jó volt Geddekas összefoglalása. Adtam neki egy lájkot.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #985 Dátum: 2023. Április 04. 16:24 »
Mindketten a saját céljaiknak megfelelően fejlesztették szellemi és anyagi tőkéjüket.

 Ez 8 éve írodotott. Ajánlom d1d1 menjetek el mind a 2 méhészetbe de nehogy meg írjatok amit láttatok mert végleg ki lesztek zárva !

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #986 Dátum: 2023. Április 04. 18:44 »
Most miért kell piszkálni a rakodó kaptárról  visszaállt fekvős méhészt!?

Azért mert a "szellemi és anyagi tökélye" így alakult?
Nem vagyunk egyformák és kész!!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #987 Dátum: 2023. Április 06. 07:33 »
Neo.
Ide áthoztam a témát. Szerintem ez a tömbös kaptár működhetne, de úgy, hogy csak a méztereket tömbözik. A fészek mindig marad fixen lennt. Mindegyik alatt mérleg méri a kaptár tömegét, és ha a családok nagy része eléri a bővítendő tömeget, akkor beszúrnak egy méztér tömböt. Csak így sok olyan fiók kerül a pergetőbe, amiben kevés, vagy semmi méz lesz, a lemaradó családok miatt.
A rajzás nagy kihívás ennél, de ki vannak már tenyésztve olyan anyák (családok), amelyek alig rajzanak, és ezt még szerintem meg lehet fejelni azzal, hogy mediterrán vidéken meg lehet nevelni a termelő család anyját, ami így még kevésbé rajzik, mert azévi fiatal.
De ez csak egy elmélkedés, meg ne is legyen ilyen, maradjon az egyszeri kis embernek (méhész) is egy kis elfoglaltság. Amit én, meg mi meg tudunk csinálni, az a minél kevésbé rajzó hajlamú anyák (család) megszerzése és kitenyésztése. Írod, hogy milyen nagy fészektérfogatnál is húzzák a bölcsőt. Én meg tudok olyanról, hogy 10 keretes egységes keretméretű fészken nem húznak bölcsőt, legalábbis ha nem szorulnak be a kaptárba a méhek 2 hétre az eső miatt tavasszal. Annál már van akkora újra petézhető lépfelület a kelő fias által, aminek gondozási igénye maradásra bírja a családot. Az én 10 keretes hunor fészkemnél ez sokkal kevésbé van meg, de valószínű, hogy nálam is működhet a dolog egy kis szaporítás beiktatásával. Tehát a rajzás nélküli egyszerű üzemszerű méhészkedés.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #988 Dátum: 2023. Április 06. 09:16 »
Mortimer!
Nem állítom feltétlenül azt, hogy nekem van igazam a rajzó hajlamot illetően. 30 évvel ezelőtt megvettem egy öreg bogaras embertől a méhészetét. Neki nagyon sok 40 keretes NB kaptára volt. Nem rajzottak benne a méhek. Még olyan is volt, hogy akác után szépen maguktól leálltak. Én"persze" átraktam fél NB fiókokba a családokat. A négy fiók gyakorlatilag fiassal lett teli. Nem volt elég fiókom, azt gondoltam, kikel a fias, és hordanak a helyére akácot. De az akác az áttelepítés után szinte azonnal megjött (23 nappal a nagyon késői rügypattanás után). Nem volt helye a nektárnak. De nem húztak bölcsőt. Egyébként ezek nagyon sárga méhek voltak. El is tűntek a méhészetemből, és amikor ún. kárpáti méheket hoztam a Zsidei segítségével a méhészetembe, akkor jelentek meg nálam a rajok. Kis méhcsaládok, robbanásszerű fejlődéssel. Ezért én soha nem mernék nem osztott fészekkel méhészkedni. Az előbb utóbb megszorul a fészekben, és beindítja a rajzást. Fél NB-vel üzemszerűen megoldható a rajzásgátlás. Vakon, keret kihúzása nélkül.
 Jenő szokta mondani, hogy kétféle méhész van. Aki vesz, és aki elad. Van-e harmadik út? Igen van, ez az anya korlátozása. Az azonban krajnainál szerintem törvényszerű rajzás. Azért gondolom még, hogy az a járható út, amikor kihasználjuk a benne rejlő potenciált, mert lesz negyedik út is. Ez az atka. Vagy azért, mert maga az atka végzi el a gyérítést, vagy azért, mert az ellene való védekezés teszi ezt meg. Olyan atkairtók használata, ami viszi a méhet is. De ha egyik sem, akkor az atka által terjesztett fiasítást megölő vírusok. Vagyis az atka fogja beoltani azt a vírust, amelyik megöli az álcát, ezért elpusztul az atka szaporulata is. Ebből azt akarom kihozni, hogy a méhész feladata az, hogy biztosítson minden feltételt, ami a gyors tavaszi fejlődéshez kell. Lesznek még dolgok, amelyek ezzel szemben hatnak, nem nekünk kell mesterségesen fékezni az anyákat. Sokkal inkább a hatékony rajzásgátlási módszereket kell alkalmazni, már ameddig ez szükséges.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #989 Dátum: 2023. Április 06. 12:49 »
Neo.
Én meg azt nem szeretem, ha a mézes keretben van más is, mint méz. Akkor inkább addig szaporítok, míg le nem állnak a bölcsőhúzással. Persze így az a család kevesebb mézet hoz.
Az atkára talán megoldás lesz nálam az építtető keretem. Majd ősszel megírom, mit okozott.