Kaptártípusok összehasonlítása

• 958 válasz
  • 410317 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #945 Dátum: 2021. Február 02. 14:34 »
A méztereket most is rakosgathatjátok.
De hol vannak benne a méhek?
Általában a vágyaitokat szoktátok megfogalmazni, én pedig a valóságról írok, azt is vállalva ha nem jön össze valami.
Írásod első részére a válaszom a mellékelt képen.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

wr

• 622
« Válasz #946 Dátum: 2021. Február 02. 16:40 »
A valóságról én is írtam már párszor. Felemelem a 3. hunor fiókról a menekülőteret és alatta hemzsegnek a méhek. Az NB18-ban ami térfogatra még kisebb is, miért nem láttam soha ilyet, hogy a fészekkel átellenben lévő, legszélső kereten is folynak a méhek annyi van?
Talán azért nem, mert sosem fejlődtek fel odáig önerejükből, meg ahogy szoktam látni másoknál, segítséggel se.
Lehet ezen a korlátozás dolgon vitatkozni, mert részben mindenkinek igaza van. De az arány a lényeg, hogy adott népességhez képest mennyi a gyűjtő méh. Ha kevés a nép, akkor bizony korlátozni kell a fiast. A 3 hunor fiókos dolgot én sosem neveztem korlátozásnak mert nem az, inkább csak elválasztás, azaz megakadályozom, hogy mire eljön a pörgetés ideje, fiasítás maradjon a mézterekben. Addig viszont 2 fiókon van a fészek.

« Válasz #947 Dátum: 2021. Február 02. 17:20 »
Most jöttem rá, hogy ez meddő vita köztünk.
Sosem láttad a méheimet, és így mondasz véleményt.
Itt a vége.
Nagyernyei Attila

« Válasz #948 Dátum: 2021. Február 02. 18:19 »
" Ha kevés a nép, akkor bizony korlátozni kell a fiast. "

Köszönöm a megerősítést wr!
Ezt sokan így gondolják.

« Válasz #949 Dátum: 2021. Február 02. 18:47 »
Ezt most komolyan gondoljátok, vagy tényleg....mellékelt kép.
Nagyernyei Attila

« Válasz #950 Dátum: 2021. Február 02. 18:57 »
Adatok nélkül nem lehet egy ilyen kérdést megvitatni.

« Válasz #951 Dátum: 2021. Február 02. 19:12 »
Ezzel egyet értek.
Nagyernyei Attila

*

Bicska

• 557
« Válasz #952 Dátum: 2021. Február 02. 19:20 »
Bocsánat! Ez valóban meddő vita. Úgy gondolom,  hogy az anya korlátozását Attila az akác idejére írta. Buchinger Gyuri bácsi (akit sajnos személyesen nem ismertem) híres mondása volt, hogy akác idején a bokorban is jobb helye van a fiasnak, mint a kaptárban. A másik, amiről Attila ír, az a szűk fészek, ami nem egyenlő az anya korlátozásával. Szűken tartott fészekben táblás fiasok lesznek, mert az anya nem petézik minden felé, tekintve, hogy csak 1-2 lép áll rendelkezésére.

Az én technológiám is az, hogy annyira megszűkítem a helyüket, hogy a rendelkezésre álló méhmennyiség szépen takarja a kereteket. Tehát kevésbé terhelem meg a családot a hőfejlesztéssel. Mire kell figyelni? Legyen élelmük, és amikor szorulna meg a család, bővíteni kell, de csak 1-1 léppel. Nyilván, ez munkaigényes. Amit viszont nyerek vele, hogy egy közepes család is termelővé válik akácra, az erős pedig csapolható lesz, amivel vagy a gyengébbeket erősítem, vagy kis családokat készítek. Ami újfent tény, hogy NB fekvő az állományom nagy része. 4 db félkeretes rakodót tartok anyanevelésre.

Ami itt az érdekes kérdés az a hungarocell/hab/poliszrilol kaptár. Ezt használja Illés Sanyi barátom és hajdúszoboszlói barátaim is. Ebben az elérhető, ami fa kaptárban félkeretes rakodóban nem, a kocka fias. Mit értek ez alatt? Abban a fiókban, amiben a fészek van, csak fias lesz. Ezt én nem tapasztaltam, mert nekem fából vannak a fiókjaim. Kacérkodom a gondolattal, hogy veszek 1-2 darab hab kaptárat, mert szemmel láthatóan gyönyörűen fejlődik benne a méh, és kevésbé van kitéve a külső hőingadozásoknak. Később esik szét a fürt, ha pedig már felfűtötték a fészket, nem akad meg a fiasítás ha jön egy hirtelen rossz idő. Ami zavar benne, hogy ha tönkrement, akkor termelem vele a le nem bomló hulladékot. Bevallom, ez erősen visszatart tőle. Az eredményessége azonban tény, akárcsak az akác alatti anyakorlátozásé, és a szűk fészeké.

Békesség!

Bicska
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

« Válasz #953 Dátum: 2021. Február 02. 21:05 »
Bicska!

Ezt a fajta rakodókat ismered? https://apitec.hu

Esetleg valakinek van tapasztalata ezzel?

*

Bicska

• 557
« Válasz #954 Dátum: 2021. Február 02. 21:28 »
Szia! Ezt sajnos nem. A LYSON-ost, és egy Zala megyében gyártottat. Mindkettő jól teljesít.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

wr

• 622
« Válasz #955 Dátum: 2021. Február 03. 07:32 »
Idézet
Ezt én nem tapasztaltam, mert nekem fából vannak a fiókjaim.
Most biztos sok habkaptáras ellenkezne azzal amit írok, de önmagában az szerintem nem elég, mert ezek mind 10 keretesek. Egy ilyen fiók 8-9 kerettel tuti, mert akkor a szűkítés kérdése is részben megoldott, azaz többé kevésbé elég. És nemcsak hogy kocka fiasok vannak, de sokszor van tényleg csak fias a fiókban, ami azt jelenti, hogy a 2 szélső keret külső oldalában is fias van, azaz a fiók oldala mellett is. Na a legtöbb rakodóban ilyet sem nagyon látni.
És jó esetben meg lehet csinálni azt, hogy az akácpörgetéssel konkrétan szárazra van pörgetve a fiók, azaz a fészekben egy csepp méz sem marad. Nálam azért annyi szokott maradni, hogy azt a pár napot bírják ki etetés nélkül.

« Válasz #956 Dátum: 2021. Február 03. 10:23 »
Na végre!
Ez már kézzel fogható válasz, és egyet is értek vele.
A napok óta tartó meccset viszont Bicska értette meg, hiszen én csak és kizárólag az akác előtti-alatti anyakorlátozásról, szűk fészekről írtam.
Ha félreérthető volt, akkor bocsi.
A korlátozás egyik (ha nem a fő) célja a méhcsaládon belüli munkafelosztás "elbillentése" a kijáró népesség növelése felé, és a nyitott fias minimalizálása.
Tehát téves azt állítani, hogy azért kell a méhanyákat szűk fészekbe rakni, hogy növekedjen a fias!
Ezt valójában nem is értem.
Amikor a korlátozás történik, akác előtt, addigra már legtöbbször a rajzást kell visszafogni, és nem a népességet növelni.
Cél, hogy a DANDÁRBAN minél több legyen a hadra fogható, kijáró méh.
Ekkor lesz az átlagtól nagyobb eredményünk, a rajzás láz fellépése pedig felejtős.
Természetesen olyan évben mint a 2019-es engem sem került el az átok, sok családom megkergült, és bizony bölcsőznöm kellett, ami nem jellemző.
De ehhez kellett egy olyan körülmény ami ezt kiváltotta.
Ez pedig a gyalázatos időjárás, amivel nincs mit tenni.
Hála az égnek, mert akkor ebből is fegyvert csinálnának.....
Nagyernyei Attila

« Válasz #957 Dátum: 2021. Február 03. 11:04 »
Ezt ki állította!?      "Tehát téves azt állítani, hogy azért kell a méhanyákat szűk fészekbe rakni, hogy növekedjen a fias!"

Ezekért a"kijelentésekért "nem látom értelmet a további eszmecserének!

« Válasz #958 Dátum: 2021. Február 03. 11:45 »
Ezt wr írta!
"Ha kevés a nép, akkor bizony korlátozni kell a fiast."
Valószínű ő pedig a tavaszi indulásra gondolt, nem arra amiről itt megy a diskurzus.
Szépen kisimulnak azért a dolgok, és el kezdünk arról írni ami az alaptéma.
Az akác alatti termelés.
Nagyernyei Attila