Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 562673 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #930 Dátum: 2020. December 30. 17:09 »
Ezt írja M. Benjámin:
"Jó az egyenlő lépes is, csak az nem lesz olyan fajtiszta méz."
Ezzel azért vitatkoznék.
Az egyenlő lépes kaptárakban, de a fekvőben is nagyon szép, fajtamézet lehet pergetni.
Igen ám....de!
Be kell tartani alapvető technológiákat, és itt elsősorban az akáchordás megindulásakor a tisztító pergetésre gondolok.
Arra, hogy a fekvőben is lehet minőségi mézet termelni, éppen a mézversenyen elért eredmények a bizonyítékai.
Tavaly még foglalkoztam azzal, hogy mennyi a  fekvős, mennyi a  rakodós kolléga a díjazottak között, de nincs okunk a panaszra.
Azt természetesen elismerem, hogy a hordás beindulásakor feltett szűz mézteret nem lehet "überelni".
Amit viszont gondnak látok, hogy ezt a kereskedők  nem ismerik el.
Többször beszéltünk, hogy NINCS minőségi felár, sem az alacsonyabb víztartalom, sem a szép világos méz miatt.
Azt pedig a minőségi méztermelés szempontjából nem tartom elfogadhatónak, hogy van aki ezt mondja.....ezeknek ez is jó lesz ilyen évben, mások pedig mindent megteszünk a minőség érdekében.
Véleményem szerint itt a kereskedőknek is volna teendője.
Egyébként amit wr ír a szűz lép pergetéséről, az NB-ben még rázósabb.
Nagyon nehéz géppel úgy fedelezni, hogy ne "nyúzza" a sejteket, a pergetést pedig jó gépészre kell bízni.
Először alacsony fordulaton tehermentesíteni kell a lép egyik oldalát, majd megfordítva már "lehet neki adni", és újra visszafordítani.
Lassú így?
Az, de a végeredmény a sok gyönyörű pergetett szűz lép, ami az anyák felszabadítása után mehet a fészekbe.
Nagyernyei Attila
 

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #931 Dátum: 2020. December 31. 13:15 »
Üdv. Elgondolkodtam egy dolgon. Mi lenne ha fekvő 20 keretes kaptárba nem Nb keret lenne hanem hunor. Működhetne e a dolog. Mi lenne az előnyi vagy éppen hátránya?.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #932 Dátum: 2020. December 31. 14:04 »
Berényi Józsefnek!
Szervusz. Molnár Jenő kipróbálta a 24 keretes fekvő Hunort. Keresd a Zöldön "Kíváncsi111" a regisztrációs neve.
Üdv: Somogyi Csaba

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #933 Dátum: 2021. Január 25. 19:02 »
Üdvözlök mindenkit!
Kérdésem a következő. Van itt esetleg olyan méhész, ki 3*9 keretes Hunor kaptárban méhészkedik? Kíváncsi lennék a tapasztalatokra, véleményekre.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #934 Dátum: 2021. Január 25. 19:32 »
Üdvözlök mindenkit!
Kérdésem a következő. Van itt esetleg olyan méhész, ki 3*9 keretes Hunor kaptárban méhészkedik? Kíváncsi lennék a tapasztalatokra, véleményekre.

Szia!

Wr fórumtárs írásaira keress rá.


Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #935 Dátum: 2021. Február 01. 08:44 »
Oszkár írását ide emeltem!
Itt válaszolok rá.

Frappáns a válasz ,csak cáfolható!

Az igazán akác érett családokban az anyát nem kell  korlátozni! Ezt egy szükségmegoldásnak látom olyan családoknál ahol a "belső munkásokat" a méhész rákényszeríti a hordásra. Magyarul,nincs elég hordó bogár. A következő legelőn megcsappan a népesség. Szaporítani hogy lehet az ilyen családokat akác végén? Egy kerettel? Gondold már el, mennyi családtól kellene összeböngészni egy valamire való szaporítást,ami nálunk minimum 5-6 keret fedett fiassal készül.


Még valamit kérdeznék. Napraforgón (ahová járok) igen kimagasló eredményeink voltak anya korlátozás nélkül is , mit gondolsz mennyivel lenne több mézünk ,ha ekkor is korlátoznánk az anyákat?  (Ha hozzáadom válaszod az elért eredményeinkhez, nehogy meglepődj!) :)

Azt is tudom nem illik "dicsekedni" az eredményeinkkel,de említhetnél párat. Mennyi az az  "eredményes akácméz termelés"?

Nekem az "eredményes akácméz termelés" a titka továbbra is az erős családok betelelésében,és tartásában,rejlik!

Úgyhogy ne korlátozd az anyákat hanem tarts erős családokat! Ami a H 10-esbe nem fér bele,és igényli beteleléskor a plusz fiókot! A múltkor kitárgyaltuk! Emlékszel?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #936 Dátum: 2021. Február 01. 09:59 »
 Oszkár olyan labdát passzolt, amit tenisz nyelven "ziccernek" hívnak, így nem túl sportszerű tőlem a válasz.
Amiket ír elvileg egyet értek vele, de a gyakorlat (amit Ő sosem próbált) teljesen más.
Ezért a válaszom olyan mint a Pitbull és a tacskó csatája....
Akkor kezdjük, de ezt ezerszer leírtam, és 38 éve alkalmazom!
Tehát minél jobban korlátozzuk a méhanyát annál nagyobb teljesítményt érünk el akácon.
Aki ezen vitatkozik azzal nem vagyok hajlandó további eszmecserére.
Ezért lépjünk egy szinttel feljebb!
A legnagyobb gyűjtést és így a legnagyobb eredményt a raj produkálja.
Mivel a méheknek nem kell az álcák etetésével "bíbelődniük", az összes dolgozó a gyűjtéssel foglakozik.
Ezt megkérdőjelezni felesleges.
És ami a legérdekesebb, a fiasításmentes család méhei sokkal hosszabb életűek, tehát téves azt állítani, hogy akác után összeomlanak.
Ekkor egyébként is lesz egy népességfogyás,(ha van fias, ha nincs) de ez természetes, és a gyűjtésben elhasználódott méhek vesztesége okozza.
Aki rendszeres olvasója írásaimnak (vagy keresse vissza) annak nem írtam újat, és most sem fogok.
Én az "arany középutat" választottam eddig is, de van akinek ez is durva.
A méhanyát 4-6 keretre korlátoztam, a Hunorban és az NB-ben is.
Így ettől a keretszámtól eggyel kevesebb már táblás fias.
Azt, hogy a szűk fészekbe milyen kereteket, és milyen sorrendben kell betenni, ennek az írásnak a terjedelmébe nem fér bele.
Annyit azért, hogy "ÉK-t" Építő Keret is használok, és a szűk fészeknek köszönhetően a rajzás is töredéke a szabadon bóklászó anyával rendelkező családokénak.
Az is teljesen hibás nézet, hogy ezektől a családoktól nem lehet szaporítani!
Ezeket mind olyanok állítják akik sosem próbálták, de ők mint említettem nem vitapartnereim.
Ugye sokan tudják, vagy hallották az akác alatti "ráreptetéses" módszert, ahol 1 családra a mellette lévők kijáró méheit ráreptetik, és így érnek el kiugró eredményt, de ők nem korlátozzák az anyákat.
Ez ugyan az a kategória, hogy kár vele vitatkozni.
Van akinek a könnyebb munka miatt nem éri meg a 30-50%os termés többlet, mert a kényelmes méhészkedés többet ér, és megelégszik azzal is ami terem.
Én többet akarok, és sokkal többet is teszek érte.
A sikeres méhészkedés azon múlik, hogy mennyi méz kerül a hordóba, és ez a gyenge években nagyon kijön.
Az eredményeimről nem zengek dicshimnuszokat, ezeket csak a szűk baráti köröm ismeri.
Most minek okozzak traumát, úgyis sokan irigyelnek.
Aki egy szezont végignyomott az általam alkalmazott technológiával őket kéne megkérdezni.
Nagyernyei Attila


Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #937 Dátum: 2021. Február 01. 10:11 »
Attila, próbáltad már a Buckfast méheket?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #938 Dátum: 2021. Február 01. 10:32 »
Pár ilyen méhanyám volt, az is sok évvel ez előtt, így nem tudok róla véleményt formálni.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #939 Dátum: 2021. Február 01. 13:37 »
Sajnos nálam vannak Buckfast leszármazottak, amik nem jók, de eredetileg a hibridet azért is hozták létre, hogy minimális család kezeléssel minél több mézet gyűjtsenek. Ezt  tudomásom szerint általában teljesítik is. Nem ez irányba kellene menni a mi méhünkkel is?

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #940 Dátum: 2021. Február 01. 13:59 »
"Bírom" a hasonlataidat. "Ezért a válaszom olyan mint a Pitbull és a tacskó csatája..."
Elárulom neked ,azért a "tacskó" sem "hülye"!

Ezeket állítod:"A legnagyobb gyűjtést és így a legnagyobb eredményt a raj produkálja."

Tökön is szúrnám magam,ha a rajaim "lepipálnák" hordásban a termelő családjainkat! Legyenek bármekkorák is azok a rajok.  Nem az építéssel kevered? Mert azok építenek legjobban,ez biztos!

"Ugye sokan tudják, vagy hallották az akác alatti "ráreptetéses" módszert, ahol 1 családra a mellette lévők kijáró méheit ráreptetik, és így érnek el kiugró eredményt, de ők nem korlátozzák az anyákat."

Ez megint nem a témához kapcsolódik! Ez olyan mint amikor a fekvőben 2 anyás családokat "egyesítenek" és dicsekednek mennyit hordtak!

Ezt is csak a gyenge család hordásának kihasználására találja ki a méhész!Erős családoknál nem alkalmazzák.Kell hozzá gyengébb család ,amit már eleve úgy pakolnak vándorláskor az erős családok mellé.

"Az eredményeimről nem zengek dicshimnuszokat, ezeket csak a szűk baráti köröm ismeri.
Most minek okozzak traumát, úgyis sokan irigyelnek.
Aki egy szezont végignyomott az általam alkalmazott technológiával őket kéne megkérdezni."

Nekem nem okozol traumát! Kik azok akik téged irigyelnek?

Nekem úgy tűnik "szellem" méhekről kell elhinnem amiket írsz! Igaz egyszer láttam a kibontott kaptárad,amit TE fotóztál,akkor sokan megkérdezték: Hol vannak a bogarak?

Én sem zengek "dicshimnuszt" ,De ha leírnám, kapkodhatnád a xanaxot!  :)

Én megelégszem azzal amit egy jó család hordani tud anyakorlátozás nélkül! Ezért próbálok ilyeneket tartani.

Próbáld ki Te is,és így mondj véleményt.  Nagyon fontos dolog még! Elképzelésünk a jó család fogalmáról! Ki mire mondja,azt hogy jó a család!



























Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #941 Dátum: 2021. Február 01. 18:19 »
Ezt írja Oszkár:
"Tökön is szúrnám magam,ha a rajaim "lepipálnák" hordásban a termelő családjainkat!"
Akkor kezd el fenni a kést, hogy minél kisebb fájdalommal vészeld át.
1989-ben Veszprémvarsányban az akác induláskor fogtam egy gyönyörű rajt, ami az ottani barátom apjának a méheséből szökött meg.
Egy jókora vadrózsa bokorban telepedett le, és azt mondták.....ha van annyi eszem, hogy onnan kibányászom az enyém lehet.
Cafatokban lógott rajtam az ing a művelet végére, de sikerült.
Akác végén a pergetéskor csak ámult a kolléga aki segített pergetni.
Rengeteg hófehér lép, és egy tejeskanna méz volt a jutalmam, hogy kivettem a rajt a vadrózsa bokorból.
Valószínű a te rajaid kisebbek, de én ettől függetlenül nem tettem volna ilyen felelőtlen kijelentést.
A ráreptetéssel is csak illusztrálni szerettem volna, hogy mire képes egy olyan méhcsalád ahol szinte minden egyed kijáró méhből áll.
A rajnál ugyan ez van, de tovább nem győzködlek, csináld ahogy eddig is tetted.
Nagyernyei Attila


*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #942 Dátum: 2021. Február 01. 20:37 »
Üdv.Uraim!
Szép ez a szájkarate,csak értelme nem sok!
Idézet:

Nagyernyei Attila
Amiket ír elvileg egyet értek vele, de a gyakorlat (amit Ő sosem próbált) teljesen más.
Ezért a válaszom olyan mint a Pitbull és a tacskó csatája....
Akkor kezdjük, de ezt ezerszer leírtam, és 38 éve alkalmazom!
Idézet vége:
 
Ne csak sokáig csináld,csináld inkább jól!

A méhanyát 4-6 keretre korlátoztam, a Hunorban és az NB-ben is.

Többek között ez lehet az oka a váltásnak.
 ;D ;D

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #943 Dátum: 2021. Február 02. 06:17 »
Beszállt a ringbe izso60 is, bár csúnyán mellé lőtt...mint általában amikor ezt írja:
"A méhanyát 4-6 keretre korlátoztam, a Hunorban és az NB-ben is.

Többek között ez lehet az oka a váltásnak."

Baromi nagyot tévedsz!
Ezt egyébként ezerszer leírtam itt, és te is jól tudod, csak "jópofizni akarsz".
Néhány gondolat a váltás miatt, ami egyébként az előadásom része is, melynek címe:
"Az igazi rendszerváltás, a Hunortól az NB 18-ig"
Már az előadásom címében is megcáfolom provokatív beszólásod.
Váltásom néhány oka.
- Meguntam a folyamatos pakolászást! (Ezt írta Vicze Ernő a rakodó kaptárról....ez pakolós kaptár!)
- Meguntam a vándorlások előtti pántolásokat. (Ez fekvőnél nincs.)
- Meguntam a vándorhelyek keresését, mert a rakodókat csak egyenletes, és sík terepre lehet lepakolni, domboldalba lehetetlen, vagy óriási előkészítő munkával jár. (Fekvőnél mind1)
- Meguntam a molyok elleni küzdelmet, a tartalék fiókokban való lépek megvédését.
Egy kis ízelítő a váltásom miatt.
Egyébként saját magadat cáfolod, mivel az NB-ben is korlátozom az anyát, de nem érzem magam korlátoltnak.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #944 Dátum: 2021. Február 02. 11:15 »
Atilla!
Én: Nem hiszem.
Te:Nem hiszed.
Ő:Nem hiszi.
Mi.Nem hisszük.
Ti: Nem hiszitek.
Ők: Nem hiszik.

Csinálhatnánk egy "képes beszámolót" egy egy család fejlődéséről.  Ami a beteleléstől napraforgó virágzás végéig követné a családot.

De nem ám össze-vissza fotózgatnánk a kaptárakat! Kiválasztod a legerősebbet és mindig azt!! Ami "full, faltól falig ahogy szoktátok mondani"!

Nem lenne "mellébeszélés"!  Mert volt már vita téma mikor Gyurika,és Jenő rakta a méztereket ,Te 5 keretre szűkítetted őket.

"Messziről jött ember azt mond amit akar"!  Itt a lehetőség!
« Utoljára szerkesztve: 2021. Február 02. 18:23 írta oszkár »