Kaptártípusok összehasonlítása

• 896 válasz
  • 376757 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #885 Dátum: 2020. Június 13. 14:19 »
Szia! Nekem 2x11 hunorok vannak és nem szöktetek, de nem férnének el a családok csak a fészekben. 12-ben sem.

« Válasz #886 Dátum: 2020. Június 14. 07:43 »
A szöktetéskor általában kell egy + fiók amin a leszöktetett méhek is elférnek.
A szöktető keret a fészek fiókon lévő üres fiók tetejére kerül.
Ha nincs + fiók arra "kivancsi" lennék én is, hogy fér el a nép.
Olvastunk már itt nagy menőket, aztán jött a döbbenet, hogy a korszerű Hunor 12-es pergetése egy kézreálló lószőr kefével történik.
A rakodó rendszerek legnagyobb előnyei (a sok közül) a szöktetéssel való mézelvétel, valamint a lépátfüggesztés lehetősége.
Ha ezt a kettőt nem használja a "pakolós" kolléga, akkor meg minek ilyenbe méhészkedik?
Nagyernyei Attila

« Válasz #887 Dátum: 2020. Június 14. 08:53 »
Ha valaki nem akar, vagy nem tud plusz fiókokat keretekkel fenntartani, mert pl. nincsen elég helye, vagy a molyirtás macerája miatt, akkor marad a pergetéskor a lerázás és a kefe. A rakodó minden más előnye pedig így is felé dönti a mérleg nyelvét nálam.  Bár a nehéz méztéri fiókok emelgetése nagyon nem jó a deréknak.

« Válasz #888 Dátum: 2020. Június 14. 12:05 »
Azért a szöktetéshez nem kell annyi keret. Egy fiókba teszel két három keretet és leszöktetsz. Simán elvannak így egy két napot,azután visszakapják a kipörgetett kereteket.

« Válasz #889 Dátum: 2020. Június 15. 13:47 »
Köszönöm szépen a válaszokat! :)

Sokat gondolkodtam a H12-n, és úgy döntöttem mégsem próbálom meg jövőre. Mert miután feltenném tavaszkor a méztéri fiókot, utána nagyon nehéznek tartom azokat emelgetni (még üresen is), ha a fészket szeretném megvizsgálni.
Mézelvételnél még okés a dolog, ha van egy 3. fiókom amin szöktetek, és a méztérre fogantyúkat fúrok fel, így 2 ember viheti a mézteret. (fullon: 12x3=36 kg) Viszont a későbbi vizsgálatokkor ismét emelgetnem kéne azt a nagy mézteret, mert azt egyedül végzem. Bár ez csak az elméletem, nem tudom aki ilyennel méhészkedik, ő hogy oldja meg. Szerintem telelésre kitűnő a 12 Hunor keret, de annyira nálam nem kompenzálja a cipekedést.
Azt hiszem 1/2 NB-ra fogok ráállni.

*

Attila

• 231
« Válasz #890 Dátum: 2020. Június 15. 21:47 »
M.Benjámin!

A helyedben még megkérdeznék még jó néhány hunoros kollégát, hogy végzik a méztéri fiókok emelését. Gondolom, van, aki kiszed belőle lépeket, hogy könnyebb legyen.
Minél több infót összegyűjtesz, annál jobb döntést tudsz hozni.
Nekem fél NB van, annál nekem épp elég emelgetni a teli mézes fiókokat, 24-25kg. Lehet szöktetni egyszerre két fiókot is, három fiókra (1 fészekfiók 2 méztérrel vagy 2 fészekfiók 1 méztérrel).

Hosszú távon abban gondolkodj, hogy könnyebb és egyszerűbb legyen és első az egészséged.

Üdv.: Attila

« Válasz #891 Dátum: 2020. Június 18. 19:29 »
Sziasztok!

A tamási rendszer és az oszlopos rendszer közül melyik a jobb, hatékonyabb kezelésű, strapabíróbb?
Az oszlopos rendszerű fiók oldalára tudok fúrni fel fogantyút úgy, hogy vándorláskor mikor szorosan egymás mellé pakoljuk őket, akkor nem a fogantyúk ütköznek, hanem a sarokelemek. (Most tamási rendszerűek vannak nekem.)

Mi a véleményetek, tapasztalatotok?

« Válasz #892 Dátum: 2020. Június 19. 07:34 »
A tamási rendszerű egyszerűbb, mert egy körfűrész kell csak hozzá, ha gyalult a deszka, vagy hajópadló.
Kicsit macerásabb a fogása, és azt jó látod, hogy a vándorlásnál egymáshoz csiszolódnak, így 2 évente nem árt lefesteni.
Ha pedig a gurtnik szorító bilincsei dörzsölik a felületet az még nagyobb gondot okoz.
A minden oldalon sarokoszlopos mellett döntöttem én is.
Ekkor a gurtnik elférnek, és a kaptárak nem csiszolják egymást.
De a leglényegesebb a következő, és ezt sokan elfelejtik!!!!!!!!!!!!!
A rakomány középső-alsó sorai egy hosszadalmas (meleg éjszakás) vándorlásnál iszonyú nagy veszélynek vannak kitéve.
Mivel a tamási típusnál a levegő a kaptárak között nem tud áramlani (csak a szellőzőkön) azért mert szorosan egymáshoz vannak pakolva, így túlmelegedhetnek, lefulladhatnak az erős családok.
A körben sarokoszlopos emiatt véleményem szerint sokkal biztonságosabb, mivel a a kaptárak közötti 4-5 centis hézagok között is áramlik a menetszél.
Kicsit nehezebb a kivitelezése, de én nem gondolkodnék rajta.
Én a fiókokra füleket martam.
Nagyernyei Attila

« Válasz #893 Dátum: 2020. Június 19. 08:36 »
Köszönöm a választ! :)
Örülök, hogy ennyire hamar válaszoltok, és segítőkészek vagytok!

« Válasz #894 Dátum: 2020. Június 22. 19:02 »
Sziasztok!  :)

Egy igazán érdekes dolgot hozok elétek!

Ugye nagy lép jobb a méheknek, kis lép jobb a méhésznek. Tehát vagy kis léppel, vagy naggyal, vagy megalkuvásként pedig közepes léppel méhészkedünk.
Csatolok egy képet, amin az látható, hogy van egy normál fiók fészeknek, valamint méztérnek két fél fiók (azonos keretmérettel). Ez azt eredeményezi, hogy egyenlőlépes a kaptárunk, viszont a mézterünk kettéosztásával csak fele súlyt kell egyszerre emelnünk.
Én fészeknek 11 keretes Hunort tennék, méztérben ezáltal 5-5 Hunor keret lenne.
Többet nem írok hozzá. Kíváncsi vagyok, ki mit szól ehhez!  ;)

« Válasz #895 Dátum: 2020. Június 22. 21:36 »
Nekem nagyon tetszik.
Nagyon ötletes.Szerintem jól működhet,jól használható közepes kereten (Hunor,langstroth,közép boci)

Csányi Anti

« Válasz #896 Dátum: 2020. Június 22. 21:56 »
Szervusz Benjámin.
Marhára jól néz ki, de szerintem nem sok értelme van a függőlegesen osztott méztérnek. A lép átfüggesztésnek az a lényege, hogy a család nem növi ki hamar a fészket, mert a fedett fiasokat a fészek fölé középre függesztjük egymás mellé így az anyának lesz helye a fészekben petézni, fölül a fiasítás meg nem fázik meg. Ha nem teszel anyarácsot a méztérbe is fel fog menni az anya petézni. De nem mindig az a fiók van alul ami tavasszal a fészek fiók. A rakodó alapelve a csereszabatosság. Az tény, hogy a rakodósok többet emelnek, mint a fekvősök, de a fekvő kaptár/ Nagyboci/ az tipikusan magyar eszköz! A világon 90% -ban rakodó kaptárakat használnak. Ez nem jelenti azt, hogy fekvőben nem lehet méhészkedni, nagyon is jól lehet, csodálatos, pláne a meleg építményű.
 A rakodónál a fiókot nem nyújtott karral emeled, úgy nem is lehet elbírni, hanem a mellkasodra vagy a csípődre billentve fele erővel emeled. Ne úgy képzeld el mint egy zsák cementet mert az nyeklik nyaklik valóban nagyon nehéz emelni. Úgy képzeld el mintha három zsalukövet vagy itongot egymásra teszel 10 centiméterrel melléjük újra 3 zsalukő vagy itong egymáson. Ez imitálja neked két egymás mellett lévő kaptrárt. A legfölső itongot az egyikről rakd át a másikra negyediknek, na így emeljük a méztéri fiókot.

Üdv: Somogyi Csaba