Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 563083 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #870 Dátum: 2020. Április 25. 14:18 »
Én is kb így csinálom, csak nekem 10 es fiókjaim vannak így 2×10 hunor kereten vannak. Elegem lett a keret pakolásból stb, megrögzött dolog volt ez nálam is. Az 1 fiókos hunor fészket is szűkítettem mintha nb lenne :). Mindegy elmúlt ez is.
Mondom ideje Dick Rubysan nyomni mert elegem van a sok felesleges maceraból.
Gyakorlatilag napra vége óta úgy vannak 2×10 kereten, semmit sem csináltam, de tényleg semmit, csak néztem őket. És kezdik szétlökni a 2 fiókot.
Van harmadik nekik mert az kell ez természetes.
A terv a következő volt, főhordás előtt egy rendezés, anyuka ráccsal 4 szűzléppel megtűzdelve lenyomva 1 fiókra 10 keretre. Felszabaduló fias meg mehet gyengébbnek, de inkább egyből csinálok belőle családokat.
Na most a természet beleszólt,  folyamatosan etetnem kell, repce nem ad semmi értékelhetőt, jelen pillanatban aszály van de nagy, és még 500 méterre is alig látni odakint a határban a portól. Ez megy a levesbe, viragpor az  van. Főhordásra se kell készülni, az is ment a levesbe.
Maradnak ahogy vannak 2 fiókon szabadon, etetek éppíttetek, csapolom őket és készülnek majd a szaporítások. Hordás errefelé nem várható, olaj az jó szokott lenni ha jó idő lessz.
Ott egye meg a fene, megelégszek 1 olaj 1 dohány meg 4 napra pergetéssel :D. Ez vicc volt, de voltak ilyenek már.
Szóval érdemes így csinálni, nincs gond. Fészek fent van a második fiókban, ellenőrzéskos meghajolni se kell, bár mostanra az az alsó fiók ban is van 2-3 keret fias, nem baj tud a család anya terjeszkedni semmi gond. A szaporítást az akadályozza hogy még egy bölcső kezdeményt se láttam az etetés és a 12-13 fias ellenére, és uralják a 2 fiókot teljesen.
Valszeg párat a legeslegjobból meg fogok szorítani 2 családot hogy legyen.
Még az is lehet hogy ha lenne akác, így hagynám őket. Kapna 1 rácsot és a feltett 3. fiókkal mézeltetnék.
Nagyon jó népes erős családok biztosíthatóak egész évben így, és ez nem mindegy, a méheknek sem főleg.
El lehet felejteni a különböző mézeltetési fogásokat, baszott sok munkával jár, és tényleg felesleges. Nagyon sokfélét kitaláltak rakodó kaptárakhoz, bele lehet gabajodni rendesen.
Ott ha mellényúl a paraszt lerajzik minden még az üres kaptár is, vagy csak simán dolgozik és idegeskedik sokat tök feleslegesen.
Erre a fajtára alkalmas a hunor méret, 2 fiókon a fészek, ez a két fiók még nem nagy vasziszdasz könnyen áttekinthető. 10 nb ezt a fészket nem váltja ki mert kevés, ott is bölcsőzni kell mert rajzik.
3 feles már jó, de 3 kis fiókkal kínlódni a maga szépen összeépített keretsoraival , mikor vennél le egy fiokot és jön vele az akatta lévőből is 5-6 keret :D, hagyjuk. Lehet vele cumikázni meg köpködni rendesen.


« Utoljára szerkesztve: 2020. Április 25. 14:41 írta robi 75 »
Üdv:robi

*

keydo

  • *
  • 17
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #871 Dátum: 2020. Április 25. 18:07 »
Egész jó írás lett volna Robi, ha a végével nem rontod el ... mertem remélni, hogy az olyanok mint te is akik elég régóta méhészkednek, az ilyeneken túl vannak .... itt a cél a ne méhészkedjünk , hagyjátok a hunort 3 fiókon .... , a felest 4 en ..... a fekvőben meg 18 keretet, és soha hozzá se kell nyúlni ........
Talán az arany középút az itt szokásos két irány között van valahol ....  persze tudom itt senki sem nyúl a kaptárakhoz az eredmények meg jönnek, jönnek, és jönnek.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #872 Dátum: 2020. Április 26. 00:12 »
Szia wr!

Lettek náluk ismét petés bölcsők?

Köszi a választ! :)
Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #873 Dátum: 2020. Április 26. 08:01 »
Egész jó írás lett volna Robi, ha a végével nem rontod el ... mertem remélni, hogy az olyanok mint te is akik elég régóta méhészkednek, az ilyeneken túl vannak .... itt a cél a ne méhészkedjünk , hagyjátok a hunort 3 fiókon .... , a felest 4 en ..... a fekvőben meg 18 keretet, és soha hozzá se kell nyúlni ........
Talán az arany középút az itt szokásos két irány között van valahol ....  persze tudom itt senki sem nyúl a kaptárakhoz az eredmények meg jönnek, jönnek, és jönnek.
Lehetne itt ilyen egyszerűen méhészkedni, sőt a krajnai anya igényli is, hogy szabadon legyen engedve nagy felületen, a rajzás megakadályozása miatt. Csak amiben nekünk ez gát, hogy a legfontosabb mézünket, az akácot, az elötte, és az utánna hordott mézektől szigorúan el kell különíteni. A másik akadály, hogy a repceméz beleköt a lépekbe.
Ha ez a két dolog nem lenne, némi kis fészekrendezéssel gyűlne a méz rakodóban felülre, fekvőben oldalra, aztán lehetne pergetgetni belőle tetszés szerint a szezonban, az igényeknek megfelelően.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #874 Dátum: 2020. Április 26. 09:24 »
Egyikkel sincs az idén gond sajnos.
Amerika leszünk, főhordás majd nyáron, akármi. Addig pihi van. Le fog ez butulni, lessz majd világos meg sötét mézünk és viszontlátásra. A mennyiség fog számítani más nem nagyon. A minőség akkor fontos meg a válogatás amikor általános jólét van, ami bőséggel párosul. A klímaváltozás is szétcsesz mindent, a korona meg átrendezi a világot, meg a kereskedelmet. 1 év mulva lehet örülnek majd mindennek ami édes és ragad, és nem "gyárban" készült.
Ez lenne a jobb verzió legalább az értékek visszajönnének és nem kellene ahoz az istentudja hányszáz csaladot tartani hogy egy kicsit boldogulhasson az ember.
Üdv:robi

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #875 Dátum: 2020. Április 26. 16:32 »
Szia wr!

Lettek náluk ismét petés bölcsők?

Köszi a választ! :)
Attila
Kettő maradt amivel nem nagyon tudtam mit csinálni, meg vannak veszve, ezeket tegnapelőtt bölcsőztem harmadszor. Annak ellenére is, hogy a 10 fiasukból már 4-et elvettem, a maradékot széthúztam, de így is menni akarnak. Rakják a repcét mindenhova, szorítják ki az anyát a fészekből, hiába van 2 fiókon a fészek. Ha 1 hét múlva sem bírnak magukkal, megtűzdelem őket műléppel a mézeseket pedig elveszem.

*

T82

  • **
  • 68
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #876 Dátum: 2020. Április 26. 20:04 »
Üdv wr!
Kicsit off lesz de leirom. Ha nem bírok velük akkor alulra kapnak az új fészekbe 1 nyitott fiast az anyával 1 kiépitett lépet és mülépeket, erre jön az anyarács, 2 üres feles méztér,még egy anyarács majd a régi fészek lebölcsőzve 1 meghagyott bölcsővel és nyitok rajta kijárót. Ha minden rendben 3 hét múlva van új párzott anya, méz, és lehet szaporítani vagy csak elvenni az öreget. Egyetlen hátránya hogy vándorláskor nehezen alkalmazható.
Egyébként én is a lusta méhészek közé tartozok egységes 12-es fészek és feles mézterek. Áprilisban felrakom az első mézteret repcén, akácon a másodikat, augusztusban leszedem őket.
Normális körülmények közt semmi hokusz pokusz.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #877 Dátum: 2020. Április 26. 20:43 »
Az ilyen "agyas" csapattal azt kell tenni, hogy kicserélni egy jóval gyengébbel, aminek sokkal kevesebb a kijáró méhe.
Akkor "pofára esik" és lemond a rajzásról.
Ez tuti, sokszor kipróbáltam.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #878 Dátum: 2020. Április 27. 00:40 »
 Üdvözletem wr!
Azt szeretném megkérdezni,hogy a fészekben hány db fias keretnek kell lennie ahhoz,hogy a méztérbe(2-ik fiók) felrakjuk azt a 2-3 fiast?
A másik kérdésem az lenne,hogy mikor kell újra a fészekből elvenni fias keretet(hány fias keret estén 5-6-7),és mennyit?Meglátása szerint a 2-ik alkalommal a fészekből kivett fias kereteknek a 3-ik fiókba való elhelyezésével egyben tartható-e a család rajzás nélkül?
Válaszát előre is köszönöm.
    Üdv.:gátőr.

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #879 Dátum: 2020. Április 27. 07:23 »
Erre nem nagyon lehet egyértelmű választ adni, mert több dologtól is függ, de leginkább az adott család tulajdonságaitól. Amelyiknél a két szélső lép mézes, a következő kettő meg léctől lécig virágporos, ott 6 keret fias után az anya nem tud mit csinálni, ha olyan hajlamúak rajzásra fog készülődni, akkor is ha kevés népe van.
De olyan is van, hogy még akkor sem készül rajzásra amikor az anya már a legszélső lépek belső felét is teljesen bepetézte, és már kezdik zugolni a menekülőteret is. Az ilyet nem szabad megvárni. A szakirodalom azt írja, hogy akkor kell a mézteret felrakni amikor a menekülőtérben megjelennek a méhek, de erre nem lehet adni, épp az előbb leírtak miatt, meg nem tudni hol mennyi nektár és virágpor gyűlik be tavasszal. Amíg 1 fiókon teleltettem azt szoktam csinálni, hogy leemelem a menekülőteret, picit felhajtom a fóliát, és belenézek a léputcákba. Amikor már a szélső léputcákat is sűrűn lepik a méhek akkor már mindenképpen fel kell tenni a mézteret, függetlenül attól hogy hány keret fiasítás van.
A harmadik fiókba nem ajánlatos fiasítást tenni, mert azokra bölcsőket fognak húzni, mivel távol érzik magukat az anyától. Az alsó és a középső fiókban legyenek a fias keretek, rács nélkül az anya ezt így is fogja kialakítani, mindkét fiókban egyaránt fog petézni.
A rácsra azért van szükség, hogy ne csak a méz 40-60%-át tudjuk elvenni hanem amennyit csak lehet. Ha nincs rács, akkor a második fiók úgy fog kinézni a hordás végére, hogy minden keretben lesz 1 harmad fiasítás és 2 harmad méz, amit nem lehet elvenni a fiasítás miatt, tehát a méz zöme bent marad. Akcáon már ez nem lenne gond, mert akkor veszi el az ember amikor akarja, a fias kikelése után. Na de repcén ez nem működik, ott nincs idő erre várni, mivel indul az akác, és addigra a repcét el kell venni. Tehát a rács berakását úgy kell időzíteni, hogy a repcepörgetésre a rács fölött már keljen ki az összes fias. Úgyhogy nem akác előtt zárunk anyát, hanem már a repce kezdetén. Hogy ki mennyi fiast tesz a rács fölé az ízlés dolga, jobb minél többet hogy az anyának maradjon alul helye, de a feltetteknek mindnek fedettnek kell lenni, hogy kikeljenek mire indul az akác.
Akác előtt 10-14 nappal anyát korlátozni csak ott lehet ahol nincs repce.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #880 Dátum: 2020. Április 28. 09:33 »
 Köszönöm a válaszát WR.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #881 Dátum: 2020. Április 28. 20:07 »
Wr méhésztárs, ezt nem értem!
"Akác előtt 10-14 nappal anyát korlátozni csak ott lehet ahol nincs repce."
Légy szíves fejtsd ki bővebben, miért nem?
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #882 Dátum: 2020. Május 01. 06:51 »
Wr méhésztárs nincs válasz?
Üdv:Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #883 Dátum: 2020. Május 18. 07:10 »
Sziasztok!

Hogyan választjátok meg, mi alapján a kaptár kijárójának méretét?
Most ebben az időszakban például kinek mekkora, és miért?

Köszönöm a válaszokat!
Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #884 Dátum: 2020. Június 12. 14:39 »
Sziasztok!

Jövőre kiszeretnem próbálni a 2x12 Hunort és a 3x9 Hunort.
2x12 Hunoron szöktetéssel el lehet venni a mézet? Arra gondolok, hogy a fészken nem biztos elfér a sok méh. Erről van valakinek valamilyen tapasztalata?
Üdvözlettel:
M.Benjámin