Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560400 megtekintés
*

nata

  • ***
  • 175
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #840 Dátum: 2019. Április 09. 16:01 »
A normális gyári habkaptárat nem kell festeni belülről.

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #841 Dátum: 2019. Április 09. 18:18 »
Nekem nem hab van, de járok minden évben olyanoknál akiknek az van. Az a helyzet, hogy a lapot nem bántják, viszont az éleiket, peremeket akkor is megrágják ha lefested. Kültéri homlokzatfestékkel szokták mert az olcsóbb. A lábazatra való, hasonló festék (betonfestéknek is hívják) valamivel masszívabb, de arról nincs tapasztalat errefelé.
Akik maguk készítik a nikecell fiókokat lapokból ők szoktak olyat csinálni, hogy belülről az egész fiókot beragasztják farostlemezzel hogy masszívabb legyen, de az elég pepecselő munka, meg még drágább lesz az amúgy sem olcsó fiók.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #842 Dátum: 2019. Április 09. 18:59 »
Csaba!
Keresd Csányi Antit! Úgy emlékszem valami műanyag “u” profilt tettek a rövid élekre, ezzel elejét vették a rágcsálásnak.
Üdv: Ata

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #843 Dátum: 2019. Április 09. 20:26 »
Ezt kérdezi Oldirty, amiről talán könyvet is tudnék írni, hogy precíz, és minden részletre kitérő lehessen, ennek hiányában be kell érnetek a következővel.
Tehát a kérdés:
"Akáchordás elött egy héttel korlátozod az anyát. Mi az ami  segít meghatározni hogy kb. egy hét múlva indul a hordás?
A métztérben lévő,az anyarács melletti táblás fedettfiasok mikor kerülnek át a méztér másik végébe? Közvetlenül mind a deszka mellékerül? Ezzel a trükkel fokozódik a hordás?
Kijáró akáckór csak a méztérnél van nyitva?"
Végre megint egy igazán húsba vágó szakmai kérdés.
Az első sor telitalálat, mert a régebbi szakirodalmak mind arról számolnak be, hogy az anyákat akác előtt 10 nappal kell korlátozni, hogy a hordás indulásakor csak fedett fias legyen.
Ez valóban egy jó irány, de a pontosabb meghatározás szükséges, és ehhez a virág állapotát is kell elemezni, amit rettenetesen tud tologatni előre-hátra a pillanatnyi időjárás.
Ezzel nincs mit tenni, feltételezzünk egy ideális 23-25 fok körüli nappali hőmérsékletet.
Anyakorlátozáskor "babos" vagy "rókafogas" és nyiladozó virág mellett szoktam anyát a szűk fészekbe helyezni.
Cél, hogy dandárra legyenek a legkeményebbek a csapatok, úgy hogy közben nem agyalnak, nem húznak bölcsőt.
Erről szól a méhész szakma!
Lehet itt a fiasok mennyiségével dobálódzni, de az erőt meg is kell addig tartani amikor a legnagyobb szükség van rá, ez pedig a dandár.
Ez a pár nap mindent eldönt, ha kegyes az időjárás.
Miről tudom hogy mikor indul a hordás?
Vannak jelzőfák, amihez tudok tartani, de ezek lehetnek akár vadgesztenye fák is.
Amikor Szekszárd belvárosában az autók szele kotorja a vadgesztenye virágait akkor indul az akác, vagy a galagonyavirágzása az utolsó harmadához ér, az is jelzi, hogy itt az idő, indul a hordás.
Na akkor ezzel meglennénk.
A fészken kívüli kelő fiasokat akkor tolom át a másik oldalra, amikor már 10-15 kiló bent van.
Ezeket nem egymásmellé teszem, hanem tagolva a kevésbé mézesekkel közölve, de minél messzebb a szűk fészektől.
A Hunorban is így csináltam!
Ez megőrjíti a családokat, bámulatos hordásba kezdenek.
Ezért hezitáltam sokáig az átálláson, de ez már a múlté.
Igen csak a nagy kijáró van nyitva, ami addig is nyitva volt.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 09. 20:44 írta Nagyernyei Attila »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #844 Dátum: 2019. Április 10. 06:20 »
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a segítséget.

Üdv: Csaba

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #845 Dátum: 2019. Április 10. 07:57 »
Kedves Somogyi Csaba!

Az kaptárgyártód félrevezető információt adott.
Nem kell festeni belülről.
A méh ott rágja a kaptárt ahol fényt lát.Ha van fény és az anyagot el tudja rágni akkor egy újabb kijáratot készít.Fakaptárnál is így van,ha rosszak az illesztések ekkor szokták a farostlemezt rátenni.
A méh általában habkaptár éleit rágja meg,ha nincs valami “keménnyel”,rághatatlannal bevonva,mert ott van fény.
Mi a fiók magasságából annyit levágtunk amilyen vastagságot rátettünk az élre.
Az alsó-felső síkra rá lehet csavarozni vékony rághatatlan anyagot,keményfa (akác),KPE,fém,stb,és már nem tudják rágni.A lemezcsavar jól tart a stiropolban,ha nincs túl húzva.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 10. 08:04 írta Csányi Antal »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #846 Dátum: 2019. Április 10. 11:16 »
Kivancsi111 egy másik rovatban tett írására itt reagálok, mégpedig erre:
"....(nem akarlak ismét idézgetni, mert szaporodnak a bölcsős családjaim, mert nem szűkítettem azokat, és volt esélyük az anyáknak folyamatosan petézni..."
Talán elfelejtetted ezt a beszólásodat?
"Te meg wr nagyon vigyázz, mert akác előtt csapolni kell, különben tényleg kiröhögnek bennünket. Annyi rajunk lesz, hogy banán nélkül nem fogjuk győzni. Na sebaj, még mindig jobb, mint a nyomorékokat pátyolgatni, és ezt hőstettként megélni."
Légy szíves idézd már be ahol arra buzdítottam a Fekete-Fehér Méhészklub olvasót, hogy a nyomorékokat pátyolgassák.
Egyszerűen arról van szó, hogy a lemaradóknak ilyenkor lenne hova tenned, de te inkább ahogy tavaly írtad mész Egyiptomba, az-az a Fára ÓÓÓkhoz.
Nem rég írtam, hogy az idő előtt (dandár előtt) rajzásra készülő család ugyanolyan szakmai vétség, mit gyenge családokkal kísérletezni akácon.
Tudom ezt nagyon nehéz eltalálni, neked most nem sikerült.
De ne búsulj az akácméz nálad csak melléktermék, a rajokat meg eladhatod....ha sikerül megfognod.
Én inkább arra törekszem, hogy minéd több DOLGOZNI AKARÓ termelő családom legyen akkor amikorra szükséges.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #847 Dátum: 2019. Április 10. 14:08 »
Tisztelt Csányi Antal!

Nagyon szépen köszönöm az infót!

Tisztelettel: Somogyi Csaba.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #848 Dátum: 2019. Április 10. 20:42 »
Szívesen!
Ha több infóra van szükség keressen privátban és megírom a számom.

Csányi Antal

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #849 Dátum: 2019. Április 10. 22:33 »

Egyszerűen arról van szó, hogy a lemaradóknak ilyenkor lenne hova tenned, de te inkább ahogy tavaly írtad mész Egyiptomba, az-az a Fára ÓÓÓkhoz.
Nem rég írtam, hogy az idő előtt (dandár előtt) rajzásra készülő család ugyanolyan szakmai vétség, mit gyenge családokkal kísérletezni akácon.
Tudom ezt nagyon nehéz eltalálni, neked most nem sikerült.
De ne búsulj az akácméz nálad csak melléktermék, a rajokat meg eladhatod....ha sikerül megfognod.


Te fel tudod azt fogni, hogy nincsenek lemaradók? Állandóan átüt minden hozzászólásodból az állományod minősége, csak ezt a kis méhészetek tulajdonosai, és a kezdők nem látják. Naná el fogom adni a rajokat. Az idén eladottak kaptárjaiból jövő ilyenkor szintén. Hol élsz Te Attila? Nem láttál Te még méhészetet. Tegnap átrakott vevő kaptárjában a nyolcadik teljesen fias keret után egy érdeklődő hátratolta  az álarcát, és rágyújtott, majd azt mondta, hogy ilyen család nincs. Pedig még volt 3 fias keret.  :o :o :o10 keretes Hunorban a két szélső is fias lett. Majd mindig volt egy méhtelenített, vagy kettő a léphordóban, hogy majd a következőbe belefér. Azt mondta ez nem szabályos, szélső ne legyen fias. Mondom hagyja itt! Jól kiröhögtük. A másik meg azt mondta ez nem normális család. Persze nem az. Elvettem már tőle erősíteni egy fiast. Megmutassam a füzetben? Aztán sorra került az is aki kapta. Láttál Te már szó szerint leesett állú méhészeket? ;D
Aztán ha azt a 160 családot látnád, amit tegnapelőtt vizsgáltam Balatonbogláron. Egy családnál már fedett rajbölcsők voltak. Rakják fel a 12 keretes méztereket. Volt ahol az építtetőből már keltek a herék, (beraktad már a szűkített fészekbe az ép keretet?  :P ;D)ami bal szélső, és a jobb szélsőn is van már pete, na és petés bölcsők. Huh! Ne aggódj értünk! Amikor Te elkezded zárni az anyákat, mert enélkül nincs akácméz a ládában, és ami van, az sem elvehető e "szakmai fogás" nélkül, addigra már nálunk lesznek új családok. Nem a veszteségből következő szaporítási kényszer miatt, mert például nálam az idén sem üresedett meg egy kaptár sem ki tavaszra, csak mostanában ;) Műrajok lesznek, nem természetesek. Ami meg lesz, az sem megy el, mert ha kiszáll, azt sem tudja ki kivel van, akkora a levegő méhtartalma, aztán valahova letottyan.
Nyugodtan légy, sikerült eltalálnom a dandár előtti rajzásra készülődő állományt időben meg lehet fogni, de az egész tavasszal babusgatott nyomorékokkal semmit sem lehet kezdeni. Aztán majd meséljük el, kinél mennyi lett ismét a melléktermék, és megkérjük neot, számítsa már ki, mennyi rizsszirupba lesz az elegendő, mert nem akaródzik valahogy az a tüntetés csak összejönni.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 10. 22:40 írta kivancsi111 »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #850 Dátum: 2019. Április 11. 06:39 »
Kivancsi111:
Ha majd értelmeset írsz, szívesen válaszolok.
Én elmondtam, hogy a saját hülyeségem (atkavédekezés) miatt tavasszal 1 léputcával gyengébb állománnyal indultam.
Készített a feleségem képeket is a "nyomorék" állományomról, hogy mit tudnak az általad selejt anyáknak nevezett családok produkálni.
Nem teszem közzé, mert úgy tűnne, hogy belemegyek abba a játékba....hogy az én apukám
erősebb.
Örvendj a bombasztikus családjaidnak, de megnyugtatlak én sem panaszkodom.
Röviden jellemzem a családjaimat.
Szépek.
Végezetül, ez az óriási önteltséged nekem nem jön be, de biztosan szimpatikus vagy vele a haveri körben.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #851 Dátum: 2019. Április 11. 07:58 »
Mi az ami értelmetlen abban az írásban no már megint?
Nem veszed észre, hogy olyan kicsi a világ, és minden kiderül, és mindenki derül? ;D
Ha gond volt az atkával, és vannak gyengébbek, akkor kell szétosztani családokat. Nálam sem volt mindegyik az a kaptárfeszegetős. Az öreganyásokat mások javára kiegyenlítéskor szét kell osztani. Tehát nincs olyan repce kezdetén amire azt mondjuk : "lemaradóak".
"Sajnos "  ;) korábban kell megkezdeni a szaporítást, mert a méz rovására menne.
Tudom mindig sírni kell, és sopánkodni, akkor nagyon szeretnek bennünket. Aha. Akinek meg nem fér bele a kaptárjába a méh, az dicsekvő, mert elmondja másoknak, hogy ne a hülyeséget kövesd barátom, mert nyomorék semmitérő méhészettel nem lehet semmit sem termelni, és éppen a rajzás határán lévő állományokkal lehet sokat termelni, csak résen kell lenni. Na ezt írtam én wr-nek, de Te azt sem érted, mert ez a gond soha nem nyomaszt :)

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #852 Dátum: 2019. Július 20. 11:07 »
Sziasztok!
355 mm belső szélességű FélNB rakodó fiókot milyen kerettel lehet használni?Keretváll 35 vagy esetleg 34?Valakinek van ilyen kaptárja?

Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #853 Dátum: 2019. December 20. 23:35 »
Azt szeretném kérdezni hogy konténerbe méhészkedik e valaki ? Ha igen nem osztanà meg a tapasztalatait velem ?

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #854 Dátum: 2020. Március 18. 23:46 »
Sziasztok!

A Kollár-féle konténerről mit érdemes tudni? Rajzásgátlást hogy oldják meg benne?

Köszönöm a választ!
Attila