Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560545 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #825 Dátum: 2019. Február 12. 13:45 »
Sziasztok!
Mortimer és Ata 67!
Mint említettem, egy olyan fontos kérdésben kéritek a véleményem,amely sok méhésznek gondot okoz!
Gyakorlatilag olyan dolgot feszegettek,ami az egy méhészre jutó kezelhető méhcsaládokat jelenti!
Ha valaki 100 méhcsaládot tud ellátni tisztességesen,tartson 100-at. Ha valaki 200-at lazán ellát,tartson 300-at!
Annak viszont nincs értelme, hogy nem érünk a dolgunk végére, és tömeges rajzásnak indul az állomány!
Inkább legyen egy kicsit kevesebb a darabszám, de azt minden időszakban tökéletesen tudjuk üzemeltetni!
Hasznunk csak így származhat a méhészkedésből!
Nagyon fontos amit kérdeztetek! Mi van akkor,ha akácvirágzás alatt bejön egy rossz idő, és napokig tart?
Ez a méhészek rémálma, különösen ha korlátozva vannak a méhanyák!
Akkor kezdjük!
Nem mindegy,hogy a szűk fészekbe (ahova az anyát zártuk) milyen keretek vannak!
Kezdjük a deszka mellett. Oda egy zárólépet szoktam tenni! Mézes virágporos, amolyan veselép.  A korlátozás feloldásakor ez félig fias lesz! Általában "kínjukban" csinálnak  helyet az anyának! Egyszer véletlenül tettem ide,  azóta akarattal! Főként,hogy a végpergetésnél minden keret kifele! A méz csak ezen marad! Mondtam,hogy nagyon kemény!
Mellette lehet egy fedett fias, utána az építő keret! Majd egy nyitott fias. Általában nálam ennyi a szűk fészek.
Drasztikus korlátozás, de nagyon sokszor használtam. Az 5 kertre való szűkítésnél szoktam betenni egy petézésre alkalmas szűzlépet. Ettől több keretre az NB-t nem szűkítem! A Hunorral rendszerrel eltöltött időszakban ugyan ezt alkalmaztam! Soha, sehol másnál nem láttam még a mai napig sem. Viszont Ficzere Péter egyik előadásában, még ettől is jobbat hallottam !Nem ő korlátoz így,hanem valamelyik kollégája.
Kicsit előre szaladtam, mert annyira nyomnám.
Bross Péter előadásában,Kalocsán egy érdekességre lettem figyelmes! 25 profi méhésznek tett fel különböző kérdéseket. Sokan úgy válaszoltak,  hogy építő keretet (ÉK) is használnak!
Erre szeretnék rátérni! Az ÉK a szűk fészek egyik legfontosabb "alkatrésze"! A méhcsalád tükörképe, valójában egy árulkodó keret! Elárulja a méhcsalád belső állapotát,  és irányt mutat a méhésznek! Még az is lehet, hogy a legmagasabb akácfát, és ez nem vicc!
Ha elindul az akácon a  hordás, ne adj Isten beköszönt a rossz idő, ezt az egy keretet kell kivennünk!
Tudjuk,hogy jobbról a harmadik, de én jelölöm is! ÉK! Felső része szabad építmény, alsó része Hunor lépnyi.
Kezelésnél a szűk fészekből félig kihúzom! A rutin nagyon fontos! Szépen kiépítve, bepetézve mehet vissza!
Az első rajbölcsők ezen a kereten jelennek meg! Mi van ha nincs kiépítve? Ezeket a kaptárakat megjelölöm, mindig van ilyen, és a végén részletesebben átnézem a szűk fészket!
Ha vontatott az építés,és bölcső kezdemények vannak már, semmi gáz! Fedett fias keretről a méheket lerázom, természetesen a szűk fészekbe, hogy az anyát  ne kelljen keresgetni! Ezt a keretet átteszem a fészken kívül
(Hunort méztérbe!) és helyére teszek egy petézésre alkalmas szép világosbarna keretet! Általában ettől észhez térnek az anyák és pillantok alatt bepetézik! Mi van ha már nem is épít, pempős, vagy fedett bölcsőnk is van.
Ekkor sem kell parázni! ÉK kitörve fedett fiasok kifelé,és két üres be! Ha ez sem jött be akkor sem rajzik,mert az anyarácson nem megy át a mama. Megölik.
Jó ha ekkor vannak legyengített, vagy már készített kölyökcsaládok!!!!!!!!!!
Nagyon sokszor nyúltam ehhez a módszerhez! Egyszerűen kicserélem ezekkel az "agyasokat"!
A makacs, mindenképpen rajzásra készülő családnál is működik.
A műlépezés, ÉK kitördelése, fészekbővítés sem segít minden esetben a rajzási láz leküzdéseben!
Ez a szép a méhészetben!
Ha tisztító pergetésig nem "gázasodik" be a szűk fészek, kimagaslóan nagy eredmény érhető így el!
Jó volt télen egy kicsit méhészkedni, nem csak acsarkodni az OMME vezetésével!
A másik topikban sajnos ez jön!
Üdvözlettel:Nagyernyei Attila

Szia Attila!

Műlépet a kaptár melyik részében szoktad akáckor kiépíttetni?

Amikor berendezed a szűk fészket ,illetve a nyíltfiasokat pakolsz a rács mellé,ekkor mar 18 keret van a kaptárba?

Kösuönöm a válaszodat!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #826 Dátum: 2019. Február 12. 15:50 »
Oldirty!
Ennyi idő után érdekes volt saját írásomat visszaolvasni.
A szűk fészek beállítása nem egy sablonos munka.
Legtöbbször hordásban csinálom (repce, galagonya) de van, hogy rossz időben amikor szinte áll a család.
Ekkor is nyomni kell, mert az akác nem vár.
Ha hordás van, és építenek, semmi gond a szűk fészekben a szűzlép helyett műlépet tenni.
Különösen akkor ha már kezdenek "begőzölni".
A fészken kívüli rész úgy néz ki, hogy az anyarács mellé mindig egy fedés előtti nyitott kerül.
Általában anyakorlátozáskor mindig van 2-3 különböző korú nyitott fias.
Az összes nem kerülhet a szűk fészekbe, mert ott adott a keretszám.
Tehát kívülről a rács mellé kerül a fedés előtti nyitott, majd jönnek a fedettek.
Ez egy rendkívül fontos dolog, mert ha a nyitott nem a rács mellé kerül közvetlenül tuti, hogy bölcsőt húznak rá.
A fedettek után jöhet, vagy jöhetnek a műlépek.
A kaptárban általában mindig 18 keret van, de ez utóbbi időben egyre jobban tetszik a 17.
Ha teszek be műlépet, akkor mindig veszek ki annyi keret amennyi műlépest teszek.
Ezeket a tartalékokhoz, vagy a "megcsapolt" családokhoz rakom.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #827 Dátum: 2019. Február 12. 19:15 »
Attila!
Úgy látom, hogy a technológiai leírásod 2013-as. Te nem akkortájt tértél át az NB-re? Mintha úgy emlékeznék, hogy akkor jelentek meg az NB kaptárjaid a szálkai elágazónál. Vagy van máshol is méhészeted? Csak azért kérdem, mert úgy írsz róla, mint aki évtizedek óta így méhészkedik. Tudom, hogy Hunorban is szűkítetted a fészket, de ott az elrendezés nem olyan, mint NB-ben. Konkrétan az építtetőre gondolok. Ahhoz, hogy az azt a funkciót betöltse, mint fekvőnél, le kell venni a mézkamrát. Esetleg Hunorban nem a mézkamrába raktál építtetőt? Ott nem lenne alkalmas a család hangulatának gyors ellenőrzésére?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #828 Dátum: 2019. Február 12. 19:20 »
Neo!
Pont ezért kapom a legnagyobb kritikát, hogy a Hunor fészket is ugyanúgy állítottam be 27 évig mint mostanság az NB18-ast, abban is pont ott volt az építő keret mint ezekben.
Alul 1/2NB műlép, a teteje üres.
Ott is volt szűk fészek, és függőleges anyarács!
NB18-asaimmal az elő szezonom 2010-ben volt, de NB15-ben kezdtem 1983-ban.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #829 Dátum: 2019. Február 12. 19:31 »
Na és szerinted rakodóban a felső fiókban nem működne hangulatjelzőkén? Az  igaz, hogy az anya nem tudna belepetézni, de az építés milyensége sokat elárul. Anyabölcső kezdemények vannak-e benne, építi-e egyáltalán, vagy mennyire vontatott az építés.
Én elismerem a szűkítés méztermelésre gyakorolt kedvező hatását. Nálam azonban inkább az szokott a gond lenni, hogy a hirtelen szűkítés váltja ki a rajbölcső húzást. Tudom, hogy Te nagyon fokozatosan csinálod, talán pont úgy, hogy az anyának mindig van egy keret, amelybe petézni tud. Azonban ez óriási munka. Ha rossz idő miatt egyszer kimarad egy ilyen bővítés, az nem okoz gondot?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #830 Dátum: 2019. Február 12. 19:42 »
Neo!
Ezt kérdezed, ami fájt.
"Na és szerinted rakodóban a felső fiókban nem működne hangulatjelzőkén?"
Nem.
Ismét az a válaszom, hogy ezt a kérdést precízen éveken keresztül ITT kiveséztük.
Raj egy sem lesz, mert az anya a rácson nem tud átbújni,leölik.
Azt is leírtam ezerszer, hogy az anyakorlátozás ideje perdöntő!
Ez viszont tetszik, hogy Te legalább ezt már beláttad!
"Én elismerem a szűkítés méztermelésre gyakorolt kedvező hatását."
De ha rosszmájú szeretnék lenni mint a Hunoros bombaméhészeink akkor az a válaszom....nem mindenkinek kell nagyokat pergetni.
Katulin Károly is elmondta a különbséget, ha jól csinálja a méhészkolléga 30-50% pluszt eredményezhet.
Előadásaim vázát ez adja.
Aki nem próbálta az meg ne mondjon róla véleményt.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #831 Dátum: 2019. Február 12. 20:01 »
Az rendben van, hogy kivesézted, de én nem vagyok fekvős, ezért csak felületesen szoktam elolvasni. Azzal is egyetértek, hogy csak az mondhat róla véleményt aki csinálta. Én biztos nem tudnám ezt technológiaszerűen csinálni, főként rakodóban. Mást csinálok helyette. Elviszem anyástól  az összes fias fiókot, aztán ha lemondtak a rajzásról, akkor visszaadom az anyát kirágós zárkában. Nem tetszik, mert anyakereséssel jár, mégis ez a leghatékonyabb megoldás. Teljesen másképp gyűjtenek a fias nélküli családok. Azonban én az anya nélküli állapotra ezt nem mondanám (Antiék így csinálják) Napok maradnak ki amiatt, mert keresik az anyát. Szóval ez akkor működik jól, ha akác kezdetre visszakerül az anya. Ha azonban ilyenkor elromlik az idő, akkor nincs náluk méz, félő, hogy éhenhalnak egy kéthetes rossz idő esetén. Nekem arra nincs időm, hogy az új fészekbe tűzgéljek mézes kereteket. Azért rakodó a rakodó, hogy fiókosan kezeljük.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #832 Dátum: 2019. Február 12. 20:15 »
Az én (mások szerint)"tökölődős" módszerem valóban munkaigényes.
Ezért van csak 200 méhcsaládom.
Ketten nyomjuk a felségemmel, és soha nem zavart, hogy mennyit kell dolgoznunk.
Az eredményeim kárpótolnak.
Akik pedig fikáznak, soha nem jártak nálam, és a kilókkal meg nem szokásom dicsekedni.
Az anyakeresés rakodóban macerásabb, és a zárás is az volt.
A mostani állományomat max 3 nap alatt elrendezzük akácra.
Ha elromlik az idő arról is írtam, mégpedig azt, hogy ez a méhészek rémálma.
Akkor méhészkedni kell, de csak EGY keretet veszek ki a szűk fészekből, azt is félig.
Ha gáz van, azon lesz az első bölcső.
A többi ismétlés lenne.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #833 Dátum: 2019. Február 12. 20:23 »
Ismétlés a tudás anyja!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #834 Dátum: 2019. Február 13. 00:20 »
Elviszem anyástól  az összes fias fiókot, aztán ha lemondtak a rajzásról, akkor visszaadom az anyát kirágós zárkában. Nem tetszik, mert anyakereséssel jár, mégis ez a leghatékonyabb megoldás. Teljesen másképp gyűjtenek a fias nélküli családok. Azonban én az anya nélküli állapotra ezt nem mondanám (Antiék így csinálják) Napok maradnak ki amiatt, mert keresik az anyát. Szóval ez akkor működik jól, ha akác kezdetre visszakerül az anya.
Ez így van.
Vagy akkor is jól működik,ha kikel,vagy még jobb ha már petézővé válik az új anya az akác kezdetére .
Időzitésben legjobbra sikerült évünkben az első komolyabb akác hordású napon az új anyák nagy része már petézett.
Az idei tavasz inkább nyár volt,ezt a tempót a mi technológiánkkal nem tudtuk,a családok nem tudták tartani,így aztán akác végére lettek petézők az utolsó anyák.Hála a Búzacipónak,a szűz anyás családok is szépen gyűjtöttek.Nyilván fias híján a fészket jól megdobták,de utána a veresgyűrűs somon (gyűrűcskén) és gyalog akácon felpakolták.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2019. Február 13. 00:40 írta Csányi Antal »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #835 Dátum: 2019. Február 13. 11:21 »
Nyilván fias híján a fészket jól megdobták,de utána a veresgyűrűs somon (gyűrűcskén) és gyalog akácon felpakolták.
Én ezt egy nagyon fontos mondatnak tartom. Ha a kaptárban van másfajta méz, akkor az mindegy, hogy adott pillanatban hol van, előbb-utóbb felkerül a mézkamrába. Nagyon nehéz azt biztosítani, hogy ez akácpörgetés után következzen be repceméz vonatkozásában. Szóval, ha a tisztító pergetés a fészek fias lépjeire nem terjed ki, akkor ez bizony belemegy az akácba. Na ezért viszem én el az összes fészekfiókot.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #836 Dátum: 2019. Február 15. 09:06 »
Szia Attila!

Mi a véleményed arról a nagyboci ÉK-ról amelyik felesben van kialakítva, azaz fél-boci műlép van alul és fölül van az építtető rész?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #837 Dátum: 2019. Február 15. 17:21 »
Teljesen jó.
Én még a Hunorból örököltem a műlépet, és a mai napig így használom az NB ÉK-et.
Ez csupán szokás kérdése, hacsak nem meleg az éjszaka vándorláskor, és pont középsőnek kerül a teherautóba egy olyan ÉK-es család amely még nem ragasztotta mindenhova oda a lépet.
Mivel nincs drótozás, földes útra érve leszakadhatnak.
Na de ez már csak apró megjegyzés.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #838 Dátum: 2019. Április 09. 10:29 »
Na nézzük!
Jó mérges lettem magamra, mert már egyszer megírtam,és véletlenül kitöröltem!
Tehát használok anyarácsot, pálcást, ponthegesztett!
4-5 keretre szoktam korlátozni a hordás megindulása előtt egy héttel!
A 4 keretes szűk fészket jobbnak tartom, de csak gyakorlott méhészeknek ajánlom!
Kemény, de a pergetés is!
Az anyarács mindkét oldalára nyitott fias kerüljön! Nagyon fontos! Így nem veszik észre a méhek a fizikai féket!
A dajka méhek akadálytalanul lehetnek kapcsolatban az anyával, a feromon sokkal jobban árad a "méztérben" így. Nem lesz rajzás!
Mire rájönnek a méhecskék a cselre elindul a hordás, akkor már semmi gáz! Jön az 1-2 kg-os akácgyűjtésnél a tisztító pergetés.
A fészken kívüli ami nyitott volt kimarad! Ezt a végpergetésnél fogom használni és dandár előtt (ekkor már fedett fias) átteszem a másik oldal szélére!!!!!!!!!!!!! Baromi fontos! Ezzel nyitom a mézteret, széthúzom a fészket!
A szűk fészekben építő keretet is használok! Erről bővebben fogok írni!
A Hunorról sem feledkezek meg. Összehasonlítom a két rendszert!
Üdv:Attila

Szia Attila!

Szeretnék néhány dolgot kérdezni:

Akáchordás elött egy héttel korlátozod az anyát. Mi az ami  segít meghatározni hogy kb. egy hét múlva indul a hordás?

A métztérben lévő,az anyarács melletti táblás fedettfiasok mikor kerülnek át a méztér másik végébe? Közvetlenül mind a deszka mellékerül? Ezzel a trükkel fokozódik a hordás?

Kijáró akáckór csak a méztérnél van nyitva?

Köszönöm a segítségedet!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #839 Dátum: 2019. Április 09. 13:37 »
Szervusztok!
 Habkaptárosok segítségét kérem!
Ma hajnalban érkezett a szaporítás helye: habkaptárak. A kiszállító azt mondta, hogy belülről is kell festeni, nehogy "harapdálják". Tapasztalt méhészek segítségét nagyon szépen köszönöm!

Tisztelettel: Somogyi Csaba