Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560592 megtekintés
*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #780 Dátum: 2018. Szeptember 02. 23:19 »
De ha kiderül rá baszik.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #781 Dátum: 2018. Szeptember 03. 09:23 »
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:57 írta oszkár »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #782 Dátum: 2018. Szeptember 04. 09:10 »
Az uniós agrártámogatás egyrészt szociálpolitikai kérdés, vagyis ezzel próbálják viszonylag alacsonyan tartani az európai élelmiszer árakat.
Másrészt biztonságpolitikai kérdés, az unió élelmiszerekkel kapcsolatos külső kiszolgáltatottságát igyekeznek vele csökkenteni, mert lehet, hogy az argentin marhahús olcsóbban előállítható, mint pl. a francia, de egy ország, egy szövetség, egy kontinens erejét az önellátás adja, az, hogy minél kevésbé kiszolgáltatott előre nem látható, világpolitikai tényezőknek.
Ezért van az, hogy az unió a keletkező jövedelmek egy részét, támogatások útján átpumpálja az agrárszférába. 
Nem feltétlen jó ez a gazdálkodónak sem. Hatalmas adminisztráció, és állandóan ott lebeg a feje felett a pallos, hogy mit cseszett el a szinte átláthatatlan bürokratikus rendszerben, mikor kell visszafizetni az esetleg már elköltött támogatást, bírsággal megfejelve.  Sokkal egyszerűbb lenne a parasztnak is, ha megszűnne, aztán másfélszeresére nőne a búzaár. Ebben az esetben az említett politikai elvárások nem teljesülnének. No meg feleslegesség válna egy sokezres hivatalnokréteg, ami a támogatások rendszerét működteti.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #783 Dátum: 2018. Október 24. 13:40 »
Tehát egyértelmű kérdésemre:
"Egyetlen kérdésre adj határozott választ wr! Szűkítettél, korlátoztál valaha a Hunorban?
Igen, vagy nem?
Köszönöm megtisztelő válaszod.
Nagyernyei Attila"

Erre ezt a választ adta wr méhésztárs:
"Adjak határozott választ? Mégis minek?"
Így szerintetek lehet értelmes szakmai meccset vívni?
Aztán megint fújja a régi nótáját.
Nagyon sokszor leírtam, hogy igen furcsának tartom azt, ha valaki olyan dologról mond véleményt amihez lövése sincs, mert nem próbálta ki soha.
27 éven keresztül egyenlő lépes 10 keretes Hunor méhészettel dolgoztam, 18 éven keresztül 200 család felett, a csúcsban 320-al.
Bátorkodom megjegyezni (már sokadszorra), hogy rengeteget kísérleteztem azon, miként lehetne a legnagyobb eredményt akácon (akácokon) elérni.
Ha valaki 2018-ban azt vitatja, hogy a raj állapothoz közelítő méhcsalád nem gyűjt többet, mint a szabadon bóklászó méhanyás, ott már komoly gondok vannak.
Hogy a siker érdekében ehhez mennyivel többet kell dolgozni?
Rengeteget, sokkal többet, de e pergetési eredmény is jóval több!
Azokat az éveket tartom számon leginkább amikor gyengék voltak (másnál) az akácok!
Ekkor van óriási jelentősége az akác alatti korlátozásnak, mert rövid az idő a gyűjtésre.
Én is mondhatnék nagy számokat, hogy Romhányban pótkocsit kellett bérelnem, hogy haza tudjam hozni egyszerre a termést, vagy a felvásárlónak kétszer kellett fordulnia az akácmézemmel.
Ettől nem leszek nagyobb, esetleg nagyobb pofa.
Mivel nem próbáltátok (most már többes számot írok) össze sem tudjátok hasonlítani az eredményeket.
Wr méhésztárs azt írja, hogy 2 Hunor fiókot meghordott neki, az elég.
Én is úgy gondolom, hogy nem kell mindenkinek engem követnie.
Ha neki ennyi elég, az az ő döntése.
Addig jó ez az eredmény amíg másét nem látta és nincs mihez mérje a sajátját.
Írásommal nem szeretném azt a benyomást kelteni mint az ovisok, hogy....az én apukám erősebb.
Aki sikeresen meg tud élni a méhészkedésből, soha ne hagyja fel a technológiáját.
Aki pedig nem jól csinálja előbb vagy utóbb kénytelen lesz abbahagyni.
Wr méhésztárs, és kivancsi111 is sikeres méhészek.
Egyet viszont soha ne feledjetek, nálatok is van jobb, de lehet, hogy ők hallgatnak.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #784 Dátum: 2018. Október 24. 15:25 »
Neo írta:
Idézet
Nézd wr!
Én sok mindenben egyetértek Veled. Aztán van amiben nem. Jenővel is így vagyok. Vivaldival is, és Attilával is. Szerintem ezzel semmi gond nincsen. Hiszen lehet, hogy azért nem egyezik a véleményünk, mert más a tapasztalatunk. Aminek talán anya, vagy technológia, vagy a jó ég tudja, hogy mi lehet az oka. Mármint az ellentétes tapasztalatnak.
Nos a 3 Hunor fiók (ugye kilencesről beszélünk?) az 27 Hunor keret. Egy Hunor keret az nálam másfél felest jelent. Ez akkor 40 félkeret. Kölyökcsaládok kaptára. Amelyik ezt nem növi ki akác előtt, azt az anyát jobb kidobni. Ha jó család van benne, akkor kivétel nélkül megrajzik. Éppen ezért ilyen családocskákkal termelni sem lehet, mert vagy gyenge hozzá(rossz anya van benne), vagy túl erős, ezért inkább rajzani akar. Az a fiókszám fél NB esetén, amelyikben nem szorul meg az anya, tehát szabadon hagyva tud petézni anyarács nélkül, az 6 fióknál kezdődik, de inkább 8 fiók. Persze ebben nem olyan bundásak a keretek, mint Attilánál. Azonban ez az a kaptárméret amelyben nem szorul meg  a jó anya, magyarul nincs rajbölcső. Tehát amit Te leírtál, annak a duplája. Mint írtam, én nem vonom kétségbe azt, amit állítasz. Neked az a tapasztalatod. Nekem ez. Te sem hazudtál, én sem. Mi a különbség oka? Anya, vagy tudja a fene, hogy mi. Egy dolgot még tudok mondani, eztán úgysem lesz elérhető. Úgy hívják, hogy fumagillin. Biztosítja a dajkatömeget. Ha az anya a genetikai képességeinek megfelelően tud petézni, mert van helye, és elegendő mennyiségű dajka hozzá, akkor nem akarja bepetézni a rajbölcsőt. Ezért meg tud tölteni egy ekkora kaptárt is. Az ilyen család viszont nem tartozik a jól mézelők közé. Ahhoz az kell, amit Attila csinál. Dajkatömeg helyett dolgozótömeget állít elő. Úgy gondolja, hogy 2500 forintos akácmézért simán bevállal egy ilyen kis többletmunkát. Én a Hunor szűkítés alatt az akác alatti dobozolása gondolok, nem a kora tavaszi szűkítésre, ahogyan Te gondoltad.Te ezerkettőszázért nem vállalod be. Szerintem mindkettőtöknek igazatok lehet. Ez egy soktényezős dolog. Mindenki saját maga ismeri a saját méhállományát, és tudja azt, hogy neki a saját céljainak mi felel meg leginkább. Saját magunkból kiindulva másokat kritizálni nem más, mint szűklátókörűség. Meg kell hallgatni minden véleményt, aztán a sajátunk esetében aszerint dönteni, amelyik közelebb áll hozzánk. Ezt azonban oly módon számon kérni, hogy felelőtlenség a kezdőkkel szemben, hát egy kicsit megmosolyogtató. Szerintem senkinek sincs olyan kötelezettsége, hogy a leendő konkurenciáját a legtutibb információkkal lássa el. A kezdő itt egy étlapot talál. Majd választ belőle, ha akar, esetleg saját ételt főz. Ez mindenkinek a saját döntése.
Ugye abban megegyezhetünk, hogy amiről beszélsz, hogy mire képes vagy nem képes egy anya, meg hogy mekkorára képes fejlődni egy család, az megint csak nem méztermelés? A családok kettőből háromból történő összerakása egy óriássá megint csak nem! Tehát ne keverjük már a szezont a fazonnal. Amelyik normális, egyanyás család (nem kettőből meg háromból ősszel összerakott!!!) feljön a nyárra 8 félfiókra, abból légyszíves tegyél nekem félre, mert csak olyat fogok tenyészteni! Ilyen ugyanis a világon nincs, ne etesd vele a hozzá nem értőket! Nézd meg a mindenkinél mindent jobban tudó, mindenkinél több mézet termelő Nagyernyeit, 2, azaz kettő hunor fiókkal mézelt!!! Ami valóban vicc, rá és a méheire nézve is. Egy rendes termelő családnak 30 hunor keret éppen elég. Az enyémeknek a 27 is elég, azért elég, mert nálam minden év úgy kezdődik, hogy már a repcén odalesz a kijáró népesség 20-25%-a. Ha sok év átlagát nézem, akkor az eladott akácátlagom 24 és 30 kiló között van. Nézd már meg, hogy a méhészek úgy 80%-ánál mennyi ez az átlag. Megmondom. Valahol 12 és 22 kiló között mozog! Akkor miről beszélsz? Te mennyi mézet adsz el egy egyanyás családból? Nem olyanból ahol ősszel összerakod őket, hanem egy valóban, egész évben egy anyával fejlesztett családból?
Óriási családokat én is tudok csinálni, csak minek? Nem fognak termelni, viszont lesz óriási mennyiségű fiasításuk. És az minek? Ebből ami nekem van is tudok szaporítani annyit amennyit akarok, és még be is teleltetem mindet.
A fumagillinről nem tudok mit mondani, mert soha életemben nem használtam. Viszont olvastam róla egy cikket, amiben leírták, hogy a kontroll családok mellette amiket semmivel sem kezeltek, éppen annyi idő alatt gyógyultak ki a nozémából mint a fumagilinnel kezeltek. Így le is vonták a konklúziót, miszerint nem lehet bizonyítani a hatását. Szóval hagyjuk már a kis többletmunkát, mert nagyon jól tudom, hogy mit jelent az a "kis" többletmunka.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #785 Dátum: 2018. Október 24. 15:36 »
Nekem van memóriagondom?
Ezt írja wr méhésztárs:
"Nézd meg a mindenkinél mindent jobban tudó, mindenkinél több mézet termelő Nagyernyeit, 2, azaz kettő hunor fiókkal mézelt!!!"
Miről beszélsz?????
Többször leírtam, hogy állományom nagy része akácon 3 fiókon termelt!
Volt némely kiugró amelyiknek a 3 fiókot is oda kellett adnom, ekkor értek az államig a menekülőterek.
Tehát mivel sem akkor sem most nem jártál a méhészetembe legalább attól kíméld meg az olvasókat, hogy valótlanságot állítasz rólam.
Köszönöm.
Közben találtam néhány képet.
Ezek a fiókok csurig voltak mézzel!!!!!!!!!!!!!
Ja és háromszor!
Egyszer az első akácon, és kétszer az északin.
A háttérben feleségem látható, kicsit kimerülve a sok cuccolástól.
Azt is megfigyelhetitek, hogy az alsó fiók kijárójának 1/3-a zárva van. (biztos gyengék)
Erre azért van szükség mert oda van az anya korlátozva.
wr láttál már hasonlót?
Szerinted a zöme hány fiókon van?

Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2018. Október 24. 15:53 írta Nagyernyei Attila »

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #786 Dátum: 2018. Október 24. 15:57 »

Többször leírtam, hogy állományom nagy része akácon 3 fiókon termelt!
Volt némely kiugró amelyiknek a 3 fiókot is oda kellett adnom, ekkor értek az államig a menekülőterek.


Nem kötözködésből és Isten ments, hogy gonoszkodásnak vedd amit írok! Ezt nem értem. "Az állomány nagyrésze 3 fiókon" és a "némely kiugró 3 fiókon" között vélek némi ellentmondást. A "némely kiugró" akkor 3 méztér+1 fészek?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #787 Dátum: 2018. Október 24. 16:00 »
Igen!
15 évvel ez előtt.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #788 Dátum: 2018. Október 24. 16:01 »
Írtam egy oldalnyit, ahogy az lenni szokott le is nyelte a fórum, nem kezdem el újra. Attila! Annyi butaságot írsz, hogy nem hiszem el hogy nem fáj! Nálad az általános iskolai matematika is valahogy máshogy működik, mert a 12,5%-kal kisebb méretű kaptáradból valahogy mindig több méz jön ki mint az enyémből, aminek a fészke és a méztere is ennyivel nagyobb. Nem baj, megszoktuk ezt már, köszönjük Emese.  ;D  ;D  ;D Az állományod nagy része?   :o Mi a fene!  :D Akkor elmondom, hogy hunornál a 3 fiók az alap, ami 2 fiókon van az nem termel. Az csak termelget.
Idézet
Hogy a siker érdekében ehhez mennyivel többet kell dolgozni?
Rengeteget, sokkal többet, de e pergetési eredmény is jóval több!
Végre írtál részigazságot is. Valóban, a fekvőddel sokkal sokkal többet kell dolgoznod annak érdekében, hogy akár csak ugyanannyi mézet tudj termelni vele mint én az enyémmel, amivel alig kell dolgoznom. Igaza van a Jenőnek, veled semmi értelme vitatkozni, mert olyan vagy mint az egyszeri méhész. Ha nekem 6 keret fiasom van akkor nála már 7-8, ha nálam 27 kiló az átlag akkor nála 30 felett és így tovább. Csak két baj van ezzel.  :D Az egyik az, hogy neki másfélszer akkora állománya van, ehhez képest a pergetett méze ugyanannyi mint nekem. A másik, hogy ugyan nehéz ezt összeszámolni, de ehhez arányaiban tízszer annyit matat a kaptárjaiban mint én. Szóval én itt be is fejezem, etesd a közönséget továbbra is, mert akad még aki elhiszi.
Komolyan mondom, meg kellene nálad egyszer jelenni úgy fórumostól (csak hogy veresedjen az orcád), aztán megnézni, hogy amikor én kivettem az enyémből 2 fiók mézet (mert nekem annyi elég, meg ahogy írod is, nem mindenki érhet fel hozzád),  ;D akkor te honnan veszel ki a fekvődből annál többet??? Belerakod a pergetődbe a fiasokat is? Mert máshogy nem fog menni. De talán még úgy sem...

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #789 Dátum: 2018. Október 24. 16:17 »
Mondom én, hogy azt sem tudod már miket hablatyolsz össze:
"..hogy amikor én kivettem az enyémből 2 fiók mézet (mert nekem annyi elég, meg ahogy írod is, nem mindenki érhet fel hozzád),  ;D akkor te honnan veszel ki a fekvődből annál többet??? Belerakod a pergetődbe a fiasokat is? Mert máshogy nem fog menni. De talán még úgy sem..."
F I A S O K A T?
Most értettem meg, hogy nem értesz semmit.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #790 Dátum: 2018. Október 24. 16:49 »
Ha egy Hunor keret kb. 0.7 NB, akkor a 2x9 (18) Hunor az majdnem 13 NB. Ha Attila kaptárjában van 18 NB, ő pedig anyaráccsal akác elején lekorlátozza 5 keretre az anyát (ilyesmi rémlik), akkor neki is marad nettó 13 NB keretnyi helye, amiben ha volt is akác elején fiasítás, a végére nemigen marad. Hogy a mézelvétel melyiknél könnyebb, az más kérdés, de mitől NE lehetne a fekvőben hasonló mennyiségű méz?
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #791 Dátum: 2018. Október 24. 17:23 »
Arról nem is beszélve, ha jó az akác, akkor többször is lehet, vagy kell pergetni.
Na itt viszont a rakodósoknak óriási sansza lehet.
Feldobálják az üres fiókokat, én meg rágom a körmeimet, hogy érlejék be annyira, hogy bele lehessen pergetni.
Ez az a pont, amin évekig hezitáltam, mert ehhez magammal is harcolnom kellett.
Az idén és főként tavaly kegyes volt az időjárás, és a virágzás.
Tavaly többször is belepergettünk, az idén csak egyszer.
Ahhoz, hogy kimagaslóan jó eredményt lehessen elérni, többszöri pergetés szükséges.
Ehhez szigorúan figyelni kell a méz minőségére.
"Pisát" nem szoktam pergetni, mint ahogy néhány hónappal ezelőtt valaki megjegyezte.
Volt viszont olyan év, hogy szint egy hetet kellett várnunk a hordás után, mert annyira magas volt a víztartalom.
Megjegyzem, hogy ebben a méhcsaládok erősségének is szerepe van.
Egy közepes, vagy gyengusz család lassabban sűrít.
Éppen nem rég beszéltem telon kivancsi111-el, aki végigvárja az akácot.
Azt a sűrűséget soha nem érem le, de az idei végpergetésem 17 alatti volt.
Ezzel összekeverem a kicsit vékonyabbat, és ezt kiüvegezve adom 2.500 Ft-ért, most már éppen 5 éve.
1984 óta szerelek ki mézet, most nehogy azzal álljatok elő, hogy ehhez sem értek.
A Fórum Almádi alapkő-letételekor már bent voltam az áruházban.
Már akkor volt olyan mikrószűrőm, amiket most árulnak a méhészeti rendezvényeken.
Németországból hoztam egy tekerccsel, mert feleségem nagybátyja pont egy ilyen filtereket, mikrószűrőket gyártó cégnél dolgozott.   
Megjegyzem, hogy a pápa golyóálló mellénye is hasonlóból készült.
Rettenetes erős, egy rétegben is szinte elszíthatatlan.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #792 Dátum: 2018. Október 24. 19:15 »
Wr!
Csak annyit tudok mondani, hogy szövegértés. Olvasd el légy szívesen figyelmesen mit írtam. Elég ha a vastag betű részre koncentrálsz.
Tehát:
rajok sem nagyon lesznek, mert a 3 fiókban nem szorulnak meg.
Az a fiókszám fél NB esetén, amelyikben nem szorul meg az anya, tehát szabadon hagyva tud petézni anyarács nélkül, az 6 fióknál kezdődik, de inkább 8 fiók.  Ez az a kaptárméret amelyben nem szorul meg  a jó anya, magyarul nincs rajbölcső.
Hogy jön ide az őszi egyesítés? Ez egy anya tavaszi produktuma. Nem dajkaproduktumról beszéltem. Az őszi egyesítésnek a dajkaszám növekedése az eredménye, nem az anya táltosodik meg. Nem beszéltem méztermelésről, nem tudom hogyan illik a logikai sorba. Leírtam, hogy a nem korlátozott anyák méztermelése nem jó. Ahhoz az kell, amit Attila csinál. Korlátozza az anyát a szűkítéseivel, fokozatosan. Ez viszont a termelési kapacitás korlátozása is egyben. Nekem ez nem alternatíva. Én másként oldom meg az átállítást a rajzás teljes kizárásával. Én arról beszéltem, hogy mekkora kaptárméret alatt szorul meg az anya.
Akkor most már érthető, hogy mi volt a kérdés? Hogy megszorul-e az anya a három fiókban vagy sem. Persze, hogy megszorul. Neked nem azért nincs   rajbölcsőd, mert elegendő nagyságú a kaptárad és nem szorul meg, hanem azért nincs, mert a Nosema miatt előbb elpusztulnak a dolgozó méheid. A dajkák így hamar kijáróvá válnak, mert kell a virágpor és a nektár.  Az anya pedig addig nem petézi be a bölcsőket, amíg nem hemzsegnek a dologtalan dajkák. Ez  egy másik alternatíva. Nekem ez sem jön be, mert én  egészséges méhekkel szeretek dolgozni. Pontosabban szerettem eddig. Eztán már én sem fogok tudni.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #793 Dátum: 2018. Október 24. 20:07 »
Azért sajnálom, hogy az az információ még sokakhoz nem jutott el hogy nem a kaptár termeli a mézet, :o, ezért értelmetlen kaptárvitát folytatni.

Üdv. jani bátya

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #794 Dátum: 2018. Október 25. 09:49 »
Én sem értem, vannak ennél komolyabb problémái is az ágazatnak! Az idei év kitűnő példa, minden téren! A többit tavasszal meglátjuk!