Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 561779 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #735 Dátum: 2017. Április 26. 14:47 »
Densie, röviden írhatnál a technológiáról, és arról hogy miért éppen az egységes keretméret vált be nektek a fekvőben. Nekem is szimpatikus volt ez a keretméret, de aztán végül az NB-nél kötöttem ki. Ettől függetlenül a mai napig érdekel az egységes keretméret.

*

méz

  • *
  • 13
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #736 Dátum: 2017. Április 26. 21:11 »
A családok anyazáráskor általában 8 NB fedett fiassal rendelkeznek, és 12-14 tömött léputcával.
Úgy tapasztaltam, ha ettől erősebbek (Hunorban is ez működött) akkor a rajzással gyűlt meg a bajom.
Ez az erősség akkor csúcsosodjon ki ha dandárban van az erdő!

De azt nem irtad hogy ez a korlátozás mikor lesz?  Kellene hogy legyen.  Talán május 1.???????

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #737 Dátum: 2017. Április 26. 21:48 »
Densie-nek.

Szerinted rakodós rendszerben egységes fészek és méztér, működőképes lenne a dolog ?

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #738 Dátum: 2017. Április 26. 21:55 »
Gömbinek.

Igen a Stencil cikkben olvastam az egységes keretről, és még egy helyen találtam róla részletes ismertetöt, a nadkaptar.hu-n. Amugy kezdő vagyok, NB fészek és 1/2 NB méztér kaptáram van, ami a kaptártipusok összehasonlításában szereplő kommentek szerint a legkedvezőtlenebb. Emiatt keresgélem hogy milyen irányban érdemes tovább gondolkodni ?!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #739 Dátum: 2017. Április 27. 11:21 »
Laja mihez mérten a legkedvezőtlenebb?Ha alaposan végigolvastad sokan leírták/tuk hogy miért nem az.  A célokat kell tisztázni és a ráfordított munka, időmennyiséget illetve mi is térül meg ebből. Nem akarok újra belemenni itt a kaptárkérdésbe, mindenki a magáét dicséri. Ami az egyiket embert zavarja az a másikat épp nem. De ha valójában kedvezőtlennek tartod furcsa elmozdulási irány az egységes keret. Bár nem tőlem kérdezted de, működhet persze, de az izmos méztér lesz, ha meg keretes pörgetés akkor miért nem más kaptártípus?

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #740 Dátum: 2017. Április 28. 07:08 »
Gömbi !
Mint már említettem kezdő vagyok, gyakorlati tapasztalatom kevés.
Az Nb fészek és 1/2 Nb méztér kommentjeiböl azt vettem ki, hogy itt a legnagyobb a kirajzás veszélye, a fészekből az eltérő keretméret miatt tavasszal nem húzható fel a fias keret, kétféle keretméretet kell tartani, tárolni, pergetni.
A későbbiekben is rakodóban gondolkodom. keresgélésnél igy került a képbe az egységes keret. Itt a méztér valóban izmosnak tünik ahogy te megjegyezted, viszont fészekben ez a keretméret ideálisnak mondott. Attila hozzászólásaiban többször is kifejtette hogy  a rakodó rendszer felső határa a Hunor. Milyen más irányra godoltál? Üdv Laja

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #741 Dátum: 2017. Április 28. 07:39 »
Laja!
Éppen tegnap hívott egy méhész, hogy kinőtte az NB-s fészkű "rakodója" a fiókot, mit tegyen, nem tud fiast felhúzni?
Mi lesz ebből?
Tömeges rajzás, pont akác előtt.
Sokan alkalmazzák ezt a kényszermegoldást, mondván az NB kereten biztonságos a telelés.
Az egészből ez a megállapításuk igaz az egészből, az összes többi meg kínlódás, nyűg meg görcsölés.
Ha nem próbáltam volna, soha nem mernék ilyen kemény kritikát megfogalmazni.
A rakodó rendszer egyik legnagyobb előnye, (ha nem a legnagyobb) hogy fiasításokat emelünk át a majdani méztérbe.
Ezáltal ismét helyet biztosítunk az anyának, valamint ezek a fiasok "szippantják ki" a fészekből a mézet, és emiatt nincs rajzási mánia.
Én a Hunor mellett törtem pálcát, de bármely keretmérettel működik a rakodó rendszer, csak lehessen a fiasokat átfüggeszteni.
A Hunor keretméret passzol a méhcsalád életéhez a legjobban, ezt megerősítették az orosz professzorok is.
Itt akác alatt nincs mézkoszorú a fészekben, gyakorlatilag max. a két szélső lépet kivéve, fias az egész fészek.
Erről írtam többször, hogy ezt nagynak tartom, most nem kezdem el ismét.
Amit kategorikusan ki merek jelenteni az NB fészek 1/2 NB méztérrel, zsákutca.
Ha nem tudsz dönteni, minden rendszerből állíts be tízet, és akkor össze tudod őket hasonlítani.
Költségmentesen is megúszhatod, ha hiszel nekem.
Nagyernyei Attila

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #742 Dátum: 2017. Április 28. 12:24 »
"Amit kategorikusan ki merek jelenteni az NB fészek 1/2 NB méztérrel, zsákutca."
Nekem egyenlő lépes hunor/12 van. De! Megítélésem szerint; Minden gond nélkül működtethető a az NB fészek 1/2 NB méztérrel. Mégpedig eredményesen, sőt eredményesebben, mert a mézet szűzlépből, lehet pergetni, káros, szennyező anyagoktól kevésbé szennyezett módon. Erre törekszem az egyenlő lépes hunornál is, nagyon kevés a fészekből a méztérbe felhúzott keretem, általában 1-2 db./év. (de van! az volna a jó ha egy-sem volna). Egy példát írok, lehet nem értetek vele egyet, de megoldás. PL. NB. 11 keretes rakodó; lehet 11 táblást produkálni! Ha nem tudjátok mi módon, akkor leírom. Ha az megvan, akkor 3-4 nyílt fiast elveszel rajta lévő néppel, azzal anyát nevelsz, vagy 8 táblást összerakva, érett bölcsővel új egységet hozol létre. Fészket  műléppel megtűzöd. És már nincs is miért felhúzást végezni! Lehet vitatkozni! ;)
« Utoljára szerkesztve: 2017. Április 28. 12:28 írta bekesm »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #743 Dátum: 2017. Április 28. 12:39 »
Mi van akkor, ha valaki nem akar családokat szaporítani, mert mondjuk elég neki annyi, amennyi van, és méhek eladásával sem akar bajlódni. Akkor nem jó megoldás a rajzásgátlásra a család szétszedése.

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #744 Dátum: 2017. Április 28. 13:17 »
Írtam, nevelj anyát, és cseréld azokat évente, nem fogsz csalódni! Lehetek ironikus is, égesd el ami nem kell!

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #745 Dátum: 2017. Április 28. 13:21 »
Hidd el ha május végén, június elején, ha új anyával, 2-3 keret fiassal megerősíted a törzs családokat, azok naprán csodát művelnek. Tudom van még egy kérdésed! Mi van, ha nem vándorolsz naprára? Válaszom! Foglalkozz lovakkal.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #746 Dátum: 2017. Április 28. 15:30 »
Meg ha akác után éppen semmi sincs akkor az etetőt se felejtse el berakni, és egy kicsit serkenteni ;), az is "csodát"tud csinálni. Nem kell egyből lovakhoz küldeni.
Üdv:robi

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #747 Dátum: 2017. Április 28. 15:40 »
Sértegetni nem állt szándékomban, de ha valaki nem akar szaporítani, anyát nevelni, vándorolni, akkor csak azt tudom javasolni, hogy valami mással kell foglalkozni. W. Zoli Elnézést, valóban erősen fogalmaztam!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #748 Dátum: 2017. Április 28. 16:27 »
Nem probléma :) Felületesen érintettük mindketten a kérdést, nyilván számtalan dolog befolyásolja, hogy érdmes-e vagy sem NB fészek és 1/2 NB méztérrel operálni. Én nem szeretnék annyit szaporítani, és anyaneveléshez is elég két bika hunor család. Akácra vándorlok, utána pedig a telephelyemen vegyes virágmézet gyűjtenek. A lényeg, hogy nem vagyok főállású méhész, és sokan mások sem a fórumról. Ezért biztosan lesz még olyan kérdés, ami a nem főállású méhészeket is érdekel.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #749 Dátum: 2017. Április 28. 19:37 »
Tiszelt bekesm!

Én szívesen elolvasnám, hogy hogyan lehet 11 táblás fiast elérni. Szerintem másokat is érdekelne.
Üdv.: kuruzslo