Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 561924 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #720 Dátum: 2017. Január 09. 20:40 »
Oldirtynek válaszolom, hogy nálam általában egész évben rajta van a szívószál a keretek tetején.
Ennek még hátrányát nem tapasztaltam.
A "dobozos mézeltetésről" csak annyit, hogy én sem most láttam itt először.
Ficzere Péter előadása közben hallottam róla, de az már olyan 7-8 éve lehetett.
Az elvével értek egyet, de én sokkal kevesebb kerettel használnám.
Én is hasonlót csináltam 25 évig, de ezt attól jobbnak tartom, mert  a szűk fészekből az anya illata (feromon) szépen el tud terülni.
Az én módszeremnek ez hátránya volt, mert ha nem a fészek fölé kerültek a nyitott fiasok, bölcsőt húzott a család.
Gyakorlatilag csináltam egy anyás dajkát, de nem ez volt a célom.
Ma Bonyhádi Méhészklubon ezt részletesen kifejtettem, hogy miért.
Itt ebbe azért nem megyek most bele, mert alapjaitól kellene kezdeni, így belekapva valamibe, egy érthetetlen katyvasz lenne.
Tehát ha középre húzunk 4 keretet, jobbról-balról 3-3 marad a dobozoknak.
A fészekből így kiszorult méhtömeg, amelynek nagy része dajkaméh, munkára fogható, mivel ezek a hagyományos módszerekkel, csak belső munkások lennének.
Remélem  ez érthető.
És itt kell visszacsatolni a méhcsaládok munkamegosztásának (méhész által) felborításához.
Tehát a 10 naposnál fiatalabb méhek így munkára foghatók.
Ezennel a témát lezártam, mert totálisan kiveséztük.
Nagyernyei Attila
 

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #721 Dátum: 2017. Január 09. 20:46 »
Attila!
Egyszer azért olvashatjuk a Te módszeredet is?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #722 Dátum: 2017. Január 09. 21:27 »
Sala78!
Azt már itt a Fekete-Fehér Méhészklubon ismertettem.
Lényeg, hogy én egy oldalra húztam el a szűk fészket.
Ennél a módszernél függőleges anyarács is kell, viszont az összes keret bent maradhatott.
2. akác végére az alsó fiókban 6 talpig mézes, a mézterek meg olyanok voltak amit az akác kiadott.
Elég az alsó kijárót kinyitni, de a szűk fészket egy szivaccsal bezártam. (jobb a békesség)
Csak a szűk fészek fölött volt vízszintes anyarács, így simán tudtak a méztérbe közlekedni a méhek, nem préseltettem át őket egy fizikai akadályt jelentő rácson.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #723 Dátum: 2017. Január 09. 22:26 »
Ezek szerint átsiklottam felette. Köszönöm

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #724 Dátum: 2017. Január 10. 10:22 »
QUQURIQ !!!

Azért Dadant kereteken én is szeretem az ilyen látványt!
Nem dobozolok, csak megfelelő időben kell szűkíteni és bővíteni.

Kiskakas

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #725 Dátum: 2017. Január 10. 13:37 »
Meg a keret is szép :D, nem valami öreg sz@r fekete lép.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #726 Dátum: 2017. Január 18. 09:18 »
A Zöld Méhészfórumon olvastam ezt a szakmaiatlan bejegyzést:
"A be nem takart családokról a külső réteg bogár lefagy."
Ez a megállapítás teljesen szakmaiatlan, valamint nem is igaz.
1.
A méhcsaládok nem fagynak le a telelés alatt, ha nincsenek betakarva.
Vannak olyan profi méhészek, akik semmilyen takarást nem alkalmaznak (Koós Péter), és évtizedek óta sikeresen telelnek a méhei.
2.
A "bogár" szót a méhészeti szakmából már rég száműztük.
Nagyon sérti a fülemet, akár a királynő, a kehely, sonka lép, harangok stb.
Amennyiben lehetséges a Méhészklubon kerüljük a hasonló kifejezéseket.
Egyébként tudom miről szeretett volna írni a méhésztárs, és még azt is mondhatom, hogy igaza volt, csak a fogalmazás olyan, amilyen.
Mi is írtunk már erről, hogy különösen a meleg-építményű kaptáraknál a záró lépek, (veselépek) lehetőleg teljesen (talpig) mézesek legyenek.
Ekkor nem fagy le a "külső rétegbogár"!
Tehát a külső léputca méhei is simán, takaratlanul áttelelnek, ha a keret mindkét oldalán van megfelelő mennyiségű élelmük.
Amennyiben a méhcsaládok minden léputcában hozzáférnek az élelemhez, nem kell aggódni, ez a hideg tél meg sem kottyan nekik!
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #727 Dátum: 2017. Január 21. 19:46 »
Nem kell nekem görcsölnöm, van aki leírja helyettem azt, amit én már 30 évvel ezelőtt megtapasztaltam, és váltottam Hunorra.
Ezt írja Lisztes méhésztárs:
"Rajzásgátlás végett kérdezem. A nb fészeknél ha higénikus alj van, működik az az elmélet, hogy amikor megnyitom, a méhek átrendezik a fészekben a mézkészletet, ezáltal és a nyitott aljától csökken a láz, vagy késöbb ébred fel a hajlam? Valamint a félkeretesnél alkalmazott fiók forditás segít e, ugyan ilyen okból, tehát hogy a forditás után a kijárótól elhordják a mézet, igy hely szabadul fel az anyának? 2016-ban túl sok rajom volt ezzel a rendszerrel.?"
Csak érdekességként emeltem de, válaszolni nem fogok.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #728 Dátum: 2017. Január 22. 21:31 »
" hogyan lehet ezt 100 családig olyan módon megoldani, hogy az ne legyen probléma sem nagy hordásnál,(ne akadályozzuk zaklatással a gyűjtést) se pergetésbe ne zavarjon be, se vándorlásba. Ezt 100 családig egy ember magabiztosan meg tudja csinálni, úgy, hogy max 1-2 raj megy ki, a családok csúcsra vannak járatva, mégsem kotlanak el, és akác után is folyamatosan nagy népességű családokra lehet számítani, egész napraforgó végéig."

Csak érdekességként emeltem, de válaszolni nem fogok.


*

Laja

  • **
  • 55
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #729 Dátum: 2017. Április 25. 21:59 »
Végigböngésztem a kaptártipusok összehasonlítása rovatot.Mindenféle tipusról esik szó, de az egységes kaptárral való méhészkedéssel (46x32,5 keretméret) kapcsolatosan nem találtam hozzászólást. Van e ezirányu tapasztalata valakinek ?
Elolvasva a bejegyzéseket úgy tünik,hogy fekvőben befutó az NB18, rakodóban az egyméretü Hunor. Az egységes kaptárral való méhészkedésről nagyon kevés információt lehet találni.?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #730 Dátum: 2017. Április 25. 23:38 »
Igen mert kevesen használják.
Üdv:robi

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #731 Dátum: 2017. Április 26. 05:51 »
Robi !
Tudni e mi az oka, hogy nem terjedt el ?Olvastam róla egy írást a neten ami szerint ez a keretméret ideális lenne minden szempontból.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #732 Dátum: 2017. Április 26. 07:39 »
Jó reggelt!
Napi szinten, és viszonylag sokan keresnek,.... hogy mikor kell az anyákat korlátozni?
Nagyon röviden is meg lehetne válaszolni, de a kérdés összetett.
Csak néhány szösszenet, hogy ki mikor zárjon anyát.
- Milyen kaptártípusban dolgozik? (Leűzni szeretne, szöktetni, vagy "kőbaltás módon" seperni?)
- Vándorol e 2. akácra?
- Az ország melyik részén méhészkedik?
- Hogy áll az akác?
- Hogy állnak a méhek (fiasítás, méhtömeg)?
Ebből a néhány alapvető kérdésből, rögtön látható, hogy nem lehet egy kottából dolgozni.
És ha valaki mondjuk Nógrádban méhészkedik, és szeretne délre vándorolni mikor zárjon?
Ha valaki délen méhészkedik, és Nógrádba szeretne menni ő  mikor zárja az anyát, és meddig?
3 hétig nem szerencsés az anyákat "lefogni", mert kiengedéskor akár le is válthatják.
Én a saját módszeremet ismertettem többször, ami Tolna megyei akác fenológia állapotához passzol.
Ezt a többiek vakon ne kövessék, mert csúnya meglepetés lehet a vége.
Tehát amikor fehéredik az erdő én CSAK AKKOR teszem a szűk fészekbe az anyákat.(Ezt már leírtam, hogy miért.)
Tegnap hívott egy szaktanácsadó, hogy ő már meg is csinálta.
Vitatkozni senkivel nem szeretnék, veszekedni meg főként nem!
Nekem van egy bevált, működő technológiám és ameddig attól jobbat nem hallok, vagy látok, ebből nem engedek.
A korai korlátozásnak (ha NEM szöktet a kolléga) több a hátránya, mint az előnye.
Vissza a fekvőre, és erre a régióra.
A családok anyazáráskor általában 8 NB fedett fiassal rendelkeznek, és 12-14 tömött léputcával.
Úgy tapasztaltam, ha ettől erősebbek (Hunorban is ez működött) akkor a rajzással gyűlt meg a bajom.
Ez az erősség akkor csúcsosodjon ki ha dandárban van az erdő!
Ekkor úgy viszik a 18-ast faltól-falig mint a gőzmozdony!
A dandár 3-4 napja dönti el úgyis, hogy milyent fogunk pergetni.
Ha előbb kattannak be a családok, és folyamatosan bölcsőzni kell, a pergetési eredmény drasztikusan csökken.
Az a lényeg, hogy a méhek AKARJANAK dolgozni, és ne a távozáson agyaljanak.
Többször írtam, hogy ez egy kötéltánc amit nagyon kell "vágni".
Erről szól a méhészkedés, a többi csak rizsa.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #733 Dátum: 2017. Április 26. 10:33 »
Laja, szerintem a Stencil cikket olvastad, mást nem nagyon tudok, de szerintem abban e keretméret lényege benne is van. Ha jól emlékszem régen olvastam már, a cikk írója szerint a két legelterjedtebb keretméret között foglal helyet. Tehát hogy értsd pl a 10 hunor tavasszal kicsi, az nb meg sokakszerint nagy, ez meg se egyik se másik :) szerintem... a rakodóban biztos vagy, hogy az a befutó ?!...

Az időkép is sürűn változtatja milyen idő lesz, nehéz a döntés valóban.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #734 Dátum: 2017. Április 26. 13:14 »
Szia Laja! Nekem egységes kereten vannak a méhek, melegépítményen fekvőkaptárban. A rokonságban akitől tanultam méhészkedni már kb az 57.éve méhészkedik ilyen rendszerrel. Volt neki NB fekvőbe, jelenleg is van 10/12 hunor is rakodóban, de csak mutatóba, mert Ő a 32,5cm melegépítményű fekvőt kedveli.