Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 562058 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #60 Dátum: 2013. December 13. 20:39 »
Sziasztok!
Mortimer és Ata 67!
Mint említettem, egy olyan fontos kérdésben kéritek a véleményem,amely sok méhésznek gondot okoz!
Gyakorlatilag olyan dolgot feszegettek,ami az egy méhészre jutó kezelhető méhcsaládokat jelenti!
Ha valaki 100 méhcsaládot tud ellátni tisztességesen,tartson 100-at. Ha valaki 200-at lazán ellát,tartson 300-at!
Annak viszont nincs értelme, hogy nem érünk a dolgunk végére, és tömeges rajzásnak indul az állomány!
Inkább legyen egy kicsit kevesebb a darabszám, de azt minden időszakban tökéletesen tudjuk üzemeltetni!
Hasznunk csak így származhat a méhészkedésből!
Nagyon fontos amit kérdeztetek! Mi van akkor,ha akácvirágzás alatt bejön egy rossz idő, és napokig tart?
Ez a méhészek rémálma, különösen ha korlátozva vannak a méhanyák!
Akkor kezdjük!
Nem mindegy,hogy a szűk fészekbe (ahova az anyát zártuk) milyen keretek vannak!
Kezdjük a deszka mellett. Oda egy zárólépet szoktam tenni! Mézes virágporos, amolyan veselép.  A korlátozás feloldásakor ez félig fias lesz! Általában "kínjukban" csinálnak  helyet az anyának! Egyszer véletlenül tettem ide,  azóta akarattal! Főként,hogy a végpergetésnél minden keret kifele! A méz csak ezen marad! Mondtam,hogy nagyon kemény!
Mellette lehet egy fedett fias, utána az építő keret! Majd egy nyitott fias. Általában nálam ennyi a szűk fészek.
Drasztikus korlátozás, de nagyon sokszor használtam. Az 5 kertre való szűkítésnél szoktam betenni egy petézésre alkalmas szűzlépet. Ettől több keretre az NB-t nem szűkítem! A Hunorral rendszerrel eltöltött időszakban ugyan ezt alkalmaztam! Soha, sehol másnál nem láttam még a mai napig sem. Viszont Ficzere Péter egyik előadásában, még ettől is jobbat hallottam !Nem ő korlátoz így,hanem valamelyik kollégája.
Kicsit előre szaladtam, mert annyira nyomnám.
Bross Péter előadásában,Kalocsán egy érdekességre lettem figyelmes! 25 profi méhésznek tett fel különböző kérdéseket. Sokan úgy válaszoltak,  hogy építő keretet (ÉK) is használnak!
Erre szeretnék rátérni! Az ÉK a szűk fészek egyik legfontosabb "alkatrésze"! A méhcsalád tükörképe, valójában egy árulkodó keret! Elárulja a méhcsalád belső állapotát,  és irányt mutat a méhésznek! Még az is lehet, hogy a legmagasabb akácfát, és ez nem vicc!
Ha elindul az akácon a  hordás, ne adj Isten beköszönt a rossz idő, ezt az egy keretet kell kivennünk!
Tudjuk,hogy jobbról a harmadik, de én jelölöm is! ÉK! Felső része szabad építmény, alsó része Hunor lépnyi.
Kezelésnél a szűk fészekből félig kihúzom! A rutin nagyon fontos! Szépen kiépítve, bepetézve mehet vissza!
Az első rajbölcsők ezen a kereten jelennek meg! Mi van ha nincs kiépítve? Ezeket a kaptárakat megjelölöm, mindig van ilyen, és a végén részletesebben átnézem a szűk fészket!
Ha vontatott az építés,és bölcső kezdemények vannak már, semmi gáz! Fedett fias keretről a méheket lerázom, természetesen a szűk fészekbe, hogy az anyát  ne kelljen keresgetni! Ezt a keretet átteszem a fészken kívül
(Hunort méztérbe!) és helyére teszek egy petézésre alkalmas szép világosbarna keretet! Általában ettől észhez térnek az anyák és pillantok alatt bepetézik! Mi van ha már nem is épít, pempős, vagy fedett bölcsőnk is van.
Ekkor sem kell parázni! ÉK kitörve fedett fiasok kifelé,és két üres be! Ha ez sem jött be akkor sem rajzik,mert az anyarácson nem megy át a mama. Megölik.
Jó ha ekkor vannak legyengített, vagy már készített kölyökcsaládok!!!!!!!!!!
Nagyon sokszor nyúltam ehhez a módszerhez! Egyszerűen kicserélem ezekkel az "agyasokat"!
A makacs, mindenképpen rajzásra készülő családnál is működik.
A műlépezés, ÉK kitördelése, fészekbővítés sem segít minden esetben a rajzási láz leküzdéseben!
Ez a szép a méhészetben!
Ha tisztító pergetésig nem "gázasodik" be a szűk fészek, kimagaslóan nagy eredmény érhető így el!
Jó volt télen egy kicsit méhészkedni, nem csak acsarkodni az OMME vezetésével!
A másik topikban sajnos ez jön!
Üdvözlettel:Nagyernyei Attila
 




*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #61 Dátum: 2013. December 13. 20:55 »
Szia Antal!
Nem szóltál bele, pont az eszmecsere a lényeg. Érthető, amit írtál.
Nekem csak két NB+1/2NB rakodóm van (így kaptam a méheket), ebből szaporítottam saját nevelésű anyákkal 10 családra 1/2NB rakodóban. Az NB fészek azért érdekel, mert tudom, hogy többen így is méhészkednek sikerrel. Néhány méhésztől azt olvastam, hogy "az NB fészeknél több méhet egy kaptár sem termel." Mivel nekem ilyen volt a két törzscsaládom, ezért sajnáltam szétvágni a kereteket (pedig a mentorom ezt mondta..., ő 1/2NB-s), gondoltam, utánajárok ennek a dolognak... Ami miatt egy kicsit meginogtam:
- Elolvastam Cicatricis Géza: A méhészkedés gyakorlata című könyvet. Nagyon tetszett!
Ő azt mondja: "kiegyenlítés idején 6-7 fiasításos lép elég a 19 keretes fészekmézkamrás kaptárban, hogy a család termelőképes legyen."
- A rakodókaptárak hasonló módon fészekmézkamrások, mint a Cicatricis Géza féle, csak függőleges irányban, sőt... a meleg levegő fölfelé áramló tulajdonsága miatt talán hatékonyabb bennük a méz érlelése.
Az ebben a könyvben olvasottak miatt gondoltam azt, hogy a 1/2NB rakodóban sem kell több fias kiegyenlítés idején, mint 6-7 keretpár. (Hozzáteszem, én ezt szűrtem le...) :)
Mézes Jenő is említette a videójában, hogy nem jó a túl erős család, mert rajzás lesz a vége. Eból azt szűrtem le, hogy megvan a mértéke minden kaptárnak, hogy egy adott időszakban milyen erős család való bele.

Attila!
Közben megérkezett az írásod. Elolvastam..., de ezt még meg kell emésztenem.

Köszönettel: Attila




*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #62 Dátum: 2013. December 13. 21:13 »
1.- Mi van ha már nem is épít, pempős, vagy fedett bölcsőnk is van.
Ekkor sem kell parázni! ÉK kitörve fedett fiasok kifelé,és két üres be! Ha ez sem jött be akkor sem rajzik,mert az anyarácson nem megy át a mama. Megölik.
2.- Jó ha ekkor vannak legyengített, vagy már készített kölyökcsaládok!!!!!!!!!!
Nagyon sokszor nyúltam ehhez a módszerhez! Egyszerűen kicserélem ezekkel az "agyasokat"!
A makacs, mindenképpen rajzásra készülő családnál is működik.
A műlépezés, ÉK kitördelése, fészekbővítés sem segít minden esetben a rajzási láz leküzdéseben!

1.- Ez azt jelenti, hogy a kijáró a méztéri fiókon van?
2.- Vagyis, ha a pirossal jelzett eszközök nem működnek, akkor ki kell cserélni a rajozni akaró családot a kölyökcsaláddal. Elveszíti a kijáró méheit, ezáltal a dajkák "magukhoz kapnak", feladathoz jutnak, és helyreáll a családi béke. Jól értelek?

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #63 Dátum: 2013. December 13. 21:16 »
Üdv!

ata67 írta: Néhány méhésztől azt olvastam, hogy "az NB fészeknél több méhet egy kaptár sem termel."

Ezt a dolgot én is így gondolom. A nagy keretes (Nb) fészkű kaptárnak a tavaszi fejlődésben nincs párja. Ha már igazán jó idő van szerintem korántsincs olyan nagy különbség a többi mérethez képest. De tavasszal verhetetlen. Legalábbis én így látom. (édesapám 4 féle keretméretet hagyott rám úgyhogy volt lehetőségem kitapasztalni mire teljen átálltam az Nb-ra). A 6-7 fias keret valóban elég, bár erre az idei tavasz rácáfolt. Volt ennyi fias keret a családok nagyrészénél, csak a családok népessége és korösszetétele nem volt megfelelő.
Üdv.!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #64 Dátum: 2013. December 13. 21:34 »
Válaszom Ata 67-nek!
A szűk fészekből egy kerettel (ha lehet nyitott fiassal) kiemeld a makacs, rajozni akaró anyát.
Lehet, hogy zárkáznod is kell, mert ekkor lép le!
Helyére hozol a tartalékból egy keret nyitott fiassal "kövér" anyát!
Az a rajzásra készülődés biztos jele, ha már lefogyott az anya! Ekkor elkéstél, de a leírt módszerekkel még ez sem reménytelen!
Ez egy kötéltánc! Felhúzzuk a méhcsaládokat bombára, és ne rajozzanak meg!
Ettől kezdve hívják úgy, hogy méhészeti szakma! Néha én is megbuktam, de a pótvizsgán átmentem.
Minden év más! Hasonló évjáratok vannak, de ugyanolyan soha! Az a legbutább méhész aki kijelent,  hogy neki már nem lehet újat mondani, mindent tud.
" A jó pap is holtig tanul."
Nekem szerencsém volt, hogy szaktanácsadó lehettem! Sokat tanultam a méhészektől. Most picit visszacsepegtetek belőle.
Züminek írnám,hogy Dr.Fendrik Péter is fog írogatni, de nagyon elfoglalt!
Hamarosan fogtok tőle is kapni hasznos infokat!
Ma beszéltem vele!
Üdvözlettel: Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #65 Dátum: 2013. December 13. 21:45 »
Üdv ata! Csakis erős családdal lehet gyűjteni!Mivel te is pécsi vagy így majdnem azonos az (éghajlat) én cseresznye virágzás környékén szoktam fel tenni a 3 fiókot. Akkora éri el kb 15-17 fias keretet takaró méhecskével.Ez a kaptár fajta igaz hogy súlyokat emelsz,de a variáció annyi amennyit akarsz. Szét húzhattad a fészket,ki vehetsz nyílt fiast a fészekből ,és fölteszed az anyarács fölé,és fel tehetsz akár őt fiókot is,csak fől érd. Könyvet is ajánlok, olvasd el: Dr Vicze  Ernő  Az alacsony keretes rakodókaptár    című könyvet.Ha meg van, forgasd bátran mindenre választ kapsz.A kiegyenlítést azt pedig akác előtt ,onnantól kezdve pedig már fiókos kezelés van. Persze sok függ az anyán,és a hordás menyiségén.   Üdv:Antal
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 13. 21:49 írta Nagyernyei Attila »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #66 Dátum: 2013. December 13. 22:16 »
Látod, látod Attila!

Addig mesterkedett "kis" tagságunk, míg el nem érte a célját. ;D ;D
Csak kihúztuk belőled amit lehet, hogy ország világ előtt nem akartál leírni......
Majd megint kapsz, hogy ne okosítsd a "konkurenciát".
Nekem személy szerint nagyon hasznos infóval szolgáltál!
De szerintem nem vagyok vele egyedül.......
Úgy látom hadba kell fognom a meglévő rácsaimat, ha oda ér az idő. :D
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #67 Dátum: 2013. December 13. 22:18 »
Köszönöm az építő véleményeiteket!
Van sok gondolkodni valóm...
Ez a nyitott fias kereten való anyacsere ötlet nagyon tetszik... (Feltételezem, nem bántják ilyenkor az új anyát, mert erős hordás van.)
Az ilyen írásokat mindig elmentem magamnak, és többször át szoktam olvasni.
Várom már a tavaszt! :)
Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #68 Dátum: 2013. December 14. 19:10 »
Szia Attila!
Azt írod, hogy az építtető kereted felső részén van egy 9 cm-es szabadon építhető rész. Én úgy tudtam, hogy a keret alsó felének kell szabadépítményesnek lenni. Jobb a felső? Nem kell annyira kíhúzni így a kaptárból a vizsgálathoz? Mézet így nem tesznek felülre bele a méhek? Mindig ezen jelennek meg először a rajbölcsők?
Akácvirág nyílás elött mennyivel korlátozod be így a fészket?
Köszi.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #69 Dátum: 2013. December 14. 20:20 »
Szia Mortimer!
Kényelmi szempontból jobb a felül lévő építtetés!
Nem kell teljesen kiemelned a keretet, mert az is idő!
Minden megtervezett technológia alapja a mozdulatelemzés!
Nagyon át kell gondolni, hogy mit mikor teszünk, különösen nagy állomány kezelésénél!
Az ÉK nagyon pontos időbeosztást is igényel! Amennyiben elkésünk a kivágásával,és kikelnek a herék kaphatunk egy "atka bombát"! Ennek a keretnek rengeteg előnyét tapasztaltam! Az anyazárkát könnyű belenyomni, nem sajnálom, úgyis kivágom! Ha anyaváltás volt, új anyánál munkást épít! Nagy hordásnál, ha előtte törtem ki,lehet,hogy a szabad építményt is meghordják! És akkor mi a baj? Jó kis lépes méz! Na nem exportra, hanem a baráti társaságnak csemege, valamint szépen gusztusosan kivágva üvegbe is tehető.
A plusz viasz amit egy szezonba produkál sem lebecsülendő!
Ha műlépet is teszel, előbb az ÉK-et tedd be! A műlépet nem fogják "elherézni"!
Nem törvényszerű, hogy az ÉK-en jelennek meg a rajbölcsők, de az esetek több mint 90%-ában, vagy még többen!
Ez nem rossz arány!
Akácvirágzás előtt egy héttel emelem az anyákat a szűk fészekbe, a leírt módon! (A hordás indulása előtt egy héttel, ez nem ugyan az!)
Ha nem vándorolsz lehet előbb is, de a rajzási hajlam akkor fokozottabb!
Ez egy kötéltánc! Ha jól csinálod, és passzol az időjárás nagyot lehet így alakítani!
Én sokszor éltem ezzel a módszerrel, de az idén gyengusok voltak a családjaim! A márciusi télben össze mentek a mosásban. Van aki ezt nem ismeri el, ő baja. A hársvirágzás idején 8 ország méhészei jártak nálam!
Dr.Fendrik Péter kollégám is igen elismerően szólt a  méhészetem erősségéről!
Előtte voltunk Kékes Gábornál. Na azok családok voltak! Persze nem panaszkodok, de nálam nagyon magas a léc.
Üdv:Attila




« Utoljára szerkesztve: 2013. December 14. 20:23 írta Nagyernyei Attila »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #70 Dátum: 2013. December 15. 11:51 »
Üdv Attila!

Az egyenlő lépes Hunor méhészet rajzásgátlásról, anyazárásáról is írnál néhány gondolatot? Ha valakinek van tapasztalata, az Te vagy. A 27 eltöltött év az nem kevés! Vízszintes+függőleges anyarácsot is alkalmaztál, jól tudom?

zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #71 Dátum: 2013. December 15. 19:24 »
Szia Zümi!
Erről beszélek neked külön,ha meglátogatsz!
Nem túl bonyolult, de rajzolnom is kell hozzá,mert különben nem működik!
Egy keretet,ha rossz helyre teszel már nem jó.
Az NB sokkal,egyszerűbb! A mézteret kell jól elkészíteni, hogy "együtt dolgozzon" a fészekkel!
Majd elmesélem.
Üdv:Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #72 Dátum: 2013. December 15. 20:44 »
Rendben Attila!

Akkor személyesen kitárgyaljuk!
Úgy látom, van most már jó néhány szitu amit ki kell vesézgetnünk :) :)
Bíztam benne, hogy az Apiterápiás rendezvényen összefutunk ::) de én később érkeztem, te pedig vendégeket fogadtál otthonodban ha jól tudom!?
Jelentkezni fogok!

Üdv: Zümmencs ;D
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 15. 22:40 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #73 Dátum: 2013. December 28. 07:25 »
Tisztelt Méhésztársak!
Sokan aggódtok mostanság az enyhe időjárásnak köszönhetően!
Néhány dolgot tisztázzunk! Az évmilliók alatt biztosan volt hasonlóra példa,és mégis vannak méhek!
Kik aggódjanak, és kik ne!
Az atkával nem foglalkozom ebben a megközelítésben,mert akinek az atka sanyargatja méhcsaládjait, csak sajnálni tudom.
A kaptártípusok összehasonlítása véleményem szerint ekkor a legidőszerűbb!
Nézzünk néhány felkapott rendszert.
1/2 NB, Hunor, és NB lépen telelő állományokat. Kórusban rávágja a méhészek nagy része, hogy az NB kereten telelő méhcsalád van a legnagyobb biztonságban! Igen ám, de ehhez egy nagyon fontos feltételnek kell teljesülnie!
Mi ez? A rengeteg méz jó helyen! Ebben az esetben nem kell a meleghullámtól tartani, mert az anya nem tud "megindulni", különösen akkor,ha alsó kijáró van! Miért? Mert a lép alja annyira hideg, hogy az anyát nem készteti a petézés megkezdésére! Ennek alapja a jó mézes lép!
Nézzük a Hunort! Bizony itt baj lehet! Nem tudom eléggé hangsúlyozni, hogy ennél a keretméretnél a késő őszi méhészkedés a technológia fontos része! Ahol a méhanya abbahagyta a petézést, azt (vagy azokat) a kereteket ki kell venni a fészekből, és helyére (helyükre) nagyon mézest kell beemelni! Aki ezt nem teszi meg, nem jó kaptártípust választott! El fognak pusztulni a méhcsaládjai! Miért? Mert az anyának van helye a fiasítás megindításához, a keret tetejéhez közel elég meleg van ehhez! És jön a nagy baj! Ezekből a keretekből elfogy az élelem,pont akkor amikor a legnagyobb hideg lesz! Jön a cukorlepénybomba! Szeretnék megnyugtatni minden Hunorost, hogy ez sem segít minden esetben! Akkor talán,ha van közben kirepülésre alkalmas idő,különben nosemában elmegy a méhcsalád! Aki nem hiszi járjon utána! Ezekre a kijelentéseimre a 27 év Hunor kaptárrendszerrel eltöltött tapasztalatom, meg a szaktanácsadóként látottak jogosítanak fel!
Az 1/2 NB is biztonságos, ha a 2. fiók full mézes! Akkor úgy működik mint egy jól beteleltetett NB! Különben ezzel is ugyan az fog történni mint a Hunorral! Tehát a telelés alapja a rengeteg jó helyen lévő jó minőségű élelem, és még ekkor is lehetnek problémák!
Remélem mindenkit megnyugtattam! Tudjátok én nem szeretek mellé beszélni!
Üdvözlettel:Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 28. 07:34 írta Nagyernyei Attila »

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #74 Dátum: 2013. December 28. 11:08 »
Sziasztok!

Szerintem sem kell még aggódni a mostani időjárás miatt! Legalább tisztultak egy kicsit! Ahol már most aggódni kell a telelő élelem, vagy az atka miatt az már régen rossz! A lepényen sem töröm a fejem, mert már vagy 10 éve nem kellett adjak lepényt se, meg semmilyen hasonló "tuningot". Maximum tavasszal a karcolgatás, vagy mézes lép beadás! Én is hasonlóképpen járok el ősszel a fészekrendezéskor! Az utolsó kikelt fias keretek mennek ki a fészekből!

Üdv! Nb18
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 28. 11:12 írta Nb18 »