Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 560531 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #45 Dátum: 2013. December 12. 02:14 »
Attila!
Jó, hogy így kerek-perec rávilágítasz az Nb fészkes rakodó hátrányaira és a Hunor előnyére. Persze, aki az Nb fészkes rakodó mestere (nem én), az másként látja.
Amikor ilyen kaptárad volt, és az a tamási méhész, akinek mind megrajzott, milyen rajzásgátló fogást  alkalmaztatok, és szerintetek az miért nem jött be?
Köszi!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #46 Dátum: 2013. December 12. 06:22 »
Szia Mortimer!
Tudom,kicsit erősen fogalmazok, de nem vagyok a puncsolás híve!
Épp ez a gond, hogy az NB fészek, fél méztérrel, egy torz kaptár! Se nem rakodó, se nem fekvő!
Egyszer van ennek is előnye, mégpedig télen! Igen ám, de termelni is kéne vele!
Akkor pedig a sorban az utolsó. Most az a kérdés, hogy a szép méhcsaládok előtt szeretnél fényképet készíteni, vagy a 180-as hordóid sokasága előtt? Mer az ebben a rendszerben tartott méhcsalád is bombára fejlődik,csak nem tuod munkára kényszeríteni őket! A szíved megszakad, ha lesz egy jó akácod, és telenyomják a fészket.
Tisztán nem tudod kivenni, meg nagy fák ne legyenek körülötted!
Nézzük a baj okát, mert eddig csak szidalmaztam, a neked legkedvesebbet!
Amikor a méhcsalád olyan állapotba kerül,hogy "kinövi a fészket", jönnek a bajok!
Nem tudsz fiast felhúzni!!!!!!!!!
Ez a rakodó kaptáras méhészkedés egyik alapja! Tehát ez nem az! Ha megfejed, hova teszed a plusz fiast!
Fel nem tudod, mert nem az a méret! Eladhatod, szaporíthatsz, de itt termelni sem ártana! Na azt nem fogsz ebben az tuti! Egyszerűen itt megállt a tudományom, mert annyira gáznak tartom. Biztosan lesz így is valamicske mézed, de ahhoz a méhtömeghez amit ez bomba fészek produkál, nem lesz arányban!
Rajzásgátlásra nem elegendő az, hogy felteszel fiókokat. Valamit segít, de a tétlen fiatal méhek előbb utóbb nem fognak veled együttműködni. Azt még jónak tartanám, ha a felső fiók is NB lenne! Akkor viszont állj neki gyúrni! Ha azt megpakolják,olyan érzésed támad amikor leemeled, mintha a fának a gyökerét húznád!
Nem rossz érzés, de inkább kíméld magad, és válogasd szét jobban a mézet a fészektől.
Abba már bele sem megyek,hogy Hunor fészek 1/2 NB méztér. Sokan alkalmazzák, de ez is macerás!
Ha beleengedik az anyát az fél fiókba, hova kerül a méz? Ha leszorítják a Hunorra, automata rajzás!
Ha megcserélik a fiókot1/2 alulra? Na ez már meleg, működik de óriási munkával jár!
Nekem az a véleményem, és a Hunorral eltöltött 27 év tapasztalatom,  hogy az egyenlő lépes rakodó kaptáraknak (akarattal nem emelem ki egyiket sem) sokkal több az előnye,mint a bocs a kifejezésért "turmixnak"! Iszonyú többletmunkát eredményez, és értelmét meg nem látom!
Fontosnak tartom kiemelni, hogy Magyarországon a méhészet akác centrikus! Akkor tudjátok a legjobban kihasználni,ha a méhcsaládot rajállapothoz közeli formába hozzátok!
Ez titok? Igen az! Buchinger György Salgótarjáni méhész, az OMME alapító elnöke, amikor meglátta mit csinálok a Hunorral,kisszéket kért! Azóta már hallottam ettől jobbat is!
Amiről az előbb írtam, mind kipróbáltam sok éven keresztül! Kísérleteim sok sok buktával jártak! Most már tudom, hogy kéne csinálni! Miért csak kéne? Mert egyik évben az akác fagy el, másik évben a márciusban van tél.
Ha minden passzol,mindenkinek lesz méze! Az a nem mindegy, hogy mennyi!
Van olyan idős Tolna megyei méhész, aki leélte az életét a méhek mellett, és még 20 kg-os átlagánál több nem volt akácon! Ki mivel van megelégedve. Az én virtuális lécem ettől sokkal  magasabb!
Buchingernek egyébként amikor az az óriási átlaga volt, ami az egész országot hírével felkavarta, igaz volt!
Én szállítottam  a méheit, valhonnan valahová! Az IFA motorcserés lett! Ezt kívánom neked is, na nem a motorcserét, az eredményt!
Üdvözlettel:Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 12. 06:27 írta Nagyernyei Attila »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #47 Dátum: 2013. December 12. 12:50 »
Attila!
Az még nem puncsolás, ha megköszönöm segítségedet.
Kérdeznélek még erről az NB fészkesről, hogy szerinted ha a feljebb nyitunk kijárót az aljtól kb. 22 cm-re, az első feles méztéri fiók felrakásának környékén, akkor az befolyásolja-e a mézkoszorú vastagságát az NB fészekkereteken?
Üdv!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #48 Dátum: 2013. December 12. 16:47 »
A kijáró helye meghatározza a fészek mézkoszorújának helyét, de nemcsak azt. Minél fentebb van a kijáró, annál valószínűbb, hogy a lépek alsó részét nem használja ki a méhcsalád.

MÁS:
A méhek számára a méztér fogalma egészen más, mint a méhész számára.

A méztér a méhész számára a méhészeti céljainak megfelelő és elsődlegesen nem fiasítás termelésére szánt lépfelület. Tehát emberi szándék, termelési SZÁNDÉK alapján van kijelölve, létesítve és nem a méhek szándéka alapján. Tapasztalatunk alapján mi emberek feltételezzük, hogy az adott lépfelület méztárolásra lesz jó.

Ez a feltételezés vagy igaz a méhcsalád szemszögéből nézve vagy nem igaz. Merthogy a méhcsalád is egy gondolkodó lény, tehát neki is vannak szándékai, amik vagy egybeesnek az emberi szándékkal vagy nem.

A méhcsalád számára a méztér azon lépfelület, amit az adott körülmények között szerinte nem célszerű fiasítás nevelés számára hasznosítani és elég távol esik a külvilágtól, hogy meg lehessen védeni. A rajzási láz kiteljesedéséig a méhcsalád szempontjai nagyon mások, mint a rajzási láz elmúlta után. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a nyári napforduló előtt és után nagyon más a méhcsaládban a fontossági sorrend.
De van néhány általános szempont
1. Fiasítás, elsődlegesen az erős feromontermelő nyitott fias kiterjedése.
2. Dajka méhek száma, aránya az összes népességhez viszonyítva.
3. Építő korosztályú méhek száma, aránya az összes népességhez viszonyítva.
4. A kijáró korosztályú méhek száma, aránya az összes népességhez viszonyítva.
5. Méhlegelő adakozó képessége, tápanyag ellátás.
6. Időjárás.

A hat tényező kombinációja plussz a 7., tehát a nyári napfordulóhoz viszonyítás. Ezeknek a napi kombinációja határozza meg hol a fészek, hol a méztér. Az összes többi már csak a méhész jámbor vagy éppen önző óhaja.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #49 Dátum: 2013. December 12. 19:36 »
Szia Mortimer!
Természetesen én is próbálkoztam mindenhol elhelyezni a kijárót, de érdemi különbséget a mézkoszorú nagyságában nem vettem észre! Ha arra gondolsz, hogy minél feljebb van akkor talán az alsó kereten kevesebb lesz a méz nem hiszem, hogy jó úton jársz! Miért? Mert már előtte bajod lehet,mondjuk repcén! Még az akácvirágzás el sem kezdődik és kiugrálnak a rajok! Több olyan méhésszel tartom a kapcsolatot akik így próbálkoznak, de mindnek a rajzással van gondja! Láttam NB fészek, hizlalt mézteret. Az sem gyenge, de a probléma annál is ugyan az! A lényeget kell megérteni! Termelési időszakban, főhordáskor nagy ez a fészek!
Napraforgón mi van? Teljesen leszorítják az anyát, ha jó hordás van, meg a végén még élnek a méhek is.
A Hunornál napraforgó előtt még felhúztam fiasokat, és így nem szorították ki annyira az anyákat!
Te ezt végképp nem tudod megtenni! Ne légy szomorú! Én is így kezdtem! Semmit nem vesztettem, csak egy csomó tapasztalatot szereztem. Az is haszon, de mekkora!
Üdv:Attila
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 12. 19:40 írta Nagyernyei Attila »

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #50 Dátum: 2013. December 12. 19:56 »
Szia Attila!
Új vagyok a fórumon, a köszöntő topikban bemutatkoztam.
Kérdezhetek Tőled?
- A nagy fészek "hibáján" nem enyhít a nyitott higienikus alj?
Arra gondolok, hogy a rács közelében nem tárolnak mézet, ezért feljebb hordják...
Nekem csak két családom van ilyen rendszerben, a többi fél NB rakodó.
- Azt veszem ki a szavaidból, hogy 10 keretes rakodó kaptárhoz nem szükséges annyi méh, amit egy 10 keretes szűkítetlen NB fészek produkálni tud. Jól értelek?
A fészek-mézkamrás NB fekvő kaptárakban is úgy tudom (takaróléppel együtt) 6-7 keretre szűkítik akác előtt a fészket.
Köszönöm a választ.
Üdv: Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #51 Dátum: 2013. December 12. 21:35 »
Szia "ata 67"! Már majdnem  Atya07-et írtam!
A nagy fészek hibáján  a fűrész segít! Kemény mi? Pláne,ha csomót ér!
Olyant nem ismerek, hogy nem kell hozzá annyi méh!
Főként a kijáró méhek aránya dönti el az eredményt gyűjtéskor!
Azért főként,  mert nem mindegy a méhcsalád korösszetétele! Ez a méhészkedésünk alapja!
A lényeg főhordáskor, a méhek munkamegosztásának felborítása,és arra valótörekvés,  hogy minél több legyen a gyűjtő méh! Nagy poént mondtam? Igen ám, de  ezt, hogy érhetjük el? Drasztikus fészekkorlátozással!
Ezt nem tudjátok megtenni a nagy lépű fészekkel! Nincs tovább! Ez az alap! Ha ebben megegyezünk, mehetünk tovább! A tiszta fél fiók az igen! Arra is van rálátásom, mert legjobb barátom ilyennel méhészkedik, sokszor segítünk egymásnak! Nagyon jónak tartom.
Üdv:Attila

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #52 Dátum: 2013. December 12. 22:40 »
Főként a kijáró méhek aránya dönti el az eredményt gyűjtéskor!
Azért főként,  mert nem mindegy a méhcsalád korösszetétele! Ez a méhészkedésünk alapja!
A lényeg főhordáskor, a méhek munkamegosztásának felborítása,és arra valótörekvés,  hogy minél több legyen a gyűjtő méh!
A fészekkorlátozással lecsökkentjük a dajkaméhek feladatát, hiszen kevesebb álcát kell etetni.
A dologtalan dajkaméhek, akik nem találnak munkát a fiasítás felnevelésénél, azok mind kimennek gyűjteni?
Az anyakorlátozással rászorítjuk őket, hogy kihagyják a dajkaság fázisát, és rövid úton gyűjtők legyenek?
Eddig azt hittem, azért szűkítünk, hogy akác után ne legyenek olyan sokan, mert akkor rajoznak. (Bocs, kezdő vagyok, és ez az összefüggés még nem világosodott meg előttem...)
Üdv: Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #53 Dátum: 2013. December 12. 23:50 »
Szevasz Ata, jó hogy bekapcsolódsz!
Viszont én meg azt kérdezem, mi van akkor, ha jön akác alatt mondjuk egy 3 napos esős idő, és a méhek nem tudnak kirepülni gyűjteni? Akkor nem fog-e felerősödni jobban a rajzási láz azoknál a családoknál, ahol anyakorlátozást hajtottunk végre? Mivel így alig van nyitott fias, ami munkára foghatná a dajkaméheket.
Geddekas! Írod, hogy a felső kijáró alatti léprészeket nem igazán használja ki a méhcsalád. Ez nekem furán hangzik, nehezen tudom elképzelni, hogy ott vannak a kiépített sejtek, és az anya nem megy le oda petézni, hanem inkább megrajzik a család. Mondjuk ha nyitott a higi alj, akkor oké, mert akkor ott kereszthuzat jön létre, és az biztos nem egy ideális állapot a fiasnak.
Jövőre azért már szeretnék termelni is a 14 db NB fészkes családommal, de az 1 db Hunorom mellé még csinálok pár Hunor 10 keretes söpört rajt, aztán meglátom, mit mutatnak 2015-ben.


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #54 Dátum: 2013. December 13. 00:13 »
Hamarabb felhagy a lépnek a kijáró alatti alsó részével a méhcsalád. Ez tapasztalat. Ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem használja a lépnek a kijáró alatti részeit, de hamarabb felhagyja akkor, amikor a méhcsalád létszáma csökken. Tehát a tavaszi időszakban oda is petézik, de később kevésbé. Rajzolva ezeket jobban be lehet mutatni. NB fészeknél a középső kijáró esetén a kijáró közelébe pakolja az anya a petéket, ott dolgoznak a dajkaméhek is, és a lép hátsó felső fertályán tartózkodnak a gyűjtőméhek és ott alakítja ki a méhcsalád a mézkoszorút. Ha lenne Ignácz kereted, akkor látnád meg ezt legszebben. És a két ok miatt a kijáró alatti lépfelület könnyen feladat nélkül maradhat.

Nyitott fenék esetén teljes haszontalanság középső kijárót használni. Sőt hátrányos is a huzat miatt. Ha nyitott fenékkel dolgozol, akkor oldalt és felül legyen légmentesen zárt a kaptár, mert ebben az esetben van meg az odú hatás vagyis a természetes méhlakás érzése a méhcsaládnak.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #55 Dátum: 2013. December 13. 00:16 »
Kedves Kezdő Méhészek!

Nemcsak tavasz és nemcsak akác létezik a méhcsalád számára. A méhlakásnak és a méhészkedési módnak olyannak kell lenni, ami egész évben jó erőnlétet biztosít a méhcsaládnak.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #56 Dátum: 2013. December 13. 07:17 »
- Viszont én meg azt kérdezem, mi van akkor, ha jön akác alatt mondjuk egy 3 napos esős idő, és a méhek nem tudnak kirepülni gyűjteni? Akkor nem fog-e felerősödni jobban a rajzási láz azoknál a családoknál, ahol anyakorlátozást hajtottunk végre? Mivel így alig van nyitott fias, ami munkára foghatná a dajkaméheket.
Szia Mortimer!
- Ha esős idő van, vagy átmeneti hordástalanság, akkor szerintem bölcsőzni kell..., nincs más. Ha viszont hordás van, akkor a fészekszűkítéssel sok dajkaméhet felszabadítottunk a munkára.
- Geddekas! Igen, én is telibe takarok mióta betettem nekik a taposórácsot. A fólia fölé meg 4 cm-es hungarocellt tettem. Lent vannak a kijáróim. 6-7 mm-re szűkítettem, egérrács nincsen. Remélem, nem megy be az egér!
Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #57 Dátum: 2013. December 13. 07:27 »
Sziasztok!
Nagyon jó ez a kérdés! A tavalyi EMLÉKEZTETŐ-ben kitértem részletesen rá,de ott a lap terjedelme azért korlátokat szabott! Majd leírom a tapasztalatimat erről is!  Szaktanácsadóként rengeteg dolgot láttam!
Hálás vagyok a méhészeknek ezért!
Este tudok csak válaszolni, mert mennem kell, dolgom van.
Üdv. mindenkinek!

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #58 Dátum: 2013. December 13. 19:20 »
Jó estét Attila!

Azt írtad, hogy az építő keret alkalmazásáról írsz bővebben!
Egyenlő lépes Hunor rendszer rajzás gátlásáról és az anya zárásról is írsz néhány gondolatot?
Ja, meg a függőleges és vízszintes anyarács alkalmazása az tuti?
Üdv:Zümi
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 13. 19:32 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #59 Dátum: 2013. December 13. 19:25 »
Szia ata 67! Bocsi hogy bele szolok, de én is egy fiokra korlátozom az anyát.Ha nem tenném,akác alat meg rajozna.Eleinte én is igy csináltam,és az eredmény időelőtti rajzás.Szoval egy fiók,az anya petéz ahogy kell a méhek pedig hozzák a virág port ezerel.Mivel hiány van mindenből.Ugye mivel le korlátoztad az anyát,1fiokra,utána anya rács, utána ott van a másik fészek fiok,és a főlőt pedig a kiépitetlen keretek fiokban. A második fiokban van még pete, és fedet fias igy aztán van munkájuk a dajka méheknek. Akác után pedig szaporitás! Nem tudom érthető volt amit irtam?  Űdv:Antal