Etetés

  • 965 válasz
  • 417365 megtekintés
*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Etetés
« Válasz #30 Dátum: 2014. Szeptember 15. 06:59 »
Re:méhek etetése
« Válasz #4 Dátum: 2014. szeptember 14. 17:05 »

Magnólia!
Neked is azt tudom tanácsolni, hogy szűkítsd rá a méhcsaládokat azokra a keretekre, amiket telelésre szánsz.
Két mézes szűz lép lehetőleg ne legyen egymás mellett.
A többi keretet, takard el úgy, hogy a méhek azért hozzá tudjanak férni.
Ekkor etess intenzíven, de a 3 deci kevés. Sokkal többet adj egyszerre.
A méhek ilyenkor hordják jó helyre az élelmet, de sietned kell, hogy a téli méheket ne dolgoztasd nagyon meg.
A Dráva mellett méhészkedő profik, az őszirózsa (koldus krizantém) virágzása alatt végig etetnek, hogy keveredjen a begyűlő nektár a sziruppal. Most kezdett ez a késő nyári virág nyílni. Azért nem mondom, hogy mézelni, mert mindig esik.
Szeptember végéig, ha kiegészíted az élelmüket semmi gond nem lehet.
Kérdezz bátran.
Nagyernyei Attila

__________________________________________________________________________________________________
Re:méhek etetése
« Válasz #3 Dátum: 2014. szeptember 14. 16:02 »

Kedves Jani bátya!
 Rakodó kaptárunk van, 2, illetve 3 fiók van egymásra rakva. Általában 3 dl szirupot adok nekik esténként, hacsak nem szakad az eső, mert akkor 1 este kimarad.
Nekem azt mondta egy illető méhész, hogy szeptember 20-ig szabad etetni, de akkorra kaptáranként a 10-14 kg cukrot be kell etetni. Mivel még egy jó hét van még addig, de viszont messze vagyunk még ahhoz a cukor mennyiséghez, tanácstalan vagyok, mert mindenki mást mond.
Sőt! Azt mondták, hogy ne higgyek egy méhésznek sem, mert egy sem mond igazat!
Remélem ezen a fórumon nem csalódok a méhészekben.
A válaszát és segítségét köszönöm az atka írtásban is!
__________________________________________________________________________________________________
Re:méhek etetése
« Válasz #2 Dátum: 2014. szeptember 14. 08:31 »

Tisztelt Magnólia!
Az etetési arány jónak tűnik, megközelíti a 2/1 .
Nem tudom milyen keretméreten tartod a méheket, én az NB nél a méhek feje fölötti mézkoszorú vastagságából itélem meg a készletet. Ha ez a fedett mézkoszorú eléri vagy nagyobb mint 10 cm akkor szerintem elég a kaja. Természetesen a fészek szélei felé mindkét irányban ennek többnek kell lenni.

Üdv. jani bátya
   
__________________________________________________________________________________________________
méhek etetése
« Válasz #1 Dátum: 2014. szeptember 14. 07:32 »

Kedves Méhészek!
Egy újabb segítséget szeretnék kérni Önöktől!
20 méhcsaládunk van, és eddig 110 kg cukrot etettem fel. Jelenleg 1 kg cukorhoz 6 dl vizet adok és ezzel a sziruppal etetem a méheket.
Azt szeretném tudni, hogy jó-e ez az arány és meddig kell még a méheket etetni.
Kezdő méhészek vagyunk, vagyis a fiam, de mivel nálunk vannak a méhek, én gondozom, etetem őket.
Minden etetéssel kapcsolatos tanácsnak örülnék.
Köszönöm szépen a segytségüket!
 
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Etetés
« Válasz #31 Dátum: 2014. Szeptember 15. 13:17 »
Atya.
Azt írod, hogy most nagy adagokkal kell eteni, hogy gyorsan elhordják,  ne dolgozzák magukat agyon a méhek. Én meg pont hogy most csak 1 db 2,5 mm-es furatot hagytam a 4 literes légfékesen, hogy minél lassabban szívják ki (1 hét), mert szerintem így dolgoznak kevesebbet a méhek. Vagy rosszul gondolom?

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Etetés
« Válasz #32 Dátum: 2014. Szeptember 15. 13:48 »
Le is kell fedniük Mortimer, az is idő.
Van aki már augusztus végéig feletet. Annak lehet olyan előnye, hogy hamarabb lecsökken a fiasítás.
Üdv: Attila

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Etetés
« Válasz #33 Dátum: 2014. Szeptember 15. 15:15 »
Mortimer!

Az írások, egy megszűnt topicból lettek átemelve ide. Egyébként ez látható is.

A légfékesben én, a téli élelem behordására, 2db 2mm-es furatot hagytam nekik. (tavasszal a serkentésre pedig 4db 1.5mm-es furatot használok, persze más a cukor víz aránya
Így kb 1 nap alatt hordanak el 0,4-0,6 l szirupot.
Figyelem a fészek állapotát, (fiasítás) és szerintem van még idejük (kb 1,5 hét) hogy a szirupot, mézzé formálva, érett állapotban elraktározzák.

A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Etetés
« Válasz #34 Dátum: 2014. Szeptember 15. 17:37 »
Sziasztok ! Etető tálcából etetek,  kb, 2 liter fér el benne . Családtól fűggően hordják el . Eleinte nekem is sok méhecske elpusztúlt ,de elkezdtem egy másik rácsozatot csinálni, a tálcába . Nagyon kevés rést hagytam , éppen csak hogy túdjon mozogni a fa rács . Nekem bevált ! Szerintem a méh ugy is csak anyit visz el amit feltúd dolgozni . De ahogy nézem még mindig vannak gyűjtő méhek .   Űdv . Antal

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Etetés
« Válasz #35 Dátum: 2014. Szeptember 15. 20:02 »
Sziasztok!

Én nemrég végeztem az etetéssel, a folyamatos serkentés (4 hét) ellenére sok családnál már csak 1 kereten van fiasítás! Lehet, hogy korán megjön a tél? Vagy ez a jelenség csak nálam fordul elő? A téli élelmet gyakorlatilag teljesen összehordták, 7-8 keretbe!

Nb18

Re:Etetés
« Válasz #36 Dátum: 2014. Szeptember 15. 20:22 »
NB18!
Így kell!
A fiast egy kicsit kevésnek tartom.
Üdv:Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Etetés
« Válasz #37 Dátum: 2014. Szeptember 15. 20:35 »
Én is keveslem a fiast, továbbá nekem az idén az volt a furcsa, hogy akáctól folyamatosan azt láttam-gondoltam, hogy egy kicsit mindig vékonyabbak a családjaim minimum egy kerettel. Van egy teóriám,kérlek benneteket erősítsetek meg benne, vagy oszlassátok el a feltételezésem! Az idén a városunkban folyamatosan korszerűsítették az ivó és tűzi víz hálózatot. Ez azt vonta maga után, hogy akárhányszor egy új szakaszt állítottak hadrendbe, 20 literes ballonokból öntötték a rendszerbe a fertőtlenítőt! Szerintetek okozhatott-e ez gondot a méhek zavartalan fejlődésében? Ez mennt egész évben és nálam olyan volt az év, hogy összességében 12-13 hetet kellett végig etetni! Csak egy adalék: anyósom 30 éve gyarapodó és szépülő virággyűjteménye 1 hét alatt teljesen kipusztult a klóros víztől. Nem hinném ,hogy ez a víz jót tett a méheknek.

Nb18

Re:Etetés
« Válasz #38 Dátum: 2014. Szeptember 15. 20:48 »
NB 18!
Háát....
Én emiatt ásott kút vizét melegítem!
A klór nagyon gáz.
Ti se igyatok, vagy főzzetek belőle!
Nálunk itt a faluban is volt tavaly egy műszaki hiba. Olyan klóros volt a víz, hogy szóltam a vízműveseknek.
Kijöttek a mini laborjukkal, és még a kutya vizét is kiöntették velem. A piros határértéket úgy meghaladta a klórkoncentráció, hogy nem látszott az eredmény!
Fürdeni, mosakodni, inni tilos volt belőle!
Szerintem a méheknek sem használ, és forralással sem jön  ki belőle, ezt mondta a laboros.
Az ivóvíz hálózatokba mindig adagolnak klórt. Annyit, hogy csak szép lassan pusztuljunk el tőle.
Üdv:Attila

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Etetés
« Válasz #39 Dátum: 2014. Szeptember 15. 20:54 »
Nálam 5-6 fél NB kereten van a fias.
Kútvízzel itatok.
Virágláda alátéttel is szoktam etetni, 8 dl szirup fér bele. Akkor használom, ha lehűl az idő. A fészek fölött mindig meleg van. Tavaszi serkentésnél is próbáltam úgy, hogy le volt takarva hungarocellel. Mértem is a hőfokt, 30 fok körüli hőmérséklet volt az etetőtálca környezetében. Kb. egy cm-es a rács-lécek közti rés, de nem szoktak belefúlni a méhek.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Etetés
« Válasz #40 Dátum: 2014. Szeptember 15. 21:03 »
Attila!

 A család már nagyon régóta csak az ásványvizet issza, én meg áttértem szomjoltásra a pálesz-sör kombóra ;D ;D Néha olyan szaga van a víznek, mint amikor belépsz egy uszoda ajtaján és megcsap a klór szaga.....Viccet félretéve, már régóta gondolkodom, hogy fúratok egy kutat, de nem otthon, hanem a tanyán, mert otthon ki tudja ki mit önt a már rég nem használt szikkasztó aknájába.....

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Etetés
« Válasz #41 Dátum: 2014. Szeptember 15. 21:07 »
ata67!

Az azt jelenti, hogy 3-4 Nb keret fiasod van, ami az időszakhoz pont passzol. Szóval akkor szerinted sem alaptalanok az aggályaim. Egyre komolyabban foglalkoztat, hogy csináltatok egy kutat. Kb egy család árából meg lenne....

Nb18


*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Etetés
« Válasz #42 Dátum: 2014. Szeptember 15. 21:42 »
Egy idős méhész mondta nekem, hogy jobb a kútvíz, mint a klóros vezetékes.
Nem indokolta, de mivel van erre lehetőségem, hát inkább a kútból itatom őket.
Nem tudom véleményezni az általad leírt jelenséget, ehhez nem értek. Azt gondolom viszont, hogy a legtöbb méhész vezetékes vízből itat, készíti a szirupot. Ha ez lenne a kevés fiasítás oka, akkor a jelenség országos kiterjedésű lenne.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Etetés
« Válasz #43 Dátum: 2014. Szeptember 15. 21:56 »
Na ezt nézzétek meg !
A Tolna megyei forrásvizek. Kirándulsz, csobog a forrásvíz nagyokat kortyolsz, még haza is cipelsz sokat a jófajta vízből és itthon rájössz, hogy jól be vagy csapva.

 http://gubacsos.blogspot.hu/p/forrasvizek.html

Re:Etetés
« Válasz #44 Dátum: 2014. Szeptember 15. 23:25 »
Sziasztok !  Gyerek voltam, és a szűleimel elmentűnk Bátára rokon látogatásra . Nem is ez a lényeg, hanem egyszerűen nem tudtam meg inni az ottani vízet mert anyira bűdős, és rossz izű volt . Pedig csapvízhez voltom szokva akkor. Most ithon forrás vizet kapúnk, de ezt is időnként ''kezelik '' . Amugy a kőzelűnkben van patak, ami bővízű, és oda járnak a méhek inni . Űdv.  Antal