Etetés

  • 965 válasz
  • 417919 megtekintés
Re:Etetés
« Válasz #840 Dátum: 2020. December 31. 17:10 »
Ezt kérdezi Attila:
"Melyik módszer fokozza jobban a méhek kedvező hangulatát?"
Először is azt kell megbeszélnünk, hogy mi a cél?
Élelmet is kell pótolni, vagy csak serkenteni.
A pipás etetőből 10 fok alatti külső hőmérséklet esetén is elhordják a híg szirupot, később a vizet.
Nem hűl ki, ha nem alul, hanem középen, vagy felül van a kijáró, mert ha a kijárót leszűkítitek, a fészek melegének nagy része a "pipába" fog áramlani, és azt a pár csepp szirupot annyira meglangyosítja, hogy nincs ledermedés.
Én a beépített vályús etető-itatóra szavazok, mert az a hőreflektoros fóliával a fészekkel együtt letakarom.
A meleget a hőreflektor, na meg a gondos takarás megfogja, és a langyos szirup sem hűl ki.
Így etetek, így serkentek akár nappal is, mivel a szag nem jön ki a telibe takarás miatt.
Tapasztalatom szerint a kis adagokban (pár decis) rendszeres serkentés sokkal jobb a ritkább, nagy adagú etetésnél.
A zacsis dolgot is jónak tartom, de ahhoz takarást kell bontani, a beépített etetőnél ez elmarad, a méhekkel nem is találkozom, meg rendkívül gyors.
A 200 család serkentése segítség nélkül 50 perc!!!!!!!!és a nap bármely szakában elvégezhető.
Természetesen etető kocsival.
Nagyernyei Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Etetés
« Válasz #841 Dátum: 2021. Január 05. 18:47 »
Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy aki használ, vagy használt már készen kapható folyékony méhtakarmányt, milyenek voltak a tapasztalatai?
Sok jó dolgot írnak róla, de hát tudjuk, hogy a termék leírt jellemzői és a tényleges tapasztalatok sokszor nem fedik egymást......
Előre is köszönöm a válaszokat!

« Utoljára szerkesztve: 2021. Január 05. 19:43 írta Nb18 »

Re:Etetés
« Válasz #842 Dátum: 2021. Január 05. 20:35 »
Szia NB18!
Idén használtam először, de ezután mindig használni fogom! Egy az egyben bedobták fedésre. két kollégával vettem közösen 1 IBC tartálynyit. 1400kg az 1000 liter. Olyan sűrű, hogy alig folyik az 5/4 es csapon és nem kell invertálniuk.
Üdv: Csaba

Re:Etetés
« Válasz #843 Dátum: 2021. Január 05. 21:54 »
Szia Csaba!
Izocukor vagy más drágább változat, ami támogatott is?
üdv:jános

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Etetés
« Válasz #844 Dátum: 2021. Január 06. 09:31 »
A drágább változat se támogatott.

Re:Etetés
« Válasz #845 Dátum: 2021. Január 06. 11:37 »
Igazad van "nata", az egyik weboldalon a szirup mellett volt helyezve a támogatott cukorlepény, és azt hittem, hogy a szirup is az, de nem. A kérdés marad: az olcsó vagy a drága?
üdv: jános

Re:Etetés
« Válasz #846 Dátum: 2021. Január 28. 18:20 »
Ki mit tud, az aktuális cukor árakról?

Üdv. jani bátya

Re:Etetés
« Válasz #847 Dátum: 2021. Január 28. 20:24 »
Tesco 215

Re:Etetés
« Válasz #848 Dátum: 2021. Január 28. 20:26 »
Tesco 215  Aldi 219

*

ati22

  • **
  • 51
Re:Etetés
« Válasz #849 Dátum: 2021. Április 01. 22:50 »
Most hogy holnaptól jön ez a lehűlés.Napközben +10c fok,éjjel 0c,-3c lesz.lehet ilyenkor zacskóban etetni? Olyan 1 liter körüli adagokra gondolok.

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Etetés
« Válasz #850 Dátum: 2021. Április 02. 07:19 »
Mi az oka hogy etetned kell, pláne ilyen hatalmas adagokban? Belenéztem tegnap a legjobbakba, és elszörnyedtem, mert azoktól már el kéne venni. Ott vannak a méztérben a 2/3-ig lefedett cukros keretek, és ahelyett hogy azt onnan kiették volna, teletömték virágporral és friss nektárral teljesen leszorítva onnan az anyát, csak a középső 3-4 keretbe tud valamennyit fiasítani a felső fiókban.
És mivel nem akarok április elején pörgetni, főleg nem cukrot, így a jövő héten megy fel a harmadik fiók a kettő közé megtűzdelve műléppel, a cukros lépeket meg megkarcolom hogy valamennyit hordjanak ki belőle, ne a friss nektárból építsék a műlépeket.

A napi 1 liter eleve feleslegesen sok, 3-4 deci bőven elég. És nagyon nem mindegy, hogy milyen kaptárad van! Halkan megsúgom, van aki 1 hónapja folyamatosan serkent már sziruppal, igen, abban a hidegben is csinálta végig. Habkaptárban !!!!

*

T82

  • **
  • 68
Re:Etetés
« Válasz #851 Dátum: 2021. Április 02. 13:41 »
Nem gondolkodtál rajta hogy csak kicseréled a fiokokat?
Legalább lenne mit csinálniuk a lehülésben.

Re:Etetés
« Válasz #852 Dátum: 2021. Április 03. 07:31 »
Ezt írta wr méhésztárs tegnap:
"És mivel nem akarok április elején pörgetni, főleg nem cukrot, így a jövő héten megy fel a harmadik fiók a kettő közé megtűzdelve műléppel, a cukros lépeket meg megkarcolom hogy valamennyit hordjanak ki belőle, ne a friss nektárból építsék a műlépeket."
Az a kérdésem, hogy rápillantottál e az meteorológiai előjelzésre?
Nálunk keddtől NAPPAL 8-9 fokos maximumot mondanak 4 napig.
Valóban jók lehetnek a méheid ha most felteszed nekik a 3. fiókot, és műléppel tűzdelsz.
Én holnap fogok nekik egy kis serkentést adni, és a hideg elmúltával teszem be az ÉK-et (Építő Keretet), mivel ha előbb mennének be a műlépes keretek azokat általában elrontják, a kötősejteket herére építik.
Így, ha előbb rakom be az ÉK-et ezt nagyrészt elkerülöm, gyönyörű, egyöntetű munkássejt lesz a kiépített műlép.
A rossz idő elmúltával nekieshetnek a fűznek, tegnap már a déli országrészben gyenge hordás volt róla.
Egyszer írtam már, hogy a fűz a természet csodája.
Ma is ezt vallom, ha jó idő van a fűzre hihetetlen változást generál a családokban.
Eddigi rekordom fűzön 2.6 Kg/nap!!!!!!!
Gyönyörűen építenek rajta, ezt a legelőt sosem hagynám ki.
Az előttünk álló hidegfrontból a jót szemezgessétek ki.
A családoknál bőséges virágpor és élelemkészlet lett pár nap alatt, és mivel bezártságra lesznek ítélve, szépen kikajázzák a fészekből a készletet, és odafiasít az anya.
A gondos takarásnak-szűkítésnek ebben a változékony időjárásban még nagyobb jelentőségét tulajdonítok.
Aztán mindenki úgy csinálja ahogy jónak látja.
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #853 Dátum: 2021. Április 27. 00:53 »
Sziasztok.
Kinek mi a véleménye a pipás etetőről serkentéshez? 2 hete teszteltem néhány családnál, 3 lyuk van a flakon kupakján, viszonylag egyenletesen hordták el az 1 liter anyagot, 5 nap alatt pontosan. Viszont azt figyeltem meg, hogy amikor hűvösebb volt az idő, egészen lassan fogyott, majd mikor melegebb lett gyorsabban. Arra lennék kíváncsi, hogy pl. Márciusi-Április eleji serkentéshez emiatt használható-e normálisan a pipás etető, amikor még nem ritkák a fagyok sem éjszaka. Illetve akác utáni serkentéshez van-e valami negatív tulajdonsága?

Egyébként NB 16-os kaptárakban méhészkedünk, régebben keretetetővel oldottuk meg a serkentést, de meguntuk a 2 naponta járkálást, a méhveszteséget a fulladás miatt, plusz azt, hogy inkabb csak estefelé lehet serkenteni.
Pár éve inkább a zacskós etetést alkalmazzuk, de ezzel meg van bőven macera a zacskózás miatt, plusz sok a szemét is.

Köszönöm válaszotokat, tapasztalataitokat!

Re:Etetés
« Válasz #854 Dátum: 2021. Április 27. 06:46 »
A pipás etetőből akkor hordják el legegyenletesebben a méhek a szirupot, ha a kaptár közép, vagy felső kijárós.
Miért?
Mert minél lejjebb van a kijárónyílás, annál hidegebb van a Föld közelben, valamint a keretek alján.
Bomba családoknál gyakorlatilag majdnem mindegy, de ott is észrevehető a különbség az alsó, és felső tartályok fogyása között.
A pipás etetőnek óriási előnyei vannak, részben azért mert nem okoz kutatás, bármikor utána tölthető, valamilyen támpontot ad a család állapotáról, és egyenletesen serkenti a családot.
A kijárót érdemes erősen szűkíteni, hogy a fészekből kiáramló meleg nagy része, a pipába áramoljon, ez valójában egy bio hő, amit a méhcsalád termel, így az éppen elfogyasztott szirupcseppet saját maguknak "előmelegítik".
Korszerű, jó dolognak tartom.
A szirup  mindig legyen egyenletesen összekeverve, mert a cukordarabok eltömhetik a lyukakat!
A szirup sűrűségével arányosan kell megválasztani a lyuk nagyságát.
Nekem több lyukkal voltak cserélhető tetőim.
Etetésre, és serkentésre is kiváló.
Az apró légbuborékok jelzik a fogyasztás mértékét, a mennyisége pedig a család erősségét.
Jó dolognak tartom.
Nagyernyei Attila