Etetés

  • 965 válasz
  • 418038 megtekintés
*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Etetés
« Válasz #705 Dátum: 2018. Augusztus 20. 22:06 »
Pontosítás:
az élesztő neve a zacskóján: instant inaktivált takarmányélesztő méheknek - pollen helyettesítő fehérjeadalék méheknek.
ajánlják szabadbani elhordatásra, lepényben, szirupba, tavasszal, ősszel, száraz nyarakon.
Örösi könyvben is van róla szó jelentős aminosav és vitaminforrásként. Persze ott még forralni kell, stb. Gondolom azért "inaktivált", hogy ne romoljon vagy ne erjesszen.

Re:Etetés
« Válasz #706 Dátum: 2018. Augusztus 21. 05:54 »
Idézet
Miért akarod a szirupba tenni a virágpor potlót? Kis virág tálcán símán berakod a keretek tetejére, és ennyi.
Csináltad már így? Mennyire volt sikeres?

Eléggé. Ha tényleg nincs virágpor, akkor 5percen belül indul a fürdőzés. Külsővel is csináltam tavasszal, akkor is elég kapós volt. A belső higiénikusabb. Ha van természetes virágpor, akkor viszont rá se bagóznak.

Re:Etetés
« Válasz #707 Dátum: 2018. Augusztus 21. 08:06 »
Az etetéssel kapcsolatban (amit a Fekvőkaptáras méhészkedés rovatban írtam) többen kérdezik, hogy nem korai e a szűkítés, és minek ezzel ilyenkor bíbelődni?
Mint leírtam, több oka is van, a lényeg, hogy minél jobban azokba a lépekbe koncentrálják a téli eleséget a méhek, amelyen telelni fognak.
Itt tehetnék egy pontot, de véleményem szerint van egy "üzleti" vetülete is a dolognak.
Ha bő fészekre etetünk sokkal több cukrot kell felhasználnunk, mivel kevés, vagy félig mézes lépeken nem illik teleltetni.
Tavasszal, a méhcsalád indulásakor ha kint hidegek vannak, meg egyenesen veszélyes.
Na nézzük, ha mondjuk 10-11 keretre etetném fel a "Nagybocikat" az mennyi cukorba kerülne?
És mennyi cukorba kerül, ha 8-9-re?
De még ez sem igaz, mert amikor végleg elkészítem a téli fészket 6-7 NB lépen fognak csücsülni a családok.
Többen mondták már, hogy mik ezek?....kölyök családok?
A 7 NB lép pont egy 10 keretes Hunor fióknyi népnek felel meg.
Mínusz 20-ban kíváncsi lennék, hogy faltól-falig vannak e benne a méhek.
Na de nézzünk egy olyan értéket, hogy mondjuk 2-3 kerettel kevesebb lépre etetek, ez mit jelent?
2-3 NB lépbe minimum 6  kiló telelő élelem kerül ezt ca. 8,5 kiló cukorral tudom elérni!
200 család viszonylatában ez 17 mázsa PLUSZ cukrot jelent.
Persze ha valaki üzleti szempontból etet, valamint a repcével együtt "húzza ki" ezt a maszatot, akkor még meg is éri.
Nekem továbbra is az a véleményem, hogy a jókor jó helyre beadott élelem a sikeres telelés alapja.
Jelenleg szerintem a nagy adagokban való etetés még nem indokolt a sok fias miatt.
Egyszerűen nincs hová tenniük a fészekbe a szirupot.
Természetesen ez az én méhészetemre vonatkozik, mert bent van napraforgó méz, és a szolidágó is.
Erre etetgetek már vagy két hete, és figyelem, hogy ne hordják fészken kívül.
Ahogy kelnek a méhek úgy nyomom folyamatosan a cuccot.
Ekkor kerül jó helyre az az élelem amin telelni fognak.
Tavasszal meg jöhet a szolidágó-napraforgó méz amin fejlődhetnek, de addig még aggódhatunk egy csomót.
Nagyernyei Attila

 

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Etetés
« Válasz #708 Dátum: 2018. Augusztus 21. 13:13 »
Alakul ez, múltkor még 2 kiló cukorból lett 1 kiló telelő élelem...

Nos, ez megint csak egy előny annak a kaptárnak a javára amivel dolgozom. Nálam ugyanis egész évben 9 keretre vannak szűkítve a családok. A "keret" magassága az ami változik, mert lehet 1, 2, és 3 hunor keret magasságú!
Nem sikerült arányosra de csináltam egy ábrát, amin látszik hogy ha kisebb a család mint a kaptár térfogata, akkor ösztönösen szeretnek az A ábra szerint elhelyezkedni benne, és telelésre készülvén is inkább így tesznek, és nem a B vagy a C ábra szerint helyezkednek el még a 2 fiókon. Gyűjtéskor ugyanez a helyzet, mert a mézet nem csak a fias fölé, hanem köré is hordják. Tehát, akár telelésről, akár mézelésről legyen szó, egy adott határig igenis sokkal előnyösebb a szűkebb fiók, nekik is, meg nekem is, mert kevesebb dolgom lesz.
Nincs ilyenkor olyan hogy szűkítgetnem kell a téli fészket, és nincs hordás után olyan, hogy a fészekben kell turkálnom mézért. A szélesebb (10-12 keretes) fiókkal dolgozók szinte kivétel nélkül a fészekben matatnak pergetéskor, egy csomó plusz munkát adva ezzel maguknak.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Etetés
« Válasz #709 Dátum: 2018. Augusztus 21. 13:14 »
A kép lemaradt.

*

Axoa

  • *
  • 34
Re:Etetés
« Válasz #710 Dátum: 2018. Augusztus 21. 13:41 »
A szélesebb (10-12 keretes) fiókkal dolgozók szinte kivétel nélkül a fészekben matatnak pergetéskor, egy csomó plusz munkát adva ezzel maguknak.

Érzésem szerint ez a kijelentés nem marad megválaszolatlanul  :D

Re:Etetés
« Válasz #711 Dátum: 2018. Augusztus 21. 15:54 »
Gondolom arra céloztál, hogy nálunk ugye 10-12 keret a fias akkor?  ;)EMBEREK!!!
Inkább megyek szirupot készíteni, mert szeretnék cukrot pergetni majd a repcébe.  ::) :o

Egyébként tényleg van ebben valami, mert a négy csapon minden "ellenelképzelés" után mégiscsak folyt az az akác 2 napig, és a többségnél a fészket is telenyomták, majd végül már az ép.-ben is csak méz volt - mint a képeken láthattuk-, aztán azokat mivel úgyis ki kell venni, na azután meg kipergetni, nem is sorolom, mert még majd el is kell adni amikor ára lesz. Tehát volt fészkezés. Ja és a műrajok is ilyen mézes-fiast kaptak, nem is kellett azokat sem etetni.
Aztán meg az etetésen kívül más meló a miénkkel nincs, csak átvizsgálás és takarás. 6 hónapig itató, amíg kell, és egy-egy furettó. Ja, majdnem elfeledtem. Le vannak kénezve a lépek, és majd még egyszer le lesznek. Nehogy már sok ezer lépet forgassak karcolgassak és őriztessem a méhekkel, meg a penészről................
Egyébként ma fogtam a harmadik atkarajt, és attól jött akinek a piros 90-es pötty van annak a családnak az anyjának a hátán. Ha valaki magára ismer, ne keresse, nálam van. Mert ugye én ilyet nem tartok, nem veszek. Csináltunk képeket, ha jók lesznek felrakjuk.
Na csá, mert kihűl a szirupom, és 2 kilóból csak 1 lesz mert összemegy  :P

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Etetés
« Válasz #712 Dátum: 2018. Augusztus 21. 17:07 »
A szélesebb (10-12 keretes) fiókkal dolgozók szinte kivétel nélkül a fészekben matatnak pergetéskor, egy csomó plusz munkát adva ezzel maguknak.

Érzésem szerint ez a kijelentés nem marad megválaszolatlanul  :D
Választ csak kérdésre lehet adni, a kijelentésre legfeljebb reagálni lehet. Bele is akartam írni hogy kitől fog majd jönni, mert előre sejtettem hogy a Jenőtől egy biztos, meg majd a klubvezetőtől is fog egy, bár azt még nem látom teljesen hogy írásom mely részébe fog belekötni, de valamelyikbe bele fog (még akkor is ha a szűk dologban egyetértünk), hiszen kényszert érez rá, mert bármi is legyen porondon az a fekvőben bla bla bla...

Mint látod, még a Jenő sem igazán kötött bele az írásba, nem is nagyon lehet, mert neki két lehetősége van:

1. Fészkez az azzal járó plusz munkával
2. Nem fészkez, csak akkor nehéz megmagyarázni a 30 kiló feletti átlagot, mert az 1 fiókból nem nagyon fog kijönni.

Bár azért némi ellentmondást ott is érzek, mert ha 12 fias van a fészekben akkor vagy nem tudja telehordani, ha meg telehordja akkor nem tud lenni benne 12 fias. Esetleg van egy rövid időre, aztán ahogy kelnek telehordja a helyét. Nálam sem tud sok lenni, mert amennyi fiast felteszek a rács fölé az kelés után azonnal tele lesz hordva, mert hát azt onnét el szeretném venni.
Nálam családonként 18 hunor keret van bezötyögtetve a pergetőhelyiségbe, nála pedig 12 meg amennyi még a fészekben akad.
Ha a Jenőnek nem annyi segítsége lenne pergetéskor amennyi van, hanem annyi lenne neki is mint nekem, akkor nem a 24-es hunorral dolgozna.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Etetés
« Válasz #713 Dátum: 2018. Augusztus 21. 18:33 »
Egyébként ma fogtam a harmadik atkarajt, és attól jött akinek a piros 90-es pötty van annak a családnak az anyjának a hátán.
Hozzám is úgy jönnek a rajok, hogy nem tudok kinn lenni anélkül, hogy nem hallanám hirtelen az érkező rajt. Letelepszik egy fára, aztán másnapra eltűnik. Láttam olyant is amelyik továbbállt. Egy harmadik egy családhoz akart bemenni, de aztán meggondolta magát és visszaszállt a fára. Egy ötszáz családos méhészetből jönnek. Az is érdekes, hogy nem a fák fölött, hanem kb. 6-8  méter magasan egy nyiladékban jön mind. Azt nem tudom, hogy atkarajok-e, de van amelyik csak két ökölnyi. Nem hinném, hogy anyaváltás miatti rajocskák lennének.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Etetés
« Válasz #714 Dátum: 2018. Augusztus 21. 19:09 »
Szerintem olyan hogy atkaraj nincs. Azt a néhány maréknyi méhből álló "családot" szinte biztos hogy rabolták, olyankor 3 dolgot tehet:

1. Ellenáll és elpusztul (ez nem jó nekik, nem szeretnék)
2. A rablóhordával tart, beolvadnak közéjük, ekkor a saját anyjukat elvesztik (ezt sem biztos hogy akarják)
3. Próbálnak életben maradni, menteni a menthetetlent, irány a fa

Ebben az időszakban az ennyire legyengült családoknál csak idő kérdése hogy a háromból valamelyik bekövetkezzen, főleg ha még etet is a méhész és napközben is kutatnak.

Re:Etetés
« Válasz #715 Dátum: 2018. Augusztus 21. 21:15 »
Ismét a kötekedés?
Ezt írja wr méhésztárs:
"Alakul ez, múltkor még 2 kiló cukorból lett 1 kiló telelő élelem..."
Akár ez is igaz lehet.
Én a mostani viszonyokra vonatkoztattam hozzászólásomat:
"2-3 NB lépbe minimum 6  kiló telelő élelem kerül ezt ca. 8,5 kiló cukorral tudom elérni!"
Ha figyelmesen olvastad azt írtam, hogy ca. (tehát körülbelül, megközelítőleg)
Ez attól is függ, hogy milyen a külső hőmérséklet (hajnalban fűteni kell. stb.)
Ha egyébként is fogyás lenne, akkor teljesen fals adat is kijöhet, mert közben az etetésből, és nem a készletükből használják el a plusz energiát.
Ha a nyitott fias aránya a méhcsalád méhtömegéhez képest sok (mint most) akkor is nehéz a számítás.
A szirup sűrűségétől is függ.
Ha kell folytatom, de csak akkor ha sportszerű a szakmai csörte, és nem kioktató, amolyan b@szogatósdi.
Mit is ír erről Örösi Tanár Úr az 560. oldalon?
"Az elraktározott cukorszörp kevesebb a beadottól, mert a méhek sűrítik, és fogyasztanak is belőle."
Aztán a másik oldalon azt taglalja, hogy milyen sűrűségű legyen különböző időszakokban a szirup.
Nagyernyei Attila


Re:Etetés
« Válasz #716 Dátum: 2018. Augusztus 21. 21:19 »
Előbbi hozzászólásomhoz ismét Tanár Úrtól idéznék.
"1 kg cukorból, és 1 liter vízből 1.6 liter szörp lesz, ez legföljebb 1 kg méznek felel meg."
Ő is azt írja, hogy legföljebb, mert ehhez sok egyéb más tényező ismeret is szükséges, de ezt alább leírtam.
Nem folytatom, csak ha igény van rá.
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #717 Dátum: 2018. Augusztus 21. 21:48 »


Bár azért némi ellentmondást ott is érzek, mert ha 12 fias van a fészekben akkor vagy nem tudja telehordani, ha meg telehordja akkor nem tud lenni benne 12 fias. Esetleg van egy rövid időre, aztán ahogy kelnek telehordja a helyét. Nálam sem tud sok lenni, mert amennyi fiast felteszek a rács fölé az kelés után azonnal tele lesz hordva, mert hát azt onnét el szeretném venni.


Ha meg érted, akkor miért érzel némi ellentmondást? Te magad válaszoltad meg ;) .

Tehát. Repcére nincs a telelőkajából semmi sem a fészekben. Esetleg a gyengébbeknél. Öreg anyásoknál, későn váltottaknál, de azért volt a kiegyenlítés repce előtt, hogy ilyenek ne legyenek. A kiegyenlítéskor kellett szinte minden évben családokat is szétosztani. Ezeknek a telelőélelmes lépjeit én elrakom, és a műrajok szélső lépjei lesznek majd. Nem kell attoó tartani ezáltal, hogy egy esetleges akác utáni hordástalan időben az élelemhiány miatt probléma lesz velük.
Akáckor a hetedik napon nem volt a fészekben szinte semmi álca és pete, csak foltokban. Mindent telenyomtak. Ha még 2-3 napig tartott volna a hordás, akkor jön a pótmézterezés. Ekkor úgy 2 500 lépet rakok be egy délelőtt. Viszont nem őrültem meg, hogy ennyivel több keretet pergessek, amikor éppen a határeset volt. Hidd el wr, lehet 36 kilót levenni egy 12-esből! :P Egymásnak mutogattuk a teljesen fedett lépeket. 2 óra alatt beállt minden, pedig csak hárman szedtük. Este tízkor még fedeleztem  >:(A második nap végére már 88 fiók volt a raktárban -a fedettebbek- és még maradt 29 család vissza, és amik véletlenül elmaradtak, meg a befogott rajoknál is, de az szerencsére az idén nem sok volt. Na erre szoktam mondani, hogy normálisnak ez tényleg nem való :'(
Egyébként ami a fészekben van, az is lényeges, nálunk az akác utáni semmiben tőke a családnak, és a műrajok készítésénél egy igen nagy kajatartalék, mert aztán itt etetni nem igazán lehet abban az időszakban.
Az építtetőt is ki kell venni, mert már nincs építtetés, aztán ami abban van az is 15-20 mázsa. Volt szegényes évben amikor ezt a műrajok kapták szélsőnek, vagy a befogottak méztérbe, most nem volt rá szükség, ezért kipergettem, és egy este visszakapták a műrajok nyalatni és méztér levételig vigyáztak rá. Ez már a kénlapok dolga mostantól...

Hidd el van atkaraj. Nem is kevés. Egyszer az egyik méhész nem igazán kezelt atka ellen, de ezt már leírtam. Aki emlékszik rá, a balatonszemesi motoros cross pályánál. Nincs az ilyen rajoknál atka, csak néhány. Picik, zsonganak, és nagyon illatoznak. Pillanatok alatt felszállnak, és egy másik helyen csoportosulnak, majd visszamennek ugyan oda. Érdemes befogni az anyát, és akkor ott maradnak a zárka mellett. Este lépekre kell rakni, és másnap kezelni atka ellen. De nem ez a legnagyobb félelem, mert amennyi atkát magukkal tudnak vinni, annak sokszorosát képesek az ilyen állományokról az erős családok hazavinni, egy méhészeten belül is. Ezek a migráns rajok. A félelem sokkal nagyobb, hátha valamelyik eldob egy vajas-mézes zsemlét, ami terjesztheti a méhpestist.  ;D ;D ;D

Re:Etetés
« Válasz #718 Dátum: 2018. Augusztus 21. 23:22 »

"2-3 NB lépbe minimum 6  kiló telelő élelem kerül ezt ca. 8,5 kiló cukorral tudom elérni!"

Jó régen a másik fórumon Geddekas vitázott a többiekkel arról, hogy ha szép apránként adagoljuk be ilyenkor a cukorszirupot, akkor a méhek bőven tudnak a méz alá hordani virágport télre, mivel ilyenkor valóban így tesznek. Tehát mi azt látjuk, hogy le van fedve a telelőméz, de ha felbontjuk, akkor virágport ( méhkenyeret) találunk alatta, ami nem cukor, de van súlya, így tehát több lett a telelő élelem, mint amit beetettünk, vagy legalábbis több, mintha egy-két nagy adag szirupot odaadunk egyszerre, mert az alá nem tudnak olyan rövid idő alatt annyi virágport tenni a méhek. Plusz talán még az hozzajöhet ehhez, hogy ha a méh így a kis adagokkal a virágporgyűjtésre van serkentve, akkor a virágból a nektárt is elhozza egyúttal. A nagy adagú etetés viszont korlátozza a fiasítást, ami fogyasztaná a telelni valót, a kis adagú viszont serkenti.
Azt nem tudom, hogy melyik jobb télen a méheknek, amikor esetleg 2 hónapig nem tudnak kijönni ürítkezni? A méhkenyeres élelem, vagy a sima méz? A sok virágpor emészthetetlen része biztos feszíti a bélrendszerüket. Erős család természetes körülmények között valószínű úgy csinálja, hogy tavasszal érjen a méhkenyeres részhez, de mi ebbe belenyúlunk, akár keretmozgatással is.

Re:Etetés
« Válasz #719 Dátum: 2018. Augusztus 22. 06:34 »
Ezt írja Mortimer:
"Erős család természetes körülmények között valószínű úgy csinálja, hogy tavasszal érjen a méhkenyeres részhez, de mi ebbe belenyúlunk, akár keretmozgatással is."
Én is belenyúlok a fészekbe, hogy két méhkenyres ne legyen egymás mellett.
A szélső, mézes-virágporos után mézkoszorús fiasok sorakoznak, majd mézes-virágporos zárja a fészket.
Nagy macera, de megéri.
Mint írtam, valamikor 1 hónap múlva ismét továbbszűkítem a fészket.
Ekkor veszem ki a kevésbé mézeseket és felkarcolom.
Ezt a méheknek már nem kell invertálniuk, egy egyszerű "fuvarral", néhány centivel arrébb jó helyre raktározzák.
A szűkítésen kívülre helyezett, gondosan megtakart lép nem okoz kutatást.
Nagyernyei Attila