Etetés

  • 965 válasz
  • 418094 megtekintés
Re:Etetés
« Válasz #690 Dátum: 2018. Augusztus 03. 15:12 »
Idézet
mint a hajnali harmatos gerlefing a tornádó-generáláshoz.     

 ;D olvasgatom olvasgatom, de egy pár dolog biztos, cerana van, etetni kell, atka ellen is kell védekezni, ..... a többit a méheimre bízom!

Re:Etetés
« Válasz #691 Dátum: 2018. Augusztus 03. 22:43 »
Kedves Demeter!

Jobban tennéd,ha piszkálásom helyett egy lélekkurkászt
keresnél magadnak.
Úgy tűnik,egyre nagyobb szükséged van rá.
Küzdjön Véled aki akar,én már meguntam.

Csányi Antal

Ne hagyd magad Anti!
Rakd fel neki azt az eredményt! Hadd röhögjünk ;D ;D ;D

Re:Etetés
« Válasz #692 Dátum: 2018. Augusztus 04. 06:36 »
Demeternek (Tomipapának vagy más néven Ariasztaiosznak) ennyire telik:
"Nagyernyei Attila egykori - levitézlett és már akkor is alkalmatlan, szaktanácsot adni szándékozó,.."
Ahhoz képest az MVH ellenőrei amikor az OMME Központban tartottak tájékoztatást az én jelentéseimet állították példának.
Ez a szerencsétlen megpróbálja a méhészeket "beetetni", csak azt nem tudom ki a vevő rá.
Utaltam már rá, hogy kicsit kevesebbet piázzon, akkor talán értelmesebb gondolatokat tud összekuszálni.
Nagy szerencséje a méhészeknek, hogy ez az internetkalóz annyira súlytalan, hogy csak mosolyogni tudok rajta.
Különösen akkor amikor fél évet készül egy OMME Küldöttgyűlésre, hogy felszólaljon, aztán tudjuk mi lett belőle.
Habogott, hápogott, morgott.
Súlytalan.
Akinek csak arra telik, hogy a másikat fikázza, rögtön ki is állítja magáról a bizonyítványt.
Ezért nem reagálok alaptalan vinnyogásira.
Leégeti ő saját magát, nem kellek én hozzá.
Aztán Jászberényben a fekete ruhás méhészek sem az egységre törekvés mintapéldái.
Próbálkoznak, erőlködnek, nemhogy javasolnának.
Hozzászólásomnak nem sok köze van az etetéshez, mivel nálam szép hordás van, a kikelő fias helyére friss nektár kerül.
Még a méhek sem vevők Demeter benyögéseire.
Nagyernyei Attila


Re:Etetés
« Válasz #693 Dátum: 2018. Augusztus 04. 07:49 »
... mivel nálam szép hordás van, a kikelő fias helyére friss nektár kerül.


Az szerencsés helyzet. Nálunk viszont csak éppen van valami, már az egyenleg is szép eredmény, pedig a viharok is elkerültek minket. Attilán kívül még egy ismerősöm számolt be gyarapodásról, a fonyódi hegy után vannak napi 20-40 dekák. Másoknál ugyan az mint nálam. "Petéznek mint állat."
Vigyázzanak a hétvégi és a kezdő méhészek, nehogy a telelő méhekkel kelljen beérleltetni a téli eleséget! Augusztus végén már csak 1-2 adaggal lehet segíteni a családokat, addigra a kaja nagy része legyen elraktározva, mert azután már káros a cukoretetés. Na és a nem lefedett élelem felhígul, aztán jön a hasmenés. Nem noséma, HASMENÉS.

Re:Etetés
« Válasz #694 Dátum: 2018. Augusztus 04. 17:47 »
Nem szoktam privát üzenetet idézni, most kivételt teszek:
Nincs hordás szolidágóról?
"Üdvözlöm! Elkezdtem megcserélni a fiókokat esténként, alulra raktam a mézest, felülre a fészket. Nagyon szépen hordtak szolidágót van olyan méztéri fiók amibe legalább van már 10-12 kg, sokat le is fedtek ezeket majd karcoljam fel jogy felhordják?........"
Nem mindegy , hogy hol vannak a méhek.
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #695 Dátum: 2018. Augusztus 04. 18:36 »
És? Karcolja vagy fel vagy majd felhordják?  ;)

Re:Etetés
« Válasz #696 Dátum: 2018. Augusztus 05. 14:08 »
Majd felkarcolom ha kell, de azt nem most majd szeptemberbe amikor már kevés fias lesz hogy oda hordják be. 4 éve volt ilyen hordás akkor kipörgettem de most nem.

Re:Etetés
« Válasz #697 Dátum: 2018. Augusztus 11. 09:32 »
Vödrös etetés technológiáját szeretném kipróbálni rakodó kaptárban.
Komplett technológiai leírást szeretnék kérni. Az elvet ismerem. A gyakorlati megvalósítás
érdekelne. Fekvő rendszer mellett kezdtem el ebben az évben rakodó kaptárakkal
méhészkedni (NB+1/2NB), úgyhogy eléggé kezdő vagyok a témában.
Segítséget előre is köszönöm.
Üdvözlettel : lali
üdv.: lali

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Etetés
« Válasz #698 Dátum: 2018. Augusztus 16. 23:31 »
Szia Lali!

Csak egyszerűen közelítem meg a gyakorlati oldalát:
1 vagy 2 üres fiók kell a fészek felé, amelyben a zárt, légfékesen működő vödör elfér. Műanyag vödör lehet 3 vagy 5 literes.
Furatot ki kell tapasztalni, pl. 2x3mm, vagy 3-4x2mm. Serkentéshez 2x2mm.
Szirup sűrűségétől függően 3-4napon belül hordják el.
Ilyenkor már a sűrűbb nem romlik, ha 5literes a vödör nem kell olyan gyakran utántölteni.
Fészekkeretek lehetnek teljesen letakarva valamilyen fóliával, amelyen vágás van a vödör furataihoz. Esetleg kis távtartó lécek alá, hogy rárakáskor a vágáson kikiváncsiskodókat ne nyomd agyon. Minél jobban teletöltöd, megfordításkor annál kevesebb csurog ki a vödörből a kaptárba a fóliába.
Ha a fészek takaró nejlon elöl résnyire van hajtva és van fent 1-2 méztéri fiók, arra a keretekre is teheted a vödröt, ekkor átmenetileg pufferelhetik a méztérbe is. Ki kell nyitni a szellőzőket, hogy a mézteret ne érezzék a fészekhez tartozónak.
Elvileg alulra ajánlják tenni a méztereket és felhordják belőle.
Esetedben, ha feletetés után be akarod vinni zárt térbe a kihordatott méztereket, akkor szép munka lenne leemelgetni róla a beetetett NB fészkeket...

Nekem 9dl-es külső pipás etetőim vannak, de láttam másnál a vödröset.

Nekem fontos, hogy bármely napszakban oda tudjam nekik adni, ne kelljen kaptártetőt emelgetnem. Látom kívülről, milyen ütemben fogy az eleség.

Ja, tavasszal, gyümölcsvirágzáskor a méztereket az előtt tedd fel, középen 3-5 műléppel, mielőtt minden léputcát elfoglalnak a fészekben. Ez kb. 6 fias keret. Fészket műlépezni inkább középre tűzéssel, 1-1-et, alkalmanként.
7 táblás fiasnál már igen figyelned kell, nehogy felébredjen a rajzóösztön:) -> anyának petézéshez helyet adni (fiast elvenni, átfüggesztés aligha), fiatal méhek tömegének munkát.
Szakmai mentorod van ehhez a rendszerhez? Aki tud rajzásgátló (megelőző) repce-akác mézeltetést ehhez? Nem lebölcsőzést értek ez alatt.

Üdv.: Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Etetés
« Válasz #699 Dátum: 2018. Augusztus 16. 23:37 »
Sziasztok!

Augusztusi felelető-serkentő szirupba ajánlható inaktivált por alakú élesztő bekeverése (az ajánlottól kisebb arányban)? Tudjuk, hogy tartalmaz értékes anyagokat, amelyek hasznosak - fehérje-aminosav, vitaminok,...
Befolyásolhatja esetleg hátrányosan a betárolt téli élelem "minőségmegőrzési idejét"?

Köszönöm a válaszokat!
Attila

Re:Etetés
« Válasz #700 Dátum: 2018. Augusztus 17. 22:00 »
Attila !
Köszönöm a válaszodat.
Mentorom van, de minden tanácsot szívesen fogadok.
Az apró morzsákból áll össze a finom kenyér.
A pipás etetőnél garantáltan a fészekbe hordják ?
Nálam még fent van a méztér.
Üdv. lali
« Utoljára szerkesztve: 2018. Augusztus 17. 22:12 írta lalimeheszet »
üdv.: lali

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Etetés
« Válasz #701 Dátum: 2018. Augusztus 18. 00:52 »
Szia Lali!

A fél NB rakodókaptárjaim alsó kijárósak, oda van betéve a pipás etető, egyben szűkíti is a kijárót. A fészek két fiókon van, esetleg 3-on.
A fészekkeretek felett fólia takarás, elől 3-4 cm-re felhajtva.
Így elég nagy valószínűséggel a fészekbe kerül.
A méztérben üres, vagy részben mézes keretek vannak, illetve, ha szűkítem a fészket, akkor a nyitott mézes kereteket is ide felteszem, aztán, ahogy múlnak a napok, szépen lehordják, apránként.
Néhány családnál kísérletezzél, próbálj ki új dolgokat, sokat lehet tanulni.

Üdv.: Attila

Re:Etetés
« Válasz #702 Dátum: 2018. Augusztus 18. 09:25 »
Sziasztok!

Augusztusi felelető-serkentő szirupba ajánlható inaktivált por alakú élesztő bekeverése (az ajánlottól kisebb arányban)? Tudjuk, hogy tartalmaz értékes anyagokat, amelyek hasznosak - fehérje-aminosav, vitaminok,...
Befolyásolhatja esetleg hátrányosan a betárolt téli élelem "minőségmegőrzési idejét"?

Köszönöm a válaszokat!
Attila
Miért akarod a szirupba tenni a virágpor potlót? Kis virág tálcán símán berakod a keretek tetejére, és ennyi.
Ha nyomelemeket, ásványi anyagokat akarsz pótolni, akkor vegyél valami szirupba keverhető folyékony vitamint, ezerféle van méheknek.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #703 Dátum: 2018. Augusztus 18. 20:36 »
Idézet
Miért akarod a szirupba tenni a virágpor potlót? Kis virág tálcán símán berakod a keretek tetejére, és ennyi.
Csináltad már így? Mennyire volt sikeres?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Etetés
« Válasz #704 Dátum: 2018. Augusztus 19. 22:17 »
Sziasztok!

Egyszer júniusban próbáltam nekik tálcán adni, az itatóra rátettem egy tálcába egy 20-30dkg-os adagot. Nem érdekelte őket.
Viszonylag aszályos időszak van jelenleg, ennek ellenére van a keretekben virágpor, nem tömve, de nem is mondanám, hogy kevés. Az álcák szépen úsznak pempőben. Serkentem őket folyamatosan, jelenleg kb. minden 3. nap kapnak 8dl adalékolt szirupot, méztérbe részben mézes lépeket. Előfordulhat, hogy valamiben mégis hiány van (nem látványos), ennek mérséklésére adok kis mennyiségű élesztőt is a szirupba (púpozott evőkanál/5liter). Elvileg az élesztő az (virágporos) cukorlepényeknek is része, amelyeket beteleléshez is ajánlanak.
Inkább adok nekik több mindent, amit lehet, minthogy hiánytünetek kialakulását várjam meg.

Üdv.: Attila