Etetés

  • 965 válasz
  • 418196 megtekintés
*

wr

  • *****
  • 890
Re:Etetés
« Válasz #600 Dátum: 2018. Február 21. 18:54 »
Idézet
Te vr, annyira fantasztikus vagy
Köszönöm a dicsérő szavakat, de azért annyira nem, mert beletelt néhány évbe mire rájöttem hogy mit és hogy is kell (vagy nem kell) csinálni.
Idézet
Áruld már el, hogy a búbánatos f@szba állítottad le az anyát a fiasításban
Hol olvastál olyat hogy leállítottam?
Idézet
hogy ne hordjanak tovább, mondjuk a zöldítésről?
Ilyet sem írtam sehol, azt írtam hogy nem azon telelnek.
Tudod, elég fárasztó az ha az olvasottakat még értelmezni sem tudod.
A család úgy néz ki közvetlenül a betelelés előtt, hogy a méztér (a 2. fiók, mert a 3. már lekerült róla a napraforgó pörgetés után) közel tökig mézes (cukros), a fészekben meg ülnek a méhek, van némi virágpor meg némi fiasítás. Azért némi, mert ugye készülnek a télre. Eddig tiszta, vagy ezt is tovább kell magyaráznom?  ::)
Tehát csökken a fiasítás, hordanak valamennyi zöldítést, aminek egy részét fel is élik, a többit meg pakolják a fészekbe. Megvan?  ::)
Mivel a méztér tele van, alul meg van némi fias, a zöldítés egy részét behordják a kelő fias helyére (még inkább csökken a fias),a többit meg köré (mert ugye készülnek a télre). Nem kell komoly mennyiségre gondolni, nem sokat hordanak be, de a mennyisége lényegtelen is.
Ha még ezt is sikerült megérteni, na akkor jön a betelelés napja. A családnál marad 2-3 fiasításos-virágporos keret, sokkal több nincs is nála, ha mégis akkor azokat kiveszem és mennek az üstbe kifőzésre, lévén hogy biztosan elég feketék is már. A fészek összes többi lépje az lesz ami a méztérben van, az összes eddigi fészek lépet elveszem.
A kialakított téli fészekben maradt 2-3 lépet amiben még van némi fias beletűzdelem a mézes lépek közé. Ezzel két dolgot érek el, az anyának nem lesz kedve tovább fiasítani, nem is tud csak valamelyik egyedülálló még fias kereten, mert bármelyikre is megy, attól jobbra balra léctől lécig méz van, nincs fészek egység. Tehát ha még tovább fiasít is, akkor is csak 1 kereten. A másik, hogy a 2-3 megmaradt fias keret akármelyikén is alakuljon ki a fürt, bőven lesz alattuk méz, nem halnak éhen, nem kell lepényezni, soha nem is kellett.
Ha hiszed ha nem, ezt Magyarországon csinálom, már sok sok éve. Tudom hogy hihetetlen, főleg annak fényében hogy ez egy nagyon rossz kaptár, hiszen létezik ennél sokkal jobb is mint pl. a fekvő, amiben sokkal egyszerűbb minden.  :D
Nem tudom mennyire figyeltél, de beteleltem. Nem szűkítettem a családot, és nem pakoltam tele újságpapírral meg nikecellel sem a kaptárat. Azóta így vannak, majd márciusban kinyitogatom őket.
Ha még mindig nem érthető akkor arról már én sem tehetek, (amit még ezután írtam azt inkább kitöröltem).

Re:Etetés
« Válasz #601 Dátum: 2018. Február 21. 19:44 »
Szervusztok!
Szombaton voltam a Szekszárdi Tavaszváró Méhésznapon.
A második előadó egy kb 30 éves román úri ember 1000 családdal méhészkedik.
Témája az etetés volt. Az utolsó fotó a ptp-ben egy betelelt nyitott kaptár volt, nem tudtam megszámolni hány keretes a Dadant úgy be voltak a felső lécek zugolva és minden sejt fedett volt a zugokon. Azt mondta a méhész az utolsó mondatában, hogy: na így kell kinézni beteleléskor. Majd leesett az állam, lassan kezdett is valami derengeni mikor a feleségem megszólit -Te mi van a képen?

Jó éjszakát: Csaba

Re:Etetés
« Válasz #602 Dátum: 2018. Február 21. 23:15 »
Üdv mindenkinek. Segítenétek abban hogy sörélesztőt hol tudok venni? Lepénybe akarom belekeverni.

Re:Etetés
« Válasz #603 Dátum: 2018. Február 22. 05:27 »
Szóval nem volt kedve! Értem már!  ;D Arról azért biztosan hallottál, hogy a folyamatos hordás serkent és.... De miért is megyek bele. Csak elmondom, hogy nekem is rendben volt minden szeptemberben. Isten az atyám! Csakhogy nálam az anyáknak nem ment el a kedvük és még novemberben is bőven volt fias. Elképzelheted, hogy a durván kettő fiasításos hónap alatt, mennyi élelem fogyott. Egyet tudok, az első és utolsó évem volt, hogy egy hunor fiókon teleltetek. Az idén leszorítom az anyát szeptemberre az alsó fiók közepéig a kajával.

Re:Etetés
« Válasz #604 Dátum: 2018. Február 22. 06:36 »
Üdv mindenkinek. Segítenétek abban hogy sörélesztőt hol tudok venni? Lepénybe akarom belekeverni.
A Tamási méhészboltban biztosan van. De a google legalább egy tucat helyet kidob...

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Etetés
« Válasz #605 Dátum: 2018. Február 22. 07:15 »
Sörélesztő a legtöbb méhészboltban van, utánvéttel bárhova elküldik. Akik használják azt mondják hogy a beemax jobb, de annak az ára is több.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Etetés
« Válasz #606 Dátum: 2018. Február 22. 07:34 »
Idézet
Arról azért biztosan hallottál, hogy a folyamatos hordás serkent és.... 
Igen, év közben, nem pedig novemberben... Már októberben sem tudod ösztönözni az anyát a peterakásra. Nem is lenne jó, mert ami abból kikel az nagy eséllyel úgysem fog áttelelni. Áttelelni zömében az augusztusban-szeptemberben keltek fognak.
Idézet
  De miért is megyek bele.
Ezt mondjuk én sem értem.
Idézet
  Csakhogy nálam az anyáknak nem ment el a kedvük és még novemberben is bőven volt fias.
Nem tudom mit jelent nálad a bőven, mert novemberben olyan már nem szokott lenni. És ha úgy telelsz be ahogy leírtam akkor nem is tud lenni, egyetlen keretre fog korlátozódni a fiasítás. Csak úgy mondom, nálam volt olyan év amikor október közepére egyetlen sejtben sem volt már fias egyik családnál sem.
Idézet
Egyet tudok, az első és utolsó évem volt, hogy egy hunor fiókon teleltetek.
Erre én nem vennék mérget. Amellett hogy másfélszer annyi cukrot kell beetetned, ott lesz alul fél fióknyi hely a családnak amin vígan tovább fog petézni az anya, és a zöldítést is szépen fogják hordani amíg csak lehet, mert lesz hova. Szóval éppen az ellenkező hatást éred el vele. Aztán mi lesz tavasszal? Mit fogsz csinálni az 1 fióknyi cukorral kipörgeted? Mert a fiasítást szerintem az alsó fiókban fogja kezdeni. És hova hordja majd a repcét? Hogy veszed el bármelyik fiókot? Az alsót nem tudod elvenni a fias miatt, a felsőt meg a méz (cukor) miatt. Két hunor fiókon fognak fejlődni egész tavasszal?
Ez a dolog csak a félfiókkal emelt hunorokban működik jól. Ott levesznek egy fél mézteret, beteszik a hunor fiók alá, és etetnek. Addig etetnek amíg a volt hunor fészek meg nem telik mézzel, és az anya le nem szorul a fél fiókra. Így teleltetnek. Aztán tavaszra felhúzódnak a hunorra, itt indul meg a fiasítás, a fél fiókot pedig kiveszik alóla, és ha eléri a család azt a fejlettségi szintet akkor megkapja méztérnek.

Re:Etetés
« Válasz #607 Dátum: 2018. Február 22. 09:59 »
A két vs egy fiókos telelésről írt részben van valami. Az őszt elmagyarázom. Kevés fiasítás lett a beetetés végére. Azután keltek, keltek, de az anya petézett, petézett. Az újabb fiast etették. Mivel volt hordás, de csak egyenlegnyi, néha több, hozzá-hozzá nyúltak a lefedetthez is, ami újabb lehetőséget adott az anyának a petézésre. És igy alakult az ördögi kör.

Re:Etetés
« Válasz #608 Dátum: 2018. Február 22. 12:36 »
Egyet tudok, az első és utolsó évem volt, hogy egy hunor fiókon teleltetek. Az idén leszorítom az anyát szeptemberre az alsó fiók közepéig a kajával.
[/quote
Kedves Zoli!
Ez a kijelentés egy kicsit erősre sikeredett.
Még a második teleltetésen sem vagy túl és máris vitázol nálad sokkal tapasztaltabb méhészekkel. Nem lenne jobb először tanulni?
Vagy nálad is igaz a mondás " aki tudja csinálja, aki nem tudja az tanítja" ?!

Re:Etetés
« Válasz #609 Dátum: 2018. Február 22. 14:14 »
Köszönöm az infót a sörélesztővel kapcsolatban. Ti milyen arányba rakjátok a lepénybe?

Re:Etetés
« Válasz #610 Dátum: 2018. Február 22. 15:17 »
Egyet tudok, az első és utolsó évem volt, hogy egy hunor fiókon teleltetek. Az idén leszorítom az anyát szeptemberre az alsó fiók közepéig a kajával.
[/quote
Kedves Zoli!
Ez a kijelentés egy kicsit erősre sikeredett.
Még a második teleltetésen sem vagy túl és máris vitázol nálad sokkal tapasztaltabb méhészekkel. Nem lenne jobb először tanulni?
Vagy nálad is igaz a mondás " aki tudja csinálja, aki nem tudja az tanítja" ?!
Szia Janóka!
Tanulok, tanulni is akarok. Jelenleg is tanfolyamra járok, Gödöllőre.  :D Az első telemen kettő fiókon teleltettem, igaz három családot, de mindhárom sikeresen áttelelt. Az idén az egy fiók meg nagyon nem jött be. Három kaptárakat zártam be, a fiasításon és annak környékén, éhen pusztult méhekkel. Tudom, sok tényezős lehet a hibám, de ha már a föld sugárzó hidege, a szél és a kevesebb bejutó napfény miatt is alá teszem a második fiókot. Olvastad az eddigi írásaimat. Nem én vagyok az észosztó.  :D

Re:Etetés
« Válasz #611 Dátum: 2018. Február 22. 21:04 »
Idézet
Arról azért biztosan hallottál, hogy a folyamatos hordás serkent és.... 
Igen, év közben, nem pedig novemberben... Már októberben sem tudod ösztönözni az anyát a peterakásra. Nem is lenne jó, mert ami abból kikel az nagy eséllyel úgysem fog áttelelni. Áttelelni zömében az augusztusban-szeptemberben keltek fognak.

 :o kérlek írj még, sokat és okosat! Remélem idén körbezöldítenek, és az idő is hasonló lesz mint tavaly októberben!! Majd visszaidézem ezen írásodat! A válaszod is tudom,ha te berendezted szeptemberben az úgy marad, és pont.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Etetés
« Válasz #612 Dátum: 2018. Február 23. 07:34 »
Hát erre várnod sem kell, ugyanis tavaly kb. 80-90 hektár volt zöldítve csak a közvetlen közelemben, tehát úgy 1200 méteren belül. Az időjárás pedig olyan volt hogy még november elején is hordtak róla a méhek. No nem nálam, mert nálam csak annyit tudtak behordani ami abba a 2-3 keretbe befért még a fias mellé. Azoknál hordtak akik úgy teletek be ahogy nem kell, és 2-3 kiló cukrokat etettek mert minek többet. Még örültek is neki, nem kell etetni, meg még fiasítás is van.  :D Aztán két héttel ezelőtt meg pakolták be kettesével a lepényeket, már ahova még kellett, ahova meg már nem azokat a kaptárakat pedig bezárták.  :D Meg találtak 2 keretes népességeket is bőven, azoknak a sorsát majd a jövő heti -15 fok elintézi.
Szeptemberben semmit nem rendezek be. Október közepe vége felé rendezem be a telelő fészket, ami nyilván időjárásfüggő.
Idézet
kérlek írj még, sokat és okosat!
Sajnos nem tudok, mert az "okosakat" leírják itt olyanok akik méhészkednek 2 éve, és mindenkinél mindent jobban tudnak.  :D De nem is tőlük szörnyű ilyeneket olvasni, hanem azoktól akik valóban régóta méhészkednek.

Szóval arra jutottam hogy van itt elég "okos" ember, meg rengeteg felhalmozott "tudás", amihez én buta méhész már semmit nem tudnék hozzátenni, elvenni meg nem akarok, az itt lévő hatalmas "tudást" meghagyom inkább azoknak akik szomjazzák.  :D
Úgyhogy ha a klubvezető vagy moderátor olvassa ezen bejegyzésemet, akkor ezúton kérem hogy az összes hozzászólásomat törölje, a regisztrációmmal együtt. Mert beláttam hogy a buta hozzászólásaimra valóban nincs szükség ezen a fórumon,  :D a segítség helyett csak hátráltattam a "gondos méhészek" munkáját, amiért utólag is elnézésüket kérem.

Re:Etetés
« Válasz #613 Dátum: 2018. Február 23. 07:50 »
Ne tedd ezt vr, a változatosság gyönyörködtet! Főleg a két éve méhészkedőket! Maradj!  ;)

Re:Etetés
« Válasz #614 Dátum: 2018. Február 23. 08:43 »
. Mert beláttam hogy a buta hozzászólásaimra valóban nincs szükség ezen a fórumon,

Jaj ne csináld! Írd csak, mert egy idő után elhiszik, hogy nincs kiút. Sokuknak nincs, de aki bírja, és megtanulja, annak segítesz. A többire rá kell hagyni, soha nem lesz méhészetük. Fel a fejjel!