Etetés

  • 965 válasz
  • 417922 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #585 Dátum: 2018. Január 24. 20:16 »
QUQURIQ !!!

A gyúrt cukorlepényt csak a tisztulás után tegyétek be.
és ezzel egy időben jöhet a dunyha is és a paplan is!

Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #586 Dátum: 2018. Január 24. 20:50 »
Szerintem a tisztulással eddig nem igazán volt gond legalábbis felénk szinte minden héten akadt egy nap amikor tudtak járni.

Üdv. jani bátya

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #587 Dátum: 2018. Január 25. 09:57 »
QUQURIQ !!!

Ma a déli országrészekben 13 C is lehet, míg keleten -1 C
Vannak olyan területek, ahol még nem tisztulhattak a méhek.
...pedig milyen picinyke ország vagyunk!

Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #588 Dátum: 2018. Január 25. 11:09 »
Éppen most töltöttem fel az itatót meleg vízzel. A méhek most kezdik járni. Süt a nap, enyhe a légmozgás. Január eleje óta szinte minden héten van egy-két kirepülésre alkalmas nap. Január 6-án tömeges virágpor hordás volt mogyoróról. Lassan elvirágzik.

Re:Etetés
« Válasz #589 Dátum: 2018. Február 01. 12:25 »
Üdv Mindenkinek...Január hónap végén előadást halhattunk egy a Kis-Balaton mellett méhészkedő félkeretes álló méhésztől aki 40-60 családdal dolgozik.Jó volt ,lényegében a méhészete méhészkedése történetét mondta el, nékem is jó ötleteket adva mert én is ezt a rendszert használom.A végén képeket mutatott hogy milyen etetőrendszert épített ki, A kaptárak felett műanyag 20-as cső végig,6-os csővel bevezetve a menekülőtérbe nagy méretű etetőbe.Az egész ellátva szivattyúval tartállyal csapokkal.Mesélte hogy méhésztársainál milyen komoly rendszerek vannak kiépítve,van ahol traktorral hajtják meg a szivattyút......Nem feltételezve semmi rosszat de nem kellene ez,ahhoz a 10 liternyi cukorszirup beöntéséhez,aminél sokkal többet nem illik beönteni évente,nincs szükség ilyen eszközökre.Nincs szükség rá ne adjunk támadási felületet...   szóljatok hozzá
Sz S
 

Re:Etetés
« Válasz #590 Dátum: 2018. Február 02. 09:56 »
Az az előadás szerintem érdekesre sikeredett! Kicsit megtévesztő az előadás címe és tartalma. Persze minden tiszteletem az előadóé, de az amiről előadást tartott, etetés, takarás, stb az nem csak félkeretre igaz, minden keretméreten több méhet eredményez. Én megmondom őszintén mást vártam!  De szerintem sincs szükség ennyi mindenre, ezzel egyetértek!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #591 Dátum: 2018. Február 20. 19:54 »
QUQURIQ !!!

Az okos méhész, ilyen időjárás mellett vagy lepényt gyúr, vagy lepényt rendel. Igaz, sokan alsó lécig etettek. Vajon jó-e?
Egy biztos, aki jól beetetett, még lehet, hogy annak is pótolni kell a fészek közepén. Az írásokból mint láthatjuk a korai fiasítás miatt megnövekedett az élelem fogyása. Ezt bizonyítják a méréseimet. Ezt a hőt valamiből elő kell állítani.

kiskakas
« Utoljára szerkesztve: 2018. Február 20. 20:01 írta kiskakas »

Re:Etetés
« Válasz #592 Dátum: 2018. Február 20. 22:35 »


Az okos méhész, ilyen időjárás mellett vagy lepényt gyúr, vagy lepényt rendel.


A nagyon okos méhész meg augusztusban kipergette a mindenféle mézet és feletette a méhcsaládjait időben cukorral. Vastagon takarta a vastagfalu  kaptárjait már szeptember elején, aminek az alja sem lyukas. Azután (azóta) nem piszkálta őket. Igaz már nála is beindulhatott a fiasítás, mert 30 nap alatt a  szokásos 60 deka helyett már 90 dekagramm a fogyás, és ez még egy picit több is lenne, ha jönne egy melegebb nap, egy tisztulás. De jó ez az idő. ;) Februárban normális évben tél van. Az januári melegedés meg nem ártott a méheknek, de a méhész elbaltázott munkáját lehet vele magyarázgatni.  :-X
« Utoljára szerkesztve: 2018. Február 20. 22:44 írta kivancsi111 »

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #593 Dátum: 2018. Február 21. 08:08 »
QUQURIQ !!!

"Egy biztos, aki jól beetetett, még lehet, hogy annak is pótolni kell a fészek közepén. Az írásokból mint láthatjuk a korai fiasítás miatt megnövekedett az élelem fogyása."
kiváncsi 111!
Nem olvastad végig az írásomat. (ez kimaradt)
Hívtak már méhészek, tél végén, hogy nézzem csak meg, csumára feletettek, mégis elpusztultak a méhei.
kétoldalt végig talpig mézes keretek, középen üresek, elpusztult méhekkel. (hozzáteszem, lehetett valami zavaró körülmény is, hogy nem tudtak a méhek nyugodtan telelni).
Ezt az írást nem azoknak szántam, akik régóta méhészkednek és mindig jól jönnek ki a télből...
Arról azért nem hiszem, hogy vitázunk, olykor 1-1-kg cukorlepény menti meg a termelő családot.
-ami akácig akár meg is rajozhat.

Kiskakas

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Etetés
« Válasz #594 Dátum: 2018. Február 21. 09:11 »
A falat tudnám vakarni kínomban amikor ilyeneket olvasok. Ezért nem regisztráltam a zöldre, meg ezért nem szívesen olvasom ezt sem.
A nem csak önmagával hanem a méheivel is foglakozó méhész feletet mindjárt a napraforgó után, hogy majd a méhei azokon a kereteken telejenek, ne az őszi zöldítéses meg mézharmatos akármin.
A kereteket is úgy rendezi el, hogy akárhol is alakul ki a fürt (ha nem szűk a fészek, mert ha szűk akkor ugye nem tud akárhol kialakulni), legyen bőven élelem ott is.
Idézet
kétoldalt végig talpig mézes keretek, középen üresek, elpusztult méhekkel.
Ilyen kizárólag a rossz berendezés miatt lehet, vagy eleve gyenge volt a betelelő népesség. Tipikus hiba, hogy bent hagyják középen az öreg lépeket, és a szélső lépek vannak tökig teletömve. A középsőkben lényegesen kevesebb méz van, márpedig a fürt azokon fog csücsülni, és tavaszra szépen éhen halnak. Ugyanez van akkor is, ha gyenge a család, és a méretéhez képest sok a keret, mert hiába van bent rengeteg méz, nem azokban a keretekben lesz ahol a fürt van.
Idézet
olykor 1-1-kg cukorlepény menti meg a termelő családot.
Ezt ugye nem gondolod komolyan...
Idézet
Az okos méhész, ilyen időjárás mellett vagy lepényt gyúr, vagy lepényt rendel.
Bocsáttassék meg nekem hogy ezt mondom, de kikívánkozik belőlem (több is jönne, de az már nem lenne szalonképes). Ilyet inkább a nagyon buta, vagy tapasztalatlan méhészek csinálnak. Soha életemben nem adtam lepényt télen (máskor sem) a méheimnek, mert inkább ártanék vele.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #595 Dátum: 2018. Február 21. 10:14 »
QUQURIQ !!!

"     olykor 1-1-kg cukorlepény menti meg a termelő családot."
"Ezt ugye nem gondolod komolyan... "
De bizony komolyan gondolom!
A déli országrészekben már régóta elindult az élet a természetben.
Vannak olyan területei az országnak, ahol az idén még virágport sem láttak a méhek.
A kaptár típusok is befolyásolják a az élelem elhelyezkedését, igaz a méhész tud azon is alakítani.
De ha az élelem mennyisége nem arányos a tél hosszával, és keménységével, akkor veszélybe kerülhet a család!
Vagy hagyjuk ezek után lepény nélkül veszni a megmenthető családokat?
Úgy látszik, hogy sok gagyi méhész van kis országunkban, mert tonna szám fogy a lepény, plusz a saját készítésű.
Az egyik barátom panaszkodott, hogy a zöldítés miatt nagyon későre állt le a fiasítása. Kaja van bőven, csak két szélen. Sajnos fias is volt bőven. Elkezdte a fészekrendezést, a zugok miatt abba is hagyta, mert sok méh, lehet, hogy anya is áldozatul esett.
Te jelen esetben novemberben mit tettél volna?

Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #596 Dátum: 2018. Február 21. 13:29 »
Na akkor egy nagyon régi történet:

Megjelent hajdan egy balatonlellei méhész írása a Méhészetben. Dr. Meszes István arra hívta fel a méhészek figyelmét, hogy volt(ak) családja, ami nagyon zúgott, és az utolsó pillanatban sikerült kockacukorral megmentenie, mert az éhenhalás előtt állt. Valóban hallottunk már hasonló eseteket, és biztosan úgy is van. Kezdő méhészként én is nagyon örültem a hírnek. Milyen jó! Ha baj van, akkor csak ott a kockacukor, majd a lepény, és már meg is oldottuk.
Jártam abban az időben Kisberénybe egy nagyon dulifuli méhészbácsihoz is tanulni. A "Ződön" Zsolti néven van egy csurgói méhész, Ő is oda járt, aki ismeri, megkérdezheti tőle, milyen koponya volt az öreg. Nagyon nagy fej volt abban a korban. Egyszer kérdezi tőlem, ismerem-e ezt a méhészt, aki lellei, és ezeket írta? Mondom igen, és olvastam a cikket. A szerkesztő a cikk után megjegyezte, hogy nem kell kockacukorral és cukorlepénnyel bohóckodni annak, aki rendesen beteleli a méhcsaládjait. Kérdezem akkor a méhészbácsitól, ez a méhész miért nem etette fel rendesen a méheit. Azt mondta: MERT HÜLYE!
Azután rájöttem, tényleg ez a legmegfelelőbb kifejezés az ilyen méhészekre.

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Etetés
« Válasz #597 Dátum: 2018. Február 21. 13:32 »
Biztos voltam benne hogy komolyan gondolod, ezért is szörnyülködtem.  :o Ha januárban lepényezni kell akkor hanyag volt a méhész, nem rendesen telelt be! Vagy jobb ilyenkor turkálni a kaptárban mint a kellemes őszi időben? Ugye hogy nem. A méheknek sem tesz jót ha ilyenkor zaklatod őket, mert ilyenkor nyugalomra van szükségük. Sajnos rengeteg méhész él abban a tévhitben is, hogy be kell tenni februárban a lepényt mert majd az meglendíti a család fejlődését. Lósz@rt lendíti meg, és nem is kell hogy azt tegye. A kasokat meg az odúkat sem nyitogatta senki télen, mégsem pusztultak éhen benne a méhek.
Én is az ország déli részén vagyok, nálam is volt januárban virágporhordás, és az itatóra is mentek. Most meg szép csendben duruzsolnak ahogy azt az ilyen időjárás mellett szokták. Van-e fias? Fogalmam sincs és nem is érdekel, mert annyi mézük van hogy ha most még hetekig elhúzódik a tél, akkor is bőven elég lesz. Abban a keretben is, amelyiken éppen ülnek. Ezt sok év tapasztalatából tudom, ezért szoktam a kaptárra rátenni novemberben a tetőt, és márciusig nem is emelem meg. Most kivételesen megtettem néhány családnál, és azt láttam amire számítottam. Némelyik fürtöt alig láttam, még annyira a keretek alsó felén-közepén vannak.
Idézet
Vagy hagyjuk ezek után lepény nélkül veszni a megmenthető családokat?
Nem. Be kellett volna telelni őket normálisan. A méhészetben folyamatosan előre kell gondolkodni, általában nem is heteket hanem hónapokat (mert hát a jövő évi termelő családokat akác után tesszük azzá, és nem januárban a lepénnyel meg mit tudom én mivel). Minden ami ezen kívül van az már csak kármentés (lásd a hülyeséget amit írtál: a lepénynek kell megmenteni a családot az éhhaláltól). Ilyet még olvasni is borzasztó.
Idézet
Úgy látszik, hogy sok gagyi méhész van kis országunkban, mert tonna szám fogy a lepény, plusz a saját készítésű.
Tulajdonképpen le is írtad az igazságot. Vagy azzal érvelsz hogy sok fogy belőle? Mert érvnek ez elég gyenge...
Idézet
Az egyik barátom panaszkodott, hogy a zöldítés miatt nagyon későre állt le a fiasítása.
Mert nem etetett fel kellő időben, kellő mennyiségben. Nálam a beteleléskor 2-3 keretben volt néhány tenyérnyi fias, pedig nálam nem a fészek lépeken telelnek, hanem azokon a méztéri lépeken amit júliusban-augusztusban telehordtak. Cukorral, tehát nulla az esélye annak hogy a zöldítésen vagy mézharmaton teleljenek.
Idézet
Kaja van bőven, csak két szélen.
Erről (is) beszéltem, annak nem ott kell lenni, mert az olyan mintha télen nem is lenne. Azt majd a márciusi fejlődés alatt élik fel, már ha megérik a márciust.
Idézet
Te jelen esetben novemberben mit tettél volna?
Akkor már semmit, mint írtam a méhészetben mindig előre dolgozunk. Novemberben én már csak zárókezelést csinálok, semmi mást, egészen márciusig. Azaz mégis. Amikor már beáll a tartós hideg és nem mozognak akkor úgy hetente vagy kéthetente végigjárom az állományt a sztetoszkóppal. Bár ha esetleg anyátlanná válna egy család ahhoz sztetoszkóp sem kell, mert méterekről hallani lehet a zúgásukat.

Re:Etetés
« Válasz #598 Dátum: 2018. Február 21. 16:59 »
Te vr, annyira fantasztikus vagy és a méheid is, meg úgy az egész amiről és ahogyan írsz! Áruld már el, hogy a búbánatos f@szba állítottad le az anyát a fiasításban és mivel vetted rá a családot, hogy ne hordjanak tovább, mondjuk a zöldítésről? Az már meg sem kérdezem, hogy mivel tudtad őket teljes nyugalomra venni novemberben? Melyik ország déli részén élsz, mert tuti nem Magyarországon történt, amit a betelelésről írtál.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Etetés
« Válasz #599 Dátum: 2018. Február 21. 17:55 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 16:02 írta oszkár »