Etetés

  • 965 válasz
  • 419911 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #555 Dátum: 2017. Augusztus 08. 09:46 »
QUQRIQ!!!

Zumzum!

Én ebben a nagy hőségben híg sziruppal serkentettem.
Serkentés is és egyben itatás is megtörtént.
Én csak ez után kezdem az 1:1 további serkentést.
A szakkönyvek szerint az 1:1 szirupos etetés a leg optimálisabb keverési mód!
A híg szirup gazdaságtalan, szinte csak a serkentés és itatás dominál.
A sűrű szirup, (1:1) -től sűrűbb - ből ikrásodásra hajlamos etető élelmet kapunk.
Én csak az 1:1 szirupos használom, csak időben el kell kezdeni az etetést, hogy le tudják a méheink fedni a sejteket.
A benzin motoros szivattyúm sem szereti a sűrűbbet.

Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #556 Dátum: 2017. Augusztus 08. 16:07 »
kiskakas!

Ezt talaltam Zsidei Barnabas - A mehek 12 hónapjában

"Úgy serkentsünk tehát, hogy a 20nap alatt egyenlezesen történjék meg a szükséges élelem beérleiése. A napi 4-5 dl elegendő az arány most már: 1,5 kg cukor + l liter víz. Augusztus közepétől lehet serkenteni szeptember 10-ig. "

Re:Etetés
« Válasz #557 Dátum: 2017. Augusztus 08. 17:55 »
QUQURIQ !!!


Ja! és még 100 l 1:1 szirupba öntsél bele 1 l 20 % ételecetet
Nosema ellen jó.

Kiskakas

Kiskakas!

A pontosítás kedvéért kérdem, hogy ez a 100 liter 1:1-es szirup bekeverés előtt, vagy utána 100 liter? Csak mert ha a 100 liter az a víz, ami kell hozzá, akkor 160 liter lesz a bekeverés után, ha meg utána öntöm bele az ecetet a 100 liter szirupba, akkor az meg olyan 60 liter víz 40 kiló cukorral... :)
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Etetés
« Válasz #558 Dátum: 2017. Augusztus 08. 20:49 »
A szirup csak a bekeverés után szirup, előtte csak víz és cukor. ;D

Üdv. jani bátya

Re:Etetés
« Válasz #559 Dátum: 2017. Augusztus 08. 22:06 »
Najó, de Zumzum rögtön utána azt kérdezte, 1 liter vízhez 1 kiló cukor mellé jó-e a 2 cl 10%-os ecet, mert neki olyan van otthon, kiskakas meg rávágta, hogy igen :) Ez a mennyiség viszont nem 1 liter szirup, hanem 1.6 :)
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #560 Dátum: 2017. Augusztus 08. 23:34 »
QUQURIQ !!!

Jam Clerk!

Jogos a kifogásod! (1/2 11 kor már a Kiskakas agya sincs toppon)!
100 l víz, 100 kg répa cukor, = 160 l szirup + 1 l 20 % ételecet!
de úgy is jó, hogy 99 l víz + 1 l 20 % ételecet!

Igaz itt már egy párszor kiveséztem, csak vissza kell olvasni, és a méhészetben is megjelentettem talán 2 vagy 3 évvel ezelőtt!

Üdv: Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #561 Dátum: 2017. Augusztus 09. 07:01 »
Köszönöm, akkor tehát az alapfolyadék savassága a lényeg, függetlenül attól, hogy abból itatás vagy cukor hozzáadásával etetés lesz. Nem értek a kémiához, így nem tudom, hogy a cukor mit befolyásol amúgy egy folyadék savasságán, csak furcsálltam, hogy egyszer 100, másszor 160 literhez kell mérni az ecetet. Bár ahogy Attila is írta, nem kell spórolni vele, jó a salátalé is :)
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Etetés
« Válasz #562 Dátum: 2017. Augusztus 09. 07:17 »
A cukor lugosít.
Kérdezném, hogy körülbelül meddig az időpontig érdemes petézésre ösztökélni az anyát ilyenkor nyár végén?

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Etetés
« Válasz #563 Dátum: 2017. Augusztus 09. 09:44 »
Nekem erre elágazó válaszaim vannak.
1- tavalyi anyás erős családnál augusztus végére nagyjából megvan a betelelt állapot. Népességet és mézkészletet tekintve. Ott szerintem augusztus 20- ig érdemes serkenteni, utána néhány nagyobb adagban ki kell egészíteni a mézkészletet, amúgy készen vannak.
2a-idei anyás szaporítás, ha még nincs meg a telelő népesség. Azzal bármit csinálok, október közepéig petézik az anya. Szerintem ott október végéig lehet serkenteni. Október végén néhány fedett mézes léppel kiegészíteni a készletet. Ez rendhagyó eset. Az elején így szaporítottam, hiány nélkül átteleltek. Úgy emlékszem nem volt nagy a tél.
2b- idei anyás szaporítás, ami augusztus közepén elég erős a betelelésre. Ez kérdés számomra is: érdemes-e kicsit megsegíteni az új anyák petézési ösztönét, vagy augusztus végén leállni ott is teljesen? Örülnék, ha ezt egy tapasztalt méhész leírná!
ata67
« Utoljára szerkesztve: 2017. Augusztus 09. 22:11 írta ata67 »

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:Etetés
« Válasz #564 Dátum: 2017. Augusztus 09. 11:25 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 15:36 írta oszkár »

Re:Etetés
« Válasz #565 Dátum: 2017. Augusztus 10. 07:00 »
Ata67, és Oszkár!
Válaszom a következő erre a kérdésre:
"Ez kérdés számomra is: érdemes-e kicsit megsegíteni az új anyák petézési ösztönét, vagy augusztus végén leállni ott is teljesen? Örülnék, ha ezt egy tapasztalt méhész leírná!"
Az utóbbi évtizedben, de az utóbbi néhány évben mindenképpen át kellett értékelnünk a méhészeti technológiánkat.
Ennek egyik eleme, hogy a kőbe vésett "augusztus végéig fel kell etetni a méheket" szabály, megdőlt.
Mivel még októberben is petéznek az anyák, mert a tél egy hónappal később kezdődik, így egyáltalán nem gond a ha augusztus végén lendületesen petéznek az anyák.
Sőt, véleményem szerint a fentiek miatt nem szerencsés befékezni őket.
A folyamatos, és ellenőrzött "anyakiszorításnak" vagyok a híve.
Ekkor tud kialakulni a fiasok felett a szép "mézkoszorú", és van idejük lefedni a méheknek, valamint nem megterhelő a méhek számára, mivel nem egyszerre kapják a brutál mennyiséget.
Majd aztán szeptember közepén egy gondos ellenőrzéssel felmérjük a mézkészletet, és az alapján döntünk a továbbiakról.
Ekkor van még egy utolsó szűkítés, és a fészken kívülre került lépekben lévő méz felkarcolása, ha szükséges.
A Hunor ebből a szempontból macerásabb, emiatt etetik fel sokan "tökig", ami viszont szükségtelen, valamint a tavaszi tisztító pergetésnél, ne adj Isten repcepergetésnél, biztos a szép eredmény.
Lényegesnek tartom, hogy amelyik lépen telel majd a méhcsalád, azokban a lépekben legyen bőséges élelem, a többi akár üres is lehet.
Sok munka, de megéri, és a tavaszi fejlődés sokkal egyenletesebb.
A nagy mézkoszorúk miatt nem tudnak korán berobbanni a családok, és ez fontos.
A korai nagy kiterjedésű fiasok vágják gallyra a méhcsaládokat.
A szép, egyenletes tavaszi virágporhordás megindulása előtt nem szerencsés a fiast erőltetni.
Ennek egyik alapja a fészekben lévő sok méz, mert ez fizikai gátat szab az anyáknak.
De erről sokat írtunk már, majd ha odaérünk boncolgatjuk tovább.
Nagyernyei Attila


*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Etetés
« Válasz #566 Dátum: 2017. Augusztus 10. 07:47 »
Attila! Köszönöm, hogy megosztottad a gondolataidat.
Ata67

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:Etetés
« Válasz #567 Dátum: 2017. Augusztus 10. 13:21 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 15:37 írta oszkár »

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Etetés
« Válasz #568 Dátum: 2017. Augusztus 10. 20:01 »
"Két anyás család"! Becsüld meg az ilyet Oszkár, de komolyan!  :) A kérdésedhez nem tudok hozzászólni, mert nem ismerem a Hunor rendszert. Nekem is van néhány, most barátkozom vele.
ata67
« Utoljára szerkesztve: 2017. Augusztus 10. 20:05 írta ata67 »

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:Etetés
« Válasz #569 Dátum: 2017. Augusztus 10. 21:29 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 15:38 írta oszkár »