Etetés

  • 965 válasz
  • 417967 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #525 Dátum: 2017. Június 19. 07:08 »
QUQURIQ !!!

Szia Attila!

A tapasztalatom az, hogy az itató aljára beszórt zeolit a legjobb megoldás!
A nagy hordóm aljára beszórtam vagy 2 kg-ot.
Semmi algásodás nem tapasztalható.
Slaggal pótolom a vizet. Úgy csinálom, hogy jól keveredjen fel az egész.
Így az utó oldódás is megoldott.
Nálam a Solidágo megoldja ezt a gondot. Igaz, elég messze van tőlem. Nektárja az üzemanyag, a virágpor a családoké.
De, ha nem volna ilyen lehetőség, időben virágpor pótlós lepény jönne a számításba.

Üdv. Kiskakas

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:Etetés
« Válasz #526 Dátum: 2017. Július 20. 20:26 »
Üdvözletem  ! Tegnap adtam etetőtálcába kristálycukrot , majd öntöttem rá vizet. Ma ismét öntöttem egy kis vizet rá . Kora délután minden rendben volt , este  7 órakor viszont nagy forgalom volt a kaptársornál . Kutató méhek szaglászták körül a kaptárakat . Elméletileg ez az etetési mód nem okoz kutatást , nem értem a helyzetet. Van valakinek hasonló tapasztalata ?  Üdv :nyuszt

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #527 Dátum: 2017. Július 20. 22:03 »
QUQURIQ !!!

Lehet, hogy az etető tálcáid eresztenek.
Vagy nem tettél be TAKTIKOS lapokat atkaölésre?

Kiskakas

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Etetés
« Válasz #528 Dátum: 2017. Július 20. 23:11 »
Sziasztok!

Azt is figyelembe kell venni, hogy a napraforgó hordás mostanában állt le, a virágok sok helyen elnyíltak. A méhek helyében ezt mi is nehezen vennénk tudomásul, hirtelen beszűkül a nektárforrás.
Ha nincs más számottevő legelő, be kell segítenünk etetéssel. Már csak azért is, hogy legyen nekik nem csak energiaforrás, hanem "munkafolyadék" is a belső munkákhoz. Ne kívánkozzanak idegen kaptárakba annyira. Mindez kánikulában, szárazságban fokozottan igaz.
Kijárók szűkebbre vétele, a légcsere maradjon megfelelő.

Lehet légfékes itatót rakodónál plusz fiókba is tenni, ha van, pl. 3literes műanyag kis savanyúságos vödörbe. Ez tovább bírja (3-4 nap is, nyílástól függően), mint a sima 1-2 literes flakon a pipás etetőknél.
Lehetőleg elcseppentés nélkül, nappal is oda lehet adni, mivel a szirupfelülethez csak pár méhecske fér hozzá egyszerre.

A cukros oldó módszert a kevésbé ráérőknek javasolják elvileg, csak szükségmegoldás.
Ezt ugye nem minden család egyszerre hordhatja el, erősségtől függően. Lehet maradék oldat rátöltéskor.

Üdv.: Attila

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:Etetés
« Válasz #529 Dátum: 2017. Július 21. 12:16 »
Üdvözletem  ! Kiskakas !      A tálcák nem szivárognak , és  taktikos lapok sincsenek bent.    Attila  !  Ezt a módszert tavaly  ilyenkor is alkalmaztam nem volt semmilyen  probléma . Most jöttem el a méhektől  ,dél van ,most sem tapasztaltam kutatást . Tegnap este olyan 7 óra magasságában teljesen meg voltak bolondulva. Mindenütt kutattak , a kaptársor mögött , alatt ,a kaptártetőnél kerestek rést ahol beférhetnének. Remélem ma nem ismétlődik meg a jelenség , viszont továbbra is tanácstalan vagyok mi váltotta ki ezt a dolgot . Köszönöm a  válaszokat , felvetéseket  ! Üdv :nyuszt

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #530 Dátum: 2017. Július 21. 15:44 »
 QUQURIQ !!!

Szia Nyuszt!

Tovább elmélkedtem a válaszodon, és a kérdéseden!
Kezdtem kombinálni, hogy higiénikus aljad van, a méhek ventiláltak hordástalan időben és ez az eredménye.
Közben sokkal egyszerűbb a képlet!
Ezzel már én is találkoztam évekkel ezelőtt.
A közeledben valaki pergette a napraforgó mézet és estefelé tette vissza a pergetett kereteket.
Régi nagy öregektől hallottam, hogy akár 3 km is pergethettek, esetleg ott már egy jókora rablás is kialakulhatott.
Ezt érezték meg a méheid.
Szűkíts még egy kicsit a kijáródon, ebben az időben ne méhészkedjél, és ne is bontsál kaptárat.

Kiskakas

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:Etetés
« Válasz #531 Dátum: 2017. Július 21. 16:25 »
  Kiskakas  ! Lehet , hogy ez a helyes válasz a felvetésre. Nem kizárt ,hogy másnál most történt  meg a pergetés . Köszönöm a választ  !   Üdv :nyuszt

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Etetés
« Válasz #532 Dátum: 2017. Július 21. 22:38 »
Nyuszt!

Én is elmélkedtem a kérdéseden:)
Arra jutottam, hogyha a te méheid kijárójában a méhek olyankor nyugodtak, akkor más méhei jönnek oda. Ez adódhat abból, amit Kiskakas írt, vagy abból, hogy valaki a környéken túl korán etet, bár ez inkább a napraforgó pergetés után lesz aktuális.

Üdv.: Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Etetés
« Válasz #533 Dátum: 2017. Július 21. 22:41 »
túl korán etet - még világosban etet

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:Etetés
« Válasz #534 Dátum: 2017. Július 22. 12:24 »
Attila   !  Az én méheim nyugodtak voltak a kijárónál  .  Köszönöm segítőszándékod  !  Üdv: nyuszt

Re:Etetés
« Válasz #535 Dátum: 2017. Július 24. 06:28 »
Sziasztok! Tanácsot szeretnék kérni. 1kg cukor és 1l viz keverékét hasznalom etetésre 3 közepes nagyságú családhoz. Napotta adjam nekik ezt a kicsit több mint fél litert vagy adhatom nekik két naponta? Benn maradt nálluk fedett mézkoszorú a pergetés után.
Mellé kell vizet adnom valamiben?

Re:Etetés
« Válasz #536 Dátum: 2017. Július 24. 10:59 »
Szia,
Nagyjából aug. 20-ig adhatod 2 naponta. Akkor fel kell mérni az élelemkészletet és annak függvényében fel kell etetni a telelő élelmet szept. első hetével bezárólag.

Re:Etetés
« Válasz #537 Dátum: 2017. Július 24. 11:19 »
Belphegor!

Elég ez a fél liter akkor 2 naponta? Ha jol értem, ezt akkor fel is élik?
Utanna, is ugyan ezt csak mindennap adjak nekik? Vagy mást kell adni?

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #538 Dátum: 2017. Július 24. 20:10 »
QUQURIQ !!!

"Vagy mást kell adni?"

Igen, répa főzeléket!
(bocsi, nem hagyhattam ki)!

Zumzum!
Figyelni kell a fészek kereteit!
Lehet, hogy van valamiről kései hordásod, úgy ha kell hagyd abba az etetést, nehogy kiszorítsd az anyát!
Ha nincs, akkor először szűkítsd a fészket, ne terítsed szét a sok szirupot, mert a takaratlan mézes kereteket úgy is raktárba kiveszed.
Első etetés csak pár dl legyen, ez a szoktatás a kajára! Utána pár nagy adag, a koszorúk kialakítására, majd jöhet a serkentés, figyelve a fiasítás és a kaja mértékét! Ennek mindig arányban kell, hogy álljanak egymással!
Ja! Közben az atkára is figyelj!
Ha atka irtást csinálsz ne etess!

Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #539 Dátum: 2017. Július 24. 23:20 »
Zumzum,

Nem könnyű így látatlanban tanácsot adni. Családerősség, kaptártípus függő is a dolog és hát nyilván aki régebb óta méhészkedik az már rutinból, érzésből tudja, hogy milyen intenzitással és mennyit kell etetni.
Az fontos, hogy figyelni kell a fiasítás és az élelem egymáshoz viszonyított mértékét. És az is fontos, hogy ebben az időszakban ne etessük túl a családot, legyen hely az anyának a petézésre ugyanakkor az élelem is arányosan gyarapodjék. Van az a mondás, hogy "a
 jó betelelés a méhész remeke". Ez egy fontos dolog, meghatározó a jövő évi méztermést tekintve. Én pl. az ez időtáji serkentést sokkal hasznosabbnak és fontosabbnak tartom, mintha tavasszal serkentenék. Fontos, hogy népes, egészséges családokkal menjünk a télnek, érett telelő élelemmel. Én sok élelemmel teletetem be a családokat, amit már augusztus végéig nekik is adok. Szeptember elején csak kiegészítem azt. Szeptember második felében már szűkítem is a fészket, tavasszal nem foglalkozom ezzel. (ha csak további szűkítés nem szükséges). Vidékenként is változó dolog a serkentés mértéke. Ahol én méhészkedem, itt már nincs semmi a cukroszsákon kívül.