Etetés

  • 965 válasz
  • 417960 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #495 Dátum: 2017. Március 13. 22:21 »
QUQURIQ !!!

Őrösi könyv!

Itt már történek kísérletek, elfogadhatjuk.

Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #496 Dátum: 2017. Március 13. 23:29 »
Na jut eszembe egy megfigyelésem a konténernél, ott látványos volt.
A korai híg langyos szirupos serkentés tényleg tolja kifelé a méheket, gazember hideg szeles idöben is.
A kontit serkentettemy korán, a méhek nagyon örültek az anyagnak, mentek akkor is amikor a gyalogok amiket nem etettem meg sem mozdultak. Na mondom milyen jó az etetés :D, megfogom az isten lábát, azt nem fogtam meg de egy másfél méter széles ponyva csíkot igen, amivel szoknya szerüen körbe kelett venni aljától a földig. Ugyan is nagyon erös hüvös szélben is mentek mint a golyó, nagy részüket a szél rögtön belibbentette a konti alá ahol árnyék volt, azonnal ledermedtek, rengeteg méh odalett, ott voltak kiterülve a fü között vastagon, nem stázsáltam ott egész nap és nehezen lehetett észrevenni a veszteséget mert eltünt a füben, konténer alatt meg nemigen mászkálunk. h                                    n
Üdv:robi

Re:Etetés
« Válasz #497 Dátum: 2017. Március 14. 08:04 »
Végigolvastam az összes hozzászólást, és nagy általánosságban válaszolok.
Véleményem szerint mindenkinek az írásában vannak apró igazságok, ezt kéne összefoglalni.
Először is állapodjunk meg abban, hogy nem a naptárt, hanem a várható időjárást kell figyelembe venni.
Egy példa csupán, de erről már írtam.
Az utóbbi 10 évben kétszer is volt már, hogy áprilisban mértünk akácról, de néhány éve már május 13-án még az északi akácnak is vége lett.
Ehhez képest volt olyan éven (17 vagy 18 éve) amikor második akácra június 1-én vándoroltam Romhányba.
Kár egymást fikázni, és egy régimódi, ósdi szemléletet erőltetni, hogy március 15 után kell serkenteni.
Volt olyan ünnep (2013-ban), hogy hóakadályok voltak.
Volt viszont olyan is, hogy rövid ujjúban mentünk a Nemzeti Ünnepünkre.
Volt amikor a Tavaszvárón február 11-én ismét egy ingben mentem az előadókkal ebédelni.
Volt olyan, hogy a Főiskola parkolóját február 12-én hóekével kellett takarítani.
Tehát fel kell hagyni a begyöpösödött szemlélettel, hogy ezt így tanultam, ez így jó.
Ki késztet benneteket arra, hogy mínusz 5 fokban etessetek?
Az ilyen rosszindulatú megnyilvánulásokra most nem mozdulnék.
A méhészkedésünk teljesen megváltozott!
Minden más lett röpke 30 év alatt.
Aki veszi az "adást" az sikeres lehet, a többiek csak kínlódni fognak.
Tegnap nálam dömping virágporhordás volt!
Minden második méhecske hatalmas batyukkal jött haza.
Sajnálom azokat a méhésztársakat akik olyan helyen vannak, ahol ez a lehetőség nem adatik meg, mert nincs virágporuk.
Ők az igazi profik, ha ennek ellenére mégis 5 Hunor keret fiasuk volt már egy hete.
Természetesen Tolna megyéről szól írásom.
Baranya megye déli részén még jobb a helyzet, az Észak-Kelti országrészben pedig tegnap nem is repültek a méhek.
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #498 Dátum: 2017. Március 14. 08:49 »
Az előző években nem volt ilyen hideg tél, ezért egész télen tudott fejlődni a tyúkhúr, meg a perzsa veronika (ha nem tévedek), ami ilyenkor már Fejér megyében bőven virágzott, és a méhek kizárólag ezekről hordtak itt viragport. Most még nem indult meg ez a kettő növény, ezért most először nálam is rájárnak a kirakott sörélesztőre, dehát ebből nem tudnak annyit behordani, ami elég lenne egy jó serkentés megindításához, ezért még én sem adok szirupot.

Re:Etetés
« Válasz #499 Dátum: 2017. Március 14. 08:57 »
Itt sincs még lószar sem, a sláger még mindig a kukorica dara a tyúkoknál.

Üdv:robi

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Etetés
« Válasz #500 Dátum: 2017. Március 14. 09:39 »
Ahogy Robi is írja, itt az Alföldön szinte semmi sincs kinyílva. Hétvégén vittük el a méheket a tavaszi helyükre, a kecskefűz ott éppen kezdett nyílni. Itthon csak a kukoricadarát hordták a szomszédoktól. Szerintem tavalyhoz képest közel 2 hetes lemaradásban van a természet.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #501 Dátum: 2017. Március 14. 21:32 »
QUQURIQ !!!

Ez a fránya etetés...
Nos!
Ismerek olyan profi méhészt, aki segítséggel, "pettyes begrével" öntözgetteti bele a sejtekbe a langyos szirupot!
És a méhei?
Köszönik jól vannak, termelnek mint a golyók. Az illetőnek oly jól ment, hogy export joga volt, és kiszállított külföldre is. Először csak a sajátot, majd másoknak is segített az eladásban.
De ez ne izgasson senkit, mindenki úgy csinálja jól, vagy rosszul ahogy neki tetszik...
Egy a lényeg, a teli hordók száma...

Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #502 Dátum: 2017. Március 14. 21:45 »
nata !
Tökéletesen igazad van.
Idézet
itt az Alföldön szinte semmi sincs kinyílva
Az én írásaimnak is ez volt a lényege.
Csak, Nagyernyei Attila nehogy félreértelmezze, mint például az enyémet ....  :)

 
« Utoljára szerkesztve: 2017. Március 15. 19:40 írta lalimeheszet »
üdv.: lali

Re:Etetés
« Válasz #503 Dátum: 2017. Március 15. 07:16 »
Nem fogom félreértelmezni.
Ez teljesen természetes, hogy más a fenológiai állapot, és emiatt mindenhol más kezelési módot kell azonos időben elvégezni a méhcsaládokkal.
Többször írtam, hogy Buchinger Gyuri bácsi az egyik évben úgy vándorolt Baranyába, hogy Salgótarjánban szánkóval húzták le a kaptárakat a teherautóhoz.
Egyet kellett mindig megvárnia, hogy tisztuljanak ki a méhek.
Akkor már itt lent délen javában tartott a kecskefűz.
Nincs ebben semmi különös.
A barkának van még egy jótékony tulajdonsága, mindamellett hogy bőséges virágport ad, húsz fok alatt is mézel.
Nem tudok más hasonló növényről amelyik ilyen alacsony hőmérséklet mellett mézeljen.
Ahol tömegével van, komoly méhlegelőnek számít.
A most következő pár napban ebben a régióban a méhek kihasználhatják.
Nagyernyei Attila

*

kas62

  • ***
  • 146
Re:Etetés
« Válasz #504 Dátum: 2017. Március 15. 08:14 »
"Egy a lényeg, a teli hordók száma..."

Igen,csak ne érje sok milliós veszteség a méhészt. ::)

Re:Etetés
« Válasz #505 Dátum: 2017. Március 15. 20:07 »
Ez teljesen természetes, hogy más a fenológiai állapot, és emiatt mindenhol más kezelési módot kell azonos időben elvégezni a méhcsaládokkal.
Kár egymást fikázni, és egy régimódi, ósdi szemléletet erőltetni, hogy március 15 után kell serkenteni.
Tisztelt Nagyernyei Attila !
Látod, nem fikáztam én senkit és nem is akarok senkire semmi régimódi, ósdi szemléletet ráerőltetni.
Csupán azt szerettem volna szemléltetni, hogy az Alföldön egy normál évet tekintve, általában március 15 után kell serkenteni.
Ez pedig  - a  2017. évet figyelembe véve -  nem is annyira ósdi és régimódi.....
Méhésztársi üdvözlettel : lali
« Utoljára szerkesztve: 2017. Március 15. 20:11 írta lalimeheszet »
üdv.: lali

Re:Etetés
« Válasz #506 Dátum: 2017. Március 15. 20:29 »
Lalimeheszet!
Kár, hogy magadra vetted, mert teljes általánosságban írtam.
Lehet rosszul fejeztem ki magam?
Többször írtuk, mondtuk, hogy "kaptafa" szerint nem lehet méhészkedni.
Teljesen új gondolkodást kíván a MA méhészkedése.
Én erre utaltam.
Kérdezem én, miből gondoltad, hogy téged célozlak?
Nem is ismerlek, és nem állt szándékomban megbántani.
Ha már itt tartunk.
Ma több méhésszel beszéltem, és első kérdésük az volt...na milyenek a méhek, mit szólok az időjáráshoz?
Amikor kisütött a nap, szinte tombolt a méhes, dőlt a virágpor.
Sajna ez csak rövid ideig tartott.
Az egyik kolléga lassan végez a 300 NB családjával, holnap kezdi a serkentést.
Közepesnek téli őket.
A másiknak 400 NB-je már a harmadik zacsis cumin is túl van.
Általában 2-3 szép NB fiasok vannak.
A bomba családoknál lehet 4-is.
Én ma belekukkantottam egy általam jónak ítéltbe.
3 szép, nagy kierjedésű fedettje volt, a közepének egy része már ki is kelt.
Hát így állunk.
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #507 Dátum: 2017. Március 15. 20:55 »
Attila !
Az én mondataimat idézted, ebből gondoltam...
De, spongyát rá.
Tegnap megkezdődött nálam is, amikor sütött a nap dőlt be a virágpor.
Sárga, rózsaszín, fehér színben pompáztak.
Nagyon boldog voltam és úgy láttam a méhek is.
Eljött a mi időnk is.
Üdv : lali
üdv.: lali

Re:Etetés
« Válasz #508 Dátum: 2017. Március 15. 21:51 »

Kár egymást fikázni, és egy régimódi, ósdi szemléletet erőltetni, hogy március 15 után kell serkenteni.



Az egyik kolléga lassan végez a 300 NB családjával, holnap kezdi a serkentést.


Ő egy ósdi szemléletű? Vagy van gyakorlata?


A serkentés áldásos hatását senki nem vitatta. Viszont akkor, amikor annak itt van az ideje. Nem a tisztuló kirepülés után, hanem a méhek rendszeres repkedése után, amikor már van aktív virágporhordás. Tehát a február 28-án ilyet ajánlani nem szabad. kb 16. után szabad csak megkezdeni, az előrejelzés szerint.

Szerintem ha holnap kezdi, akkor az éppen 16. Most akkor Attila az én javaslatommal igazolta az ő hibás állítását, mert ugye holnap nem febr. 28 lesz :o


Látom Kivancsi111 írását többen egy "tetszikkel" jutalmazták.



... a méhészek nagy részét nem is érdekli, hogy mi itt miről értekezünk.
Egy kicsit azért ez meglep, és elszomorít.
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #509 Dátum: 2017. Március 16. 08:52 »
Hiába, van amikor a halacska bekapja a horgot.
Tehát több száz méhész etet már vagy két hete, ők mind hülyék?
Ez volt a célom, hogy leírjam, van olyan is aki csak most kezd etetni, de nézzük a különbséget.
(Bár ez sem igaz, mert van akinek virágpor és serkentés nélkül már egy hete 5 most meg már 6(!)fiasa van.)
És akkor nézzük a poént.
Nevet nem írok, mert mindenki által ismert, profi szakelőadóról van szó.
Ő is február végén kezdte a zacsis etetést, tőlem kérdezte, hogy milyen a cukor-víz arány adok adok neki, és teszek e bele ecetet.
Nála tegnap 3-4 keret nagy kiterjedésű fiasítás volt  az NB18-asokban, olyan jó léctől-lécig "Hunornyinak" mondta.
Aki holnap kezd etetni (erre tanúm is van, mert kihangosítottam a telefont, és mellettem ült egy méhésztárs), nála
2 keretben nyitott tenyérnyi fedett fias van a szépeknél.
Ezek után mindenki maga döntse el, hogy mit csinál.
A témát befejeztem, azzal a megjegyzéssel, hogy mindenkit arra kérek, csak olyan dologról mondjon véleményt amit ő maga is kipróbált, alkalmaz.
A hasba akasztást, ugratást kerüljük.
Írásom közben telefonált az egyik legnagyobb "méhészguru" a régióból.
Már a repcét nézegetik, tegnap komoly tájolás volt, a fél óráig tartó napsütésben.
Annyit mondott, hogy ő is zacsival etet, siet haza.
Délután megmondja mennyi fiasuk van, mert kíváncsi rá.
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila