Etetés

  • 965 válasz
  • 418058 megtekintés
*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Etetés
« Válasz #480 Dátum: 2017. Március 13. 07:12 »
Illés Sanyi írását emeltem át ide az időjárás topic-ból. Ide szánta. Bicska

Robi75!Látom a tegnapi gőzölgőbe írt írásomra válaszoltál,szerintem igazad van,részben.Igen,aki azt hiszi ezzel megváltja a világot a nosemától összeesett családoknál téved,mert nem hordják el.Azokkal tök mindegy mit csinálsz,csak a baj forrása marad.Mi van a közepesekkel?Ha serkented és utána fiassal kiegészíted jó család lesz belőle,ha nem ,önmagától semmi.Mi van az erősekkel?Azokat kell erősíteni,mert abból tudod később a közepeseket erősíteni,kiegyenlítést megcsinálni,szaporulatot készíteni.Mi amikor betesszük az első zacskót 5 nap múlva megnézzül,ahol cafatokban a zacskó és viaszozzák annak a kaptárra x-et teszünk,abból lesz jó család függetlenül attól hány keretről indul.Szerencsére ezt a családok nagy hányadánál megtehetjük minden évben.Én ezt annak idején így tanultam,azóta is így csináljuk.Darázs!Nálam is sokkal inkább engem szúrkáltak,mint a családokat piszkálták,de akkor sem egy vitaminkúra a gyengébb családoknak az biztos.Most viszem a gyerekeket suliba aztán megyünk serkenteni!Mi már csak így csináljuk.Szép napot!

Illés Sándor
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Etetés
« Válasz #481 Dátum: 2017. Március 13. 19:09 »
Büknek egy régebbi írását bemásolom, idevág (remélem elnézi nekem):

A 2013- as márciusi havazás idején írta...
"Az élelemmel jól ellátott,szakszerűen betelelt méhcsaládok a mostani-
vélhetően néhány napos-lehűlést gond nélkül átvészelik!
Azoknak a méhészeknek van oka aggódni akik bele nyúltak
a méhcsaládok életébe és különböző etetési/itatási praktikákkal
megpróbálták a fiasítást felpörgetni.
Ez nem márciusi feladat."
http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?p=101510#p101510

Egy másik:
Az őszi betárolt virágpor és a kora tavaszi helyi méhlegelő határozza meg hogy mikor indul el a méhcsalád fiasítása.
Ha beleavatkozunk ebbe és a kora tavaszi fiasítás miatt elfogy a család virágpora többet ártunk vele.
Szeszélyes a tavaszi időjárás,de a márciusi fűtésszámla általában kevesebb mint a februári.
Jól betelelt méhcsaládoknak nincs szüksége cukorlepényre,de életmentő lehet ha az enyhe február után márciusban 2-3 hét igen kemény hideg periódus következik be.

A tavaszi serkentés kontra bőséges téli élelemkészlet jó vitatéma.
Kezdő méhészeknek ajánlom a következőt mivel láthatóan nagy a kísértés "csodaszerek" használatára.
Egy 1/2NB fiókos fiatal anyás családnak április elején adjunk még 1 fiókot 6-8kg élelemmel és takarjuk melegen,2 hét múlva érdemes megnézni.
http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?p=3743#p3743

Üdv: Ata

Re:Etetés
« Válasz #482 Dátum: 2017. Március 13. 19:21 »
Valamit azért nem értek ebben a korai híg etetéses dologban. Ha ősszel a családok jól el voltak látva kajával, hideg tél volt, most késön kezdett fiasítani az anya, ott maradt a sok élelem a lépekben. Azt tudjuk, ha lepényt vagy szirupot adunk nekik, elhordják azonnal, inkább a lépekben lévőhöz nem nyúlnak, de a beadottat elhordják. Akkor mi a fenét csinálunk a megmaradttal?   Tisztító pergetéssel nem vehetjük ki, mert a sejtekben marad jó része, repcéig nem fogyik el. Ha felkarmolgatjuk valamelyest áthordják vagy visszafedik. Vagy a meleg idővel elmorzsálják és kihordják. Úgyhogy ez már nem hasznosul. Pedig a hasznosítás volna ennek a legfőbb célja!

Re:Etetés
« Válasz #483 Dátum: 2017. Március 13. 19:27 »
Fülemüle! Én jövőhétig serkentek, utánna meg karcolok, ha az idő engedi. :) el fogják hordani.

Re:Etetés
« Válasz #484 Dátum: 2017. Március 13. 19:34 »
Ezt mindenki maga döntheti el. Itt Hajdú-Biharban jelenleg nagyon minimális virágporhordás van, de jórészt a betároltat fogyasztják. Én várok had egyék a benti élelmet, majd eldöntöm, hogy serkentek vagy nem, bár a nosema ellen szoktam tavasszal valamit adni, azt meg valahogy be kell juttatni.

Re:Etetés
« Válasz #485 Dátum: 2017. Március 13. 20:00 »
Fülemüle! Nincs is ezzel gond! Mindenkinek igazodnia kell a saját területe által nyújtott adottságokhoz, na meg az időjáráshoz. Többek között ezért nem lehet sem az egyik, sem a másik meglátásra sem azt mondani, hogy rossz, vagy éppen jó. Ami nekem nagyon szemet szúr, ha valakire azt mondják, hogy hazudik, de az adott helyzetet/körülményeket nem is tapasztalták személyesen (de ez másik téma).

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Etetés
« Válasz #486 Dátum: 2017. Március 13. 20:14 »
Fülemüle!

Pont ez a lényeg! Ahol meleg idő van, várható a meleg idő, és van virágzó növény (fűz, mogyoró, árvacsalán), ott érdemes serkenteni. Ilyenkor a híg szirup növeli a virágporhordásra való hajlamot, és ami nagyon fontos, vizet is ad. Ma voltam Illés Sanyinál egy kávéra, és megnéztük a kertben lévő, zacskóval serkentett törzscsaládjait. Szépen hordták be a méhek a virágport. Több fotót is készítettem, az egyiket felteszem ide. Remélem Sanyi nem fog miatta neheztelni. A keretekben lévő mézet, felkaparva bőven fel lehet etetni repcéig. Főleg, ha lesz valami a repcéből.

Mellesleg kezdjük lerágni ezt a csontot. Serkentsen, etessen mindenki belátása szerint.

Üdv: Bicska
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:Etetés
« Válasz #487 Dátum: 2017. Március 13. 20:16 »
A méhészet is olyan, mint sok minden más dolog. Lehet többféleképpen csinálni, de az eredmény mutatja meg, hogy melyikünké volt a tuti,  a jó döntés. Ez viszont csak utólag derül ki. Hogy ezt miként magyarázzuk, az már emberi tényező. Van aki megmondja nyíltan, van aki elferdíti.

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Etetés
« Válasz #488 Dátum: 2017. Március 13. 20:22 »
Fülemüle!

Ebben is igazad van! Úgy gondolom áprilisban kiderül, jó lóra tettünk-e.

Bicska
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:Etetés
« Válasz #489 Dátum: 2017. Március 13. 20:37 »


Pont ez a lényeg! Ahol meleg idő van, várható a meleg idő, és van virágzó növény (fűz, mogyoró, árvacsalán), ott érdemes serkenteni. Ilyenkor a híg szirup növeli a virágporhordásra való hajlamot, 

Üdv: Bicska

. Ilyenkor a híg szirup növeli a virágporhordásra való hajlamot,


Üdv: Bicska
A rossz időben is növelte, amelynek a kaptárak alatt sok ledermedt virágporos méhecske volt a jutalma.

Most tényleg? Ennyire?  ::)Vagy direkt?


Ahol meleg idő van. Jól írod, "ilyenkor" AMIKOR MÁR MELEG VAN. De ugye nem február 28-án ajánljuk ezt? ÉRTHETŐ?
Tehát a korai etetés még rásegített a virágpor hordási kényszerre, és hideg időben ledermedtek, aztán ez miatt:


virágporos méhektől sárga a kaptárak előtt a fű, mit lehet ilyenkor tenni.

Megtanulni a szakmát, és nem buta ötleteket adni másoknak!!!

"Dénes azt mondta nem kell sziruppal etetni!
KÖTELEZŐ!"
Megkérdezted tőle, hogy két héttel ezelőtt? Akkor is ezt javasolta volna Hegedűs Dr.? Csúsztatás? Hazudozunk?



Úgy gondolom áprilisban kiderül



Majd  a mászkáló nozémásak elmesélik, ha beindul a hordás, és néhány fuvar után röpképtelenek hada csomózik szanaszét.  :(

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Etetés
« Válasz #490 Dátum: 2017. Március 13. 20:43 »
Jenő!

Tisztelettel, de lazíts már...

Jó egészséget!

Bicska
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:Etetés
« Válasz #491 Dátum: 2017. Március 13. 20:47 »
Rossz helyre írtad. Nem szeretném ha ezért kitiltana téged a moderátor. ;D
Egyébként kussoljon aki nem engedi becsapni a méhészeket? Vagy mi a gond?  :o

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #492 Dátum: 2017. Március 13. 21:00 »
Jó családnak a tavaszi szirupos serkentés semmit nem jelent. Ezt 20 évvel ezelőtt számos ország tudományos kutatása megállapította. Mennyire okoz kárt a korai szirupos serkentés? Erre nem olvastam kutatást és saját tapasztalatom sincs, mert az itteni hegyes völgyes vidéken nem is próbálkoztam vele, nehogy sok méhecském kinn maradjon.

Viszont tettem már ki a méhes közepébe tálcára több évben serkentés céljából inaktivált élesztőport. Amíg meg nem jelentek a virágok, addig óriási nyüzsgés volt rajtuk, de pl ebben az évben értelmetlen lett volna, mert mihelyt ki tudtak menni a méhek, azonnal volt bőséges virágporhordás.

Februárban szoktam berakni inaktivált élesztős gyúrt cukorlepényt. Bevallom, hogy a fiasítás biztatása véget és a magam megnyugtatására. Nem végeztem kísérletet, hogy vajon tényleg van-e serkentő hatása, de bízok benne, hogy kárt nem okozok vele. Vastag takarás még most sincs a méheken, mert még nem látom jónak. Inkább március végétől, és végig a napfordulóig látom fontosnak a felső meleg takarást.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Etetés
« Válasz #493 Dátum: 2017. Március 13. 21:06 »
. Szépen hordták be a méhek a virágport.
Üdv: Bicska

Te bicska! Most már lazultam. Gondolom azt a képet raktad fel, amelyen a legjobban hordták ma a virágport. Azt mondják a haverok, hogy kettő, azaz 2db virágporos méhecske van azon a képen. Tessenek megnézni méhésztársak! Én sem látok többet.
Méhészeknek nem érdemes anem méhészeknek mutogatniuk képeket, mert már egy képből is eléggé sok mindenre lehet következtetni gyakorlott szemmel, különösen akkor, amikor még előtte magyarázattal is szolgál ehhez a kliens.
Gondolom a többi szellőztető méhet sem a mai 30 fokos meleg késztette  a szárnyai lebegtetésére, hanem érlelik a "serkentést".
Volt már nemrég egy ilyen eset arrafelé, aztán méz lett belőle. A szirupárustól hallottam egy telefonos felvételt, még meg van. Mi is SZELLŐZTESSÜNK? 
« Utoljára szerkesztve: 2017. Március 13. 21:12 írta kivancsi111 »

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Etetés
« Válasz #494 Dátum: 2017. Március 13. 21:18 »
Jenő!!

 Nem jó embert kérdezel... ;)
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"