Etetés

  • 965 válasz
  • 418033 megtekintés
*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Etetés
« Válasz #465 Dátum: 2017. Március 11. 21:01 »
Üdv.Uraim!
Erre csak a "Gőzölgőbe"lehet reagálni,de könnyen lehet hogy ott is felesleges!

Re:Etetés
« Válasz #466 Dátum: 2017. Március 11. 21:12 »
Atilla

Kíváncsi 111-nek igaza van !
Én  2013-ba voltam az előtedd lévő tolna megyei méhészegyesület elnökének a méhészetében az időpont április első napjaiba volt az időjárás hasonló volt mint most napjainkban nekem elkezdte mutogatni a Fendrik doki etetőjét, hogy hogyan hordják a szirupot megnéztünk legalább 15 családot vicc volt az egész 1 családba látunk 1 db méhecskét hogy szívja a szirupot és teszem hozzá hogy meglepően jók voltak a méh családok az etető a takarás alatt volt elhelyezve

Nekem kétségeim vannak a korai szirupos etetéssel . Te tudnál többet mesélni a kora tavaszi etetésről pl:  Amikor  Oldon teletettél és hó esésbe kellet etetni a méheket vagy kora tavaszi szolidágó méz pergetésről ezekről még nem hallottunk !!!

Vissza térve Kíváncsi 111 hez ha te február utolsó napjaiba biztatod a méhészeket a korai serkentésre amikor még nincsen bejövő virágpor annak nincsen semmi értelme . Én úgy gondolom ha van külső gyűjtésből virágpor akkor van értelme addig semmi !!!

 
Én most a saját méhészetemet úgy állítottam be ahol volt élelem hiány tavalyi mézes lépekel segítettem őket hogy április 10.ig  ne kelljen hozzá nyúlni a családokhoz  erős oldala takarással egyetembe !!

Vissza térve Kíváncsi 111-hez ha te arra buzdítod a méhészeket hogy február utolsó napjaiba  serkentsék a méh családokat, virágpor hordás hiányába annak nincs semmi értelme ha a virágpor tömegesen jelenik meg akkor van ennek az időpontja változó évről évre de legalább március 15 vagy később !!!
« Utoljára szerkesztve: 2017. Március 11. 21:39 írta WENHARDTGY »

Re:Etetés
« Válasz #467 Dátum: 2017. Március 11. 21:40 »
Gyurika!
Nem áll jó neked ez a csipkelődés.
Ne hallgass Jenőre, mert becumiztat.
Felbérelt, hogy bosszants?
Nem fog sikerülni!
Érezhető, hogy összebútoroztatok, de nem térek ki a kérdésed elől.
Az, hogy Te mit láttál másnál az engem nem érdekel, amit én látok és tapasztalok arról írok.
Aki okul belőle örülök neki, a többiekre meg magasról teszek.
Ősszel te a nálam lévő darázsinváziót sem láttad, mégis bolondnak neveztél.
Látszik, hogy Jenőnél edzettél.
Kétségeid vannak a korai szirupos etetéssel?
Próbáld ki, ne hallgass Jenőre!
Oldon valóban teleltem 10 évig a Hunorokkal.
Már megint nem figyelsz, ne hallgass Jenőre.
Április első napjaiban nagy pelyhekben esett a hó, amolyan áprilisi időjárás,és etettem.
Ebben mi a furcsa?
A sok fiasítás, és a nulla hordás miatt etetnem kellett, mert az élelmük fogytán volt!
Két nap múlva bomba idő lett, és a méheim nagy része akácig túlfejlődött.
Akác előtt szaporítottam!
Ne hallgass Jenőre, ezt nem mondta?
Kora tavaszi szolidágó mézpergetésről szeretnél hallani?
Te tényleg bolondnak nézel?
A szolidágó Oldon augusztus 10 körül indult, és szeptember végéig is kitartott.
Én pedig arról szeretnék hallani, hogy amikor Kismórágyon a vasútállomásnál (amelyik helyet én mutattam neked) voltál akácon, hány családod maradt a konténerben????
Ennyi rajt még a büdös életben nem láttam egyszerre.
Kit akarsz fikázni Gyurika!
Ezt elmondtad "Jenőbácsinak"?
Ha kívánod folytathatjuk a gőzölgőben.
Ja több ezer méhcsaládot etetnek ebben az időben zacsis sziruppal.
Nekik nincsenek kétségeik a korai etetéssel kapcsolatban.
Akadj le rólam.
Üdv:
Nagyernyei Attila




Re:Etetés
« Válasz #468 Dátum: 2017. Március 11. 21:43 »
Idős tanítómesterem minden évben március 15- én vándorolt fűzre.
Ekkor kezdte el a serkentő etetést is. 4 deciliter szirupot kapott minden család naponta.
Méhésztársai is elismerték, hogy mindig Ő pergetett akácon a legtöbbet.
Üdvözlettel : lali
üdv.: lali

Re:Etetés
« Válasz #469 Dátum: 2017. Március 11. 21:59 »
Attila

2006 ba kezdem méhészkedni , 2010 be a saját méhészetem év végére 140 méhcsaládra gyarapodott és örököltem 180 családot   2011 be minimális veszteséget leszámítva 10 % alatti !!! Jól sikerült feltekerni a családokat repcére akácra a két 60 családos konténerből megrajzott 50 család nem tagadom kevesebb lett az akác mézem mint másnak nagy volt a falt akkor de azóta fordult a kocka !!! Nem tudom te hogy kezelted volna akkor ezt a helyzetet ?

Re:Etetés
« Válasz #470 Dátum: 2017. Március 11. 22:11 »
Lalimeheszet!
Ez teljesen rendben is van egy átlagos éveben.
Az idén más a helyzet, sok méhész élelemhiánnyal küzd.
Azért feszegettem, hogy simán lehet sziruppal etetni, nem kell azonnal a cukorlepényhez nyúlni.
A cukorlepény forgalmazók azt mondták Szekszárdon, hogy nem tudják mi van az idén, de három-négyszeresét adják el a szokásos mennyiségnek.
Természetesen a híg eleség biztonságos elhordáshoz, melegen, a fészekkel együtt takart etető kell, amiről feltettem a képet.
A kifliszacsiból még a gyengék is szívogatják az eleséget.(Én nem ezt használom, de láttam nem egy méhésznél.)
A fészekből kiáramló, úgynevezett biohő megmelegíti a szirupot, és ha jól szigetelt a takarás pár nap alatt elhordják.
Csak a tudatlanok néznek ilyen bambán, de fél Baranya és Tolna megye hete óta etet.
Ez teljesen természetes, mert ezen a vidéken úgy ahogy a természet, a növények fenológiai állapota két héttel előrébb van mint az ország északi régiójában.
A mogyorónak már csak pár napja van vissza, a kecskefűz (barka) pedig pár nap múlva berobban, az ibolyától kék a méhesem környéke, a hóvirág, és a tavaszi hunyor is teljes virágzásban van.
Ahogy nektár is lesz, a cumisüvegeket tiszta vízre is át lehet állítani.
Kollár Imre bácsi egyik előadásban hallottam, hogy akácig mérte mennyi víz fogyott egy méhcsaládnál a konténerben.
28 liter, de az elején ő is sziruppal indított.
A frász győzködi a tudatlanokat.
Nagyernyei Attila



Re:Etetés
« Válasz #471 Dátum: 2017. Március 11. 22:41 »
Te élsz szerintem a Marson. Te tudsz egy hozzászólásban ennyi valótlanságot állítani, nem én. Én nem beszóltam neked, hanem figyelmeztettem a a kezdőket, hogy nem szabad korán elkezdeni az etetést, mert ...! Aki buta agymenéseidre fogékony, hát tegye. Robi75 már célzott az egyik következményre, ami a családok repcére történő elnéptelenedése. Sőt Ő már négyet aludt is írásodra, emésztgette gondolom, és csak azután írta ezt:
Én sem cseszedtetem még öket serkentéssel korai még, nagyon korai, amúgy sem kell sietni az akác még messze van, a repce meg sajnos felénk még a földel egyszintbe mindenféle fos színben játszik. Úgyhogy most van idö böven, tavalyelött április tizedikén indult, most lehet hogy a tárcsa fog indulni, na mindegy szerintem korai még nekilódítani a családokat a semmire, gyümölcsön meg már nem kell, mondjuk nálam kaja van böven. Ha egyszer beönti az ember a hígat akkor már nincs megállás. Én is lódítottam már meg öket, olyan jól sikerült hogy repce indulásra kiürült a fészek, pengén táncoltam de szerencsém volt mindig, most erre nem számíthatok úgyhogy pianóba vagyok.
Ja a nem serkentett családok ugyan ott voltak, ugyanazt tudták na baz...meg gondoltam magamban.
A folyamatosan serkentett családoknál viszont gondok voltak késöbb is, ott megborult a bili, állandóan bennük voltam, menni akart az összes már repcén, no az anyátok szentségit...cumi volt.
Szóval meggondolandó a híg etetés, esetleg ott ahol baj van nonoszt vagy ilyesmivel kezelni öket hatékony a híg szirup.

Na most nem neked írom, mert teljesen hiábavaló cselekedeteket nem szoktam végezni, és tisztában vagyok azzal, hogy visszalévő rövidke életünkben már nem fogod megtanulni e szép szakmát csakazértsem. Tehát azoknak, akik a korai etetésben látnak rációt nekik írom, mert sokan kipróbálták már ismerőseim közül is, és úgy jártak mint Nagyernyei Attila járna, ha kipróbálná, de nem teszi, mert szívás.

A korai etetés hatására az anyák és a dajkák olyan kinti virágzó világot érzékelnek, ami a nektár özönének v. bőségének   érzetét ébreszti fel bennük a hosszú tél elmúlta után. Ezért az időszaknak megfelelőnél sokkal több sejtet készítenek elő  az anyának a petézésre, melyeket felfűtésük után azonnal be is petéznek azok. A dajkák mirigyei a lerakott és kelő peték hatására, valamint a híg friss "nektár" érzetének következtében - az időszaknak nem megfelelően - fokozottan termelnek. Nem csak a garatmirigy és a rágótövi mirigy, hanem a viaszmirigyek is megduzzadnak, és termelni kezdenek, ugyan úgy, mintha ezt természetes, vagy későbbi már jó időben történő etetés (serkentés) hatására következne be. (Meszelés.) Na de itt jön a probléma. A idáig lerakott petékből kelt álcák, vagy már kelő méhek, az ősszel begyűjtött, és elraktározott virágporból előállított pempővel/ből lettek felnevelve. A kevéske virágpor ami február utolsó napjáig be lett gyűjtve, az jelentéktelen. A mogyoró csak koraiságával hasznos, beltartalmi értéke csekély, akár a többié. Tehát virágpor, vagy pontosabban jó minőségi virágpor hiányában a dajkák saját testüket áldozzák fel a fiasítás felnevelése érdekében. Idő előtt elkopnak, hűvös hajnalokon a megfogyatkozott nép nem képes felfűteni/tartani a megfelelő hőmérsékletre a fészket, amely következtében gyenge életerőtlen méhek fognak kikelni. Az ilyen családok megtorpannak, egy idő után el sem hordják a szirupot. Nincs rá szükségük, és fűteniük kell a népesség elvesztése miatt, plusszban. Amikor majd mindennapos lesz a méhek járása, mert az időszaknak megfelelően melegebbek és hosszabbak lesznek a nappalok, akkor a naptárilag ugyan 2-3 héttel idősebb, de biológiailag ugyan olyan erőben lévő dajkák, a sok virágport elfogyasztva (van idő annak érésére, méhkenyér) már sokkal jobb körülmények között valóban robbanásszerűen képesek a hordás imitálásának hatására dajkálni.

Továbbá az önmagukat halálba kínzók a fehérje hiányában könnyedén válnak nosema áldozatává, mert a középbél fala nem újul meg folyamatosan, nem válik le és a "véglénynek" van ideje a szaporodásra. Mint ősszel, amikor a rossz atkaszívott dajkaméhek helyett az egészséges társaik dolgozzák magukat a halálba...

Akkor nem kell Nagyernyei Attilának sem sopánkodni, hogy már megint milyen rossz idő van, és a serkentés hatására a kijáró méhek tömegesen a rossz idő ellenére is próbálkoznak a virágpor begyűjtésével, és csomókban ledermedve pusztulnak el szanaszét, a méhész nagy bánatára.


Ugye a legegyszerűbb dolog ráfogni az időjárásra, hogy.... azért gyengék a méhek mert ilyen kemény tél volt, meg egyebek.
Most viszont ebben a változékony, olykor borús, esős, néha szűrt napfényes időben jogosan panaszkodhatunk.
Eddig ez a tavasz(?) egyáltalán nem kedvezett a méheknek.
Vagy lenne 3 fokkal hűvösebb, vagy 3-al melegebb, de ez a 10 fok körüli idő nagyon nagy bajt okoz.

, és a virágporos méhektől sárga a kaptárak előtt a fű, mit lehet ilyenkor tenni.

Most nem jól áll a szénánk!
A kiakasztó időjárás miatt szomorúak a méhészek.


Csuda jó volt a tél végre, és sehol még a kajszi az akácot nem is mondom...habár én nyugatabbra vagyok. ;D


Egy begyöpösödött, régimódi pakolászós technológiád van, és másokat minősítesz, hogy marhaságokat modok a méhészeknek?

Ez is egy marhaság amit írtál, mert ugye én szeptember közepe óta csak kíváncsi-ságból néztem bele néhány családba, és még vagy egy-két hétig nem is fogok. Nem lepényeztem, mert idejében feletetek ősszel, és a lepény káros a családokra, de ezt biztosan megérted, ha egyszer lesz időd a pakolászás mellett azt a 4 órás videót megtekinteni amiben erről is teszek említést. Aztán sem szűkítenem, sem bővítenem nem kell, habár 2 hete már találtam olyan családot, ahol volt 5 kereten fias. Fel is hívtam az egyik kezdő méhészt, akinek szintén 12-es Hunorjai vannak, és neki ez nem volt nagy dolog, mert nála soknál volt ennyi. Ő nevetett ki téged tavaly, amikor valami olyasmit írtál, hogy nehogy elhiggyétek ám, hogy valakinek van 6 H kereten fiasa, miközben nála már volt 8 kereten is, sőt előbb volt raja mint nekem, pedig az első nálam ápr. 7-én jött ki. Viszont ez a méhész tőlem az idén rosszabbul telelt. Volt két anyátlanja amit eddig észrevett, nekem csak egy. Pedig nálunk kétsoronként van annyi, mint neked összese, de erről nem írunk, mert jön a duma: húúúúúúúúúúúúúú de nagyképű. Nálad mennyivel van kevesebb, mint szeptember elején? Ja és a haveroknál, akiket említettél! Kérdezd már meg légyszi, mennyi maradt, és milyenek! Tudod a profik, akiknél ezrével hullott az atka, pedig nem most kezdték. Megjegyzem a haverom nálam is talált egy lehullottat októberi kontrollnál a 213-asnál.

Veszteségem meg 15 éve nem volt. Betelelni meg úgy szoktam, hogy a hosszú kemény tél sem okozzon meglepetést. Jó lenne már egy ilyen, de sajnos most is csak egy rövidke időszak volt. De nagyon meglátszik a telelő élelem fogyásán is, mert mivel nem volt rendszeres a repkedés, ezért egy kilóval kevesebb kaja fogyott. Habár talán az is segített, hogy még mindig csak egy lik van a kaptáraimon, amely a fenékdeszkával egy magasságban van. Idén feltételezett gondolataid ellenére, nekem az a statisztikám, hogy takarok keményen a jövőben is. (Akit érdekel ez a hülyesége Attilának, keressen rá! Mi jókat szoktunk ezeken derülni, majd sajnálkozni. Megéri Nagyernyei összest olvasni annak, aki szereti a humort, és nem akar komolyan termelni.)Jók voltak a családok, nem is kellett Karácsony előtt szúnyoghálót felszögelni a randalírozó darázskolóniák miatt, mint Szedresen.

"Akinek ezért elvész egy méhcsaládja, vagy vélhetően ebből baja származik, szóljon adok helyettük!"

Ne ígérgess, csak ha biztosan be is tudod tartani, mert olyanokkal amilyenek neked vannak, nem sokra mennek. Persze van kivétel, amikor a Misi, vagy a Gyuri kisegít, mondjuk fias keretekkel, mert már nincs mibe szaporítaniuk ugyanazon a legelőn. Én megmondom őszintén, nem ajándékozok már nagyon méheket, mert inkább eladom azt a néhány százat akác előtt. Anyákat ezért nem korlátozok, de a jó akáchoz jó családokat nem is kell. Tehát nekem ennyi kell a megélhetésemhez, /amit írtál/, már nem szerepel a hozzászólásodban. Elveszett, vagy nem találom, bizonyára törölted.

Na egyenlőre ennyit, mert kockásra ültem a seggemet, és nem hiszem, hogy csökkent volna ez időben a hamis mézek aránya. Meg aztán kegyelet...

Re:Etetés
« Válasz #472 Dátum: 2017. Március 12. 06:03 »
Jenő!
Nem vagy valami pihent.
A méheim nem Szedresben vannak, itt a lakhelyem van.
Alapvető tévedéseid vannak, így csak néhányra reagálok, mert annyira ciki, hogy arra sem érdemes.
Azt írod, hogy sok családnál már 5 keret fiasod van.
Akkor vagy kevés ott a méz, vagy kicsik a fiasok.
Ha leszűkítetted volna, ahogy Gyurika akinek én mutattam meg, akkor most 3 fiasod lenne "csupán", de azok össz felülete vagy 30-40%-al több mit az öt "pics@ányi".
Ja és úgy tudom ősszel valami brutál mennyiségű cukrot etettél fel.
Biztosan tuti lesz a repcemézed minősége, és az eredmény is borítékolt.
Mindenki tudja, hogy Kivancsi111-nek a méheinél nincs jobb kerek egy világon.
Az akácpergetési eredményeid viszont a kezdőkéhez közelít.
Ezt nem értem.
Én csak 320 Hunorig jutottam, most 100 családdal kevesebbet kezelünk feleségemmel.
Azt vallom, hogy néha a kevesebb a több.
Mindenre van időm, nem kell kapkodnom, a földön járok.
Én azon már túl vagyok, hogy...."Az én apukám erősebb."
Valahogy ezt sugallja írásod.
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #473 Dátum: 2017. Március 12. 12:11 »
Tisztelt Nagyernyei Attila !
Én nem foglaltam vitátokban állást sem pro sem kontra. Csak leírtam azt amit egy idős méhésztől hallottam.
Egyébként a lényeg véleményem szerint a következő mondataidban van:
Idézet
Ez teljesen természetes, mert ezen a vidéken úgy ahogy a természet, a növények fenológiai állapota két héttel előrébb van mint az ország északi régiójában.
A mogyorónak már csak pár napja van vissza, a kecskefűz (barka) pedig pár nap múlva berobban, az ibolyától kék a méhesem környéke, a hóvirág, és a tavaszi hunyor is teljes virágzásban van.
Itt nálam nincs ekkora virágporbőség. Talán egy kis mogyoró és a szinte állandó erős északi szél..
Tehát oka van, hogy én még nem serkentek sziruppal.
Egyébként a "Tisztelt" megszólítást nem véletlenül írtam. Láttam az előadásodat úgy 2-3 éve Kisújszálláson.
Nem vagyok profi méhész mint Te. De, azért az nem esett jól, hogy tudatlannak minősítesz......
Üdvözlettel : lali
« Utoljára szerkesztve: 2017. Március 12. 12:43 írta lalimeheszet »
üdv.: lali

Re:Etetés
« Válasz #474 Dátum: 2017. Március 12. 19:24 »
A vita eldőlt!
Ma az OV-n beszéltem erről a témáról Dr.Hegedűs Dénessel az OMME szakmai alelnökével.
Látom Kivancsi111 írását többen egy "tetszikkel" jutalmazták.
Rossz hírem van számukra.
Dénes azt mondta nem kell sziruppal etetni!
KÖTELEZŐ!
Ha akácig szép méhcsaládokat akartok, csak tanácsolni tudja mindenkinek.
Ő ezt minden előadásában hangoztatja is.
Annyit tett még hozzá, hogy általában azok fogalmaznak meg kritikát akiknek gőzük sincs mit hagynak ki, nem tudnak különbséget tenni.
Témát befejeztem.
Tehát aki akar etet, aki meg nem... az kérjen tanácsot azoktól akiknek jelenleg már 5 fiasuk van a Hunorban.
De lehet, hogy mire ezeket a sorokat írom már 6 fiasuk lett.
Március végén meg rajzanak.
A rózsaszín álomvilág nem ezen a honlapon létezik.
Itt feketén-fehéren írunk a dolgokról.
Nagyernyei Attila

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Etetés
« Válasz #475 Dátum: 2017. Március 12. 20:22 »
A nagyok vitájába nem tudok, és nem is akarok beleszólni. Amit tudok, amikor 15 C körül volt az időjárás 42 családom a meleg itatóról kb. 2,5 - 3 l vizet hordott el, most, hogy csak dél körül 2-4 órán át van 10 C körül az időjárás, napi 1-1,5 l víz fogy a meleg itatóról. Az biztos, hogy mostanság vízre igen nagy szüksége van a családoknak. Írtak egy könyvet 1943- ban a serkentés témakőrről. Idézek egy részletet, hátha azok is tudtak valamit.

Re:Etetés
« Válasz #476 Dátum: 2017. Március 12. 20:39 »
Itt is meglepően sokan cumiztatják a méheket, olyan is aki sohasem csinálta tavasszal, de nem az akác miatt, hanem mert összementek a családok és nosemásak, így próbálnak meg segíteni rajtuk.
Rajzás közeli állapot tán még naprára sem lesz nekik. Felénk szó sincs versenyről, tényleg azért etetnek ilyen korán hígat mert sz...ok a méhek, látom.
A jó családok meg meglepően jók a maguk erejéből, szépek a fiasok és elég kiterjedtek, kaja van dögével hisz alig fogyott, jót tett a hideg legalább az anyák is pihentek.
Az a gond felénk hogy aki most már két hete híggal "serkenti" az állományát(elég sokan), az nem tud velem versenyezni akkora a különbség, ba...ott sokat dolgoztam tavaly a méhekkel, tele voltam mindenfelől érkező rongy atkás állományokkal, ott kellett lenni keményen ahoz hogy jó családokkal menjek a télbe, a tavalyi melót vagy (elmaradt melót), nem lehet egy tavaszon behozni, főleg nem családocskákkal indulva akik nagy része ráadásul kisebb nagyobb mértékben de beteg is.
Ja nálam egy hete megvolt az eü vizsgálat, és léptem a francba(egy vegyes erdőbe), ott még vagy öt hétig nem lessz méhe 7-8 km-es körbe, tökéletes.
Ez nem átlagos tavasz, akinek jók a méhei annak tényleg jók, akinek rosszak annak tényleg azok, kettő közt alig van valami amit például egy jó időben végzett serkentéssel valóban fel lehetne hozni akácra.
Én ezt látom a környezetemben.
 
Üdv:robi

Re:Etetés
« Válasz #477 Dátum: 2017. Március 12. 20:46 »
Én azt gondolom, ha valaki belső etetést alkalmaz ilyenkor, az nem tesz rosszat a családdal, hiszen ebben a szeszélyes időben nem mennek ki a vízért a méhek, ha bent van nekik. Na már most így azért elég sok életben marad, ami az én meglátásom szerint egy pozitív dolog.

Re:Etetés
« Válasz #478 Dátum: 2017. Március 12. 22:09 »
A nagyok vitájába nem tudok, és nem is akarok beleszólni. Amit tudok, amikor 15 C körül volt az időjárás 42 családom a meleg itatóról kb. 2,5 - 3 l vizet hordott el, most, hogy csak dél körül 2-4 órán át van 10 C körül az időjárás, napi 1-1,5 l víz fogy a meleg itatóról. Az biztos, hogy mostanság vízre igen nagy szüksége van a családoknak. Írtak egy könyvet 1943- ban a serkentés témakőrről. Idézek egy részletet, hátha azok is tudtak valamit.

http://koponyeg.hu/t/Budapest

Tehát amiként írtam :P

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #479 Dátum: 2017. Március 12. 23:45 »
Hogy a fenében tudtok ilyesmin napokon keresztül vitatkozni? Mintha ez lenne a méhészkedés egyetlen fortélya.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.