Etetés

  • 965 válasz
  • 417950 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #450 Dátum: 2017. Március 03. 22:28 »
QUQURIQ !!!

Gömbi!

Az a virágpor amit most hordanak (mogyoró) nagyon silány minőségű. A fehérjén van itt a lényeg!
Ősszel is amikor megszűnik a fehérje ellátottság, akkor üti fel a fejét a nyúlós.
Akár van friss virágporod, akár nincs, a család a napforduló után fejlődni fog.
Az csak a kérdés, hogy meddig tart ki az őszi lesilózott virágpor. Na! Ezt kell folyamatosan szinten tartani.
Bejön egy tartós rossz idő, és bedőlt a mutatvány, ha kevés a fehérje.
Így aztán maradok a régi jól bevált receptnél.

Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #451 Dátum: 2017. Március 04. 07:03 »
Igen tudom és egyet is érztek azzal, hogy a mogyoró virágpora gyenge.

Persze, hogy fejlődni fog, ezt nem állítottam én sem. Csak az nem mindegy szerintem, hogy erőn felül fejlődik e a család a mi becsapásunkra (serkentés). Mert ha még most nem serkentesz akkor a fias akkora amennyi a besilózott virágpor meg amennyit tudnak gyűjteni. Ha túl is vállalja a család magát fiassal nem  venni észre még most, főleg ha volt egy jó ősz tele virágporral. De itt jön amit mondtál is a rossz idő.

Utána majd robban az a család!

Re:Etetés
« Válasz #452 Dátum: 2017. Március 04. 08:04 »
Én sem cseszedtetem még öket serkentéssel korai még, nagyon korai, amúgy sem kell sietni az akác még messze van, a repce meg sajnos felénk még a földel egyszintbe mindenféle fos színben játszik. Úgyhogy most van idö böven, tavalyelött április tizedikén indult, most lehet hogy a tárcsa fog indulni, na mindegy szerintem korai még nekilódítani a családokat a semmire, gyümölcsön meg már nem kell, mondjuk nálam kaja van böven. Ha egyszer beönti az ember a hígat akkor már nincs megállás. Én is lódítottam már meg öket, olyan jól sikerült hogy repce indulásra kiürült a fészek, pengén táncoltam de szerencsém volt mindig, most erre nem számíthatok úgyhogy pianóba vagyok.
Ja a nem serkentett családok ugyan ott voltak, ugyanazt tudták na baz...meg gondoltam magamban.
A folyamatosan serkentett családoknál viszont gondok voltak késöbb is, ott megborult a bili, állandóan bennük voltam, menni akart az összes már repcén, no az anyátok szentségit...cumi volt.
Szóval meggondolandó a híg etetés, esetleg ott ahol baj van nonoszt vagy ilyesmivel kezelni öket hatékony a híg szirup.
Üdv:robi

Re:Etetés
« Válasz #453 Dátum: 2017. Március 04. 09:43 »
A feltáratlan szójával, meg a tejporral kétségeim vannak, bár hordják a méhek a hasznosulásuk bizonytalan. Azért hordják ezeket az anyagokat, mert virágpor nincs, vagy kevés. Ha rendesen lesz azonnal megszűnik a rájárás, addig viszont én sem serkenteném túlzottan őket.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #454 Dátum: 2017. Március 04. 19:23 »
QUQURIQ !!!

A friss virágpor is feltáratlan. Majd ha méhkenyér lesz az az igazi.
De azt már bebizonyították a kutatók, hogy a fehérje helyettesítheti a virágport, a feltáratlan állapotig.
Kísérletem bizonyította, ha két itató közé teszed be a külszíni virágpor pótlót, úgy a virágporhordás megindulása után is folytatják a hordását.
Ha viszont rosszabbra fordul az idő, úgy nem repülnek ki messzire virágporért, de a pótlót még mindig szívesen hordják. Persze ezeknek a mutatványoknak kora tavasszal van értelme amikor még szeszélyes az időjárás.
Amikor beindul a tényleges virágpor hordás, az igazi az igazi!
Videofelvételt készítettem pár évvel ezelőtt. A virágpor pótlóból egy perc alatt 74 méh tért haza virágpor pótlós lábakkal, szőrzettel. Ami azt jelenti, hogy másodpercenként több mint egy méhecske tért haza így.
Ott ahol gyenge a tavaszi méhlegelő, áldás lehet egy ilyen külszíni fehérjepótlás indulásnak.
A korai serkentésnek lehetnek kockázatai! Emlékezzetek arra a nem régi március 15. havazásra és fagyokra.
Hány család ment ezért tönkre. Igaz, zömében azok amelyek nem voltak tisztességesen leszűkítve.
...de hány évenként is fordul elő az ilyen időjárás?
Aki a repce bevételre ácsingózik, bizony minél hamarabb kell a családokat indítani, "akác éretti" állapotba hozni!
A rajzásgátlás az megint egy technikai trükk, vagy megoldod, vagy mennek a családok. (csak a méhész tudásán és idején múlik)
Mi a cél? Jó családokkal,  jó eredményt, rajzás nélkül!!!

Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #455 Dátum: 2017. Március 04. 20:02 »
Én is etettem virágpor pótlót oldalára fordított hordóból, lehet még emlékszel a fényképekre a Méhészújságban. De a tapasztalatom az volt, hogy a külső hordás ahogy megindult rá se hederítettek a pótlóra, még esőben sem. Persze akkor más volt a méhsűrűség, meg a feltételek is.

Re:Etetés
« Válasz #456 Dátum: 2017. Március 04. 21:50 »
Ha nem találnak virágport, szegények behordanak extrém dolgokat is.
Egyik ismerősöm méhészete fűrészüzem mellet telelt.
Tavasszal el kellet vinni őket, mert rákaptak a fűrészporra.  :)
üdv.: lali

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #457 Dátum: 2017. Március 05. 09:08 »
QUQURIQ !!!

Én meg azt hallottam, hogy a disznók tápját is megdézsmálták a méhek.

Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #458 Dátum: 2017. Március 05. 11:45 »
Igazából ott látom a lényeget, hogy a virágpor pótlók hatását is kellene vizsgálni. Figyelni a lépeken lévő méhek hová viszik, beleteszik e a sejtekbe, ott milyen formában lelhető fel, hogyan bomlik esetleg, milyen hatása van a méhekre. /akár boncolásos belső vizsgálat/. Így lehetne a hatását dokumentálni, pontos eredményeket adni a méhészek kezébe.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #459 Dátum: 2017. Március 05. 13:14 »
Még 2016-ban sokan használták a feedbee-t, mert GMO statisztikában szerepeltek a magyar méhészetektől vett minták.

Javasolom, hogy senki ne használjon GMO eleséget a méhészetében, mert rontja az egész ország exportképességét.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Etetés
« Válasz #460 Dátum: 2017. Március 07. 19:39 »
Többen érdeklődnek az etetési módszerem iránt.
A MÉHÉSZET szaklapban is megjelent, valamint ide is tettem már föl képeket.
Ebben a változékony, hűvös időben is elhordja a jó család a szirupot (a gyenge a jó időben sem), mivel az etető vályú egybe van takarva a szűk fészekkel.
Az etető oldalán, a fenékig leérő farostlemezt teszek, különben zugot húznának az etető aljára.
A képen felhajtom a hőreflektoros fóliát, de ez csak a szemléltetés miatt van.
A takarást nem kell kibontani, és a méhekkel etetés közben nem is találkozom.
A tölcsér már a múlté, egy "mobil etetőkocsival" oldottam meg a gyors etetést.
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #461 Dátum: 2017. Március 10. 11:08 »
Attila, hogy néz ki az a mobil etetőkocsi? Szivattyús?

Re:Etetés
« Válasz #462 Dátum: 2017. Március 10. 14:28 »
Kaposváron gyártják, saját áramforrása (aksija), és beépített szivattyúja van.
Egy tartályba 80 liter szirup fér.
Serkentésre kiváló, 1 liter fölötti mennyiség adagoláshoz lassú.
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #463 Dátum: 2017. Március 11. 10:11 »
Értem, egy képet, vagy linket tennél fel róla, ha megkérlek, vagy akár privátban, köszönöm!

Re:Etetés
« Válasz #464 Dátum: 2017. Március 11. 19:43 »
Ezt kérdezi Kivancsi111 a Hírles rovatban tőlem, amire itt válaszolok.
"Szerinted aki február utolsó napján híg eleséggel való etetésre biztatja a méhésztársait, annak nem kellene elvenni például az előadási jogát?"
Ismét az a problémám ezzel a "beszólással", hogy olyan dologról mondasz véleményt, amit soha nem próbáltál, csak fikázod.
Én nem tudom, hogy van e élet a Marson.
Te ezek szerint már azt is tudod.
Egy begyöpösödött, régimódi pakolászós technológiád van, és másokat minősítesz, hogy marhaságokat modok a méhészeknek?
Elmondanám neked, amit akkor is leírtam, hogy ebben az időszakban, amikor már van virágporhordás, és kitisztultak, simán lehet híggal serkenteni, etetni.
Ha ez február végére esik (mert ezt február 28-án írtam) akkor is!
Ezt mindenki maga dönti el, hogy édes vízzel serkent, vagy élelem hiány miatt etet.
Az, hogy a méhcsalád azonnal folyadékhoz, és élelemhez is jut egyben, óriásit segítünk nekik ebben a változékony időben.
Sokan használják a "kiflis" zsacsikba töltött szirupot, de Dr.Fendrik Péter etetője is kiváló.
Számos méhészetben járok, és látom, hogy etetnek.
Aztán felhívtam egy Hunorost, akinek legalább annyi családja van mint Jenőnek.
Már 3 hete cumiztatja őket, és dunaújvárosi méhészek is követik.
Erről Maya Péter írt nem rég cikket a MÉHÉSZET szaklapban, a Méhesről méhesre rovatban.
Itt mindenki hülye Jenő?
Ott kitaglalják, hogy mi az előnye a korai serkentésnek.
Aki ezt soha nem próbálta ne ossza az észt, mert kinevetik akiknek már van róla tapasztalatuk.
Tehát tisztelt méhésztársak, nyugodtan etessetek híggal ha szükségét látjátok!
Akinek ezért elvész egy méhcsaládja, vagy vélhetően ebből baja származik, szóljon adok helyettük!
10 évig voltam szaktanácsadó, rengeteg dolgot láttam, vagy tapasztaltam,ez volt az egyik.
Csak azt írom le, és mondom el amiért vállalom a felelősséget.
Kivancsi111 ezt még soha nem próbálta akkor, hogy lehet véleménye?
Egyre nagyobbakat csalódok benne.
Nagyernyei Attila