Etetés

  • 965 válasz
  • 418064 megtekintés
Re:Etetés
« Válasz #390 Dátum: 2017. Január 14. 15:40 »
Nem ismerem ezt a vödrös módszert, de sejtésem szerint ez csak rakodókban használható egy üres fiókban elhelyezve?  Fekvőben méhészkedek.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #391 Dátum: 2017. Január 14. 15:46 »
QUQURIQ !!!

Illetékeseknek már vagy húsz éve hajtom, hogy nekünk magyaroknak is át kellene venni a technológiát a Finnektől!
Enzimes cukorlepény!!!
Rakodó kaptár az alapterülete, és ha jól emlékszem 5 kg tól indul 20 kg ig.
Az egész lepény be van fóliázva.
Elmegy a méhész megvenni, kimegy a méhekhez, felnyitja a kaptárát, vág a lepény nejlonján egy 2 cm csíkot, és a lepényt ráhelyezi a keretekre, és becsukja a kaptárat. Ezzel kész is ez egész téli etetése! 98% hasznosul a lepény!!!
Nappal is feltehető, nem kell raktározni, nem csöpög el, nem kell keverőtartály, szirupszivattyú, sem etetők. Nem alakul ki rablás veszély!
Más országokba jól működik, nekünk vajon miért nem kell???

Kiskakas!

ui. még nagy lepénygyártóknak is elmondtam, de semmi reagálás...

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #392 Dátum: 2017. Január 14. 16:00 »
QUQURIQ !!!

Robotur!

Valóban rakodókhoz találták ki!
Ezért segíthetünk magunkon...
Nekem a dajkacsaládok 22 keretes fekvő Dadantban vannak.
A kaptár teteje nincsen zsanérozva, így szabadon mozog.
Kiszedem a rostákat, helyére szorosan egymás mellé 2 db. 1/2 fiók fér el.
Ebbe lehet a vödröket tenni, a fiókokra meg a leszedhető kaptártetőt.

Kiskakas
« Utoljára szerkesztve: 2017. Január 14. 16:06 írta kiskakas »

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #393 Dátum: 2017. Január 15. 21:23 »
QUQURIQ !!!

Aki nem tud kemény cukorlepényt főzni, annak ajánlani tudom a natúr cukrászati Fondant.
Cukrász nagykerekben lehet kapni, ha jól emlékszem 20 kg dobozban.
Hidegen jól lehet szeletelni nagy kenyérvágó késsel.
Vastagabb neylon közepére vágjunk egy 2 cm csíkot, fektessük rá a Fondant, és tegyük rá a keretlécre, ahol a fürt tartózkodik.
Akinek sok lepény kell, szalagfűrésszel gyorsan fel lehet szeletelni.
Meleg helyiségben ragad a késhez.
Ha jól emlékszem, 3-400 ft/ kg az ára.
Ez csak kaja pótlásra való, nincsen benne semmi hókusz-pókusz serkentő.

Kiskakas

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Etetés
« Válasz #394 Dátum: 2017. Január 17. 14:09 »
Üdv! Érdeklődők,hogy nb kereten fent és középen vannak a méheim,nem kellene kemény lepényt készítenem nekik? Kicsit több fogyott mint gondoltam. Pedig volt nekik rendesen. Lehet,hogy csak én gondolom,hogy nem lesz elég?

Re:Etetés
« Válasz #395 Dátum: 2017. Január 17. 19:10 »
Ekecs!
Attól függ, hogy kemény fürtben vannak, vagy lazán.
A másik fontos információ, hogy látod e a mézkoszorúkat?
Ha hátul vannak, és nem látod a mézkoszorút akkor kéne aggódnod.
Szerintem, így látatlanban teljesen rendben vannak.
Én is "lesekedtem" ma egy kicsit.
Egyelőre minden rendeben, de most jön az újabb hideghullám.
Etetnem biztosan nem kell, és cukorlepényt sem fognak kapni.
Erről már leírtam a véleményem, hogy kidobott pénz ott, ahol van bőséges élelem, és a tisztulás után virágporos legelő. (barka, esetleg mogyoró)
A cukorlepény egy "vénás injekció" a kajahiányban szenvedő családoknak, ott viszont nincs mese.
Ahol bőség van, több kerül a kaptár aljára belőle, mint amit a méhek hasznosítanak.
A "tuning lepények" az más tészta.
Az akár jó is lehet.
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #396 Dátum: 2017. Január 18. 13:30 »
Szia Attila!

Az írásodból arra következtetek, hogy Te nem preferálod a cukorlepény beadását a méhcsaládoknak úgymond "biztonsági" szempontból és "tuningolás" céljából. Azért szólítottalak meg, mivel megerősítést szeretnék kérni az én meglátásomban hogy nekem se kell cukorlepényt beadnom a méhcsaládjaimnak. Tehát a családjaimat 6 NB keret teleltettem be. A hat keret tetejére tettem egy szívószálat a léputcaváltás segítése céljából. A két szélső lép az talpig mézes volt, középső négy keret kb. 14 cm-es mézkoszorúval rendelkezett a beteleléskor. A keretek tetején fólia van ami 1 cm-t hátrahúztam kijáró irányából és erre 3 réteg újságot pakoltam. 1 újság, pontosabban magazin legalább 20 lapból áll,szerintem szigetelésnek ez elég. Azt szeretném kérdezni hogy gondolkozzak a lepényeken vagy egyáltalán nem kell? Egyébként én sem preferálom a cukorlepényt, ha nem muszáj! :)

Re:Etetés
« Válasz #397 Dátum: 2017. Január 18. 16:21 »
Oldirty! Nézd meg, hogy hol tartanak a méhek. Ha elöl vannak még, közel a kijáróhoz, akkor nem kell félni. Ha középtől hátrébb, akkor úgyis fogsz adni nekik lepényt, mert addig nem nyugszol. Én tavaly két családnál nem tudtam eldönteni, hogy elég-e vagy sem az élelem, és adtam be lepényt. Tavasszal maradt még élelmük bőven, azzal serkentettem őket (felkarcoltam) Baj nem lsez belőle, és legalább megnyugszol. Nehéz megítélni, hogy mennyi élelemre van szükségük, több év tapasztalat kell hozzá. De ha rendesen beetettél, akkor nem kell aggódni.
Zoli

Re:Etetés
« Válasz #398 Dátum: 2017. Január 18. 16:34 »
Oldirty!
Miért nem lettél sportlövő!
Ezt ott szögtízesnek mondják.
Magyarul, teli találat!
Hozzájuk ne nyúlj.
Semmi lepény, semmi.
Tökéletes a takarástól kezdve minden.
Ha bármelyiknek gondja lesz a télen, jelentkezz, annyit adok helyettük ajándékba.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #399 Dátum: 2017. Január 18. 19:08 »
Oldirty!
Miért nem lettél sportlövő!
Ezt ott szögtízesnek mondják.
Magyarul, teli találat!
Hozzájuk ne nyúlj.
Semmi lepény, semmi.
Tökéletes a takarástól kezdve minden.
Ha bármelyiknek gondja lesz a télen, jelentkezz, annyit adok helyettük ajándékba.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Szia Attila!

Sajna nem értek a sportlövészethez. :) viszont a méhész klubbot azt sűrűn olvasom, továbbá méhészkönyveket is szoktam forgatni, ezeknek is betudható ez a szögtizes. :)
Köszönöm szépen hogy megerősítettél abban, hogy nem kell gondolkoznom a lepényezésen.

Re:Etetés
« Válasz #400 Dátum: 2017. Január 18. 20:43 »
Tisztelt Méhésztársak !

Én is szeretnék egy kérdéssel előállni, amennyiben lehetséges.
Több mint 2 hónapos bezártság után mi várható nosema fronton?
Van egy család melynek viselkedését régóta figyelem.
Nyugtalanul teleltek, a röpdeszkán kb. 2 hete sötét pöttyök jelentek meg.
Napközben néhány dolgozó a kijáró előtt mászkál majd a levegőbe emelkedik, köröz egyet majd visszatér.
A keretek tetején még nem találtam nosemára utaló jelet.
Én anyátlanságra tippelek.
Mi a véleményetek ?

Üdv.: lali :(
üdv.: lali

Re:Etetés
« Válasz #401 Dátum: 2017. Január 18. 21:06 »
Néhány pötty még nem a világ, főleg ha csak egy családra korlátozódik.  Elsősorban nyugton hagynám őket, nem kíváncsiskodnék alig 1-2 fokban. Később esetleg kaphatnának timolos lepényt. Szerintem nem volt 2 hónap bezártság persze ki merre lakik.
Néhány éve, február végén olyan volt néhány kaptár kijárója mintha telibe fosták volna, aztán  az ijedségen kivűl nem történt semmi baj. A környéken sok méhésznél ez volt.
De más esetben meg egy-két pötty, aztán belül meg semmi, mármint a méhekből csak az elfosott keretek és egy marék elpusztult méh. De ebben az esetben már magas volt a fertőzöttségi szint már a nyár közepén is, csak a méhész nem ismerte fel a tüneteket. Ilyen esetben már többnyire október végétől elkezdődhet a kijárók becsukogatása.
A családok álltalános állapota, és a fertőzöttségi szint, de nem mellékes az atka fertőzőttség mértéke sem, abból a szempontból hogy mi lesz a kór lefolyása.

Re:Etetés
« Válasz #402 Dátum: 2017. Január 18. 22:19 »
Köszönöm a választ .
A próféta szóljon belőled!
üdv.: lali

*

trobi

  • *
  • 35
Re:Etetés
« Válasz #403 Dátum: 2017. Január 21. 17:01 »
Uraim volna egy kérdésem.Én 7-8 keretre szűkítettem az állományt zömében.Oldalsó szűkítés egy deszka lap.Tegnap kihúztam 15-20 család alól a ellenőrző tálcát,és igen csak meglepődtem. nagyrészt igen közel értek a hátfalhoz.Nagyon nyugtalanított így kibontottam kettőt.Az történt hogy nem az összes léputcán alakult meg a fürt hanem végigjöttek mondjuk négyen,mellettük meg ott van három full mézes keret.Az lenne a kérdésem,hogy váltanak e szerintetek léputcát vagy lepényt adjak nekik.Ja és azt elfelejtettem,hogy első telem, hogy felső vastag takarás nélkül telelek. :ut Csak fólia és az etetőtálca megfordítva van benn.
Köszi



Re:Etetés
« Válasz #404 Dátum: 2017. Január 21. 19:23 »
Trobi az első teled?
Akkor jól bekezdtél.
Nekem a 34., de ilyen hosszan tartó hidegre nem emlékszem.
Sokan ezt hiányolták évekig.
Voltak ettől hidegebbek is, de nem tartott csak néhány napig.
A "Jó Isten most beszabályozza" a méhészek létszámát, ezt mondta ma egy idős méhészkolléga.
Biztos nem voltam elég figyelmes, de nem emlékszem milyen keretméreten is vagy.
Ha Hunoron, akár jó is lehet a 7-8 keretre szűkítés, NB-ben 2017-ben ilyen méhcsalád nem létezik, hogy mínusz 20 fokban 7-8 léputcát "fogjon".
A mesében, itt pedig a valóságról szoktam írni.
No de mi a lényeg?
Ha végigballagtak 4 léputcán  akkor nagyon nagy a baj!
Ebben a hidegben nem tudnak léputcát váltani.
Valahogy a méhekre kell juttatnod mondjuk nagy szemű kockacukrot, a méhek minél kisebb zavarása nélkül.
Most, hogy hol hibáztál nem megyek bele, de valamit elrontottál.
Azok a keretek amin hátraballagtak, nem voltak elég mézesek, és a szűkítés sem volt megfelelő.
Erre bizonyíték, hogy 3 keret mézes maradt, tehát "nem fogja az egészet a méhcsalád".
Annyira kell szűkíteni, ahány keretet takar.
Mindenképpen adj nekik valamit, inkább többször kevesebbet, és kemény élelmet.
Biztosan nem boldogít, de sokan lesznek követőid.
Borítékolni merem, hogy a legnagyobb sorscsapás a nozema lesz az idei tavasz "slágere".
Remélem megússzák a méhecskéid.
Ezt kívánom minden méhésztársamnak!!!!
Nagyernyei Attila