Etetés

  • 965 válasz
  • 418036 megtekintés
*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Etetés
« Válasz #330 Dátum: 2016. Szeptember 01. 21:17 »
Jót mondasz Robi!

Re:Etetés
« Válasz #331 Dátum: 2016. Szeptember 03. 08:08 »
Azon gondolkodtam el, hogy valóban jó-e nekünk, menden esetben,  az anya korlátozása kiszorítása ebben az időszakban. Régen vajon hogyan volt? Amikor még természetesebbek voltak a nyárvégi ősz eleji méhlegelők. Mostanában a méhcsaládok eléggé meggyepálódnak a nyáron a mérgezésektől. Mostanra kezdenek normálisabb képet mutatni. Főleg hogy kései napraforgók is voltak a közelünkben. Mit ér a talpig mézes keret, ha nincs méh a kaptárban?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #332 Dátum: 2016. Szeptember 03. 10:31 »
Régen hogyan volt? Tájegységtől, tehát méhlegelőtől függően változó volt, de annyi közös azért volt benne, hogy Szt István napja után már keveset bolygatták a méheket. Akkor is törekedni kellett arra, hogy inkább kevesebb, de bőven mézes kereten teleljenek a méhcsaládok. És az a mézkoszorú a méhcsalád feje fölött, vagy pl. Ignác vagy debreceni keret esetén a háta mögött legyen. Pergetni se volt szokás Szt István nap után még jól nektározó tisztesfüves legelőn sem.

A fészek szűkítése se volt ismeretlen régen se. A hosszú ideig tartó petézést sose szerették. Azok a családok teleltek a legrosszabbul.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Etetés
« Válasz #333 Dátum: 2016. Szeptember 03. 11:18 »
Szerintem,hagyni kell őket kibontakozni.Ha van elég virágpor és olyan ősz van mint az elmúlt pár évben,akkor a későbbi fiasból is simán lesz áttelelő méhecske,ráadásul több lesz köztük a nem atkaszívott,ha sikerültek a napraforgó utáni kezelések.Annyi,hogy el kellene szakadni a régi beidegződésektől. Pl. azt, hogy októberben lehet zárókezelni,piszok gyorsan el kellene felejteni.(Évek óta karácsonykor zárózunk.)
Bár én még nagyon kopasz vagyok. :-[
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Etetés
« Válasz #334 Dátum: 2016. Szeptember 03. 12:07 »
A fiatal anyák jellemzően tovább petéznek, ebből gondom soha nem volt. Szeptember 20.-a után soha nem bonntok kaptárt, 20 éve ehhez tartom magam, már csak élelem felmérés van soron, a kritikus hellyeken majd egy második szept 10.- tájékán.  Max a felső szigetelésnek rakott újságpapír rétegek vastagítása miatt, van hogy először csak vékonyon rakom be, nyitom fel a kaptárak tetejét. Ilyenkor már a szaglászások kutatások miatt csak nagyon óvatosan lehet őket turkálni, pont a tegnapi napon kezdték a szaglászást, addig volt annyi hordás hogy lekötötte őket. A következő kaptárbontás majd február végétől esedékes, vagy március elején.  Fólia takarás, októberben, télen nem scekszoltatom a méheim, nekik is kell a nyugalom meg a méhésznek is, karácsonykor meg akad jobb dolgom is, majd akác után fujok az orruk alá a furettóval. Ha őszön sikeresen irtottál, addig nem szabad hogy gond legyen.

Re:Etetés
« Válasz #335 Dátum: 2016. Szeptember 03. 15:46 »
" 20 éve ehhez tartom magam"

Beidegződés! Nem mondom hogy nincs igazad, de sok minden változott 20 év alatt. Mi is és a klíma is, és szerintem valamennyire a méhek tartása is.  Van aki most tanul az internettel bánni idős fejjel, van aki úgy gondolja "megvoltam eddig is nélküle". 
Az egyik gyűlésen egy idős méhésztárs még mindig arról beszélt hogy ő még mindig használja a "kokasos"port mert jó a nyúlós ellen. Az hogy a mézét hogyan tudja még most is eladni az egy másik dolog. Ennyit a beidegződésről.

Üdvözölve a változást!

Janóka

Re:Etetés
« Válasz #336 Dátum: 2016. Szeptember 03. 17:59 »
Nem beidegződés, hanem tudatosan végiggondolt szisztéma. Nem egyedül vagyok vele, csak kevesek merik leírni. Ugyan is, emberi tulajdonság "látszatra" besimulni a tömegbe. Ha majd azt látom hogy szükséges, majd változtatok. De addig nem fogok idióta módjára méheket turkálni, az inaktív időszakban. Nézegetni még decemberben is hogy meddig van fasítás, ne röhögtess már. Meglepődnél, ha tudnád hogy én már akkor sem használtam antibiotikumokat, amikor még javában lehetett volna. Sem fumagilint, neotesolt. Mondhatnám én is másokra, hogy beidegződésből tesz "kikerülhető" dolgokat, csak nézőpont kérdése.
Persze hogy változott a világ, de ez pont nem arról szól, hogy üssük vágjuk a méheket, sőt rendkívül kíméletesen kell bánni velük!
Az inerternet hasonlattal esetemben jól mellé trafáltál, én már a 80-as évek végén foglalkoztam számítástechnikával, már a Comodore 64-esek és a TVC 64-esek idejében. Több mint 10 éve internetünk is van. Ha szomjas vagyok iszok, lehet hogy ez is csak beidegződés? :) Egyenlőre még az etetés időszakában vagyunk, "Hun van még karácsony?" ahogyan azt  Bendegúz mondta.

Re:Etetés
« Válasz #337 Dátum: 2016. Szeptember 03. 18:54 »
Mint írtam nem mondom hogy nincs igazad!
De fogadjunk neked is lenne példád a megrögrözött fogásokra.
Tudod a jó pap .....

Re:Etetés
« Válasz #338 Dátum: 2016. Szeptember 03. 22:20 »
Az igaz hogy a klíma változott,(meg a méhészek) de a napsütéses órák száma nem, a méhek inkább ehez igazodnak.
A családokkal illik végezni szeptemberben, utána már inkább kárt csinál az ember. Októberben már teli fütben húzódva vannak nagyjából a családok, ha nagyon jó idő van, és szépen járnak, akkor is csak legfeljebb fellazulnak, szétszaggatni a méhész fogja, ha akkor áll neki méhészkedni mert meleg van éppen, a déli órákban legfeljebb.
Felénk most már tisztán látszik, mióta elterjedt az októberi, ne adj isten novemberi méhészkedés, és a kései teljes gőzzel történő különböző atkairtás, karácsonyi zárókkal, nos azoknak a manusoknak meg lehet nézni az állományát.
Nagyjából a fasorban sincsenek, ebben a 30 családostól a 250 családos régi méhészig van minden fajta, termelékenység a béka segge alatt, egész évben csak a panaszkodás van, ja meg sok atka és nosema, nem gyengén.
Ezeket én látom felénk, nem csak úgy kitaláltam, a környéken jó földek vannak, jó magokat ültetnek :D, és nincs mérgezés sem.
De az állományok közt ég-föld a különbség, és finom voltam, na de nem csodálkozok rajta, tavaly október végén méhészkedett az egyik manus, és egyúttal taktikos szalvétát is cserélte újra :o, és még milyen tervei voltak karácsonyig!!!!!!!!!!!
Lementem hídba rögtön, kérdezte én mit csinálok most velük? Hát baz...meg... mondom neki én már tavaszig csak a tökeimet vakargatom ;D, ha megdöglenek akkor meg, ha nem akkor nem, vitának nem volt értelme az ürge "okos" volt.
Tavaszra ráfázott nagyon.

« Utoljára szerkesztve: 2016. Szeptember 03. 23:19 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:Etetés
« Válasz #339 Dátum: 2016. Szeptember 04. 06:14 »
Atkairtásban reagálnék...mert ez már nem etetés. ;)
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Etetés
« Válasz #340 Dátum: 2016. Szeptember 04. 07:40 »
A másik rovatban van Lindzzynek egy mondata, amivel egyet értek.
Ez:
"Nem mechanikusan,gondolkodás nélkül,hanem a körülmények figyelembevételével."
Ez a szemléletváltás hiányzik a technológiánkból.
Nézzétek meg Örösi Pál Zoltán mit javasol a betelelés utolsó időpontjának, és hol tartunk ahhoz.
Nagyon félreviszi a dolgokat a sablonos gondolkodás, hogy pl. 30 éve is ezt csináltam, meg tavaly is.
Az összes körülményt figyelembe kell venni az etetésnél, az atka ellenni védekezésnél, amibe bekavar a méhlegelő stb.
Mikor virágzott a szotyi 30 évvel ez előtt?
De ne ragadjak ki egy példát, az enyhe telek, a hosszú őszök, és a márciusi telek jócskán átírták a forgatókönyvet.
Jelenleg az anyák még lendületesen petéznek, (hála az égnek) de az ilyen hűvös éjszakák miatt a fiasítás felnevelése komoly munkát ró a méhcsaládokra, úgy is mondhatnám, hogy megviseli őket.
Mi a teendő a megváltozott körülmények miatt?
Én először is mérsékelten szűkítettem a fészkeket, gondosan takartam, hogy a telelésre szánt élelem azokba a keretekbe kerüljön, ahova szánom.
Rakodónál méztéri fiók le, vagy fóliával letakarva a fészek, és csak kis nyíláson tudtak feljárni.
A fiasítás kikelésének ütemében ismét ellenőrizni kell a mézkészletet!
Hunorosok figyelem!
Ez a Hunor egyik legnagyobb veszélye.
Amelyik keretekben az utolsó fiasok vannak, ott minimális a mézkoszorú.
Ha ezt nem veszitek ki, vagy mondjuk 3 ilyen van egymás mellett, veszélybe kerülhet a család.
Legalább a közepére egy földig mézest kell a széléről beemelni, és gond egy szálse, vagy februárban életmentő cukorlepény.
Na de maradjunk az NB-nél.
A kikelő fias helyét már nem igen petézi újra az anya, a fészek szűkül, így készülnek a méhek a télre.
A kevésbé mézes lépeket ki kell venni, és fészken kívülre helyezni.
Figyelni, hogy semmi fias ne legyen benne, mert ez még az anyát is kicsalhatja ide, és akkor vége a családnak.
Ezeket a gyengén mézes lépeket tavasszal felkarcolva felhasználhatjuk bővítésre, serkentésre, de ha úgy ítéljük meg, hogy a telelő élelem nem elegendő, akkor használjuk most.
Gondos takarás mellett fel lehet karcolni, ezt néhány napon belül a méhek átfuvarozzák oda, ahol a legjobb hely lesz, a fészekbe.
Ez nem viseli meg igazán a méheket.
Majd folytatom.
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #341 Dátum: 2016. Szeptember 04. 07:56 »
Semmi gond a Hunorral ilyenkor. A középső keretekben is van 18-20 cm mézkoszorú. Ne feledjük, hogy a legjobb tavaszi serkentés a bőséges telelő élelem. Élelem tekintetében fontos, a jó minőség. A még a nagyrészt az ősszel elpusztuló méhek által beérlelt, fedett, nem kristályos eleség. Lényeg, hogy ez megfelelő mennyiségben, jó helyen legyen raktározva a családoknál.

Re:Etetés
« Válasz #342 Dátum: 2016. Szeptember 04. 08:16 »
Belphegor!
Nem szeretnék kötekedni, de akkor hol a 8-10 keret fias amiről pár napja írtatok?
18-20 centis mézkoszorú?
Aha, és akkor alatta marad 5-7 centi a fiasnak?
Mivel a Hunor lépfelület "mélysége" 25 centi.
Valamit nem értek.
Kérem válaszolj.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #343 Dátum: 2016. Szeptember 04. 08:35 »
Találd ki Attila, nem olyan bonyolult dolog ez. :-D
10 keretes hunorról van szó.

Re:Etetés
« Válasz #344 Dátum: 2016. Szeptember 04. 08:38 »
Részemről sem naptári időpontozott, méhészkedésről van szó. Hiszen még én is többször írtam, az ilyen jellegű hozászálások kapcsán, amely úgy kezdődik hogy ekkor és  ekkor ezt kell, csinálni. Részemről csak a téli nyugalom biztosítása az, ami mellet szóltam!
Nyilván hiába határoztam én el, hogy lepergetem a napraforgót julius közepén, amikor a nektárt adó táblák még csak utánna kezdtek nyílni. Ez csak egy idei példa volt. Más már akár az etetésnél tartott ekkor.

Ha körülnéztek a neten különböző méhész "nagy" szakik honlapjain. Akik elméletileg mézet szeretnének eladni, de valami téves kényszerképzetből kifolyólag, leközlik a pontos egész évi méhészeti technológiájukat, gyakorlatilag szinte napra tervezve ütemezve . Vélem hogy a vevő bizalmának az elnyerését remélik ettől, más magyarázat nincs. De most nem is ez a lényeg, hanem az amikor úgy kezdik, hogy "ÍGY KELL  MÉHÉSZKEDNI" Hát vagy így, vagy úgy, na meg hogy, kell is? Lényegében különbözők, a körülményeink, változó idájárási adottságok, méhlegelők, stb ami kialakítja egy méhész lehetőségeit. egyértelmű hogy szükséges a rögtönzés. De azért vannak olyan dátumok, időszakaszok amelyeket nem árt lehetőleg figyelembe venni.  Vajon hányan tudják hogy miért éppen szeptember 10-ig ajánlatos az etetni, és nem tovább? Mert legyen nappal bárnyire meleg, általában ekkortól az éjszakák már igen hűvösre váltanak.